Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
National Consumer Council, britská obdoba našeho Sdružení obrany spotřebitelů se podívalo na zoubek EULÁm. A moc se jim nelíbily.
I když nerad opisuji odkazy ze /.
, tentokrát si nemůžu pomoci, protože se schyluje k něčemu velmi, velmi zajímavému. Lidé z NCC nejenomže zjistili, co zjistit museli, ale hodlají to hnát výše. Euly jsou pro mě už dlouho ukázkou zhovadilostí jaké se nemohou vyskytnout jinde než u obchodníků s deštěm, hadím olejem a softwarem. To přirovnání je přesné, ve všech případech totiž hejl kupuje něco, čemu nerozumí a nemůže poznat jak moc je šizen. Když by dostal nesrozumitelný desetistránkový pamflet k podpisu u pekaře, to by byl panečku randál, ale když kupuje nová kouzla do křemíkové magické skříňky, podškrábne cokoliv a ani na to nemrkne. Jestli se o téhle obchodní příležitosti dozví Belzebub & co., tak jsme v pekle.
Opravdu důležitý moment je ale zapojení orgánů EU. Při všem tom euroskepticimu, který je teď zrovna v módě, je docela zajímavé zauvažovat jaké šance proti potenciálnímu spinnigovému a lobovacímu aparátu máme jako desetimilionová prdel evropy, a jaké jako kontinentální superstát. Hlasování o OOXML budiž ukazatelem jak se věci mají, pokud se přesvědčování prdelí světa týče.
Zatím je moc brzo dělat si naděje, že se něco stane, natož dokonce zlepší. Nejsem zase takový eurooptimista, abych neviděl talent bruselské klaky vymýšlet neuvěřitelné zhovadilosti Ale půlmiliardová pálka Microsoftu v nedávné minulosti přinejmenším dává naději, že je tu orgán který se sebou nenechá mávat. Což je víc, než o sobě mohou říci různé národní orgány, od našich maličkých až po DoJ. Pevnost bude zapotřebí, kdyby se do toho měli opravdu opřít strhne se pořádná mela, a ti o jejichž obranu jde žádnou velkou podporu neposkytnou ze stejných důvodů z jakých teď vesele podepisují - je jim to prostě jedno.
Jestli to vypadá, že mám radost z nějakých byrokratických výmyslů které by "evropské" řešení nepochybně zplodilo, tak teď už víte že nemám. Daleko raději bych byl, kdyby zafungoval zdravý rozum, ruka trhu a lidé prostě přestali strkat peníze firmám které na ně za jejich zády šijí boudu. Ale toho se v blízké době nedočkáme - právě proto, že věci došly tak daleko, že BFU považuje odklikávání licencí za běžnou věc a je mu to jedno. Řešení "Božským zásahem shůry" mi tolik nevadí hlavně proto, že už jsme ve stavu kdy stejně není co zkazit, zatímco i špatný pokus o zlepšení by aspoň trochu upoutal pozornost lidí na to, co vlastně odklikávají.
A co z toho všeho plyne ? Zatím nic, budoucnost ukáže jestli na tenhle žvást jednou budu ukazovat na důkaz své předvídavosti, nebo ho zatracovat coby doklad nebetyčné blbosti. V mezičase si občas přečtěte s čím souhlasíte a pochubte se zajímavými kousky. A dejte vědět až narazíte na výhodný kontrakt se Světlonošem.
P.S. pro flamery: Ne, mě se ta ten cirkus okolo mediaplayeru za půl miliardy nelíbí o nic víc. Ale věřím že jsme byli svědky snahy vyhnout se tomu, co se stalo před desetiletím (cákryš to to letí) s IE. A ať už si o provedení myslím cokoliv, tu snahu cením.
Tiskni
Sdílej:
A prvni sipka trefila chybejici pismeno v perexu (dukazy zniceny).Měl jste házet výš a trefit to chybějící písmeno v nadpisu.
Daleko raději bych byl kdyby zafungoval zdravý rozum, ruka trhu a lidé prostě přestali strkat peníze firmám které na ně za jejich zády šijí boudu.Problém je v tom, že podstatné procento netvoří lidé, ale státní (a evropské) úřady. Takže je dost postavené na hlavu, když pak tytéž úřady tento "volný trh" chtějí napravovat regulací a pokutami.
Za prvé, neznám nikoho kdo s jeho licencemi souhlasí. Pravda, znám spousty lidí kteří je odklikávají aniž by je četli, ale to není totéž. Jak je řečeno v zápisku, byl bych raději kdyby lidi dostali rozum, ale to se nemůže stát už proto, že většinu neposlušných jedinců vrátí vendor lock-in pěkně zpátky do stáda. Odhlédnuto od bandy nějakých pomatených linuxáků, v současném stavu prostě náprava přirozenou cestou nepřijde. Třeba to jak je RMS s jeho lpěním na svobodných formátech vnímán jako maniak jen dokládá v jak hlubokých sračkách jsme.
Za druhé, docela jiná situace nastává když někdo vydá nutnou opravu pod jinou eulou než původní software. Pak už to není moc o svobném výběru. FYI, doporučuju přečíst euly k widlím servicepackům.
Proč by MS...
Trochu ti uniká že tohle se zdaleka netýká jen Microsoftu ale celého trhu s komerčním softwarem. Různé fikané doložky používá většina softwareových firem. Věřím že většinou je to čistě pro sichr, jako zadní vrátka proti magorům kteří by si chtěli udělat živobytí ze soudních pří o kraviny (ve stylu sušení kočky v mikrovlnce). Ale to neznamená, že je s radostí nepoužijí proti vlastním zákazníkům když se to zrovna hodí. Proto jsem psal že kdyby se do toho nějaký úřední orgán opravdu pustil, byl by to mnohem větší bengál než nějaká půlmiliardová pokuta.
že jsem ehm a že licence se nečtouA smlouvy také
je tu orgán který se sebou nenechá mávat...a který je schopen a ochotem mávat s kýmkoliv, jakkoliv a kvůli čemukoliv.