Štítky:
audio,
freerunner,
gps,
hardware,
Internet,
Jabber,
klávesnice,
komunikace,
Maemo,
mapy,
neo,
N900,
OpenMoko,
openstreetmap,
rádio,
Skype,
USB,
VoIP
Loučení s Neonem
2.6.2010 19:44
| Přečteno: 1536×
Tak jsem po dlouhém rozhodování vyměnil Neo Freerunner (řečený Neon) za N900 (nadále Argon). První dojmy:
Na čelném místě samozřejmě nemůžu nezmínit absenci ozvěny, šumu a zvukových potíží vůbec. Hurá.
Výdrž na baterky N900 je, řekněme si to upřímě, na houby. Podle hustoty provozu, den nebo méně. Svůj podíl na tom má samozřejmě wifi, GPS a veliký displej, ale i tak je to málo. Recenzenti to kladou za vinu 'slabé' 1300mAh baterce, ale já vím svoje. Neon mi vydrží na původní, dnes už značně jetou 1200mAh baterii cca dva dny ve standby.
PC / nabíječka se připojují přes mikro-USB konektor. Pokud jste ho ještě neviděli, vizte že má dva hlavní rysy. Za prvé, je jiný než mini-USB ve freerunneru. Za druhé je to údajně nový průmyslový standart a v budoucnu by se měl vyskytovat všude tam, kde je dnes mini. Měl by být mechanicky odolnější, ale jelikož jsem s mini nikdy žádný mechanický problém neměl, nemohu to posoudit.
N900 se narozdíl od Neona nenabíjí pokud si s USB hostitelem nemůže vyjednat odběr. Neon se v takovém případě spokojil se specifikací povoleným maximálním odběrem 100mA, což mělo tu příjemnou vlastnost, že se dokázal nabíjet i z vypnutého počítače, byť pomaleji. (Mám na mysli pseudo-vypnutí kdy USB porty zůstávají pod napětím.)
Telefon se po spojení s PC zeptá jestli se má připojit v mass storage nebo PCsuite režimu. Druhý zmíněný je nějaká varianta USB sítě, ale jiná než má Neon. Na jednu stranu je to proti neonu zbytečná akce navíc, ale zase díky tomu vidí na disk bez potíží i widláci, což je určitě plus. Když nic jiného, trošku to kompenzuje slabou výdrž baterek. Nevidíte souvislost? Pochopíte až vám nabídnu stáhnout si po USB nějaký pěkně veliký film
S tím je spojená veliká zabudovaná paměť. Na 32G (minus něco pro systém) si samozřejmě nestěžuji, ale záhadou pro mě bylo obětování tři čtvrtě giga na swap. Nejenom že Neon šlapal jako víno i bez swapu, více mě ale zaráželo ošoupávání paměti. AFAIK flash paměti mají omezený počet přepisů a ze všech možných vylomenin zrovna swap je, slušně řečeno, zápisově intenzivní. Záhadu vyřešila nastavená hodnota swapiness 100. AFAIK to prakticky znamená, že se swap nebude používat "preventivně" k uvolnění paměti ve prospěch diskové cache, ale až jako poslední instance když už opravdu není kde brát.
Mechanické provedení je dobré, i když zadní kryt je uchycen podobně fórově jako u Neona. Ten ale koneckonců vydržel, takže budu doufat že Argon vydrží taky. Krytku foťáku bych raději viděl kovovou, ale budiž. Vystupující tlačítka proti zapuštěným na neonu jsou pro mě mínus, ale to je věc vkusu. Odolnost je ve srovnání s Neonem nejvíc omezená vysouvací klávesnicí. Holt si budu muset odvyknout mrskat telefonem do postele ze dvou metrů.
Pohodlí klávesnice za to ovšem stojí. Ne že by mi moc vadilo matlání po displayi - naopak, malování znaků v qtopii bylo fajnové. I takhle malá klávesnice je ale úplně o něčem jiném.
Klasický 2.5 jack je proti neonu rozhodně zlepšení. Přibalená hluchátka komentovat nebudu, nejsem dostatečně audiofilní kritik.
Uspaný Argon startuje téměř okamžitě, Neonu to trvalo několik sekund. Vtipné jsou tři různé metody probuzení. Za prvé se stroječek probudí vysunutím klávesnice, to je ale nepraktické když chce člověk jen šmátnout na touchscreen. Za druhé je na opačné (tj. svrchní v poloze naležato) straně maličké zapínací/vypínací tlačítko. Protože není problém stisknout ho omylem, musíte ještě pohnout šoupátkem na obrazovce. A nakonec je na boku (kratší straně) mechanické šoupátko. To nejde tak snadno stisknout omylem a proto přístroj hned odemkne bez dalších cirátů. Vlastně jde dost ztuha a špatně se drží, ale to je vzhledem k jeho funkci dobře - nemám rád když si moje kapsa vede vlastní hovory

Horší je, že audio konektor je hned vedle a zasunutý drát do hluchátek dost překáží. Lépe umístěný by byl na rohu, ale tam jsou stereo reproduktory a stylus.
Apropo, stereo výstup je podle očekávání k smíchu. Jasně, za ideálních podmínek je to o kapku lepší než poslouchat mono, ale v reálu ideální podmínky nenastávají.
Dlouho jsem nechápal proč se recenzenti tak rozplývají nad 800x480 obrazovkou. Až pohled do wikipedie napověděl, že nejenom iphone, ale i G1, Hero a skoro celá jejich generace měla nejvýše 480x320. Moje rozmazlenost jen ukazuje o kolik Neo s 640x480 předběhl svojí dobu. Běžně to není poznat, protože výrobci samozřejmě ladí svůj firmware tak aby byl dobře čitelný s tím co má, ale když dojde na mapy, video nebo třeba jen čtení eknih, je rozdíl nepopsatelný. VKrásně je to vidět na xtermu, na 320px šířce jde buď nastavit tak malý font, aby se do okna něco vešlo, nebo tak veliký, aby byl čitelný, ale ne oboje
Rovněž nechápu proč všichni tolik litují rezistivní dotykáč. S mačkáním prstem problém není a multitouch gesta mě při mém krátkém setkání s iphonem nijak zvlášť neoslovila - jsou svým způsobem pohodlnější, ale rozhodně se mi nezdála nepostradatelná. Určitě by šla využít více (a lépe), ale výsledné UI by pak nebylo použitelné jedním prstem, což by zrovna u telefonu byla chyba. Někde jsem narazil na tvrzení, že rezistivní technologie má větší DPI, což by při velkém rozlišení N900 dávalo jistý smysl. Nevím jaký jiný je v tom rozdíl, klidně mě poučte.
Zabudovaný stylus je při běžném použití nepotřebný, ale přesto ne úplně nepraktický. Při navigaci po mapě nebo ťukání na maličkaté kostičky v Mahjongu se hodí. Nenahraditelný je ale u aplikací portovaných z „velikých“ X-windows které nejsou stavěné na drobný dotykový displej. OpenTTD nebo VNC budiž příkladem.
Foťák jsem zatím moc nepoužil, ale už teď si cením aplikace k použití LED diod blesku jako obyčejné baterky.
Foťák je bohužel také původcem ošklivého ergonomického lapsu kvůli vyboulenině na zadní straně. U klasického telefonu by nijak zvlášť nevadila, ba naopak, naklonila by přístroj ve směru očí. N900 se ale používá ponejvíce ve vodorovné poloze, a při psaní na klávesnici na tvrdé podložce se celý telefon houpe. Fórový plastový stojánek to nezachrání, naopak je přesně podle očekávání na pikaču. Dokonce i kdybych se nebál, že se titěrný kousek plastu poláme, asymetrické umístění jeho užitečnost snižuje na nulu.
GPSka se chytá velice rychle, více mě překvapilo že mapová aplikace něco ukázala i uvnitř domu. Sice trefila jiný dům v bloku, ale GPS v Neonu si na stejném místě ani neškytla (přízemní kutloch s oknem do dvora). Že by to hádala z BTSek? Rozhodně je to milé, přesnost plusminus sto metrů sice vypadá uboze, ale autem koneckonců doma nejezdím a ledničku najdu i bez mapy

A je to více než dostatečná přesnost pro widget předpovědi počasí a podobné volovinky.
Wifi je stejně citlivá jako na Neonu, možná i o kapku více.
Naprostá vychytávka je FM vysílač. Ne, nepletu si pojmy. Rádio je přítomno taky, ale koho to zajímá? Mnohem lepší je naladit rádio v autě na stejnou frekvenci (dá se měnit) a užívat si muziku z empétrosek. Sice to vysává baterky, ale čort vozmi… Úplně nejlepší kombo je přes 3G tahat netové rádio

(v mém případě
rivendell). Buďte ale varováni - vysílání je pravděpodobně z důvodu regulací slaboučké, na anténu na střeše dosáhne jen stězí a opravdová terestrická rádia ho snadno přehluší.
Zajímavé je, že v krabičče je i hardware ke kterému není žádný software od výrobce. Jmenovitě FM rádio (přijímač) a infraport. Finští soudruzi viditelně počítají s tím, že takové nepodstatné detaily vyřeší „komunita“. Na jednu stranu taková laciná vypočítavost může u stroječku za bratru třináct tisíc vypadat ošklivě. Na druhou stranu mi imponuje, že raději otevřeně přiznají barvu, než aby zplodili nějaký nepoužitelný bastl, jak to mívají výrobci hardware ve zvyku. Co si budem povídat, zrovná Nokie má na krku pár kousků software který byl horší než žádný. A komunita opravdu existuje a funguje - aplikace už existují a nevypadají nejhůř.
Co se infraportu týče, připadal mi jako nejzbytečnější věc na světě - kdo dnes používá irda?. Pak jsem se dozvěděl, že se dá použít i jako běžné dálkové ovládání a změnil jsem názor. Možnost nenápadně vypínat otravné obrazovky po hospodách mi naopak přijde vysoce užitečná
Asi největší "hardwarová" vada je velikost a váha, Argon je prostě velká a těžká cihla. Mě to nevadí, kapsy mám veliké, ale fandům mikrominiaturních přístrojů N900 nedoporučuji.
Teď pár slov k software. Maemo je jedním slovem úžasné. Je to rychlé, snese to spousty spuštěných aplikací a otevřená filozofie na debianím podvozku je, když nic jiného, pojistka proti marketingovým zkripleninám. Těch jsem díky tomu napočítal, slovy, jednu. OVI. OVI mapy jsou vlastní aplikace, a nakolik jsem si je zatím prohlížel, docela slušná. K tomu ovšem nějaký marketrotl přibalil proprietární email, IM a webovou galerii obrázků - na první pohled klasický zoufalý pokus nahnat uživatele do vlastní oplocené zahrádky. Druhý pohled jsem raději nezkoušel. Naštěstí není ta šaškárna nijak vtíravá, po odstranění widgetu z plochy zbude jen ikona aplikace (ve skutečnosti odkaz na web) a pár voleb v nastavení. Předpokládám, že rychlý chvat rootem odstraní i tu pitomou ikonu, ale zatím ji nechávám žít.
Mapy jsou použitelné, pokud mapy jsou skutečně to, co chcete. Jenže ve skutečnosti chcete spíš navigaci, a ta není nic moc. Najít trasu to umí, mluvit zatím ne. To "zatím" je na místě, aplikace se pořád vyvíjí a v každém dalším firmwaru je lepší. Já se zatím držím spíš aplikace Maep z maemo repozitáře. Neumí sice navigovat, ale používá OpenStreetMap data, která se mi zdají lepší.
Asi nejlepší kousek softwaru je webový prohlížeč. Není to žádný neschopný skoroprohlížeč jaké jsou v telefonech obvyklé, je to poctivý firefox. Ovládání je samozřejmě přizpůsobené, ale jinak nic nechybí. Fungují foxí pluginy (s adblockem v čele

, funguje dokoce i flash! Renderer je samozřejmě perfektní a v rámci možností celkem rychlý, zkrátka nádhera. Sám bych se bez flashe sice klidně obešel, ale aspoň můžu dělat dlouhý nos na majitele hraček z Cupertina
Telefonní software je celkem jednoduchý, uživatelům vyšperkovaných Palmů a Symbianů se bude zdát primitivní, ale umí všechno co potřebuji. Koneckonců, ve srovnání se SHR je luxusem cokoliv
Komunikaci nejlépe osvětlí když začnu tím co to neumí - MMS a ICQ. MMS není žádná škoda a ICQ lze pořešit jabber transportem nebo pidginem, ale to jsem nezkoušel. Jabber, skype a email mi ke spokojenosti stačí.
Telefonní komunikace je organicky spojená s internetovou - GSM volání se liší od Skype jen ikonkou, stejně tak SMS třeba od jabberu. Možná je to propojené až moc - občas je problém poznat jaký komunikační kanál je zrovna ve hře. Třeba při psaní textu se to pozná podle malé ikonky ve vstupním poli - elegantní, pokud o tom víte, ale ne moc intuitivní.
To je ostatně charakteristický rys celého systému - spousta hejblátek udělátek umí zajímavé, ale na první pohled neuhádnutelné věci. Mě to nevadí, naopak, mám rád techniku která nefunguje stylem „uživatel je blbec dokud nedokáže opak“. Maemo to ale přehání tím, že neobsahuje žádnou nápovědu, kontextovou ani jinou. Klasicky to ilustruje zabudovaný browser. Má skvělou fíčurku v tom, že z okraje obrazovky jde vytáhnout simulovaný kurzor myši, pokud potřebujete nějaký ten :hover efekt. Ale jediný popis té fíčurky je utopen uprostřed debilní samochvalné marketingové webové prezentace. Uspání stroječku dvojitým stiskem vypínacího tlačítka je podobný případ a dalo by se pokračovat…
Další výrazný rys je ležatost. Na polohu přístroje reaguje telefoní aplikace a prohlížeč obrázků. Všechno ostatní je striktně horizontální. Aplikací kde to vadí je míň než byste čekali - cokoliv používá klávesnici musí být stejně naležato, ale přesto by se dalo hodně vylepšit.
Poslední co stojí za zmínku je otevřenost - a její absence. Na jednu stranu je v systému řada uzavřených balíků (většina se týká telefonie). Na stranu druhou - jsou to opravdu jen balíky v systému který je jinak velmi otevřený. K instalaci nenokiího softwaru stačí přidat v klikacím nastavovátku debianí repozitář. Žádný jailbraking, žádná "vývojářská" registrace a právnické kličkování. Grafické rozhraní k balíčkovacímu systému sice výrazně upozorňuje, že za software třetích stran výrobce neručí, ale nijak vás neomezuje. Přístup k božskému UID 0 spočívá v instalaci balíku sshd nebo gainroot. Jak prosté milý Watsone.
Kromě toho z nokiího repozitáře vyčnívají
installer aplikace - balíčky které neobsahují funkční aplikaci ale "instalátor", který nainstaluje samotnou aplikaci v dalším kroku. Přestože se mi prasácké obcházení balíčkovacího systému nelíbí, dvě takové aplikace jsem zkusmo nainstaloval (
Foreca Weather a
AP news) a špatný dojem si potvrdil. (AP news widget se pokusil vycucat mi baterku a uvařit CPU). Zvláštní je, že ten drek nepochází z otevřeného maemo repozitáře, ale z oficiálního - a uzavřeného - nokiího repozitáře, kde by člověk přeci jen čekal nějaké to QA.
Balíky z repozitářů tady popisovat nebudu, na to jsou tu
jiní a beztak je to střelba na pohyblivý cíl.
Takže, koupit nebo ne? Já už jsem koupil a nelituji. Pokud chcete pěknou velkou obrazovku a klávesnici, nic lepšího dnes asi není. Kromě toho mi od začátku imponovalo Maemo - je to sice nokií projekt, ale otevřený a finové drží otěže podstatně volnější než Mountain View u Androida.
Vzato kolem a kolem, největši problém který s Argonem mám je: co udělat s odloženým freerunnerem?
Tiskni
Sdílej:
Komentáře
Vložit další komentář
2.6.2010 20:34
Bedňa | skóre: 34
| blog:
Žumpa
| Horňany
Re: Loučení s Neonem
2.6.2010 22:06
ground
Re: Loučení s Neonem
3.6.2010 08:38
Cervajz | skóre: 9
| blog:
Cervajz
| Praha
Re: Loučení s Neonem
3.6.2010 09:24
corwin78 | skóre: 10
| Ostrava
Re: Loučení s Neonem
Založit nové vlákno •
Nahoru