Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Proč instalovat GentooLebo mame radi CEZ/RWE...
Čekal jsem, kdy se tento zcela inovativní a neotřelý vtípek objeví ... že to bude hnedka první příspěvek mě teda nenapadlo.
Nimcéně pravda to není ... kompilace běží v xtermu a já můžu klidne serfovat netem, koukat na filmy, nebo co.
Jinak já jsem na Gentoo přešel před lety z Debianu, kde jsem systém vždycky po čase dostal do "dependency hell". U Gentoo se mi to nepovedlo a to ho mám na dvou laptopech a desktopu - přemýšlím, že ho nacpu i na FreeRunner, který jsem tu před časem koupil
Nimcéně pravda to není ... kompilace běží v xtermu a já můžu klidne serfovat netem, koukat na filmy, nebo co.Většina počítačů má při zátěži vyšší spotřebu než v idle. Rovněž v idle se např. automaticky podtaktovává.
Většina počítačů má při zátěži vyšší spotřebu než v idle.Možná proto jsou zmínky o ccache a ditcc i v naprosto základním manuálu.
Warning: ccache is known to cause numerous compilation failures. Sometimes ccache will retain stale code objects or corrupted files, which can lead to packages that cannot be emerged. If this happens (if you receive errors like "File not recognized: File truncated"), try recompiling the application with ccache disabled (FEATURES="-ccache" in /etc/make.conf) before reporting a bug. Unless you are doing development work, do not enable ccache.Jednoduse receno, nepouzivejte to.
FEATURES="-ccache" emerge -pv ...
nebo tak nějak). Ale je to jen moje subjektivní zkušenost, ostatní možná mají jiné.
Jednou jsem na něco narazil, google mne pak navedl v hledání do bugzily (nebo kam), kde něco o ccache bylo.
apt-get update apt-get build-dep balik apt-get -b source balikV případě problémů se závislostmi je dobré vědět, že se nastavují v souboru
debian/control
, a autor zdrojového balíku může při kompilaci binárky používat jinou verzi knihovny než máte u sebe. Aby pak automatická aktualizace vámi upravený balík nechtěla převalit binárním balíkem distribučním, je dobré navýšit číslo verze. Je to opět záležitost několika příkazů
cd balik-0.1 dch -i dpkg-buildpackage -rfakeroot cd .. dpkg -i *.debPro aktualizaci jednoho balíku tak není nutné překompilovávat polovinu systému. A výhoda? Že pak lze několika příkazy hotové balíčky rozdistribuovat během okamžiku na všechny stroje na kterých jej chcete mít a apt si po instalaci již sám dotáhne chybějící balíky z repozitáře distribuce.
A zkompilovat si sem něco na Debianu ze zdrojáku zase taková pruda není…Ano, kompilovat zdrojové balíky je to jednoduché, rychlé a k ničemu.
…autor zdrojového balíku může při kompilaci binárky používat jinou verzi knihovny…Tohle zneužívání dpkg-shlibdeps je jedna z věcí který mě na debianu neskutečne serou. Což vede k následujícímu:
…Pro aktualizaci jednoho balíku tak není nutné překompilovávat polovinu systému.…Výhoda gentoo: pro rekompilaci jednoho balíku není nutné aktualizovat polovinu systému.
Ano, kompilovat zdrojové balíky je to jednoduché, rychlé a k ničemu.Tak to si poněkud ve svém zápalu pro gentoo ustřelil, ne? Jasně jsem tím sdělil že pokud někdo chce, tak si ty balíky překompilovat může, ne že musí. Pokud už je balík jednou hotový, tak už se nikde nic nekompiluje.
Pokud už si dám tu práci a takový zdrojový balík udělám...V gentoo se ale nejdná o práci, ale o součást instalace, konkrétně správné nastavení USE proměnných atd. což dodatečně umí vyřešit
echo "kategorie/aplikace gtk" >> /etc/portage/package.use
Co originál proč? Onen konfigurák package.use můžu mít/mám na všech strojích stejný.
+1
Jj a taky nezapomínat, že funguje něco jako "emerge --resume" ... čili se dá přerušit, pracovat na něčem, pokračovat.
eh, nezabudol si na "namesačnych" ktory po nociach kompiluju svoj linux za splnu mesiaca ? www.lunar-linux.org ..... :)
Gentoo má poměrně vysokou vstupní bariéru danou tím, že vyžaduje větší množství ruční práce než je obvykléJo, jo. Udělat souborový systém, rozbalit tarball druhého stage a donastavovat konfiguráky pomocí Handbooku, to už vyžaduje raketového inženýra s diplomem z Harvardu. Nehledě na fakt, že existuje LiveCD.
Vydáte se do divočiny, kde neplatí instalační příručky, mapy závislostí jsou staré a nečitelné a segmentation fault loví po nocích.Jinak tohle také není pravda. Gentoo má jako jedno z mála široko daleko jednu z nejlepších dokumentací a Gentoo Wiki (akorát to není tak pohodlné) používám dodnes i na binárních distrech.
To bychom měli nainstalovaný systém. Máš bragtoo – můžeš dělat ramena že máš všechno zkompilovaný a o úžasný 2% rychlejšíGentoo má poměrně vysokou vstupní bariéru danou tím, že vyžaduje větší množství ruční práce než je obvykléJo, jo. Udělat souborový systém, rozbalit tarball druhého stage a donastavovat konfiguráky pomocí Handbooku, to už vyžaduje raketového inženýra s diplomem z Harvardu. Nehledě na fakt, že existuje LiveCD.
Dokumentace gentoo patří rozhodně mezi nejlepší. Viz třeba návod na proplutí ABI rozbíjejícím upgradem gcc – cca dvě strany textu s přesným postupem jsou rozhodně mnohem lepší dokumentace než debianí „napišteVydáte se do divočiny, kde neplatí instalační příručky, mapy závislostí jsou staré a nečitelné a segmentation fault loví po nocích.Jinak tohle také není pravda. Gentoo má jako jedno z mála široko daleko jednu z nejlepších dokumentací a Gentoo Wiki (akorát to není tak pohodlné) používám dodnes i na binárních distrech.
apt-get dist-upgrade
a zmáčkněte enter“. Jeden se až diví jak chudáci debianisti podle tak vágního popisu dokážou ten enter najít emerge --deep není výchozí. Bez něj se aktualizují jen věci ve @world (a možná v @system), jejich závislosti jen pokud jsou potřeba. Nic vám nebrání emerge --update volat jen na konkrétní vámi zvolený balík.
Vyhody:
Nevyhody:
OOO je i v binarni podobe (kompiloval jsem asi jen 2x) a vsechno ostatni se skompiluje do pul hodky (moc casto stejne nekompiluji, system je nainstalovan a drzi).
scarab@ugly-elf: ~ $ cat /etc/portage/package.mask/python >=dev-lang/python-2.7 >=dev-python/beautifulsoup-3.1.0
Python…To ale neni problem gentoo ale pythonu. A ebuild pythonu te upozorni co se stalo a jak to spravit. Porad lepsi nez ten odpornej bordel v debianu.
Tak jako první bych možná zkusil v qemu pustit něco virtuálního a vidělo by se ... Kvůli jednomu dopisu
scarab@ugly-elf: ~ $ equery hasuse cups * Searching for USE flag cups ... [IP-] [ ] app-emulation/wine-1.3.8:0 [IP-] [ ] app-text/ghostscript-gpl-9.00:0 [IP-] [ ] mail-client/thunderbird-3.1.3:0 [IP-] [ ] net-fs/samba-3.5.6:0 [IP-] [ ] net-wireless/bluez-4.81:0 [IP-] [ ] www-client/chromium-8.0.552.215:0 [IP-] [ ] x11-libs/gtk+-2.22.1:2 [IP-] [ ] x11-libs/qt-gui-4.7.1-r1:4A nyni jednotlive casy komplikaci :P (nebo kompilaci):
Mon Dec 13 18:59:57 2010 >>> app-emulation/wine-1.3.8 merge time: 13 minutes and 1 second. Wed Nov 10 11:40:22 2010 >>> app-text/ghostscript-gpl-9.00 merge time: 5 minutes and 56 seconds. Thu Sep 9 16:54:08 2010 >>> mail-client/thunderbird-3.1.3 merge time: 21 minutes and 7 seconds. Wed Nov 10 18:26:39 2010 >>> net-fs/samba-3.5.6 merge time: 9 minutes and 26 seconds. Mon Dec 13 17:02:44 2010 >>> net-wireless/bluez-4.81 merge time: 53 seconds. Mon Dec 13 22:23:51 2010 >>> www-client/chromium-8.0.552.215 merge time: 29 minutes and 58 seconds. Mon Dec 13 17:32:10 2010 >>> x11-libs/gtk+-2.22.1 merge time: 5 minutes and 31 seconds. Mon Dec 13 16:55:01 2010 >>> x11-libs/qt-gui-4.7.1-r1 merge time: 14 minutes and 4 seconds.Takze dejme tomu ze jsem sexy a chci tisknout ze sveho kde, tak jedine co potrebuju je ten cups zapnout na qt-gui a ghostcript-gpl, teoreticky mozna jeste na bluez jestli pouzivam modrej zub k tomu, zbytek sou jen takove tresnicky na dortu.
Tiskni
Sdílej: