Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Vlezl jsem do /var/cache/pacman/pkg a po zdlouhavém testování jsem přišel na to, že pacman -U nazev_baliku.pkg.tar.xz instaluje vybraný balík (soubor)
Jak dlouho že používáš Archlinux, když jsi toto zjistil až teď?
Keď niekto používa yogurt a vlastné balíky nepotrebuje, tak asi nemá veľkú potrebu inštalovať ručne
make install
?) To se nedoporučuje...
pacman -U
... No nic, to je jedno, jen jsem byl zmaten...
[pasmen@nyx ~]$ l /var/abs/local/ | wc -l 83
No, tak napr. ja ich tam mám presne 0 Balíky v distre mi väčšinou vyhovujú. Keď potrebujem niečo upraviť, tak je to obvykle z AURu.
+1Vlezl jsem do /var/cache/pacman/pkg a po zdlouhavém testování jsem přišel na to, že pacman -U nazev_baliku.pkg.tar.xz instaluje vybraný balík (soubor)
Jak dlouho že používáš Archlinux, když jsi toto zjistil až teď?
Jak do toho zapadá Experimental?
Ok, len som sa pýtal, dík za info. Keď som kedysi používal debian, tak to bolo vždy testing alebo unstable, o experimental viem len toľko, že existuje
Update: tak mi to nedalo, nemohl jsem cekat az na vikend a vse jsem na zaklade vasich prispevku vyzkousel. Doinstaloval jsem nouveau, dal jsem znova upgrade systemu, grafika uz ted beha jak po masle (teda vic nez desktop jsem nezkousel, ale predtim to bylo silene pomale). Ten kernel oops opravdu zpusobuje modul snd_hda_intel a nic vic, staci jen zakomentovat a vse OK. Traceback mam ulozeny, takze se pokusim ho poslat na tu jejich bugzillu, pokud to moc neni spojeno s byrokracii.
Ted jsem teda beze zvuku, z cehoz taky nemam radost, tak doufam, ze se to brzo spravi. Neni za ten snd_hda_intel mozno pouzit nejaky nahradni modul?
Traceback mam ulozeny, takze se pokusim ho poslat na tu jejich bugzillu, pokud to moc neni spojeno s byrokracii.Arch na to nemá nějaké automatické udělátka nebo mašinky?
Neni za ten snd_hda_intel mozno pouzit nejaky nahradni modul?Třeba jako snd_hda_intel_fungující.ko?
Arch na to nemá nějaké automatické udělátka nebo mašinky?Arch nemá žádná automatická udělátka. A proto ho mám rád.
menu.lst
parametr pci=use_crs
, coz se pry nedoporucuje, protoze to nektere systemy (hlavne se starsim BIOSem) muze rozhodit a cast hardwaru nemusi pak po bootovani fungovat. Me to nastesti funguje, zvuk uz taky bezi a nic zvlastniho pri bootovani jsem nepostrehl. Zkusim ten parametr za par mesicu odstranit.
Ono tak nějak - samo - funguje. A dobře.Diky! :D Aspon jsem se dnes vecer trosku zasmal, resim tedka tahani kabelu pres mistnost a po vycerpani jsem neco takoveho potreboval. Proc si jako myslis, ze jsme vsichni od Woken utekli? Abychom mohli resit problemy v Linuxu? A konec diskuze, na tohle vlakno uz nereaguju, opakovany vtip neni pak uz vtipem.
Ale jo, proč ne. Já jen že my opravdu neřešíme problémy - viz text blogu. Ono tak nějak - samo - funguje. A dobře.
přesně touhle demagogií si odeženete i zbytek těch, kteří by to jinak s Linuxem zkusili.
Jinými slovy jsi trollAle dyť o on ví celou dobu.. On tady s tím přišel:D![]()
Zkuste svojí maminku/babičku naučit kompilaci programů...Toto jsen nikdy nepobral. Co je na tom? Jen si pořádně přečíst README, stáhnout všechny potřebné závislosti a vyťukat tři příkazy. V takovém Gentoo je to plně automatizované a ještě na to existuje grafický nástroj Kuroo (možná existuje i něco pod GTK), kde stačí požadované balíky pěkně klikáním pooznačovat, kliknout na obří tlačítko
Compile!a jít na kafé (a neb se vrhnout do práce, pokud to někomu nevadí). Že to nezvládne dnes maminka/babička kvůli tomu jak se to dělá neznamená, že kompilace je složitá. Znamená to jen, že chybí nějaký jednodušší nástroj pro maminku/babičku. Jinak je to úplně stejné jako instalace jakéhokoliv binárního balíku, jen s tím, že instalace bin. balíků je plně automatizovaná. Toť vše
stáhnout všechny potřebné závislostiPrave zavislosti muzou byt fakt peklo (zazil jsem kdysi v SuSE, od te doby kompiluju jen vyjimecne z AUR, kde je to v pohode). Jakmile to uz vesele kompiluje, tak je skoro vyhrano.
Možná budu vypadat jako blbec, ale... Já pořád mám za to, že AUR je jakousi databází skriptů, které automatizovaně vytvoří požadovaný balíček. A i ten skript pro tvorbu balíčku potřebuje (pokud kompiluje) dev balíky.
Kompilace je peklo, protože je třeba instalovat dev balíky snad poloviny všech balíků.? V případě, že by se všechny automaticky nainstalovaly a po instalaci zas třeba všechny automaticky smazaly, tak nechápu v čem je problém.
man makepkg
říká:
-r, --rmdeps Upon successful build, remove any dependencies installed by makepkg during dependency auto-resolution and installation when using -s. -s, --syncdeps Install missing dependencies using pacman. When build-time or run-time dependencies are not found, pacman will try to resolve them. If successful, the missing packages will be downloaded and installed.
Ty budeš mať asi dosť nízke požiadavky na genialitu
Líp? A podľa akého kritéria budeš radiť moje návrhy?
Samozrejme, baliť tie veci spolu
Žiadna výhra to nie je. Len jedna z možností. Ale že by bolo oddeľovanie zdrojákov do -dev balíčkov, ktoré majú veľkosť nula nula nič a treba ich explicitne inštalovať geniálne... to sa asi tiež zrovna nedá povedať, čo?
Myslíš niečo ako, že spustíš configure a on si sám zistí, ktoré balíky treba stiahnuť? To by ešte šlo. Ale oveľa jednoduchšie je -dev proste pribaliť k normálnym balíkom.
situace s -dbg je poněkud jiná, jelikož debug symboly brzdí běh aplikacNebrzdí. Jen žerou víc místa na disku a při stahování. Úplně stejně jako hlavičkové soubory (jen v menší míře). Takže nač si zacpávat prostor, když je pro mě kompilace sprosté slovo?
Chceš mi říct, že debug symboly nemusí zabírat místo v paměti a zpomalovat start (a možná i běh) aplikací?Ne. Jsou totiž v separovaných souborech a s původní aplikací nemají nic společného. Jen když se debuguje, tak si je gdb tahá a překládá pomocí nich všechny ty číslice (adresy, …) do člověku srozumitelné formy. Více viz. info gdb sekce GDB Files.
Nicméně nemyslím si, že by debug symboly zabíraly méně místa než hlavičkové soubory. Minimálně u takového KDE (a předpokládám i jiných složitějších C++ aplikací) jsou debug symboly (na rozdíl od hlavičkových souborů) děsivě velké (dohromady stovky megabajt či možná i více).Však takto jsem to také myslel.
Takže rozumiem tomu správne, že pod linuxom neexistuje niečo ako debug/release verzia binárky? Lebo vo Visual Studiu sa medzi tým dalo prepínať a tá debug verzia bola výrazne pomalšia (aj keď si nedebugoval). Pod linuxom sa debug symboly teda týkajú len gdb a nespôsobujú žiadne spomalenie?
Pod linuxom sa debug symboly teda týkajú len gdbSamozřejmě, že ne. Může je využívat i libovolný jiný program a pro samotné symboly existuje formátů několik, snad ještě z dob Unixů. Vše popsáno někde v info gdb.
nespôsobujú žiadne spomalenie?Nebudu lhát. Nezkoumal jsem to. Ale vzhledem k tomu, že leží naprosto mimo strom a krom nějakého debugovacího nástroje není kdo je do paměti nahrál (dynamický loader to nedělá určitě), tak mě nenapadá jediný logický důvod proč by měly.
Aha, dík, to som nevedel.
Jasné, nešlo mi konkrétne o gdb, ale či sú tie debug symboly mimo normálny beh programu (tak ako si to popísal v prvom odseku).
Podľa toho, čo si povedal, mi to tiež tak pripadá. A niekto to už určite testoval. Stačí pogoogliť
Lebo vo Visual Studiu sa medzi tým dalo prepínať a tá debug verzia bola výrazne pomalšiaMožná to bude jen způsobeno tím, že MSVS je zas nástroj chytřejší než samotný programátor. V GNU jsou při klasickém překládání zapnuty optimalizace na druhou úroveň (-O2) a to se dá kombinovat i s ladícími symboly (-g), jen to má za následek to, že čas od času je některá proměnná tzv. vyoptimalizovaná ven (value optimized out) když se na ni chce zrovna podívat + možná ještě nějaké chování o kterém nevím. Když se na tu proměnou chce člověk podívat i tak, musí to přeložit s nižší úrovní optimalizace a nebo optimalizace úplně vypnout (-O0). A možná jen při zapnutí debugovaní automaticky MSVS také automaticky vypne optimalizace a vyleze z toho neoptimalizovaná binárka, která je pomalá i když se zrovna neladí.
To je dosť možné. Ale ten istý problém by mal byť teda aj pod linuxom, nie? Keď chceš mať skutočne plnohodnotné debug informácie, tak musíš vypnúť optimalizácie. Ergo debug binárka bude pomalšia.
A jak si dospel k tomu, že nikto nepotrebuje nič kompilovať (aspoň mám pocit, že si k tomu dospel)? Aj keď vynecháme programátorov, tak stále je kopa ľudí, ktorí si potrebujú čas od času niečo skompilovať ručne (občas to inak nejde). A vtedy musia explicitne inštalovať 100 balíkov, ktorých veľkosť je prakticky nulová. Fakt výhra...
A jak si dospel k tomu, že nikto nepotrebuje nič kompilovať (aspoň mám pocit, že si k tomu dospel)?Ale kdybych už měl racionálně argumentovat, tak bych začal s tím bazmekem co začal distra dělit na binární (Debian,…) a zdrojové (Gentoo,…). V binárním distru jsou prostě hlavičkové soubory na nic pokud člověk nechce výslovně buildit.
Priznám sa, že ti prestávam rozumieť. Nebol si to ty, kto povedal, že oddelenie -dev balíkov je geniálne? Alebo to mal byť sarkazmus?
No, ak sú pre to binárne distro k dispozícii balíky pre úplne každú aplikáciu s úplne každou možnou kombináciou kompilačných nastavení, tak tiež nevidím dôvod mať tam zdrojové súbory...
Priznám sa, že ti prestávam rozumieť. Nebol si to ty, kto povedal, že oddelenie -dev balíkov je geniálne? Alebo to mal byť sarkazmus?Ne, sarkasmus to nebyl. Myslel jsem to vážně. Ještě jsem zapomněl do výčtu přidat *-source. Ale je to způsobeno hlavně tím, že dnešní distra jsou orientovaný příliš binárně (v takovém případě je to dělení geniální). Kdyby tomu tak nebylo, tak už bych to možná za tak geniální nepovažoval.
No, ak sú pre to binárne distro k dispozícii balíky pre úplne každú aplikáciu s úplne každou možnou kombináciou kompilačných nastavení, tak tiež nevidím dôvod mať tam zdrojové súbory...Což je jeden z důvodů proč jsem pro zdrojové balíčky místo těch binárních všemi deseti.
Aha, tak aj ja sa opravím Delenie na -source/-doc/-debug mi tiež pripadá celkom rozumné, lebo obvykle to človek nechce a zaberá to dosť miesta. Ale -dev mi tam pripadá zbytočné, lebo väčšina ľudí to skôr čí neskôr využije a moc miesta to nezaberá.
lebo väčšina ľudí to skôr čí neskôr využije a moc miesta to nezaberá.proof needed + čistě subjektivní názor.
proof neededNíže to máš. Veškeré headry u mně (a že tam toho mám nataháno dost) zabírají trapných 271MB
ABS je analóg k source balíkom v debiane (aj keď premakanejší). Na druhej strane, existujú v archi -doc a -debug balíky? Doteraz som to nikdy nepotreboval, tak vlastne ani neviem
qt-doc
, takže taknějak předpokládám i existenci dalších. Ale ruku do ohně za to nedám First of all, to je dosť špeciálny prípad. Second of all, čo všetko v tom booste je? 100MB devel vecí mi pripadá neskutočne veľa. Určite to nemôžu byť len hlavičkové súbory
First of all, to je dosť špeciálny prípad.Když vy jste se tu tak hezky hádali. Prostě jsem si musel aspoň trošičku rýpnout.
Second of all, čo všetko v tom booste je? 100MB devel vecí mi pripadá neskutočne veľa. Určite to nemôžu byť len hlavičkové súbory
Máš pravdu, nejsou to jen hlavičkové soubory .
[lukas@orochi ~]$ pacman -Ql boost | grep "/usr/include" | wc -l 7888Ostatní věci (konkrétně nějaké moduly pro Python):
[lukas@orochi ~]$ pacman -Ql boost | grep -v "/usr/include" | wc -l 101
Ostatní věci (konkrétně nějaké moduly pro Python):A statické knihovny. Ty mají 46 MB.[lukas@orochi ~]$ pacman -Ql boost | grep -v "/usr/include" | wc -l 101
$> du -hs /usr/include/boost/
65M /usr/include/boost/
Ono když se člověk podívá do dokumentace boost (tady), tak tam píšou, cituji:
Most Boost libraries are header-only: they consist entirely of header files containing templates and inline functions, and require no separately-compiled library binaries or special treatment when linking.Čili de-facto většina zdrojáků boostu je v *.hpp, takže není divu, že maj 65MB.
No ja neviem, ja na tom nič geniálne nevidím.
Čo ja viem. Binárne balíčky sú fajn v tom, že nemusíš nič kompilovať a obvykle to funguje. Na druhej strane, gentoo USE_FLAGy by som občas bral. Ale človek nemôže mať oboje, sú to dva oddelené svety. A keď si mám vybrať len jeden, tak asi ten binárny a tých pár programov, pre ktoré mi nevyhovujú binárne balíky, si už nejak skompilujem ručne.
Ale človek nemôže mať oboje[citation needed]vs
A keď si mám vybrať len jeden, tak asi ten binárny a tých pár programov, pre ktoré mi nevyhovujú binárne balíky, si už nejak skompilujem
Asi som sa zle vyjadril. Išlo mi len o to, že nevidím žiadny zmysel v mixed systéme, kde polku nainštalovaných balíkov budú tvoriť zdrojové a polku binárne. AFAIK všetky distrá sa delia na binárne a zdrojové a obvykle nainštalovaných a skompilovaných zdrojových balíkov v tom binárnom je len pár. To isté platí pre binárne balíky v zdrojovom distre.
Išlo mi len o to, že nevidím žiadny zmysel v mixed systéme, kde polku nainštalovaných balíkov budú tvoriť zdrojové a polku binárne.Presne v takom systéme zmysel vidím. A to docela podstatný.
Nič proti; 100 ľudí, 100 chutí. Len som vyjadril svoj názor + skúsenosť s tým, že som ešte nič podobné nevidel. Jaký zmysel v tom teda ty vidíš?
Len som vyjadril svoj názorJasně, proti tomu nic. Já tě jen slušně upozorňuju, že je to špatný názor.
skúsenosť s tým, že som ešte nič podobné nevidelJsme dva.
aký zmysel v tom teda ty vidíš?Jak už jsem řekl. Zdrojové kódy/balíky jsou základním stavebním kamenem GNU (MHO). Vyjmenovávat všechny výhody tady asi nemá cenu. A zatím největší překážka jejich nasazení je složitost. Resp. ono to není složité, ale je pravda, že mojí babičce bych to asi fakt nenutil. Je to jen potřeba dostat do takového stádia aby ani pro ni nebyl problém stáhnout si nějaký _tar.gz_ dvakrát kliknout, nastavit co potřebuje a nainstalovat. No na druhou stranu, kompilovat celý systém od základu asi moc nemá smysl už jen z toho důvodu, že v 90% případů by to všechno skončilo na identických binárkách. Proto tedy binární systém jako základ + možnost jakýkoliv libovolný free software si dokompilovat. V tom smysl vidím.
Podľa mňa nie je nesprávny, vzhľadom k tomu, čo hovoríš vo zvyšku komentára
To čo tu popisuješ ale predsa nie je nič iné, než binárne distro s možnosťou kompilovať zopár koncových (e.g. nesystémových typu libc) zo zdrojákov. To máš už dnes v každom distre. Tak čo je vlastne ten tvoj super systém s 50% balíkov binárnych a 50% kompilovaných? Žiadny rozumný príklad použitia si neukázal. Naopak, dostali sme sa k tomu, že môj názor je správny a len ty nevieš, čo vlastne chceš Ono je to totiž skutočne v tom, že ako zdrojáky, tak binárky ti ponúkajú najväčšie výhody, keď ich používaš takmer výhradne. V okamihu, keď to začneš miešať, tak kopu výhod strácaš.
V okamihu, keď to začneš miešať, tak kopu výhod strácaš.Např.?
No, tak je asi zrejmé, že keď máš ľubovoľné nezanedbateľné množstvo binárnych balíkov, tak si stratil výhodu USE_FLAGov, lebo keď budeš chcieť niečo zmeniť, tak tak či tak budeš musieť tie binárne balíky vyhodiť a celý systém prekompilovať. Čiže sa dostaneš do stavu zdrojovej distribúcie. Naopak, ak máš nezanedbateľné množstvo balíkov zo zdrojákov, tak si stratil možnosť pohodlne updateovať systém bez toho, aby si ho celý rekompiloval (obrovská to výhoda binárnych distribúcií). Musíš si holt vybrať. Pohodlnosť, alebo konfigurovateľnosť. Alebo ani jedno
No, tak je asi zrejmé, že keď máš ľubovoľné nezanedbateľné množstvo binárnych balíkov, tak si stratil výhodu USE_FLAGov, lebo keď budeš chcieť niečo zmeniť, tak tak či tak budeš musieť tie binárne balíky vyhodiť a celý systém prekompilovať.Nevím jak koho, ale mě nastavování USE_FLAGů každého balíku po chvíli pěkně omrzelo. Naopak jsem to využil jen u několika. A nechápu proč by si kvůli jednomu USE_FLAGu musel překompilovat celý systém. U balíku u kterého si to nastavíš je jasné, že se to překompilovat bude muset, ale nikdo neříká, že ty závislosti budou zase muset být zdrojové. Zvolíš si nějaký USE_FLAG, natáhnout se ti požadované binární knihovny + závislosti a hotovo. Navíc dost pochybuju, že USE_FLAGy by tak moc zajímaly moji babičku. Té by bohatě stačil i default. Ale když chceš překompilovávat celý systém ala Gentoo, nevím proč by ti měl někdo bránit.
Naopak, ak máš nezanedbateľné množstvo balíkov zo zdrojákov, tak si stratil možnosť pohodlne updateovať systém bez toho, aby si ho celý rekompilovalCo? To zas proč? Jaký je rozdíl v balíku v případě, že ho zkompiloval maintainer a nebo ty? IMHO je to úplně jedno jestli je nainstalovaná knihovna libogg-1.1.4.i686 nebo libogg-1.1.4.src, prostě když bude dostupná libogg-1.2.3.i686(nebo libogg-1.2.3.src), měla by se ti nabídnout. Stejně tak je jedno jestli ta knihovna byla nainstalovaná z repositáře nebo z externího zdroje (a to platí v binárních distrech už dnes). Prostě když je dostupná vyšší verze balíku s nějakým názvem (ať je to i686, x86_64 nebo src) měla by být nabídnuta i případě, že by to znamenalo přepsání výsledku několika hodin kompilace.
Mimo USE_FLAGy nevidím veľký zmysel v distribúciách založených na zdrojových balíkoch. Vysvetlíš mi, načo si teda budeš 50% balíkov v systéme kompilovať, keď dostaneš znova len to isté, čo ti ponúkal binárny balík? Zrejme chceš dosiahnuť niečo, čo ti pôvodný systém neponúkal.
Rozdiel je tam veľký, stačí keď si uvedomíš, že binárny balík je de facto len jeden (ten z oficiálneho repa). To je centrálne riadený systém so všetkými výhodami. Kompilovaných balíkov je ale možno spraviť hocikoľko pre daný program. To je tvoja lokálna verzia. Je nad slnko jasnejšie, že nemôžeš rozumne skombinovať centrálne a lokálne riadené updaty. Tie lokálne updaty budú vždy potrebovať prekompilovať všetky dotknuté balíky (v opačnom prípade hrozí, že niečo prestane fungovať). Druhá možnosť je prepísať lokálnu verziu centrálnou. Lenže tým prichádzaš o všetky lokálne zmeny a si tam, kde si bol na začiatku: v binárnom distre...
Proste nechápem, čo chceš. Ešte si mi nedal ani jeden príklad použitia, kedy by malo zmysel výrazne miešať zdrojové a binárne balíky (v zmysle polovica takých a polovica takých). Čo ti napríklad neumožňuje debian alebo arch, čo by si bol schopný robiť v tom tvojom mixed-distre?
$> du -hs /usr/include/
271M /usr/include/
$> find /usr/include/ | wc -l
30578
Takže mě přítomnost headrů opravdu netrápí
Tiskni
Sdílej: