Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Pro zájemce zde přináším stručný přehled, jak bylo na dnešním dopoledním SuSE Installfestu, kterého jsem se zúčastnil jako instalatér :o)
UPDATE: tento článeček se týká jen druhého dne Installfestu, vlastně jen necelého půldne (10-12 hodin). Na prvním dni jsem nebyl, ale podle všeho proběhl docela hladce, i návštěvníků bylo podstatně víc. Suma sumárum: nebyla to zase taková deprese, jak tady líčím
Akce se odehrávala v budově Chronos Business Center. Budova nese svůj honosný název dosti těžce a ačkoli se ze všech sil snaží, nesedí jí to; raději měla zůstat obytným domem, dost možná pohodlným. Pro masové akce není stavěná, zejména díky opravdu miniaturnímu výtahu (viděl jsem WC, která byla větší). Výtah mi připravil zdaleka nejsilnější zážitek, když se zastavil mezi patry; ačkoli normálně klaustrofobií netrpím, uvíznout s kolegyní ve vzduchotěsně vyhlížející kabince zhruba 1,5 x 1,5 m mě opravdu poděsilo. Naštěstí se výtah zase rychle rozjel.
Instalační místnost se rychle zaplnila, bohužel především námi; připomínalo to spíše soukromé soirée než akci pro veřejnost. Za celý půlden přišli celkem dva návštěvníci; první chtěl pozorovat, jak bude probíhat instalace se skutečným uživatelem. Chvíli jsem se bál, že mu nebudeme mít koho předvést.
Vše se rázem změnilo, když dorazil druhý návštěvník, který si nic zlého netuše opravdu přinesl vlastní počítač. Mateřsky jsme se kolem něj shlukli a vypukl chaos.
Stroj vzdoroval nebývalou měrou. Uplatnilo se rozmontování, vyjmutí disku, zkoumání jumperů, hledání hardwarové dokumentace Googlem, ba i příkaz "dd if=/dev/hda". Po nějakých dvou hodinách se nám podařilo spustit instalátor, který vzápětí spadl pro nedostatek paměti. Tudíž opatrně restartovat, spustit instalaci, nechat naformátovat disk, vyrobit swap, zrušit instalaci, znovu spustit, použít ten swap a teprve potom se začalo něco dít. Náš klient osvědčil odvahu a chladnou hlavu, protože naše řádění s jeho strojem nesl celkem dobře, pouze zcela správně poznamenal, že běžný uživatel by to asi nezvládl.
Věc komplikoval fakt, že stroj nebyl ultrasilný a všechno šlo hrozně pomalu. Dělali jsme si poznámky, zejména kde všude je nutné umístit okno "Prosím čekejte" (pesimisté navrhovali "Nepropadejte panice") a na kterých místech je vhodné vypisovat, co se děje, aby uživatel neměl pocit, že to celé zatuhlo.
Nakonec byla naše snaha korunována úspěchem. Po instalaci bylo samozřejmě ještě nutné upgradovat instalátor, protože, jak každý ví, to, co jsme si vydali na DVD, téměř nefunguje.
Přestože žádný další zájemce už nepřišel, tato jediná instalace nás všechny zaměstnala, dokonce jsme o hodinu přetáhli plánovanou dobu. Význam akce byl pro nás mohutný - na vlastní kůži jsme zkusili, co zkusí uživatel s naším výrobkem. Jen se bojím, že zbořit mýtus o složitosti Linuxu se nám tak úplně nepodařilo. Ale snažili jsme se.
Abych nezapomněl - ten odvážný člověk, kterému jsme rozmontovali počítač, měl e-mailovou adresu končící na idnes.cz. Hmmm... tak nevím, máme-li se těšit, že o nás možná vyjde reportáž...
Tiskni
Sdílej:
dd
). Nemám ale ponětí, jak se mohlo stát, že obsah prvního sektoru zmátl fdisk natolik, že určil špatně velikost.
No, podivej se na instalaci (jakychkoli) windows:
1. rozdeleni disku
2. format disku
3. nahrani instalacnich dat na disk
4. nainstalovani zakladniho systemu (bez moznosti vyberu)
5. nainstalovani volitelnych casti
Takze hned po druhem kroku mas kam psat data = nedrzis to vse v RAM.
Ale instalace jakehokoli linuxu ma jiny postup:
1. vyber zakladni nastaveni (cas, klavesnice, ...)
2. vyber instalacni nastaveni, seznam baliku (zahrnuje kontrolu zavislosti - nacteni rpm stromu o tisicich baliku,...)
3. rozdeleni disku - nastaveni
4. dalsi nastaveni
--UZIVATEL POTVRDI--
5. rozdeleni disku - provedeni
...pokracovani instalace
takze kroky 1-4 musi byt cele v pameti, navic pokud chces graf. instalaci, tak tam musis mit Xserver, ... proste zakladni instalacni system (vcetne jadra a zakladnich procesu, tedy SYSTEM, nejen YaST) musi byt cely v pameti...
Teprve po kroku 5 je mozne aktivovat swap a zapsat neco na disk
Takze ano, naroky na pamet jsou vyssi nez u windows, ale je to vyvazeno tim, ze muzete instalaci zrusit/zacit znovu/... bez ztraty dat (az do bodu 4. vcetne).