abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 10:55 | Nová verze

    V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:44 | Nová verze

    Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 20:00 | IT novinky

    Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:22 | IT novinky

    Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    21.6. 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 3
    21.6. 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 9
    21.6. 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1967 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Skype

    8.8.2006 13:53 | Přečteno: 2675× | Výběrový blog

    Nedávno jsem si nainstaloval nejnovější Skype 1.3 pro linux , spustil jsem ho, nastavil, aby používal alsu, zkusil jsem zavolat na Skype test call a co se nestalo. Hláška Problem with sound device. Řekl jsem si, že to asi bude chtít trochu si pohrát s mým ~/.asoundrc .
    Měl jsem na zvuk tyto požadavky:
        1) Při přehrávání stereo MP3 musí hrát všech 5+1 beden
        2) Musí to dmixovat (to je výraz :-) ) 5+1 zvuk abych pokaždé nemusel zastavovat artsd, když si chcu pustit nějaký film
        3) Funkční Skype taktéž bez nutnosti zastavovat artsd
    Po nějakém tom hledání a zkoušení jsem došel k tomuhle .asoundrc, možná se bude někomu hodit.
    pcm.dmixs51 {
        type dmix
        ipc_key 1024
        slave {
            pcm "hw:0,0"
            rate 48000
            channels 6
            period_time 0
            period_size 1024
            buffer_time 0
            buffer_size 4096
        }
    }
    
    pcm.recorder {
        type dsnoop
            ipc_key 1024
            slave {
                  pcm "hw:0,0"
                  channels 2
                  period_size 1027
                  buffer_size 4096
                  rate 44100
                  periods 0
                  period_time 0
                  }
    }
    
    pcm.player {
        type plug
        slave.pcm "dmixs51"
        slave.channels 6
        route_policy duplicate
    }
    
    pcm.!default {
        type asym
        playback.pcm "player"
        capture.pcm "recorder"
    }

    Teď všecko funguje bezvadně, jen když si chcu zavolat, tak musím vlézt pod stůl, zapojit místo centru a subwooferu mikrofin, v KMixu/Alsamixeru nastavit 4channel mode a zapnout capture u mikrofonu a zesilit hlasitost mic a capture. Na to jsem si udělal skriptík, který sem nedám, protože jsem ho někde zastrčil a nemůžu ho najít.
    Jen pro úplnost uvedu, že mám Gentoo s kernelem 2.6.16-gentoo-r9, KDE 3.5.2, Skype 1.3 BETA a integrovanou zvukovku AC 97

    To je asi tak všecho, co jsem vám chtěl dneska napsat, takže ahoj :-)
    (úvodní popis problému je redakčně zkrácen :-) )        

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    Luboš Doležel (Doli) avatar 8.8.2006 14:00 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Skype
    To je děs, nechcete si radši koupit nějakou Audigy?
    8.8.2006 14:03 Zdeněk Burda | skóre: 61 | blog: Zdendův blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Skype
    nebo jakoukoliv jinou zvukovku jen pro telefonování? :-)
    -- Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu.
    Luboš Doležel (Doli) avatar 8.8.2006 14:10 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Skype
    Jakoukoliv pořádnou zvukovku, kde nemusíte dělat nějaké triky s konektorem pro subwoofer/mikrofon...
    Luk avatar 8.8.2006 15:14 Luk | skóre: 47 | blog: Kacířské myšlenky | Kutná Hora
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Skype
    A co takhle USB "sluchátko" (sluchátko+mikrofon)? Třeba nějaké obyčejné, např. Hagenuk VoIPtel 10 (mám, funguje v Linuxu bezvadně).
    Šifrování je absolutní nutnost a pomáhá chránit před nekalými živly
    8.8.2006 15:59 Bubak | skóre: 16 | blog: Čtvrtá cenová
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Skype
    Kde se tady tahle vec koupi? Google nepomohl, dostal jsem se jen na nejake kecy na Marigold.cz ... Nasi by to nejspis uvitali.
    ... máš jen mrtvou kočku a poškrábanýho jezevčíka ...
    Luk avatar 8.8.2006 17:07 Luk | skóre: 47 | blog: Kacířské myšlenky | Kutná Hora
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Skype
    Jo, tak to bohužel nevím. Tohle bylo kupované u Cybexu, ale ten už to v nabídce nemá :-(

    Takových hraček se samozřejmě spousta (např. Well K-1000), ale nevím, které z nich fungují v Linuxu. Třeba s nimi bude někdo mít zkušenosti.
    Šifrování je absolutní nutnost a pomáhá chránit před nekalými živly
    8.8.2006 22:24 Bubak | skóre: 16 | blog: Čtvrtá cenová
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Skype
    No prave, kdyz uz to mas vyzkousene:-). Holt pohledam jine.
    ... máš jen mrtvou kočku a poškrábanýho jezevčíka ...
    mess avatar 8.8.2006 14:11 mess | skóre: 43 | blog: bordel | Háj ve Slezsku - Smolkov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Skype
    to nepůjde, jsem finančně na dně :-) dokonce i prasátko už jsem rozbil :-D
    Cez párne mesiace zošíváš vaginy, cez neparne montuješ hajzle.
    8.8.2006 14:18 Bubak | skóre: 16 | blog: Čtvrtá cenová
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Skype
    Ozvi se mi tak za ctrnact dni na mail, budu ti moct jednu venovat. Sracka, ale na telefonovani bude v poho:-).
    ... máš jen mrtvou kočku a poškrábanýho jezevčíka ...
    Martin Stiborský avatar 8.8.2006 14:03 Martin Stiborský | skóre: 26 | blog: Stibiho bláboly | Opava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Skype
    MP3 na všech 5.1 bednách ... jej..ještě toho hodně nevím :)

    To teda koukám....

    Asi bych měl prostudovat co všechno ~/.asoundrc a vůbec zvuk v linuxu dokáže ...
    Kvík ..
    Luboš Doležel (Doli) avatar 8.8.2006 14:46 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Skype
    Mně to takhle na Audigy chodí out-of-box.
    David Watzke avatar 9.8.2006 08:06 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Skype
    To je moje řeč... do doby než jsem si koupil Audigy 4 byl zvuk na Linuxu jednou z mých nočních můr. Teď už o tom ani nevím :-)
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    8.8.2006 14:17 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Skype
    To ten script zaleze i podstůl? Mami to chci taky. :D
    8.8.2006 14:40 Non_E | skóre: 24 | blog: hic_sunt_leones | Pardubice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Skype
    Nějaký důvod pro artsd? Vždyť zvuk a notifikace v KDE fungují i bez aktivního artsd…
    Only Sith deals in absolutes.
    mess avatar 8.8.2006 14:52 mess | skóre: 43 | blog: bordel | Háj ve Slezsku - Smolkov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Skype
    Protože, když jsem instaloval KDE, tak se nainstaloval i artsd a já jsem líný ho dávat pryč :-D navíc mi už v ničem nevadí, takže nemám ani žádný důvod proč bych se ho měl zbavit.
    Cez párne mesiace zošíváš vaginy, cez neparne montuješ hajzle.
    8.8.2006 15:24 Non_E | skóre: 24 | blog: hic_sunt_leones | Pardubice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Skype
    Protože je to potvora, která žere nesmyslně výkon a občas lockne zvuk. Vyřadit se dá v Ovládacích panelech a zvuk přehrávat spokojeně přes play.
    Only Sith deals in absolutes.
    Milhouse avatar 9.8.2006 09:56 Milhouse | skóre: 15 | blog: MilhouseLand
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Skype
    Nez "play", tak radeji "aplay"
    "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"
    Luboš Doležel (Doli) avatar 9.8.2006 12:27 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Skype
    aplay podporuje OGGy?
    9.8.2006 13:50 Non_E | skóre: 24 | blog: hic_sunt_leones | Pardubice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Skype
    No podle manpage podporuje:
    -t, --file-type TYPE
     File type (voc, wav, raw or au). If this parameter is omitted the WAVE format is used.
    Asi bych trval na svém a doporučil play.
    Only Sith deals in absolutes.
    mess avatar 9.8.2006 14:08 mess | skóre: 43 | blog: bordel | Háj ve Slezsku - Smolkov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Skype
    díky za tip, zkusím to
    Cez párne mesiace zošíváš vaginy, cez neparne montuješ hajzle.
    belisarivs avatar 25.12.2006 17:07 belisarivs | skóre: 22 | blog: Psychobláboly
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Skype
    Neumi.
    IRC is just multiplayer notepad.
    kotyz avatar 8.8.2006 15:39 kotyz | skóre: 25 | blog: kotyzblog | Plzeň
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Skype
    a jak se dovolam na ten skype test call? bych to chtel vyzkouset. sem s jednim volal, ale ten nemel mikrofon tak sem ho neslysel a me prej taky nebylo slyset ale mikro mam zaply a nastaveny.
    Hrdý člen KERNEL ULTRAS. | Furry/Brony/Otaku | Nemám čas ztrácet čas. | In 'pacman -Syu' we trust!
    8.8.2006 15:43 Non_E | skóre: 24 | blog: hic_sunt_leones | Pardubice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Skype
    Přidej si kontakt echo123.
    Only Sith deals in absolutes.
    kotyz avatar 8.8.2006 15:46 kotyz | skóre: 25 | blog: kotyzblog | Plzeň
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Skype
    tak co rika echo123 sem slysel, ale to sem tam nahral ne. asi bude nekde neco blbe ...
    Hrdý člen KERNEL ULTRAS. | Furry/Brony/Otaku | Nemám čas ztrácet čas. | In 'pacman -Syu' we trust!
    8.8.2006 15:53 Non_E | skóre: 24 | blog: hic_sunt_leones | Pardubice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Skype
    Pak bude asi problém v tom, že jsi nic nenahrál :-(
    Only Sith deals in absolutes.
    kotyz avatar 8.8.2006 15:57 kotyz | skóre: 25 | blog: kotyzblog | Plzeň
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Skype
    ale nahral. ted uz jo. chtelo to v mixeru trochu poladit nastavini mikraku. a ted uz sem se slysel ;)
    Hrdý člen KERNEL ULTRAS. | Furry/Brony/Otaku | Nemám čas ztrácet čas. | In 'pacman -Syu' we trust!
    8.8.2006 16:41 Semo | skóre: 45 | blog: Semo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Skype
    Kde rastie nejake dobre howto alebo tutorial, aby som sa naucil tiez pisat taketo konfiguraky pre alsu a AJ IM ROZUMEL? Aby tam boli napr. vysvetelne vsetky moznosti (ako napd. type plug, type dmix, type dsnoop atd.)

    Doteraz som vzdy iba stiahol nejaky hotovy a bud chodil alebo nie.
    If you hold a Unix shell up to your ear, you can you hear the C.
    8.8.2006 19:12 Goffix | skóre: 25 | blog: Powered by ArchLinux | Hradec Králové
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Skype
    Dokumentace na oficialni strance Vas nenapadla? ;-) Staci to proliz, je toho tam mnohem vic...

    A nebo i tady vysel nejakej trojclanek (co mi jen to slovo pripomina? ;-) ). Ale ten jsem necetl, tak nevim co v nem je.
    8.8.2006 19:46 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Skype
    A nebo i tady vysel nejakej trojclanek (co mi jen to slovo pripomina? ;-) ). Ale ten jsem necetl, tak nevim co v nem je.
    Já jsem ho četl :-) A popis konfiguráku v něm je.
    10.8.2006 00:33 ..... | skóre: 4 | blog: .
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Skype

    Pěkné. Pro zbytek čtenářů dodávám, že pokud vám to nebude fungovat, pak zkuste namísto pcm "hw:0,0" například pcm "hw:0,1".

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.