Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Víte že můžete odebírat mé blogy pomocí RSS? (Co je to RSS?)
Od určité doby jsou všechny texty které zde publikuji verzované na Githubu.
Jestliže najdete chybu, nepište mi do diskuze a rovnou jí opravte. Github má online editor, není to skoro žádná práce a podstatně mi tím usnadníte život. Taky vás čeká věčná sláva v commit logu :)
Před pár měsíci jsem si koupil 3D tiskárnu. Motivace byla jednoduchá; Chtěl jsem dělat víc fyzických činností rukama, než jen psát software celé dny. Tiskárna by mi měla umožnit jednoduše vyrábět všechny možné užitečné věci, krabičky, držáky a tak podobně. Taky se to skvěle kryje s mým dalším hobby z poslední doby; 3D modeling v Blenderu.
Po dlouhém čekání (skoro dva měsíce) tiskárna konečně dorazila @2021/01/11.
"Proudly made in the Czech Republic". Jsem rád že jsem mohl podpořit lokálního výrobce.
Objednal jsem si stavebnicovou verzi. Hlavně protože má podstatně kratší termíny doručení, než sestavená verze, celkově se na ní čeká o několik týdnů míň. Ale taky protože si vážně užívám sestavování různých podobných věcí. Když jsem studoval střední elektroprůmku, tak jsem sestavoval různé kity co se musely pájet každou chvíli. Na sestavování jsem se tedy těšil i proto, že jsem si svým způsobem připomenul mládí.
Celkově mi trvalo něco přes osm hodin první den, a čtyři hodiny druhý den tiskárnu sestavit. Většinu času zabralo šroubování inbusem. Zkoušel jsem používat akuvrtačku ve šroubovacím módu, ale i na nejnižší nastavení točivého momentu (1 z 15) jsem jeden šroub zlomil, takže jsem skončil u šroubování ručně.
Jak už je u mě blbou tradicí, jako vždy jsem vyfotil příliš málo fotek z průběhu, čehož zpětně lituji.
Návod ke stavbě je dost dobrý a poměrně velký - má 132 stránek. Až na pár stran, kde byly obrázky moc tmavé, a tudíž jsem se musel uchýlit k online verzi, se světlejšími obrázky, jsem neměl žádný problém pochopit co mám jak udělat.
Nejsložitější, ale také nejzajímavější částí k sestavení je extruder (tisková hlava). Ta je udělaná z mnoha kusů, které složené tvoří jednu součástku. Všechny kusy je nutné sešroubovat dohromady v poměrně kreativních pozicích, a vložit do nich různé funkční části. Krokový motor, infračervený senzor filamentu (tiskový materiál), kovové tělo tiskové hlavy, dva chladící větráčky a senzor pro magnetickou kalibraci. Taky je nutné různě skrz konstrukci prostrkat dráty do drážek. To celé pak smontovat dohromady množstvím šroubků a matiček, které se musí prostrkat do připravených míst v 3D tisknutém plastu.
(Zdroj obrázku: https://help.prusa3d.com/cs/guide/how-to-replace-a-print-fan-mk3s_160877)
Montování komponenty jsem si fakt užil a dost se mi líbil její koncept, kde jde hodně vidět, že byla vyrobená v nějakém CAD softwaru. Je to ten druh součástky, kterou si pořádně neumím představit navrhovat na papíře. Sestavení mi trvalo něco jako pět hodin.
Další obtížná část bylo vyvedení kabeláže od všech možných komponent, kde je třeba srovnat všechny kabely do úhledných svazků, a ty pak vést různě podél těla tiskárny do malé kontrolní desky. Nebylo to vysloveně komplikované, ale celé to má několik možných řešení a obrázky v manuálu byly malé a ne úplně jasné, často zabrané z divného uhlu, kde jsem nechápal, k jaké části tiskárny se to vztahuje.
Zde je tiskárna po sestavení:
Dál byla na řadě kalibrace, kde tiskárna kontroluje sama sebe pomocí magnetického senzoru v tiskové hlavě, načež aplikuje různé korekce proti nepřesnostem v sestavení a možné křivosti rámu.
Ukázalo se, že moje verze tiskárny (MK3S+) se neumí korektně zkalibrovat s dodanou verzí firmware (myslím si, že firmware podporuje jen starší modely). Jakmile jsem verzi updatoval, kalibrace už proběhla hladce:
Používám českou verzi firmware, protože proč ne.
Poslední
přišla na řadu kalibrace osy Z, kde je nutné zkontrolovat vzdálenost
tiskové hlavy od podložky pomocí vestavěné funkce firmware. Při té
dochází k tisku jakéhosi obrazce na podložku a je nutné upravovat hlavu
nahoru a dolu, než člověk nastaví správně vzdálenost od podložky. Tohle
mi zabralo několik pokusů, během kterých jsem musel dát na tiskové hlavě
níž P.I.N.D.A. senzor, protože výsledná korekce byla větší jak -2 mm
, což manuál nedoporučuje.
Když jsem tyhle kroky dokončil, byl jsem skoro smutný že tahle část skončila. Sestavování jsem si užil víc, než jsem čekal.
První věc, kterou jsem vytiskl po kalibraci bylo PRUSA logo, které je před-nahrané v SD kartě, která je dodávána k tiskárně.
Tohle je
přesně kvalita tisku, kterou jsem očekával od hoby 3D tiskárny. Byl jsem
proto dost překvapen, když jsem zkoušel tisknout můj 3d lowpoly fox model, během čehož se ukázalo, že tiskárna umí tisknout podstatně jemněji, protože jsem omylem ve Sliceru nastavil 0.07 mm
kvalitu tisku:
Je těžké přiblížit jak moc je to jemné jen z fotek. V podstatě není možné cítit vroubky z tisku. A to ještě tiskárna umí 0.05mm
! Tisk je hodně pomalý, ale o hodně lepší, než jsem kdy čekal.
Jak je možné vidět z obrázku, tisk modelu jsem zastavil v půlce, protože tisk ocasu lišky selhal. Ukázalo se, že musím ve Slicer manuálně přidat podpory tisku, pomocí support enforceru.
Tisk je o hodně tišší, než jsem čekal:
A to ani není tichý režim, který tiskárna taky umí. Tady jsou ukázky prvního úspěšně vytištěného modelu:
Záda lišky jsou divně hrubé, což se ukázala jako moje chyba, protože jsem během průzkumu Sliceru zapnul funkci žehlení, která umí vyhlazovat rovné povrchy. Jak ale uvádí přímo manuál, pro tuhle funkci je třeba mít rovný povrch, jinak to skončí takhle divně. Zadní nohy se utrhly při vyndavání z podpor tisku, protože jsem si nedal dost pozor a taky protože nožky jsou moc tenké.
Dál jsem vytiskl větší verzi modelu, použitím 0.1 mm
nastavení:
Byl jsem zvědavý, jak moc je tiskárna přesná, takže jsem si vytiskl tenhle divný bazmek:
Jedná se o krychli s velikostmi hran 10 mm
, 10 mm
válec a o 45°
otočený diagonální kvádr o rozměrech 10 x 10 x 1 mm
. Tady je ukázka výsledku tisknutého s 0.05 mm
nastavením (tisk trval přes hodinu, lol);
Přesnost je lepší, než jsem čekal a jsem spokojený s pod-milimetrovou přesností. Výška krychle je trochu víc než očekávaných 10 mm
,
ale to se zpětně ukázalo proto, že jsem měl zapnutou volbu, kdy
tiskárna prvně vytiskne dvě vrstvy tisku jako podložku, před tiskem
samotného modelu.
Očividně se nejedná o strojní přesnost, ale i tak mi přijde, že na hoby 3D tiskárnu, kterou jsem doslova sestavil ze spousty 3D tisknutých součástek, jde o dobré výsledky.
Než jsem si tiskárnu objednal, tak jsem se donutil sepsat si seznam deseti věcí k vytištění. Cílem bylo se předem přesvědčit, že budu tiskárnu k nečemu používat, a že neskončí jako hračka hozená někam do rohu po pár dnech, co jsem si s ní hrál. Celkově se snažím si kupovat jen věci, pro které mám nějaké reálné použití.
V následujících blozích ukážu co jsem konkrétně tiskl, a také zkusím nějak vyhodnotit, jestli se jedná o skutečně užitečný nástroj, nebo jen věc, která sice vypadá cool, ale ve výsledku není moc použitelná.
Tiskni
Sdílej:
Pokaždé, když někde vidím neúplně zamazaný QR kód, se mi chce strávit spoustu času ručním dopočítáváním chybějících bitů a zjišťováním, jestli přežilo dost informace pro jeho obnovu.Jo, proto taky vždycky půl hodiny přehazuju čtverečky v gimpu, ale tady jsem byl moc líný.
Na uši lišky bych support nedával (nejsou skoro vůbec převislé, a ono to generuje supporty úplně nesmyslně všude), což se dá udělat tak, že ten kvádr co je support enforcer ve Sliceru nastavíš jenom po hlavu.To tam vrazila automatika. Až budu tisknout upravenou verzi, tak tam dám ten kvádr co ty supporty neguje.
coto je za divnou klávesnici s hodinama hele :O :O
Jedná se o krychli s velikostmi hran 10 mm, 10 mm válec a o 45° otočený diagonální kvádr o rozměrech 10 x 10 x 1 mm. Tady je ukázka výsledku tisknutého s 0.05 mm nastavením (tisk trval přes hodinu, lol);
Jsou předměty zcela vyplněné, nebo se slicer snažil ušetřit na materiálu pomocí kuželovitých vnitřních podpor pro stropy?
Vyobrazené výplně ze Slic3r jsou ve svislé ose konstantní. To nevadí, když se povrch postupně zužuje ke středu, jako použitý kopec. Ale při tisku krychle potřebujete udělat vodorovnou horní stranu. Materiál má nějakou viskozitu, jenže i tak v prostředí gravitace není možné překonávat dlouhé vzdálenosti bez (znatelného) prověšení materiálu. Předpokládal bych, že před dosažením stropu, se začne vnitřní výplň rozšiřovat, aby, když je na řadě vodorovná plocha, měla účinnou podporu:
█████████ ██ ███ ██ █ █ █ █ █ █ █████████
Funguje je to tak?
━━━━━━━━━ ╮ tato prakticky rovná ━━━━━━━━━ ├─ horní vrstvy tato trochu méně ━━━━━━━━━ ╯ tato je prověšená ━━ ━━ ━━ ━━ ━━ ━━ ━━━━━━━━━ ╮ ━━━━━━━━━ ┴─ spodní vrstvyKonkrétní míra prověšení se liší s teplotou, výplní i materiálem.
Jsou předměty zcela vyplněné, nebo se slicer snažil ušetřit na materiálu pomocí kuželovitých vnitřních podpor pro stropy?To si můžeš vybrat. Já beru hlavně z důvodu ušetření času 15% infill. Věci co jsem tiskl jsou většinou 2D honeycomb, ale včera jsem zkoušel i 3D honeycomb a působí to dost pevně.
úpravě PLA modelu acetonemPLA je mrcha a vyhlazování povrchu takhle snadno moc nejde. Acetonem se vyhlazuje ABS. Ale právě PVB by mohlo přinést zajímavou alternativu. Pár lidí co používá 3D tisk na tvorbu forem už jsem jinak viděla a výsledky byly super :)
A taky, co všechno je potřeba za SW stack, či spíše, jak od představy dojít k výsledku?
Jak koukám na ten divnopředmět, tak má (až na tu podstavu) přesnost pod 0.2 mm :)Ve Slic3ru je na doladění parametr, kterým jsem objekt „nafouknout“ a zmenšit. Extrusion width, tedy tloušťka „čáry“, také ovlivňuje přesnost (z extruderu by mělo při správném tisku lézt něco, co je nízké a relativně k trysce široké) a v neposlední řadě použitý materiál a teploty.
Mohl bys zveřejnít i ten seznam 10 prvních věcí, který sis udělal? Ideálně i s nějakýma náhledama?Jak jsem psal na konci, budu to házet na blog, primárně k sobě a pokud se mi bude chtít, tak i přeložené do češtiny sem na abclinuxu.
A taky, co všechno je potřeba za SW stack, či spíše, jak od představy dojít k výsledku? Zatím jsem vydumal, že první krok je nakreslit to v Blenderu a poslední je poslat to do tiskárny a čekat :) (a pak opatrně odstranit podpěrky a otřepy z nich, a případně dál pokračovat klasickými modelářskými postupy při barvení modelu :) )Já jsem v tom začátečník, v Blenderu dělám asi rok a beru to jako relax. Nakreslit to chce obecně v něčem pro 3D modelování. Já používám Blender, ale nevím úplně zatím jak moc je vhodný k CAD-like návrhu, zatím mám pocit, že moc ne. Třeba objekty v tom nejdou moc dobře kótovat (to se dá asi řešit doplňkem, mám pocit že jsem něco takového viděl), ale i booleany se do 2.91 chovaly divně, a taky simulace fyziky sice funguje, ale defaultní nastavení vymýšlel nějaký zmutovanec a skoro každý CAD to bude mít líp + umět pružnost a pevnost. Mám pocit, že asi vyzkouším nějaké free CAD softwary, i když musím říct, že Blenderové ovládání je hrozně návykové a jak se to jednou člověk efektivně naučí, tak to pak chce používat všude, což mi bude asi dost chybět. Blender je naprosto super pro takové spíše umělecké modelování, technické věci v něm sice jdou, ale zatím mám z toho pocit, že to bude větší bolest než by člověk chtěl. Asi jako jde ve vimu editovat java, ale reálně většinou oceníš nějaké IDE. Každopádně Blender má v sobě od instalace (neaktivovaný) doplněk Mesh: 3D-Print toolbox, kterým je možné provádět základní kontroly a opravy pro export modelů. Já exportuji do
stl
. Dobrá zábava ovšem je, když se ti podaří udělat non-manifold model, tak už jen přijít na to kde a jak je kapitola sama pro sebe, natož to pak korektně opravit.
Vyexportované STL hodíš do Slic3ru (s 3 místo e, jak tu správně podotkl jiwopene), tam si vybereš specificky věci k tiskárně. Základní pozicování, jestli supporty (takové odlomitelné nudle všude kolem, aby se ti tisk nebortil), jakým tiskneš materiálem (slicer podle toho nastaví teploty tisku, podložky a rychlost), jak velká má být přesnost a asi milion dalších parametrů, které většinou moc neřeším, ale asi je dobré o nich vědět. Taky tam vidíš přímo jak to bude vypadat vrstvené na sebe a můžeš dělat různé průřezy přes to a tak podobně.
Ze Slic3ru ti pak vypadne gerber code (gcode), což je v podstatě lowlevel jazyk všech možných fréz a CNC zařízení, vymyšlený někdy v roce 80, který v podstatě říká servům jak mají jet a tryskám jak mají tryskat a tak dál. Je to v podstatě vektorový lowlevel formát co vypadá nějak takhle:
G1 X97.901 Y43.775 E0.02659 G1 X97.365 Y43.775 E0.01689 G1 X98.328 Y44.738 E0.04291 G1 X98.328 Y45.274 E0.01689 G1 X96.829 Y43.775 E0.06680 G1 X96.293 Y43.775 E0.01689 G1 X98.328 Y45.810 E0.09069 G1 X98.328 Y46.346 E0.01689Tohle se asi dá nějak poslat do tiskárny USB kabelem (nevím jak zatím, ale Jenda říkal že to jde), nebo to můžeš dělat SD kartou, kde pak na tiskárně v menu vybereš co chceš tisknout. Celý ten stack je opensource a dá se to stáhnout přímo ze stránek Průši.
A 3D Tisk mě taky láká (a jak jsem koukal, tak cena dostupná), ale obávám se, že právě na takovémhle seznamu zatuhnu.Hehe. Jo, těch prvních 10 modelů mi dalo lehce zabrat (psal jsem to asi týden), ale teď mě každou chvíli napadá něco, od stojanu na nože po různé držáky a úchyty.
Tohle se asi dá nějak poslat do tiskárny USB kabelem (nevím jak zatím, ale Jenda říkal že to jde), nebo to můžeš dělat SD kartou, kde pak na tiskárně v menu vybereš co chceš tisknout.Nejpohodlnější workflow poskytuje připojení tiskárny USB kabelem k Raspberry Pi s Octoprintem PrusaSlicer, Cura (a pokud si dobře pamatuji, i Slic3r) pak umí tisk poslat přes síť přímo do tiskárny na jedno stisknutí tlačítka. A s pluginy se dá doplnit i další příjemná funkcionalita, jako výpočet ceny tisku, tiskové notifikace, vzdálený monitoring tisku kamerou, automatická tvorba timelapsů… Základní desky pro Mk3 mají i pinout pro přímé připojení Pi Zero, ale tam si nejsem moc jistá praktičností kvůli výkonu.
smrdí a výpary jsou karcinogenní :)Nekdy me fascinuje k cemu jsou lidi schopni pridat smajliky.
hele člověk si udělal filtr jednoduchej na pla tisknutí
abs voproti pla chce abs věčí teplotu takže jeto děsně citlivý na průvan/změnu teploty když tam nemáš takovej ten štít vokolo tiskárny nóó takže si musíš zavřit vokno :D
btw nedělá se z abs jakoby náhodou lego/hračky?? :O :O
btw nedělá se z abs jakoby náhodou lego/hračky?? :O :OJo, ono to smrdí/vadí jenom když se to taví. Pak už je to v pohodě.
nóó karcinogeny by z toho měli lítat jen nad 400 celziusů hele ale abs tisk má míň celziusů :O :O asi jeto jako vypouští trošičku furt ale víc a víc a víc a víc jak jako roste teplota noa by mě zajímalo jak je teda jako bezpečná děcká pracka +-35 c nebo dání na radiátor +-60 c :D
vod voka to vypadá děsně jendoduše :O :O včem muže bejt zrada že jako nestačí support/zmetky rozemlit smíchat s granulátem rostavit vytlačovat špagát a ten jakoby furt namotávat?? :O :O
trashprinter hele ale asi už to jako nepokračuje :O :/
Husté. Tiež som voľakedy premýšľal nad takouto hračkou, ale nakoniec som to nechal tak - podobne sa tiež snažím nekupovať zbytočnosti a toto mi prišlo už cez čiaru. Ale musím priznať, že ma občas pri nejakom "projekte" napadne: keby som mal 3D tlačiareň...Já se momentálně asi nejvíc kochám tou svobodou něco během deseti minut naprasit v Blenderu a pak z toho mít během pár chvil reálný fyzický předmět. Během posledního roku a kus jsem získal jistou efektivitu v 3D modelování a dokážu během chvilky udělat skoro všechno co potřebuji, pokud jde o základní meshe. Texturování, světla, animace a fyzika, to je pro mě stále dost hardcore :)
Dá sa to používať doma (v byte)? Nemám dielňu a počul som, že to dosť smrdí (ale to asi závisí od toho, čo tam tlačíš za matroš).Já jsem to vrazil k "botníku" ve vstupní místnůstce do bytu. Tam to trochu smrdí, ale nezasmradí mi to celý byt + není slyšet hluk. Na tichý tisk je to fakt dost potiché. Zatím mám jen jednu roli stříbrného PLA a nějaký zápach to má, i když ne moc silný (nesmrdí to jako pálený plast, spíš to nějak víc uvolňuje "aroma").
Proudly made in the Czech Republic
tolde je děsně dvousečný ;D si to mužeš dovolit řikat když chceš třeba jakoby hrát na nacionalizmuz (proudly made in usa) nebo na nějakou tradici dobrejch výrobků vobecně známou (proudly made in germany). když to ale řekneš vo nějaký podezřelý/noname country tak to lidi spíš vodrazuje. ukrajinci třeba dělaj uplně supr věci hele ale jak jako natebe působí pr textík 'proudly made in ukraine'???? :O :O ;D ;D
tiskárny si naštěstí věčinou kupujou víc chytřejší lidi který na todleto moc nedaj a zadruhý to asi maj jenom nakrabici napsaný a kdyžuž příde domu a než si toho jako někdo všimne tak už jeto jako jedno ;D
co sem slyšela tak von to tam prej tam začal dávat potom co si jako děsně moc američanů myslelo že 'prusa' je zkrácenina 'print usa' :O :O
ale zato že jako řiká rebulika a ne čechie má u mě velikakatánskej plus žese až trošičku stydim že máme tiskárnu vod rejžožroutů :D
a sou jako rádi že už nejsme sověcká republika nebo že nás havel jako konečně vosobodil vod srbský nadvlády ;D
tolde je děsně dvousečný ;D si to mužeš dovolit řikat když chceš třeba jakoby hrát na nacionalizmuz (proudly made in usa) nebo na nějakou tradici dobrejch výrobků vobecně známou (proudly made in germany). když to ale řekneš vo nějaký podezřelý/noname country tak to lidi spíš vodrazuje. ukrajinci třeba dělaj uplně supr věci hele ale jak jako natebe působí pr textík 'proudly made in ukraine'???? :O :O ;D ;DMi nejde ani tak o nacionalismus, ale že ty peníze zůstanou v Čechách, jsou tu dál zdaněny a investovány. To je imho dobře.
ale zato že jako řiká rebulika a ne čechie má u mě velikakatánskej plus žese až trošičku stydim že máme tiskárnu vod rejžožroutů :DJo, to jo.
takle sem to nemyslela jenom řikám k čemu je tamto 'proudly' dobrý ;D že peníze zustanou v čr asi fajn ikdyž mam tak poslední rok pocit že stát věčinu svejch zdrojů použivá proti svejm vlastním vobčanům aže třeba právě průša by to vo co ho normálně stát vokrádá na daních sám dal lidem líp hele a hele ale touž je offtopic ;D
takle sem to nemyslela jenom řikám k čemu je tamto 'proudly' dobrý ;D že peníze zustanou v čr asi fajn ikdyž mam tak poslední rok pocit že stát věčinu svejch zdrojů použivá proti svejm vlastním vobčanům aže třeba právě průša by to vo co ho normálně stát vokrádá na daních sám dal lidem líp hele a hele ale touž je offtopic ;DTady nejde jen o daně. Podle mého názoru je dobré, že Průša (jako firma, ne jako člověk) existuje a podniká z čech. Zaměstnává lidi, vytváří tady něco nového. Ty lidi získávají zkušenosti, mají na to platit si byt, kupují tu jídlo a tak podobně, a tím roztáčí ekonomiku. Pak můžou jít dál a když budou mít nápad, tak si založit třeba něco svého, nebo přinést know how z 3D někam dál. Stát jsem úplně nemyslel, když jsem ho zmiňoval, od něj je ideální, když se do všeho montuje ze všeho nejmíň. Já se už několik let nemůžu dostat přes myšlenku Kolbena. Před několika lety jsem na vysočanské viděl ten jeho památník a protože jsem o něm nic nevěděl, tak jsem si to pak začal googlit a dohledávat a od té doby nevím úplně jak se s tím vyrovnat. To byl člověk, který naší republice a obecně lidem tady a celkové úrovni techniky zde dal strašně moc, dodneška z toho těžíme. A pak jsou tu lidi jako davkol, kteří serou na kapitalisty kudy jen chodí. A to jak skončil a co se s tím podnikem dál dělo, prostě mi to hlava úplně nebere. Dodneška když jdu třeba do Prague armory střílet, tak ty objekty kolbenky všude kolem.. Minulé měsíce jsem hodně koukal na Joschu Bacha, kde zmiňuje, že jako kolektivní organismus jsme se devolvovali a dneska v podstatně nejsme schopni plánovat, nebo přemýšlet na delší období předem. Například stavět katedrálu 200 let je dneska úplně nemyslitelné. To jak skončilo ČKD je úplně přesně ukázka tohohle. A to co stát dělá poslední dobou, ať už jde o vakcíny, nebo o podporu podnikatelů, to je ukázka rakoviny v terminálním faktoru, která aktivně škodí svému hostiteli, protože chybí jakákoliv vize a jednotící princip, který by množinu buňěk dokázal udělat organismem.
</meh>
existuje a podniká z čech
si všimni že sem sem nikam nestrčila link natu 2-3x levnější tiskárnu vod rejžožroutů nakterou si vubec nemužu stěžovat aco se menuje trošičku jako věci z endu v minecraftu :D :D ;D ;D
a co se s tím podnikem dál dělo, prostě mi to hlava úplně nebere
dvě věci
uplně zaprvý všecko potřebuje nějakýho majitele pro kterýho to neni jenom dojná kravička na peníze ale něco víc a bere to spíš jako poslání/službu veřejnosti a jedinej důvod proč von sám vosobně nesedí ve vrátnici fabriky/nedrhne hadrem podlahy je ten že nato prostě jako nemá čas/někdo to umí líp ale hlavně jako vubec ne žeby mu to přišlo podřadný nebo se štítil práce.
se mi líbilo jak ve vánoční špičce šel v pplku třídit nedoručený baliky i celej management zatimco na čt24 se jeden z x tiskovejch mluvčí český pošty snažil vysvětlit proč to letos zase jako všecko nestihnou dovíst lidem domu. klasika kdo chce hledá způsob komu se nechce hledá důvod. když něco 'patří lidem' tak to vlastně jakoby nepatří nikomu všem je všechno jedno zlášť když maj svý penízky jistý a lidi si nikdy nevyberou dočela člověka kterej po nich bude chtít aby mákli nebože je dokope :O :/
nebo jestli třeba jako znáš takovou tu komedii z 90. let s bolkem polívkou jak coby vesnickej pitomeček zdědí fabriku na dělání cihel která má jakoby eště furt komunistickej 'management' tak tam je ten kontrast vtom uvažování supr ukázanej. i tomu blbečkoj neni jedno když se lidi v pracovní době flákaj a navopak když si fabriku chtěj japonci koupit tak jako jedinýho ho zajímá co bude s těma zaměstnancema ;D
majitel je nevodělitelnej prvek a bez něj to dycky pude pod kytky. jóóó čínský komunisti nato už jako přišli ;D
noa zadruhý lidi sou vod přírody hierarchický tvoři. když třeba jako nějaká skupinka uplně náhodnejch lidí musí řešit nějakej problém kterej je na jednoho člověka děsně moc složitej tak k takovýmu uspořádání začnou konvergovat sami vod sebe protože to maj prostě vsobě vrozený. jakmile todleto přirozený chování začneš rozbíjet různejma kvótama stranickou příslušností kádrováním co kdo ve svým volnu plácal na netu nebo jiným nějakým sociálním inženýrstvím tak to jako imho nikdy nemuže dopadnout dobře. názor že každej kdo jako něco umí žádný kvóty nepotřebuje tady jako zazněl už mockrát. noa kdyby ty kvóty jakoby fakt něco zefektinovaly/ďály lepšejším by jako věčina firem měla půlku vedení složenou retardovanejch invalidních transgender černošek bez nutnosti nějakýho nařizování protože by se jim to jako prostě vyplatilo :D ;D
nemyslim si žeby se lická společnost nějak strašně devolvovala dříčů s vizema je furt dost naštěstí. spíš si myslim žeje zamořená parazitama :/ :/ jako rakovinu/parazita vidim nový levičáky který se poučili z minulejch chyb takže už teda jako nechtěj fabriku ukrást celou protože už asi věděj kam by to jakoby dobudovali :D ale pořádně zdanit nasadit tam svý lidi aťuž přímo nebo do nějakejch divnejch úřadů/uřvanejch neziskovek a pak akorát votravovat se zbytečnostma/škodit/do všeho kecat a uplně nejrači se cpát dotoho čemu vubec nerozuměj protože si myslej že tomu nerozumí nikdo aže takle jejich neschopnost nebude vidět :D ;D
sem někde narazila na takovej zajímavej názor egyptologa bárty že dycky to co nějakou pravěkou civilizaci uďálo velikánskou ji taky pak věčinou zničilo a různý ty barbarský kmeny jako vandalové vizigóti mongolové muslimové sou už jenom taková jakože poslední kapička. nás asi jako uplně nejvíc zevšeho vohrožuje naše svoboda kterou sme dali i těmdletěm různejm levejm parazitům neužitečnejm :/ :/
joa nebylyby nějaký detaily vohledně tohodletoho hele ku*vítka?? :O :O
Většinou jedním vrzem. Výjimka jsou komplexnější modely, které mají dost detailů z obou stran a není možné umístit je na heatbed tak, aby něco neutrpělo na detailu. Rozřezat model a pak ho slepit dost pomůže :) (podpěr je dobré dělat spíš míň) Příklad může být třeba Voyager. A pak samozřejmě modely, které se bez rozřezání nevejdou.Já jsem přemýšlel nad tiskem několika věcí, které jsou větší než tiskárna. Zkoušela jsi nějaké zacvakávání do sebe?
Na mechanické věci raději spoléhám na šroubové spoje (viz příloha, držák displaye vlastního designu)Ten držák je velmi cool, už jsem si včera říkal, že to originální umístění displeje je pěkně blbé.
Kombinace materiálů je možná, ale chce to multimaterial upgrade, je potřeba mít jistotu že se dva rozdílné typy filamentu spojí a nevím o tom, že by to kdokoliv běžně dělal. (výjimka je ve vodě rozpustný filament, ten se dá s multi materialem použít na podpěry, které se pak mnohem snáz odstraňují) Existují ale pokusy třeba s tiskárnou, která spolu s plastem z trysky extruduje i kevlarové vlákno a vpéká ho do modelu :)To je jeden z důvodů, proč jsem nakonec MK3S+ místo mini. Máte s tím někdo zkušenosti? Chtěl jsem to teda spíš kvůli mixování barev.
Zkoušela jsi nějaké zacvakávání do sebe?"Dovetail" čepy, fungovaly velmi dobře. U lepených dílů je dobrý nápad vyrobit v obou stranách díru na kolík. Líp se to pak dává dohromady, aby to lícovalo :) Ten držák na display musím konečně uhladit a nahrát na thingyverse...
asi toje jakoby spíš vo driveru/způsobu řízení než vo druhu motorku krokovýho hele videjko tichej driver s vobyč motorkem :O :O