Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Náhodou jsem na #linux.cz zahlédl pár divných příspěvků. Dva uživatelé se tam bavili ve stylu: (přeloženo z angličtiny) "Anonym zasáhl anonyma2. Anonym2 silně krvácí." Po několika větách v podobném duchu napsal někdo další: "Vy už toho Adoma nehrajte..."
A můj osud byl tímto zpečetěn. Bylo mi celkem jasné, že se bude jednat o správné textové RPG, neboli správně o roguelike game. Jakožto zvědavec největší, fanda do tohoto typu her a toho času s náladou na takovouto záležitost, jsem vygooglil oficiální stránku. Na ní jsem se dozvěděl, že ADOM je vlastně zkratka pro Ancient Domains of Mystery.
Hra zabírá 1MB, je ve verzích pro Linux, Windows i DOS a OS/2. Rozbalil jsem, spustil a začal pronikat do tajů této hry. Je hodně podobná známému Nethacku, ale mě se už od prvního pohledu líbil více Adom. Je totiž pěkně barevný :)
Nechal jsem na osudu, ať mi vybere rasu i povolání, protože ze začátku se mi nechtělo v tom tak moc rýpat. Už ani nevím co mi to vybral, ale můj "hrdina" zemřel roztrhán na cucky smečkou vlků asi 5 minut po začátku hraní.
"No nic", řekl jsem si a zkusil to znova. Tentokrát už jsem si postavu vybral sám. Byl to Human/Assassin. Přečetl jsem si ve FAQ na ofic. stránce, že je dobré jít se vybavit do první vesnice na konci cesty. Učinil jsem tak (nakoupil jsem jídlo abych nezemřel hlady) a vydal jsem se do nedaleké jeskyně. Po pár urputných bojích jsem zemřel na otravu jedem po uštknutí nějakým hadem.
Dobrá, znova a lépe. Po radě od jednoho z Adomistů na #linux.cz jsem si vybral Grey Elf/Wizard. Prý pro začátek jedna z jednodušších kombinací. Zemřel jsem po 1 minutě. Utopil jsem se v "kaluži". Můj hrdina totiž neuměl plavat a tak nepřebrodil ani 3 políčka označené jako voda.
Já se přece nevzdám - podruhé Grey Elf/Wizard. Zemřel jsem po útoku goblina v téže jeskyni jako s tím Assassinem.
Ok, to se stává. Zkusil jsem to ještě jednou s Wizardem, ale zase jsem zemřel takhle brzy.
Tak, jakmile tohle dopíšu, tak zkusím Fightera. S tím by to mělo být trošku jednodušší. Doufám, že se dostanu trošku dál :). Ještě bych měl zdůraznit, že save nefunguje tak, jak je obvyklé v jiných hrách. Tady, když zemře hrdina, zemřou s ním i vaše savy. Ale já vytrvám. Na takovýchto hrách jsem vyrůstal (Dračí Doupě, AD&D, Stín Meče, Shadowrun...), takže mě to strašně baví a jednou ze mě vyroste mocný zabiják. :)
Tiskni
Sdílej:
hehehe, tak to ses prvni koho to napadlo ;)To určitě ne... Chtěl bych ADOM někdy dohrát za chaos (stát se novým bohem chaosu), ale nemám nervy na to, abych prolezl ten mofující dungeon až na dno
Já taky ukládám savy, ale budu si na to muset vymyslet nějaký lepší způsob, třeba nějaký script, protože se mi uz párkrát stalo, že jsem si novou pracně vybojovanou pozici přepsala pozicí starši. A taky "zatím" mužu mít uloženou jen jednu pozici. Ješte jsem to nedohrála.
Moje nejoblíbenějši postavy jsou Trolové - hodně unesou.
Jedine co tuto hru kazi je ze neni opensource,takze si ji na svem pda nezahraju :(