Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Dneska si povíme jeden příběh. Hlavní hrdina bude třeba... třeba Tom.
Tom si jednou koupil notebook a protože nemá dost vlastní invence, tak si vybere stejný jako má jeho kamarád, říkejme mu třeba Cx. Cx se o svůj stroj staral (a stará), občas ho otře, ale hlavně, snaží se, aby tam všechno fungovalo. Takže Cxův stroj suspenduje a speedstepuje. Od speedstepu se odvíjí jedna vlastnost notebooku a to je jeho teplota. Protože Tomův stroj nespeedstepuje, a protože Tom je línej, že si tam ten novej bios F.08 nedá, aby to fungovalo, tak Tomův stroj dává občas i 80°C. Jenže, Cxův stroj tyhle teploty nemá, ani když jede naplno a tedy na maximální freqenci a napětí (maximálně 60°C). Je to zajímavý jev, ale má svůj důvod. Vysoká teplota sebou přináší dva problémy, které u desktopu nikdy nenastanou a nebo jsou bez problému řešitelné.
První z těchto problémů je prach. Díky dlouhodobému běhu větráčku na maximální otáčky se do notebooku dostane ohromné množství prachu, které utkví v žebrech chladiče přes který pak už nemůže tak pěkně proudit vzduch. To způsobuje, že Tomův notebook topí na 80°C a Cxův na stejnou zátěž na 60°C. Druhým problémem, který se v případě Toma tak neprojevuje je teplota baterky. Notebooky jsou protažený měděnejma nebo hliníkovejma chladičema. Ono se to hřeje všechno a tak je nutný to dostat ven z každýho rohu. To samosebou zvětšuje teplotu baterky. I když se to nemusí zdát, tak zvětšení o nějakých 5-10-15°C vede ke zkrácený životnosti o měsíce. Posledním problémem, který se v dnešní době neprojevuje už vůbec viditelně je ten, že elektronika, která je permanentně ohřívána na nějaký tvrdší teploty má menší životnost, než ta kterou chladíme. Bavíme se ovšem o rozdílu 10 a 15 let ne-li víc a za tu dobu si každý prořídí něco nového :)
Nebuďte proto líní jako Tom a starejte se o své notebooky. Rozdělat notebook je mnohem složitější než rozdělat desktop, takže to chceme dělat co nejméně. A třeba to ušetří i nějaký ty finance. Tom si totiž ani teď, když ví, že má problém s teplotu nepůjde stáhnout nový bios a nevyčistí si chladič, takže jednou může notebook udělat vuala (baterka stopro).
Tiskni
Sdílej:
Mně to přijde pěkný, sice takovej příběh mi nesedí, takovéhle okaté porovnání, ale budiž.
Co bys od tý Epie chtěl? Mam ji na "serveru", pasivní chlazení má, jedná se o
$ cat /proc/cpuinfo processor : 0 vendor_id : CentaurHauls cpu family : 6 model : 10 model name : VIA Esther processor 1000MHz stepping : 9 cpu MHz : 997.586 cache size : 128 KB fdiv_bug : no hlt_bug : no f00f_bug : no coma_bug : no fpu : yes fpu_exception : yes cpuid level : 1 wp : yes flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce sep mtrr pge cmov pat clflush acpi mmx fxsr sse sse2 tm pni est tm2 rng rng_en ace ace_en ace2 ace2_en phe phe_en pmm pmm_en bogomips : 1997.48 clflush size : 64pouštim na tom apache, ssh, časem přibudou další služby. Desktopový použití ... když jsem nabootoval slaxe z usb, tak mi přišel slušně svižnej. Pro web, víc jsem nezkoušel.