Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Ve skole mame fajn predmet - programovani. A bereme uz ne tak fajn jazyk - VB.net. Jelikoz jedu doma na linuxu, dlouho jsem hledal neco co by bylo schopny nahradit VS.net. Neco co by umelo jak VB.net (kterej berem) tak i C# (kterej po me chce profesor, nebot programovat umim a jak rika - je pro me ztrata casu psat furt dokola ten samej kod). A nasel sem - X-Develop. Bohuzel to neni free vecicka, ale jenom 20ti denni trial verze, plna stoji $300. A to nemam :( A pritom ten soft vypada zajimave. Jenom ma problemy s uvozovkama, ale to se casem podda. Aspon doufam. Znate nekdo X-Developa? Jake s nim mate zkusenosti? Jaky na nej mate nazor?
Tiskni
Sdílej:
Já osobně jsem ho nikdy, ale opravdu nikdy za cca 18 let programování nepotřeboval a to i když jsem používal IDE, které to umožňují. To jen moje poznámka z praxe.Tak moje zkusenost z praxe je zcela opacna. Sice programuju jenom v jave ale refactoring a funkce refactoringu pouzivam dnes a denne. A nejedna se jenom o refactoring, jedna se o pristup k psani kodu. Pokud mi vyvojove prostredi automaticky nedoplnuje importy, automaticky doplnuje getry setry, na pozadani zabali kod konstrukci try catch s odchycenou spravnou vyjimkou a neumi ani automaticky precastovavat, atd.. (proste to co nabizi treba Idea nebo eclipse) tak pro me neni pritazlive. Proste ja jsem priliz zatizeny na psani kodu, ktere muze byt pri pouziti spravneho prostredi hodne efektivni. Docela by me zajimalo, jak je na tom VS z tohoto hlediska? (Nechci zakladat flame, je to jenom otazka. Odpoved si jenom prectu a nebudu reagovat. Slibuju
Visual Studio se nedá srovnávat s Eclipse. Visual Studio má vše v jednom a krásně integrované a navíc velmi flexibilní a upravovatelné.To me na eclipsu taky stve. Je to samy plugin a samotne vyvojove prostredi je trochu hole. Sice si muzu stahnout a nainstalovat to co potrebuju, ale musim to jak jouda hledat. S tou integraci bych souhlasil.
Řekl bych, že i pluginy do Visual Studia mají větší možnosti. Snad jen za sebe mohu říci, že jsem si do Visual Studia integroval editor vim, který mě vyhovuje, tohle by mě Eclipse vůbec neumožnil.Nevim, neznam VS ale integraci zminovaneho VIMu by Vam umoznil i Eclpise. Myslim ze ho dokonce i nekdo udelal.
Vždycky když dělám pod jiným IDE, ať ve Windows, nebo na Unixu, tak na Visual Studio vzpomínám.Mam presne stejne pocity ale naopak vzpominam spis na ty javovske IDE. Vetsinou na IDEU.
Já osobně od IDE očekávám jen tyto věci (v tomto pořadí důležitosti): doplňování a nabízení podle kontextu, rychlou navigaci (především skok do metody, na předka/potomka, hledání používání a podobně) a refactoring. Všechno ostatní jsou ptákovinky. Pravda, moje praxe je tak maximálně patnáctiletá a navíc Visual Studio jsem viděl jednou v životě (a to jsem v něm ještě jen kompiloval hotový projekt), takže nemám dostatečné vzdělání na srovnávání.Já osobně jsem ho nikdy, ale opravdu nikdy za cca 18 let programování nepotřeboval a to i když jsem používal IDE, které to umožňují. To jen moje poznámka z praxe.Tak moje zkusenost z praxe je zcela opacna. Sice programuju jenom v jave ale refactoring a funkce refactoringu pouzivam dnes a denne. A nejedna se jenom o refactoring, jedna se o pristup k psani kodu.
Vždycky když dělám pod jiným IDE, ať ve Windows, nebo na Unixu, tak na Visual Studio vzpomínám. Mam presne stejne pocity ale naopak vzpominam spis na ty javovske IDE. Vetsinou na IDEU.Jo, také používám Ideu. Eclipse mi nějak k srdci nepřirostlo. Dnes už má asi možnosti plně srovnatelné s Ideou a větší výběr pluginu, ale dost nepříjemné překvapení bylo že je pomalejší (od SWT bych logicky očekával pravý opak).
Docela by me zajimalo, jak je na tom VS z tohoto hlediska? (Nechci zakladat flame, je to jenom otazka. Odpoved si jenom prectu a nebudu reagovat. SlibujuAsi nejlepší bude napsat sem, co z C# resharperu http://www.jetbrains.com/resharper/ je nové a co už v VS.NET normálně je.
Až bude Javové IDE obsahovat několik programovacích jazyků včetně jejich kompilátorů a vývojových nástrojů.No pokud vim, tak eclipse ma ruzne pluginy pro programovani v jinych jazycich nez je java. Ale stejne si myslim, ze srovnani s vyvojovymi prostredky sitymi na miru konkretnimu jazyku se to asi neda srovnavat. Vsechno ma sva specifika. Nicmene jsem se chtel zeptat. Vy programujete ve vice jazycich ze potrebujete takove IDE? Ja jsem si oblibil javu a zatim mi ve vsem poslouzila k plne spokojenosti a nemel jsem duvod od ni utikat. A Eclipse, Idea nebo Netbeans obsahuji pro Javu vsechno to co jste popsal. Pokud bych zahrnul jeste tu podminku, ze bych chtel paralalne programovat treba v pythonu, perlu, nebo v cem jeste. Asi bych spis volil cestu vice nastroju nez jednoho IDE co umi vse.
Vím, že zastánci Javy argumentují tím, že v Javě se má dělat všechno. Já tento názor nesdílím.Tak jsem to rict nechtel. Nemyslim si ze by java mela byt vzdycky a vsude. Ja jsem spis narazel na tech vice jazyku ve kterych bezne programujete. Moje zkusenosti z praxe rikaji, ze vetsinou programatori programuji v jednom hlavim jazyku. Tak je to napriklad u me nebo i u mych kamaradu z rad programatoru. Jsou na pozici Java, C# nebo C programatoru a 99,99% programu pisou v jednom jazyku. (Neco jineho je, ze si clovek cas od casu musi napsat nejaky spousteci skript atd.. to sem nepocitam). Proste se mi nechtelo verit ze byste v praxi potreboval vice jazyku najednou ale kdyz to rikate, tak vam verim
Napadne mě jiná všetečná otázka: ty učebnice a ta skripta jsou k dispozici zdarma? Nebo škola automaticky předpokládá, že si je student buď koupí nebo oxeroxuje?1. To xeroxování je to stejné jako warez.
Jaká jsou pravidlo pro licenci x-developa? Co ji koupit ve více lidech?