Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Měl jsem na disku v neotagovaných mp3 (pojmenovaných pouze jménem stopy) několik alb, která jsem chtěl dát do pořádku. Bohužel jsem nenarazil na tagger, který by to zvládl celé sám, a tak jsem tomu musel trochu pomoci
Za velkého úsilí jsem napsal krátký skript, který vytáhne z .m3u playlistu názvy souborů a těm předřadí číslo stopy. Tady je:
#!/bin/sh # Script adding track numbers from m3u playlists to # beginning of file names # Exit if no playlist given if [ -z "$1" ] then echo "Usage: $0 playlist.m3u" exit 1 fi # if we aren't in working directory, cd there echo $1| grep '/' >/dev/null && \ cd "${1%/*}" LIST="${1##*/}" # first line is number one N=1 # get each file name, change \ to /, mv it grep -v '^#' "${LIST}" | sed -e 's/\\/\//' |while read FILE do #Remove trailing \r (needed for lists created in DOS) FILE=$(echo $FILE |sed -e 's/\r//' ) # If aren't files in same directory, # split path to "dir" and "file" parts if echo $FILE | grep -v '/' >/dev/null then file=${FILE} dir="" else dir="${FILE%/*}/" file="${FILE##*/}" fi # pad 1-9 with 0 (for proper sorting) [ $N -lt 10 ] && n=0$N || n=$N # Do the job mv "${dir}${file}" "${dir}${n}-${file}" N=$(($N+1)) done
Skript si tak, jak je teď, poradí s \ v cestách, mezerami v názvech souborů a adresářů i DOSovými konci řádků. Pokud mi někdo poradí, jak šikovně nahradit ty sedy a grepy čistým bashem, budu rád.
Po přidání čísla stopy do jména souboru už je jednoduché naskenovat pořadí a provést s tagy (nebo jmény) všemožné kejkle.
Tiskni
Sdílej:
[ $N -lt 10 ]dej
(($N<10))
bash(1)
a v něm CONDITIONAL EXPRESSIONS
. $ which [ test /usr/bin/[ /usr/bin/test
lubos@ares ~ $ type [ [ is a shell builtin lubos@ares ~ $ type test test is a shell builtin
/usr/bin
#EXTM3U #EXTINF:232,Howard Shore - Foundations Of Stone Howard Shore - Foundations Of Stone.mp3 # atd.přičemž ty komentáře tam být nemusí. Průšvih je, že z tohoto si to EasyTag nenačte, tak se mu to musí předchroupat...