Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Navíc Windows Vista jsou už za dveřmi a v konečné verzi to jistě bude fungovat. (Snad...)
Proč ten systém furt opruzuje se zabezpečením a antivirama a vnucoval i automatickou aktualizaci, když jsem preventivně zablokoval přístup k internetu tak, že jsem síťovou kartu zakázal? Před instalací Woken jsem pro jistotu vytáhl síťový kabel, ale ani to nestačilo.
nabízí počítače i se 40 GB diskyUpřímně řečeno, jak velký disk je potřeba do kanceláře, kde se pracuje s nějakým specializovaným programem + nějaké texty, tabulky apod.? Mám dojem, že 40 GB je až příliš, menší disk aspoň nebude svádět k ukládání filmů a jiných nepracovních věcí.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-freedeb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Když si někdo zkopíruje pro vlastní účely (tj. nikam to dál nešíří) hudbu nebo filmy, je to zcela legální - i když je to nemorální, pokud to není volně nabízeno.
§ 30Kde tam vidíš, že se to týká jen hudebních děl? Ohledně "špatné" formulace, bylo to ve starém AZ, a v tom novém (121/2000 Sb.) je to rovněž. Kdyby to bylo tak špatné, nedělám si iluze, že by si to vydavatelé (společně s organizacemi jako OSA, Intergram atd.) neprolobovali u poslanců při tvorbě nového (současného) AZ.
(1) Za užití díla podle tohoto zákona se nepovažuje užití pro osobní potřebu; to neplatí pro zhotovení rozmnoženiny počítačového programu či elektronické databáze nebo rozmnoženiny či napodobeniny díla architektonického stavbou.
(2) Do práva autorského tak nezasahuje ten, kdo
a) pro svou osobní potřebu zhotoví záznam, rozmnoženinu nebo napodobeninu díla; ...
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
"než disk s Linuxem při instalaci Windows odpojit"Hmm, docela šílené metody k provozu systému "nové generace" nebo jak to M$ vždycky prohlašuje. To první dělat kvůli Windows dělat nebudu (do mého systému nevleze dokud si s tím neporadí) a to druhé se dá použít až po installu.
"...že při spouštění z druhého disku ho má brát jako první."
Řekl jsem si: "Ale co, stejně instaluju na 40GB disk" a stisknul jsem enter na tom menším disku. Vyskočila na mě děsivá cedule s nápisem, který stroze oznamoval, že ačkoliv chci instalovat na druhý disk, tak na prvním disku je neMicrosoftí filesystem (což je pro něj přece absolutně nepřípustné) a proto instalovat nebude.Já bych řekl, že si vybral, kam instalovat, což ale instalátoru nebránilo dělat (destruktivní) změny jinde. Slušně vychovaný instalační program by se mohl aspoń zeptat
), že bych chtěl školení na windows, ale jaksi se to míjí účinkem. Místo toho mě pořád tlačí do solarisu, linuxu, nějakých javovských oblud a jiných potvor
Stránky se mi taky líbí, jestli ti jde o html a vzhled, tak to je dílo lidí z www.drupal.org (jeden z výchozích skinů). Pokud jsi myslel obsah, tak to jsou jen věci, které se dají najít v manuálech...
C:. Ne před tím, ne potom. Toto vypočitatelné chování instalátoru Windows na počítačích, které mají C: jako /dev/hda1 zformátované na FAT/NTFS, lze snadno využít k obnově ztraceného zavaděče, i když vedlejším účinkem je to, že LILO i GRUB jsou tímto z MBR odstraněny. Tabulka oddílů to přečká zpravidla beze změny.
i když vedlejším účinkem je to, že LILO i GRUB jsou tímto z MBR odstraněny.I když ani to není až tak pravda. Mám nainstalovanou Fedoru 4 a grub je nainstalovaný do MBR na /dev/hda a až potom jsem přeinstalovával Windows2000 na /dev/hda1 a světe div se oni nepřepsali ten zavaděč v MBR. Z toho plyne poučení, že instalátor Windows někde z něčeho poznal, že ten MBR nemá přepsat. Čuměl jsem na to jako blázen, poprvé jsem nemusel po instalaci Windows bootovat rescue režim z instalačního média Fedory.
Aby instalátor přepisoval tabulku a chtěl instalovat někam jinam než mu uživatel řekne je hámotina největší.Hmm, takže tohle všechno jsem si teda vymyslel...?
Jo, přesně tak. Zvláš takovy ty OEM a podobny instalacky k novym sestavam. Mel jsem tu cest reinstalovat Win XP na sestave od LYNXu, ke ktere bylo prilozeno CD (takovy to s logem firmy, ktera vyrabi a prodava PC sestavy, proste urceno vyhradne pro distribuci s novym PC), predtim probehlo prerozdeleni disku.
Na pocitaci uz byl system jednou preinstalovan a pri bootu na vas vyskocilo zajimave menu: vyberte system - Win XP nebo Win XP. Ta prvni moznost vas hodila do puvodniho zboreneho systemu (adresar C:\Windows), ta druha vas hodila do holeho cerstve preinstalovaneho systemu (adresar C:\Windows.001). Neslo mi do hlavy, jak to clovek, ktery to prede mnou reinstalil, dokazal. Rikal jsem si ze oddily naformatuju v instalatoru, jak jsem byl zvykly z instalace XP. Nabootoval jsem z CD.
A ... instalator tam zacal praskat Win XP Home bez jakyhokoli optani nebo potvrzeni. (uz jsem zacinal tusit, jak to nestastnik prede mnou dokazal). Proste zadnej vyber oddilu, formatovani, adresare ani dalsich jinych moznosti.
Po dokonceni a restartu na me vykouklo bootmenu, kde byly tri polozky na vyber: Win XP Home , Win XP Home a Win XP Home.
System ted zabiral trikrat tolik, ale jedina pouzitelna volba byla ta treti. (Zajimalo by me co by s timhle delal BFU, ktery by se pokousel preinstalovat system pomoci tohoto CD po nejakem nestastnem padu)
Tiskni
Sdílej: