Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
nabízí počítače i se 40 GB diskyUpřímně řečeno, jak velký disk je potřeba do kanceláře, kde se pracuje s nějakým specializovaným programem + nějaké texty, tabulky apod.? Mám dojem, že 40 GB je až příliš, menší disk aspoň nebude svádět k ukládání filmů a jiných nepracovních věcí.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
§ 30Kde tam vidíš, že se to týká jen hudebních děl? Ohledně "špatné" formulace, bylo to ve starém AZ, a v tom novém (121/2000 Sb.) je to rovněž. Kdyby to bylo tak špatné, nedělám si iluze, že by si to vydavatelé (společně s organizacemi jako OSA, Intergram atd.) neprolobovali u poslanců při tvorbě nového (současného) AZ.
(1) Za užití díla podle tohoto zákona se nepovažuje užití pro osobní potřebu; to neplatí pro zhotovení rozmnoženiny počítačového programu či elektronické databáze nebo rozmnoženiny či napodobeniny díla architektonického stavbou.
(2) Do práva autorského tak nezasahuje ten, kdo
a) pro svou osobní potřebu zhotoví záznam, rozmnoženinu nebo napodobeninu díla; ...
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
"než disk s Linuxem při instalaci Windows odpojit"Hmm, docela šílené metody k provozu systému "nové generace" nebo jak to M$ vždycky prohlašuje. To první dělat kvůli Windows dělat nebudu (do mého systému nevleze dokud si s tím neporadí) a to druhé se dá použít až po installu.
"...že při spouštění z druhého disku ho má brát jako první."
Řekl jsem si: "Ale co, stejně instaluju na 40GB disk" a stisknul jsem enter na tom menším disku. Vyskočila na mě děsivá cedule s nápisem, který stroze oznamoval, že ačkoliv chci instalovat na druhý disk, tak na prvním disku je neMicrosoftí filesystem (což je pro něj přece absolutně nepřípustné) a proto instalovat nebude.Já bych řekl, že si vybral, kam instalovat, což ale instalátoru nebránilo dělat (destruktivní) změny jinde. Slušně vychovaný instalační program by se mohl aspoń zeptat
C:
. Ne před tím, ne potom. Toto vypočitatelné chování instalátoru Windows na počítačích, které mají C:
jako /dev/hda1
zformátované na FAT/NTFS, lze snadno využít k obnově ztraceného zavaděče, i když vedlejším účinkem je to, že LILO i GRUB jsou tímto z MBR odstraněny. Tabulka oddílů to přečká zpravidla beze změny.
i když vedlejším účinkem je to, že LILO i GRUB jsou tímto z MBR odstraněny.I když ani to není až tak pravda. Mám nainstalovanou Fedoru 4 a grub je nainstalovaný do MBR na /dev/hda a až potom jsem přeinstalovával Windows2000 na /dev/hda1 a světe div se oni nepřepsali ten zavaděč v MBR. Z toho plyne poučení, že instalátor Windows někde z něčeho poznal, že ten MBR nemá přepsat. Čuměl jsem na to jako blázen, poprvé jsem nemusel po instalaci Windows bootovat rescue režim z instalačního média Fedory.
Aby instalátor přepisoval tabulku a chtěl instalovat někam jinam než mu uživatel řekne je hámotina největší.Hmm, takže tohle všechno jsem si teda vymyslel...?
Jo, přesně tak. Zvláš takovy ty OEM a podobny instalacky k novym sestavam. Mel jsem tu cest reinstalovat Win XP na sestave od LYNXu, ke ktere bylo prilozeno CD (takovy to s logem firmy, ktera vyrabi a prodava PC sestavy, proste urceno vyhradne pro distribuci s novym PC), predtim probehlo prerozdeleni disku.
Na pocitaci uz byl system jednou preinstalovan a pri bootu na vas vyskocilo zajimave menu: vyberte system - Win XP nebo Win XP. Ta prvni moznost vas hodila do puvodniho zboreneho systemu (adresar C:\Windows), ta druha vas hodila do holeho cerstve preinstalovaneho systemu (adresar C:\Windows.001). Neslo mi do hlavy, jak to clovek, ktery to prede mnou reinstalil, dokazal. Rikal jsem si ze oddily naformatuju v instalatoru, jak jsem byl zvykly z instalace XP. Nabootoval jsem z CD.
A ... instalator tam zacal praskat Win XP Home bez jakyhokoli optani nebo potvrzeni. (uz jsem zacinal tusit, jak to nestastnik prede mnou dokazal). Proste zadnej vyber oddilu, formatovani, adresare ani dalsich jinych moznosti.
Po dokonceni a restartu na me vykouklo bootmenu, kde byly tri polozky na vyber: Win XP Home , Win XP Home a Win XP Home. System ted zabiral trikrat tolik, ale jedina pouzitelna volba byla ta treti. (Zajimalo by me co by s timhle delal BFU, ktery by se pokousel preinstalovat system pomoci tohoto CD po nejakem nestastnem padu)
Tiskni
Sdílej: