Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Řekl jsem si: "Ale co, stejně instaluju na 40GB disk" a stisknul jsem enter na tom menším disku. Vyskočila na mě děsivá cedule s nápisem, který stroze oznamoval, že ačkoliv chci instalovat na druhý disk, tak na prvním disku je neMicrosoftí filesystem (což je pro něj přece absolutně nepřípustné) a proto instalovat nebude.
Tak jsem si to rozmyslel. Řekl jsem si, že takový neschopný systém nechci, ani kdybych měl hrát s 5 FPS pod Wine. Restartoval jsem a nic...Linux nezačal bootovat.
Zděsil jsem se a spustil Knoppix. Se strachem jsem si vypsal tabulku oddílů. Dál z mých úst následovala nepublikovatelná sprostá slova, které jsem o Microsoftu ještě nikdy neřekl.
Ve zkratce: ačkoliv jsem instalaci vůbec nezahájil a s prvním diskem jsem pod installerem nijak nemanipuloval, Windows přepsal zavaděč prvního disku a zlikvidoval tabulku oddílů. Ze zavaděče bylo jednoznačně vidět, že je to zavaděč Windows. Místo původních oddílů tam zapsal fiktivní oddíl ID=4 (nějaký FAT) o velikosti 137 GB. Tabulku i zavaděč jsem snadno obnovil ze zálohy, ale...no to ne, nebudu sprostý.
Jak může být něco tak neschopného tak úspěšné?
Tiskni
Sdílej:
nabízí počítače i se 40 GB diskyUpřímně řečeno, jak velký disk je potřeba do kanceláře, kde se pracuje s nějakým specializovaným programem + nějaké texty, tabulky apod.? Mám dojem, že 40 GB je až příliš, menší disk aspoň nebude svádět k ukládání filmů a jiných nepracovních věcí.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
§ 30Kde tam vidíš, že se to týká jen hudebních děl? Ohledně "špatné" formulace, bylo to ve starém AZ, a v tom novém (121/2000 Sb.) je to rovněž. Kdyby to bylo tak špatné, nedělám si iluze, že by si to vydavatelé (společně s organizacemi jako OSA, Intergram atd.) neprolobovali u poslanců při tvorbě nového (současného) AZ.
(1) Za užití díla podle tohoto zákona se nepovažuje užití pro osobní potřebu; to neplatí pro zhotovení rozmnoženiny počítačového programu či elektronické databáze nebo rozmnoženiny či napodobeniny díla architektonického stavbou.
(2) Do práva autorského tak nezasahuje ten, kdo
a) pro svou osobní potřebu zhotoví záznam, rozmnoženinu nebo napodobeninu díla; ...
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
"než disk s Linuxem při instalaci Windows odpojit"Hmm, docela šílené metody k provozu systému "nové generace" nebo jak to M$ vždycky prohlašuje. To první dělat kvůli Windows dělat nebudu (do mého systému nevleze dokud si s tím neporadí) a to druhé se dá použít až po installu.
"...že při spouštění z druhého disku ho má brát jako první."
Řekl jsem si: "Ale co, stejně instaluju na 40GB disk" a stisknul jsem enter na tom menším disku. Vyskočila na mě děsivá cedule s nápisem, který stroze oznamoval, že ačkoliv chci instalovat na druhý disk, tak na prvním disku je neMicrosoftí filesystem (což je pro něj přece absolutně nepřípustné) a proto instalovat nebude.Já bych řekl, že si vybral, kam instalovat, což ale instalátoru nebránilo dělat (destruktivní) změny jinde. Slušně vychovaný instalační program by se mohl aspoń zeptat
C:
. Ne před tím, ne potom. Toto vypočitatelné chování instalátoru Windows na počítačích, které mají C:
jako /dev/hda1
zformátované na FAT/NTFS, lze snadno využít k obnově ztraceného zavaděče, i když vedlejším účinkem je to, že LILO i GRUB jsou tímto z MBR odstraněny. Tabulka oddílů to přečká zpravidla beze změny.
i když vedlejším účinkem je to, že LILO i GRUB jsou tímto z MBR odstraněny.I když ani to není až tak pravda. Mám nainstalovanou Fedoru 4 a grub je nainstalovaný do MBR na /dev/hda a až potom jsem přeinstalovával Windows2000 na /dev/hda1 a světe div se oni nepřepsali ten zavaděč v MBR. Z toho plyne poučení, že instalátor Windows někde z něčeho poznal, že ten MBR nemá přepsat. Čuměl jsem na to jako blázen, poprvé jsem nemusel po instalaci Windows bootovat rescue režim z instalačního média Fedory.
Aby instalátor přepisoval tabulku a chtěl instalovat někam jinam než mu uživatel řekne je hámotina největší.Hmm, takže tohle všechno jsem si teda vymyslel...?
Jo, přesně tak. Zvláš takovy ty OEM a podobny instalacky k novym sestavam. Mel jsem tu cest reinstalovat Win XP na sestave od LYNXu, ke ktere bylo prilozeno CD (takovy to s logem firmy, ktera vyrabi a prodava PC sestavy, proste urceno vyhradne pro distribuci s novym PC), predtim probehlo prerozdeleni disku.
Na pocitaci uz byl system jednou preinstalovan a pri bootu na vas vyskocilo zajimave menu: vyberte system - Win XP nebo Win XP. Ta prvni moznost vas hodila do puvodniho zboreneho systemu (adresar C:\Windows), ta druha vas hodila do holeho cerstve preinstalovaneho systemu (adresar C:\Windows.001). Neslo mi do hlavy, jak to clovek, ktery to prede mnou reinstalil, dokazal. Rikal jsem si ze oddily naformatuju v instalatoru, jak jsem byl zvykly z instalace XP. Nabootoval jsem z CD.
A ... instalator tam zacal praskat Win XP Home bez jakyhokoli optani nebo potvrzeni. (uz jsem zacinal tusit, jak to nestastnik prede mnou dokazal). Proste zadnej vyber oddilu, formatovani, adresare ani dalsich jinych moznosti.
Po dokonceni a restartu na me vykouklo bootmenu, kde byly tri polozky na vyber: Win XP Home , Win XP Home a Win XP Home. System ted zabiral trikrat tolik, ale jedina pouzitelna volba byla ta treti. (Zajimalo by me co by s timhle delal BFU, ktery by se pokousel preinstalovat system pomoci tohoto CD po nejakem nestastnem padu)