Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tentokrát: rozhraní XML-RPC, podpora Qt 4.5 a libtorrentu 0.14.x, uloz.to a captcha a parsování odkazů z RSS zdrojů. Neznáte doposud FatRat?
Vývoj FatRatu několik měsíců stál na místě. Teprve nyní se dostávám k návrhu několika nových funkcí. V tomto blogpostu tedy nepředstavuji novinky, ale nápady, které budou postupně implementovány. Vývoj těchto funkcí proběhne v Git větvi "1.1" - ve větvi master je nyní rozpracovaný kód segmentování, který moc nedoporučuji používat. Jednak vám nepřinese nic navíc a k tomu riskujete poškozené downloady, protože kód má chyby.
Od poslední verze uběhl už nějaký čas - vyšlo Qt 4.5 a libtorrent 0.14. Qt 4.5 si vyžádalo drobné změny kolem webového rozhraní vytvořeného v QtScriptu a libtorrent 0.14 přineslo změny API. Obojí je v Git větvi 1.1 podporováno a brzy vyjde nová verze FatRatu právě jen kvůli kompatibilitě. Nutno poznamenat, že se s novým libtorrentem u FatRatu občas třeba na půlminutu objeví zátěž CPU na 100 %, aniž bych tušil, co ta knihovna má tak důležitého na práci. Obecně mi libtorrent 0.13 přišel lepší. No nic, aspoň je ve FatRatu podpora magnet linků, takže pro stažení torrentu nyní stačí podobný link a funkční DHT:
magnet:?xt=urn:btih:HG5WMC5PWBOSASUWSVIUENDZQFJGC2EO&tr=http://tracker.prq.to/announce
To URL trackeru na konci je volitelná část. Obecně by mě zajímalo, jestli by soudy pronásledovaly ThePirateBay.org, pokud by neprovozovali tracker, nehostovali torrenty, ale jen ukládali podobné magnet linky.
První chystanou věcí je rozhraní XML-RPC, které nebude mít (z mé strany) hned využití, ale protože už mám kód kolem XML-RPC napsaný z pluginu fatrat-opensubtitles, je hračka tuto funkci zhotovit.
FatRat je nyní vybaven funkčností, díky které se vám mohou automaticky stahovat např. nové díly seriálů přes BitTorrent nebo nové podcasty, pokud si necháte sledovat patřičný RSS feed. Tuto funkci rozšířím tak, aby FatRat mohl vyparsovat určité odkazy z RSS položky - ve spojení s webem jako irfree.com půjde o užitečnou věc.
Uloz.to je zajímavá česká služba pro hosting souborů. Na rozdíl od Rapidshare.com nabízí i možnost hledání ve svém rozsáhlém archivu. Tuto službu bych včetně vyhledávání rád integroval do FatRatu. Složitější bude řešení opis captcha - ten v případě Uloz.to díky slabosti systému stačí udělat jen jednou denně*, ale i tak si vyžádá úpravy v enginu. FatRat si bude muset být schopen korektně se situací poradit, i kdyžvěc. nemá žádné GUI, kde by o opis požádal. Mezitím musejí ostatní přenosy dostat šanci pracovat.
*) Navíc by bylo možné, aby se řešení captchy nasdílelo, takže by stačilo, aby to denně udělal jen jediný uživatel FatRatu.
P.S.: Vím, že je teď Mantis FatRatu mimo provoz. V Mantisu byla před časem chyba, kdy se řetězec napsaný uživatelem bez úprav vkládal do něčeho, co funguje jako eval(). Už druhý den někdo díry využil k provádění DoS útoků z mého serveru. Ta chyba byla programátorsky natolik drsná, že Mantis už ke mně nesmí, takže bugzilla bude, až vyberu a nainstaluju alternativu.
Tiskni
Sdílej:
Jestli má vlastní server, já bych na jeho místě šel do Confluence a Jiry.
A kolik taková paměť stojí?
(Co se licencí týče, Ladicek již odpověděl.)
Aha. Koukám, že problém je někde jinde.
nekdy to zaroven znamena i lepsi
A někdy zase horší.
A to je mírně řečeno. Ne, lidem od Open Source se člověk prostě nezavděčí. :'(
A přijít o 158 dní uptime?
Navic je to v Jave, takze bych musel prikoupit pamet.Dalších 32 MB?
Jinak jsem rád, že přicházejí další novinky ve fatratu. Nešla by udělat iskladka?
Jo ještě jedna věc co mě štve. Když dám linky z rapidu musím změnit stahování na rapidshare.com free (jenom když mám zadaný přihlašovací údaje na Collector's Zone prostě na free). Nešlo by to udělat aby to tahalo automaticky z rapidshare free? Mám to dát do bugzilly?
hmm, fatrat se mi docela líbil, ale zásadní chybou bylo, že nefungoval.
Mňa by zaujímalo, ako to vyzerá s podporou integrácie do Firefoxu, alebo funguje aspoň s FlashGot?
A stále platí to (je to niekde v archíve), že pri sťahovaní viac odkazov (napr. FlashGot - vše) FlashGot spustí viac inštancií? Alebo sa to spravilo pomocou DBus, ako je napísané v dokumentácii?
Mi chybí ve FatRatu jediná funkce. Nastavení čekání na další download z Rapidshare.
Ale to by se musel ručně každý soubour pouštět ručně a nebyl by to automatizovaný downloader. S tím nastavením by počkal na uplynutí čekání, které Rapid obnovil ( cca 15 minut ). Takhle jsem musel ručně spouštět download a to je celkem opruz. Nehledě na to, že pak něco tahám i týden, nejsem furt u kompu.
Jenže to vyhodí chybu downloadu a hned skočí na další soubor. Takto pokračuje až na konec seznamu.
Prostě musím čekat s dalším downloadem dokud neskončí čwkací lhůta Rapidu. To je těch 15 minut.
Vyskúšal som, nie je zlý, ale stabilnú verziu neskompilujem (Debian Testing) a git verzia ma štve s tým vyťažením procesora u libtorrent. Robí to v kuse aj 5 minút a na staršom počítači je to dosť poznať.
Nutno poznamenat, že se s novým libtorrentem u FatRatu občas třeba na půlminutu objeví zátěž CPU na 100 %, aniž bych tušil, co ta knihovna má tak důležitého na práci.Asi aby si přišli na své i uživatelé SMP systémů. Ne že bych měl procesorů na rozdávání, ale týhle chyby jsem si nikdy nevšimnul.
Musim rict, ze to je opravdu supr program, ale mel bych k nemu par pripominek.
Jedna celkem podstatna je, ze kdyz vypadne pripojeni k netu behem stahovani , tak program spadne. Proste se sam vypne.
No a druha vec je spis namet na pridani funkce casoveho stahovani. Abych si mohl nastavit kdy chci zacit stahovat dane soubory.
Jojo , mam to nejakou vyvojovou verzi. Ve stabilni verzi to nepada?
QtScript runtime exception: SyntaxError: return outside function body on line 158
Backtrace:
()@/usr/local/share/fatrat/data/remote/index.qsp:158
()@:-1
a dalej:
QtScript runtime exception: ReferenceError: queue is not defined on line 297
Backtrace:
()@/usr/local/share/fatrat/data/remote/index.qsp:297
()@:-1