Dětičky pod dozorem táty zkoušely hacknout tátův uzamčený počítač se Cinnamonem. Povedlo se jim to pouhým náhodným klikáním na virtuální klávesnici na obrazovce. Táta chybu nahlásil a je již opravena. Kliknutím na písmeno "ē" na virtuální klávesnici bylo možné shodit screensaver a tím obejít přihlašování.
Byla vydána nová stabilní verze 1.10.0 distribučního frameworku Flatpak (Wikipedie), tj. technologie umožňující distribuovat aplikace v podobě jednoho instalačního souboru na různé linuxové distribuce a jejich různá vydání. Přehled novinek na GitHubu. Zdůrazněn je nový efektivnější formát repozitáře. Řešena je také bezpečnostní chyba CVE-2021-21261. Aktuálně lze z Flathubu, tj. centrálního repozitáře pro Flatpaky, nainstalovat 1 031 aplikací.
Společnost PINE64 stojící za telefonem PinePhone, notebooky Pinebook a Pinebook Pro, IP kamerou PineCube, hodinkami PineTime, páječkou (pájecím perem) Pinecil, zdroji PinePower nebo RISC-V vývojovou deskou PineCone publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek. Opět společně s videem (YouTube, LBRY, TILvids). Od 18. ledna bude možné objednat PinePhone s předinstalovaným Mobianem aneb Debianem pro mobilní zařízení.
Byla vydána nová verze 3.6 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek také na YouTube. Zdůrazněn je nový font Leland. Jeho představení na YouTube.
Fedora Magazine představil projekt Fedora Kinoite aneb Fedoru Silverblue s prostředím KDE Plasma. Fedora Silverblue je neměnný systém s atomickými aktualizacemi, tj. základní systém je distribuován jako celek, s prostředím GNOME.
Projekty Elasticsearch a Kibana, doposud distribuované pod licencí Apache 2.0, přejdou na duální licencování pod Server-Side Public License (původně používanou pro MongoDB a neschválenou jako open-source organizací OSI) a vlastní source-available licencí. Změna vejde v platnost počínaje vydáním 7.11.
Na Humble Bundle lze do neděle 17. ledna do 19:00 získat zdarma počítačovou hru Bomber Crew (YouTube, Wikipedie) běžící také v Linuxu.
Minimalistická linuxová distribuce Alpine byla vydána v nové stabilní řadě 3.13. Novinkou jsou např. oficiální obrazy v cloudu (AWS EC2), vylepšené síťové nástroje nebo podpora PHP 8.0.
Uživatelé Admineru verze 3.7.1 a starších mohli být 29. a 30. prosince napadeni. Útočníkovi se podařilo do souboru jush.js, který se do této verze ještě stahoval z adminer.org, vložit kód, který mu odesílal přihlašovací údaje. Pokud jste v tomto čase tuto více než 7 let starou verzi Admineru používali, tak změňte hesla databází, ke kterým jste se přihlašovali. Novější verze ovlivněné nejsou.
Ernie Smith píše o historii populárních routerů Linksys WRT54G, jejichž software byl založený na Linuxu, a proto posléze díky GNU GPL uvolněn jako open source, což vedlo k vývoji alternativního softwaru jako DD-WRT či OpenWrt a řadě dalších využití.
Tak mám za sebou první týden v práci po stěhování do Velké Británie. Pomalu se začnu vracet ke svým osobním projektům.
Pořád si musím zařídit trvalý byt - zatím jsem ubytovaný dočasně a nemám tu moc prostoru. Kromě toho zbývá ještě pár menších věcí jako bankovní účet apod. - což všechno doufám vyřeším během příštího týdne. Potom se doufám budu moct vrátit ke svým věcem.
Vesměs zatím pozitivní. Přístup Samsungu k open source je lepší, než jsem čekal, což je z velké části zásluhou open source vývojářů tam pracujících a také mého manažera, který je velký fanoušek open source a snaží se OS prosazovat ve firmě. Úplně perfektní to ještě není, ale zlepšuje se to :)
Kolegové jsou hlavně vývojáři z Enlightenmentu (Chris Michael, Tom Hacohen, Stefan Schmidt) - jsem součást open source týmu, což je jeden z mnoha vývojářských týmů v Samsung Research UK. Open source tým vyvíjí hlavně Enlightenment a EFL. V SRUK jsou i ostatní softwarové týmy, třeba Tizen, ale je tam i A/V oddělení, design apod.
Co mě překvapilo je celkem uvolněná atmosféra ve firmě. Docházka se nekontroluje, každý si může během práce na chvíli odběhnout si něco zařídit nebo třeba odejít z práce o hodinu dřív, přístup na internet během pracovní doby je taky volný - hlavní věc je mít výsledky.
Celkově se v mém týmu pracuje výhradně na open source kódu a vše jde přímo do Enlightenment Gitu - upstreamu.
Mojí aktuální náplní práce je v podstatě vytvořit lehký a rychlý LuaJIT runtime pro vývoj aplikací s EFL. Musí být výkonnostně srovnatelný s nativními C/C++ aplikacemi a pokrýt (eventuálně) kompletní EFL API (zatím stačí core komponenty). Zatím jsem vytvořil minimální jádro které už lze zkompilovat - během příštího týdne přibudou API a pak bude možné psát EFL aplikace čistě v LuaJIT. Kromě toho pracuju obecně na EFL a Enlightenmentu samotném.
Mimo to se časem začne pracovat na LuaJIT-powered náhradě Edje (project Böb), ale asi až bude aplikační runtime hotový.
Další update už bude kolem OctaForge. Teď jsem to tu chtěl jen trochu aktualizovat, že všechny projekty ještě žijí :)
Tiskni
Sdílej:
tak tyden po stehovani
jsem jeste vybaloval krabice, takze zadna slavaprotože si pamatuju jeho blogísek jak koupil školní aktovce jízdenku, aby si nemohly sednout důchodci.ten blogísek ako aj ďalšie kopčí zo zpovědnice a ďalších podnetných zdrojov - ctrl c ctrl v... hlasujem za toho sociálneho retarda:)
miliarda poliakov/poliačiek...miliarda?
zatím jsem ubytovaný dočasně a nemám tu moc prostoru.neviem teda co to pre teba znamena, ale mat 30m2 byt sam pre seba je tu dost luxus. bohvie kolko v samsungu platia ale hlavne v okoli londyna to nie je lacne :)