plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Protože ne každý má textový režim nastavený na více jak 80 znaků šířky, na stavový řádek Vimu se toho moc nevejde. Existuje ale možnost přepínat mezi různými stavovými řádky. Jak se to dělá vám rád ukáži (poněkud vylepšená verze je nyní k prostudování také zde, chcete-li vidět, co reálně používám já, tak se podívejte sem).
Když jsem se kdysi dozvěděl, že se dá nastavit stavový řádek bezvadného editoru Vim, okamžitě jsem vytvořil takovou příšernost, jakou uvidíte, když do tohoto zápisu vlezete. Pozor - může to ohrozit zdraví člověka!
Pan Michal Marek (twofish) byl tak laskav, že vytvořil tento skvělý patch pro WindowMaker verze 0.91.0, který opravuje vykreslování barevných ikonek v titulku okna pro "nový styl". Velice mu tímto za jeho dobrou práci děkuji. A pro zájemce o tuto skvělou funkcionalitu přináším krátký popis nové funkčnosti a návod, jak celou věc zprovoznit.
Chtěli byste, aby se váš ~/.vimrc
automaticky načetl znova poté, co jste jej ve Vimu zeditovali? Řešení je, jako vždy, velice triviální.
Po vyzkoušení několika pluginů pro báječný a mocný editor Vim, které slouží ke kontrole pravopisu jsem byl docela zklamán, protože zcela nenaplňovaly moje představy. Pravopisnou správnost textu nepotřebuji vidět už jak píši, neboť by mě to akorát rozptylovalo. Potřebuji si text zkontrolovat až nakonec, když je hotov. A tak jsem si na dvě funkční klávesy jednoduše namapoval spuštění programu aspell
.
Máte rádi některý program a štve vás ta šíleně dlouhá řádka parametrů, která způsobuje, že program vypadá přesně tak, jak si to přejete? Jedním z mnoha možných řešení, které je především vysoce přehledné, může být vytvoření pseudo-konfiguračního souboru v domácím adresáři a aliasu či krátkého scriptu.
Dalším užitečným trikem, ke kterému jsem dospěl při používání skvělého editoru Vim je možnost jiného nastavení pro určité typy souborů. Jak na to? Technika spočívá ve vytvoření funkcí, nějak rozumně pojmenovaných, které se spustí při vytvoření či otevření souboru s určitou příponou.
Většina z nás někdy potřebuje vkládat do textu tagy. Unaveni z těch věčných ostrých závorek, z těch hloupých uvozovek a tak dál? Proč si ale ošupovat prsty?! Vždyť to jde zařídit i velice jednoduše! Vyzkoušejte si praktickou ukázku toho, jak mocný editor Vim je.
Video pojednávající o tom, kterak se přidávají a odebírají či mění položky menu ve WindowMakeru verze 0.91.0 naleznete zde (AVI, 48 sec., 48227K, MJPEG, 800x470, 24bpp, 25 fps, 8568.0 kbps).
Tak jsem si blog trošku přiohnul k obrazu svému. Doufám jen, že se to smí. Případné bugy mi prosím nahlašte. Děkuji. Mělo by to vypadat nějak takto.