Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Protože ne každý má textový režim nastavený na více jak 80 znaků šířky, na stavový řádek Vimu se toho moc nevejde. Existuje ale možnost přepínat mezi různými stavovými řádky. Jak se to dělá vám rád ukáži (poněkud vylepšená verze je nyní k prostudování také zde, chcete-li vidět, co reálně používám já, tak se podívejte sem).
Když jsem se kdysi dozvěděl, že se dá nastavit stavový řádek bezvadného editoru Vim, okamžitě jsem vytvořil takovou příšernost, jakou uvidíte, když do tohoto zápisu vlezete. Pozor - může to ohrozit zdraví člověka!
Pan Michal Marek (twofish) byl tak laskav, že vytvořil tento skvělý patch pro WindowMaker verze 0.91.0, který opravuje vykreslování barevných ikonek v titulku okna pro "nový styl". Velice mu tímto za jeho dobrou práci děkuji. A pro zájemce o tuto skvělou funkcionalitu přináším krátký popis nové funkčnosti a návod, jak celou věc zprovoznit.
Chtěli byste, aby se váš ~/.vimrc
automaticky načetl znova poté, co jste jej ve Vimu zeditovali? Řešení je, jako vždy, velice triviální.
Po vyzkoušení několika pluginů pro báječný a mocný editor Vim, které slouží ke kontrole pravopisu jsem byl docela zklamán, protože zcela nenaplňovaly moje představy. Pravopisnou správnost textu nepotřebuji vidět už jak píši, neboť by mě to akorát rozptylovalo. Potřebuji si text zkontrolovat až nakonec, když je hotov. A tak jsem si na dvě funkční klávesy jednoduše namapoval spuštění programu aspell
.
Máte rádi některý program a štve vás ta šíleně dlouhá řádka parametrů, která způsobuje, že program vypadá přesně tak, jak si to přejete? Jedním z mnoha možných řešení, které je především vysoce přehledné, může být vytvoření pseudo-konfiguračního souboru v domácím adresáři a aliasu či krátkého scriptu.
Dalším užitečným trikem, ke kterému jsem dospěl při používání skvělého editoru Vim je možnost jiného nastavení pro určité typy souborů. Jak na to? Technika spočívá ve vytvoření funkcí, nějak rozumně pojmenovaných, které se spustí při vytvoření či otevření souboru s určitou příponou.
Většina z nás někdy potřebuje vkládat do textu tagy. Unaveni z těch věčných ostrých závorek, z těch hloupých uvozovek a tak dál? Proč si ale ošupovat prsty?! Vždyť to jde zařídit i velice jednoduše! Vyzkoušejte si praktickou ukázku toho, jak mocný editor Vim je.
Video pojednávající o tom, kterak se přidávají a odebírají či mění položky menu ve WindowMakeru verze 0.91.0 naleznete zde (AVI, 48 sec., 48227K, MJPEG, 800x470, 24bpp, 25 fps, 8568.0 kbps).
Tak jsem si blog trošku přiohnul k obrazu svému. Doufám jen, že se to smí. Případné bugy mi prosím nahlašte. Děkuji. Mělo by to vypadat nějak takto.