Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Protože ne každý má textový režim nastavený na více jak 80 znaků šířky, na stavový řádek Vimu se toho moc nevejde. Existuje ale možnost přepínat mezi různými stavovými řádky. Jak se to dělá vám rád ukáži (poněkud vylepšená verze je nyní k prostudování také zde, chcete-li vidět, co reálně používám já, tak se podívejte sem).
Když jsem se kdysi dozvěděl, že se dá nastavit stavový řádek bezvadného editoru Vim, okamžitě jsem vytvořil takovou příšernost, jakou uvidíte, když do tohoto zápisu vlezete. Pozor - může to ohrozit zdraví člověka!
Pan Michal Marek (twofish) byl tak laskav, že vytvořil tento skvělý patch pro WindowMaker verze 0.91.0, který opravuje vykreslování barevných ikonek v titulku okna pro "nový styl". Velice mu tímto za jeho dobrou práci děkuji. A pro zájemce o tuto skvělou funkcionalitu přináším krátký popis nové funkčnosti a návod, jak celou věc zprovoznit.
Chtěli byste, aby se váš ~/.vimrc
automaticky načetl znova poté, co jste jej ve Vimu zeditovali? Řešení je, jako vždy, velice triviální.
Po vyzkoušení několika pluginů pro báječný a mocný editor Vim, které slouží ke kontrole pravopisu jsem byl docela zklamán, protože zcela nenaplňovaly moje představy. Pravopisnou správnost textu nepotřebuji vidět už jak píši, neboť by mě to akorát rozptylovalo. Potřebuji si text zkontrolovat až nakonec, když je hotov. A tak jsem si na dvě funkční klávesy jednoduše namapoval spuštění programu aspell
.
Máte rádi některý program a štve vás ta šíleně dlouhá řádka parametrů, která způsobuje, že program vypadá přesně tak, jak si to přejete? Jedním z mnoha možných řešení, které je především vysoce přehledné, může být vytvoření pseudo-konfiguračního souboru v domácím adresáři a aliasu či krátkého scriptu.
Dalším užitečným trikem, ke kterému jsem dospěl při používání skvělého editoru Vim je možnost jiného nastavení pro určité typy souborů. Jak na to? Technika spočívá ve vytvoření funkcí, nějak rozumně pojmenovaných, které se spustí při vytvoření či otevření souboru s určitou příponou.
Většina z nás někdy potřebuje vkládat do textu tagy. Unaveni z těch věčných ostrých závorek, z těch hloupých uvozovek a tak dál? Proč si ale ošupovat prsty?! Vždyť to jde zařídit i velice jednoduše! Vyzkoušejte si praktickou ukázku toho, jak mocný editor Vim je.
Video pojednávající o tom, kterak se přidávají a odebírají či mění položky menu ve WindowMakeru verze 0.91.0 naleznete zde (AVI, 48 sec., 48227K, MJPEG, 800x470, 24bpp, 25 fps, 8568.0 kbps).
Tak jsem si blog trošku přiohnul k obrazu svému. Doufám jen, že se to smí. Případné bugy mi prosím nahlašte. Děkuji. Mělo by to vypadat nějak takto.