V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Rozhodnul jsem se, že si pohraju s udev a nastavím si automatické mountování především USB Mass Storage zařízení. A rád se podělím, jak jsem na to šel:
Jako první uvedu, odkud jsem čerpal: zdrojem byla Arch Linux wiki
Nejdříve jsem vytvořil primitivní skript tohoto obsahu:
#!/bin/bash # jednoduchý skript vypíše, kdo je aktuálně přihlášený na tty1: PREF1='/bin' PREF2='/usr/bin' ${PREF2}/who -s | ${PREF1}/grep tty1 | ${PREF1}/cut -f '1' -d ' '
Tento skript tedy vypisuje, kdo je právě přihlášen na tty1. Tuto informaci použijeme v udev pravidlech (vím, že je primitivní a velmi zjednodušuju situaci). Dále přepokládám, že jsme nastavili příznak spustitelnosti a že absolutní cesta k němu je /usr/bin/whos_on_tty1.sh
Přepokládám, že udev pravidla zapisujeme do souboru /etc/udev/rules.d/10vlastni.rules
a že máme nainstalovaný program pmount. A pravidla jsou následující:
## Muj osobni soubor s udev pravidly: # V případě, že se bude jednat o zařízení různé od regulárního výrazu # sd[c-z]* tak "skočíme" (GOTO) na návěstí 'konec_vlast_pravidel'. # Schválně začínám až od 'c', protože sda a sdb jsou moje interní SATA disky. KERNEL!="sd[c-z]*", GOTO="konec_vlast_pravidel" # V případě, že program blkid skončí s chybou, provede se "skok" # (GOTO) na návěstí konec_vlast_pravidel ACTION=="add", PROGRAM!="/sbin/blkid %N", GOTO="konec_vlast_pravidel" # Získáme labely. Výstup programu blkid přiřadíme # do proměnné adresar: PROGRAM=="/sbin/blkid -o value -s LABEL %N", ENV{adresar}="%c" # Ošetříme případy, kdy by label byl tvaru jako ../mnt/foo PROGRAM=="/usr/bin/basename '%E{adresar}'", ENV{adresar}="%c" # Pokud proměnná adresar má za hodnotu prázdný řetězec, tak přiřaď # do této proměnné hodnotu usbhd-%k (%k zastupuje název zařízení, tak jak ho produkuje Linux (jádro)): ENV{adresar}=="", ENV{adresar}="usbhd-%k" # Teď je čas použít náš skript, jehož absolutní cesta je # /usr/bin/whos_on_tty1.sh. Vím, že velmi zjednodušuju, # ale mně to slouží. PROGRAM=="/usr/bin/whos_on_tty1.sh", ENV{mount_uziv}="%c" # V případě, že nebude nikdo přihlášený na tty1, # bude zařízení připojeno pod uživatelem "uzivatel" ENV{mount_uziv}=="", ENV{mount_uziv}="uzivatel" # Mountujeme zařízení programem pmount: ACTION=="add", ENV{adresar}!="", RUN+="/bin/su %E{mount_uziv} -c '/usr/bin/pmount %N %E{adresar}'" ACTION=="remove", ENV{adresar}!="", RUN+="/bin/su %E{mount_uziv} -c '/usr/bin/pumount /media/%E{adresar}'" LABEL="konec_vlast_pravidel"
Poznámka: Je třeba mít nainstalovaný program pmount. Zařízení se připojí automaticky, ale odpojit (unmount) se provádí pomocí programu pumount (jako normální uživatel). Udev lze restartovat příkazem udevadm control restart
Tiskni
Sdílej:
Díky! Určitě se na to podívám.
Mně právě vyhovuje "plně automatické" připojování. Jinak díky za ocenění.