Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Rozhodnul jsem se, že si pohraju s udev a nastavím si automatické mountování především USB Mass Storage zařízení. A rád se podělím, jak jsem na to šel:
Jako první uvedu, odkud jsem čerpal: zdrojem byla Arch Linux wiki
Nejdříve jsem vytvořil primitivní skript tohoto obsahu:
#!/bin/bash # jednoduchý skript vypíše, kdo je aktuálně přihlášený na tty1: PREF1='/bin' PREF2='/usr/bin' ${PREF2}/who -s | ${PREF1}/grep tty1 | ${PREF1}/cut -f '1' -d ' '
Tento skript tedy vypisuje, kdo je právě přihlášen na tty1. Tuto informaci použijeme v udev pravidlech (vím, že je primitivní a velmi zjednodušuju situaci). Dále přepokládám, že jsme nastavili příznak spustitelnosti a že absolutní cesta k němu je /usr/bin/whos_on_tty1.sh
Přepokládám, že udev pravidla zapisujeme do souboru /etc/udev/rules.d/10vlastni.rules
a že máme nainstalovaný program pmount. A pravidla jsou následující:
## Muj osobni soubor s udev pravidly: # V případě, že se bude jednat o zařízení různé od regulárního výrazu # sd[c-z]* tak "skočíme" (GOTO) na návěstí 'konec_vlast_pravidel'. # Schválně začínám až od 'c', protože sda a sdb jsou moje interní SATA disky. KERNEL!="sd[c-z]*", GOTO="konec_vlast_pravidel" # V případě, že program blkid skončí s chybou, provede se "skok" # (GOTO) na návěstí konec_vlast_pravidel ACTION=="add", PROGRAM!="/sbin/blkid %N", GOTO="konec_vlast_pravidel" # Získáme labely. Výstup programu blkid přiřadíme # do proměnné adresar: PROGRAM=="/sbin/blkid -o value -s LABEL %N", ENV{adresar}="%c" # Ošetříme případy, kdy by label byl tvaru jako ../mnt/foo PROGRAM=="/usr/bin/basename '%E{adresar}'", ENV{adresar}="%c" # Pokud proměnná adresar má za hodnotu prázdný řetězec, tak přiřaď # do této proměnné hodnotu usbhd-%k (%k zastupuje název zařízení, tak jak ho produkuje Linux (jádro)): ENV{adresar}=="", ENV{adresar}="usbhd-%k" # Teď je čas použít náš skript, jehož absolutní cesta je # /usr/bin/whos_on_tty1.sh. Vím, že velmi zjednodušuju, # ale mně to slouží. PROGRAM=="/usr/bin/whos_on_tty1.sh", ENV{mount_uziv}="%c" # V případě, že nebude nikdo přihlášený na tty1, # bude zařízení připojeno pod uživatelem "uzivatel" ENV{mount_uziv}=="", ENV{mount_uziv}="uzivatel" # Mountujeme zařízení programem pmount: ACTION=="add", ENV{adresar}!="", RUN+="/bin/su %E{mount_uziv} -c '/usr/bin/pmount %N %E{adresar}'" ACTION=="remove", ENV{adresar}!="", RUN+="/bin/su %E{mount_uziv} -c '/usr/bin/pumount /media/%E{adresar}'" LABEL="konec_vlast_pravidel"
Poznámka: Je třeba mít nainstalovaný program pmount. Zařízení se připojí automaticky, ale odpojit (unmount) se provádí pomocí programu pumount (jako normální uživatel). Udev lze restartovat příkazem udevadm control restart
Tiskni
Sdílej:
Díky! Určitě se na to podívám.
Mně právě vyhovuje "plně automatické" připojování. Jinak díky za ocenění.