Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Možná byste chtěli v pracovním adresáři vymazat všechny skryté soubory a adresáře. A tak bez rozmyslu možná napíšete: rm -r .*
Naštěstí neplatí, že si takto vymažete i nadřazené adresáře ('..'). Tímto se omlouvám, jestli jsem někoho zmátl.
Přesto zde ukážu, jak použít proměnnou GLOBIGNORE, kterou považuju za velmi užitečnou.
GLOBIGNORE
slouží k vyloučení určitých souborů nebo adresářů z "Pathname Expansion". Obsahuje dvojtečkou oddělené "patterns", tedy co má být vyloučeno z "Pathname Expansion".
#!/bin/bash export GLOBIGNORE=":" # Stačí, aby proměnná GLOBIGNORE byla nastavena a různá od null, # potom adresáře '.' a '..' budou automaticky ignorovány. export GLOBIGNORE=".:.." # De facto to samé. ...
Aktualizováno: Nechal jsem se unést jednou stránkou, ve které tvrdili, že rm -r .*
způsobí v Ubuntu 9.04 výmaz i nadřazených adresárů. Já jsem to bohužel zobecnil. Ještě jednou se omlouvám.
Tiskni
Sdílej:
root@archie /tmp/wtf # rm -fr .* rm: adresář nelze smazat: „.“ rm: adresář nelze smazat: „..“SunOS 5.10
watzkdav@dray5:/home/stud/watzkdav>mkdir test watzkdav@dray5:/home/stud/watzkdav>cd test watzkdav@dray5:/home/stud/watzkdav/test>rm -fr .* watzkdav@dray5:/home/stud/watzkdav/test>rm -r .* rm of . is not allowed rm of .. is not allowed watzkdav@dray5:/home/stud/watzkdav/test>ls -ld ../test drwx------ 2 watzkdav student 512 Dec 1 20:42 ../test/FreeBSD 7.3
[dave@shell ~/test]$ rm -fr .* rm: "." and ".." may not be removed
A Ubuntu?
rm -r
davat pozor, jestli neni po ceste nejaky namountovany disk... takhle jsem malem prisel o dulezite veci na externim disku