V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Pro ty, kteří znají třeba jenom Gnome či KDE (a možné i jiné DE), přináším lehký úvod do spráce oken pekwm. S pekwm teprve začínám a tak berte moje zápisky jako poznámky začátečníka.
Nebudu zde uvádět výčet všech vlastností, ale něco přece jenom zmíním: ke konfiguraci pekwm budete potřebovat textový editor (GNU Emacs, vim, joe, nano...), což není tak obvyklé u konfigurace Gnome či KDE, i když i to je možné. Druhou vlastnost, kterou zmíním, je, že se jedná o lehkotonážního správce oken.
Ke konfiguraci slouží následující soubory, naleznete je v adresáři ~/.pekwm
: vars, config, menu, autoproperties, mouse, keys, start.
Komentáře lze vložit třemi způsoby:
# První způsob zápisu komentáře // Druhý způsob zápisu komentářů /* Třetí způsob zápisu komentářů. */
Co se týká proměnných, tak pekwm rozlišuje interní proměnné a globální systémové proměnné. Liší se zápisem:
$INTERNI = "Toto je interní proměnná." $_GLOBALNI = "Toto je globální systémová proměnná." # Všimněte si znaku '_'. Určuje, zda se jedná o globální systémovou proměnnou (např. '$_PROM'), nebo interní proměnnou (např. $PROM).
Pomocí INCLUDE = "soubor_jehoz_obsah_sem_vlozime"
vložíme do aktuálního konfiguračního souboru obsah jiného souboru.
COMMAND = "Uveďte program, který se má spustit a jehož výstup se má vložit sem (do aktuálního konf. souboru)"
Velmi důležité je vědět, že konfigurační soubory pekwm jsou rozděleny na "sekce". Nejdřív uvedu obecný syntax a potom konkrétnější ukázku.
# Toto je obecný "model": Sekce = "Jméno" { Událost = "Parametry" { Akce = "parametr akce; parametr akce; $PROM $_PROM" } } # # Existuje také "zhuštěný" způsob zápisu: Sekce = "Jméno" { Událost = "Parametry" { Akce = "parametry akce; parametry akce; $PROM $_PROM" } }
Dále se koukněte na konkrétnější ukázku a porovnejte:
RootMenu = "Pekwm" { Entry = "Terminal" { Actions = "Exec $TERM &" } Entry = "Run.." { Actions = "ShowCmdDialog" } }
vars
a jsou vkládány do ostatních konf. souborů pomocí INCLUDE (viz výše).Doufám, že vám můj zápisek aspoň trochu pomohl. Příště se budu věnovat nejspíš konfiguračnímu souboru ~/.pekwm/menu nebo ~/.pekwm/config.
Tiskni
Sdílej:
openbox vyzkouším. Díky za tip.
Ono člověk musí asi vyzkoušet víc WMs, než najde ten pravý.
No, asi tak. U mňa to bolo zhruba fluxbox -> enlightenment -> pekwm -> wmii -> dwm -> xmonad (to sú len tie, ktoré som používal dlhšiu dobu, samozrejme som skúšal aj iné). A z času na čas skúsim aj KDE/Kwin.
Root
, takže odpovídající pozadí nastavují v souboru start
: "/usr/X11R6/bin/xsetroot -solid '#252f38'
".