Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Keď som pred pár mesiacmi robil web s "3rd-party" autorizáciou, nejakou zhodou okolností Radek Hulán akurát v tom čase písal že pre svoj web myego.cz chystá Live ID prihlasovanie. To ma celkom zaujalo a rozhodol som sa počkať čo o tom napíše, nejaké praktické skúsenosti s prechodom. Na základe toho som sa chcel rozhodnúť pre LiveID alebo OpenID.
Na je ho webe je k tomu krátke oznámenie v PR článku o nejakom školení (nebudem citovať, asi by som tým porušil autorský zákon). Priebežne som jeho web sledoval ale o LiveID prihlasovaní tam nie je ani vidu ani slychu. A teraz že vraj s blogovaním vážne končí. Bojím sa že sa už toho LiveID prihlasovania nedožijeme. Ach jo. Chcel som si tam prečítať nejaký ten success story a furt nič.
Mne trvalo rozbehanie OpenID jeden výkend tak neviem v čom je problém. Na slashdote som sa dočítal o tom že na MySpace sa bude dať prihlasovať cez OpenID. Ale zase pôjde o nejakú zkryplenú verziu OpenID pretože jediný podporovaný provider bude hádajte kto. Áno, MySpace. Píšu tam že je to len dočasne, no, uvidíme.
Technicky je OpenID v pohode, prečo sa teda nerozširuje hádam najlepšie vystihol Wolfger celú problematiku:
Každý chce byť provider, ale skoro nikto nechce akceptovať OpenID z iných stránok.
Tiskni
Sdílej:
Jinak OpenID nic moc, to je v podstatě stejný jako když si dáš všude stejný heslo.Tuhle větu může omluvit jedině neznalost. 1) Všude stejné heslo znamená, že ho všude znají. Považuju za významný rozdíl. 2) Tohle tvrzení zřejmě předpokládá specifické (zřejmě mainstream) použití. Což v jazyce hesel znamená heslo některého z dětí nebo jiných miláčků na všechno. Potom se aplikuje první výhoda. 3) OpenID je standard pro decentralizovanou autentizaci, což má za následek, že si člověk může vše ostatní, kromě samotného autentizačního protokolu řídit sám (nebo sehnat službu, která mu vyhovuje). Určitá omezení se samozřejmě najdou, člověk by je měl znát a podle nich se rozhodnout, na co OpenID používat a na co ne. Na autentizaci do banky bych na současnou verzi standardu (aspoň bez dalších opatření) nedoporučil. Ale nemyslím si, že je dobré, když se každý blogger může přihlásit do vašeho účtu na každém jiném blogu (za předpokladu, že si kvůli každému z nich nepořídíte unikátní heslo).
rozhodol som sa počkať čo o tom napíše, nejaké praktické skúsenosti s prechodom.Hulan...?