Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Takže nám do pracovny posluchačů našeho oddělení naší milé katedry koupili nový počítač s Core 2 Duo. A člověk který se o něj má starat jsem já. Kolegyňky se šly vyprsit za to aby tam byly Windows a abych tam necpal ty svý Linuxy (:-[, asi jsou ovlivněný svými bouchači, kteří jsou nejspíš machři přes widle), takže mé přání, aby na něm běželo pouze Ubuntu nebylo splněno. Dokonce byla pořízena licence na Windows XP Professional (jediná MS licence v místnosti). Bylo mi řečeno, že na novým počítači jsou yxpéčka a že já mám Linux jinde. Jenže rozdíl ve výkonu nového stroje a starých krámů s Celeron D mě svedl, takže tám guerillovým způsobem Ubuntu stejně vrazím, i když XP budou asi běžet nejčastěji. Na oplátku za to chci, aby na dvou starých počítačích byl pouze GNU/Linux. Ostatně, na Windows 2000 přece nemáme licenci.
Jenže mám problém na tento počítač GNU nainstalovat. Ubuntu se v žádné verzi nechytá (chybí podpora v kernelu). Tak jsem začal stahovat. Arch (asi ho tam na zkoušku dám) sice nabootuje, ale nemám jak zmenšit NTFS oddíl. Gparted Live CD nenabootuje, ani System Rescue CD. Ani Partition Magic nefunguje. Prostě nic. Ale ještě se nevzdávám. Jenom nevím, po čem sáhnout.
Tiskni
Sdílej:
Co v tom kancelářském balíku děláte, ERP?1) Startujou a zavírají, protože mají dojem, že spuštěný OOo jim žere paměť. 2) 100M prezentace (= imitace celovečerního animovaného filmu) 3) Zavírají a startujou, protože neumí zavřít jen dokument. Atd. Něco jako když člověk nastartuje PC, hodinu něco dělá, pak ho vypne na pauzu, pak ho zase zapne, nabootuje, hodinu něco dělá, pak ho vypne na polední pauzu, zase zapne, nabootuje... to už se sakra ten boot pořádně protáhne
Pusť si OOo2 na počítači s <= 256 MB RAM, procesorem okolo 700 MHz (maximální frekvenceAle to je nefér! Co takhle spustit na tom OOo z odpovídající doby (1.x). Mám OOo 1.0.3 na 250 MHz (pravda, na MIPSu) a nijak extrémně pomalé to není.) a diskem z odpovídající doby.
Než to přečte stomegovou prezentaci pro Powerpoint (a to jsou u nás lidi lidi, co tvoříi několikasetmegový)Není tu něco špatně? Třeba médium i nástroje?
Jednou si kolegyňka u mě vlezla do své emailové schránky na seznamu, která byla ve Firefoxu úplně rozhozená (protože jsem si zvětšil font)Totéž v Opeře i Konqueroru (z toho se navíc neohlásíte, alespoň já ne a nějak nehodlám zkoumat proč, prostě se na tu schránku vykašlu) - prostě debilně udělaný stránky a odskáče to Linux. Ale na to už bysme měli bejt tak nějak zvyklí