Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Tento zápisek byl redakcí smazán.
Tiskni
Sdílej:
Kdybys byl můj syn, udělala bych v té škole revoluci. Zrovna Ty jsi zde z těch mladých jeden z mála, který umí psát bez hrubek. Také si nemyslím, že bys byl "dys". Tvůj neklid se možná dal řešit jinak než hloupými poznámkami od učitelek. Faktem je, že naše základní školství individuality zcela nepokrytě nesnáší, neumí s nimi pracovat a likviduje je.
Máš to dobře Víš co, chápu tvé rodiče, ale dokud se rodiče takto nespravedlivě "onálepkovaných" dětí neozvou, nic se k lepšímu nezmění. Prostě dítě, které se vymyká normálu označkují jako "dys", LMD, LMO a nic se neřeší. Jen se do budoucna dítě označí a to se s ním táhne dále. Dříve, v době normalizace, tyto nálepky opravňovaly dokonce k tomu, že takové dítě často šoupli do Zvláštní školy, pokud se rodiče dostatečně nebránili a nebo dítě, ač nadané, nedostalo doporučení ke studiu SŠ
Ve třídě na ZŠ jsme měli podobného, nesmírně nadaného kluka, který však zlobil více než bylo obvyklé. Pokud vím, skončil dost blbě právě kvůli tomu, že doporučení ke studiu na SŠ nedostal.
To značkování dětí se jmenuje "labeling", tuším. A ve školství představuje dost zásadní problém.
Prostě dítě, které se vymyká normálu označkují jako "dys", LMD, LMO a nic se neřeší.
... nebo jako BFU.