Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Ještě má do nástupu minimálně čtvrt roku.Ty děláš, jako by to byly přijímačky někam na průmyslovku...
Nikdo v tomto vlaknu netvrdil, ze by byl/je Klaus lepsim prezidentem. Tak mu to nepodsouvej. To, ze se zde diskutuje o Svejnarovi neznamena, ze se tu Klause zastavame.S timhle narodem to fakt jde z kopce.
kdy budou volit občané prezidenta přímo.Nestraš, mrhat penězma se dá i lépe.
Tento komentar je reakci na tvoji citovanou vetu a kazdemu normalnimu cloveku musi byt jasne, ze se jedna o lehkovazne mineny komentar, rozumej humor. tva reakce:Ještě má do nástupu minimálně čtvrt roku (ve smyslu, ze se to muze naucit).Ty děláš, jako by to byly přijímačky někam na průmyslovku...
No přijímačky z toho děláš spíš ty. A když už je děláš, tak si laskavě uvědom, že současný prezident žádný takový kvíz nepodstoupil vůbec a asi by ani nechtěl.Tva reakce je naprosto evidentne utocna. Vedes debatu do roviny, ve ktere nikdy nebyla ("Klaus je lepsi"). Nehodlam resit, zda jsi ho jen nepochopil a nebo to tak pises zamerne. Ale pokud opravdu neni tvym cilem rozpoutavat flame, je zajimave, ze velka cast tvych prispevku takto konci. Zkus se zamyslet, zda take nemas maslo na hlave.
freshmouse: Nechci, aby kdokoli věděl všechno. Nicméně jsou znalosti, které vyžaduji (a nejen po prezidentech).
tomes: Dobrá, já se přiznám, že jsem všechny ty otázky také nedokázal odpovědět. No a co? Ještě má do nástupu minimálně čtvrt roku.Muzete mi rict, jaky jiny vyznam ma veta "Jeste ma do nastupu minimalne ctvrt roku", kdyz ne ve smyslu, ze ma jeste cas se tyto veci naucit (pripravit se)? Nemuzete poprit, ze vase reakce na freshmousuv komentar o prijimackach byla naprosto neadekvatni. Respektive, vy to poprete, protoze to je prece zpusob, jakym vedete debaty.
No přijímačky z toho děláš spíš ty. A když už je děláš, tak si laskavě uvědom, že současný prezident žádný takový kvíz nepodstoupil vůbec a asi by ani nechtěl.Ve svem komentari prevadite konverzaci z roviny humoru (freshmouse) do roviny osobni, v utocnem duchu ("přijímačky z toho děláš spíš ty", "laskave si uvedom",...).
si laskavě uvědom, že současný prezident žádný takový kvíz nepodstoupil vůbec a asi by ani nechtěl. Oni se pak někteří lidé snadno chytí na to, aby kritizovali každé smítko toho soupeře, který měl odvahu do té televize jít, že jo. Televizní debaty s prezidentem Klausem se v psolední době konaly jen velmi zřídka a to jen ve formátu, který chtěl a potřeboval.Prinasite do diskuze osobu V. Klause a stavite ji (celkem logicky) do opozice. Tim z vlakna nesouciho se v duchu "co se mi nelibi na Svejnarovi" (ne "Svejnar je spatny, Svejnar je zlo") delate vlakno "Svejnar je/neni lepsi nez Klaus". Slova dokazi rici vic, nez jen to, co je psano. Ve svych prispevcich reagujete v jinem (vyhrocenejsim) duchu, nez v jakem jsou prispevky predchozi. Nehodlam uz dale v diskuzi s vami pokracovat, uz i mne je naprosto zrejme, ze je to zbytecne a vasim cilem je jen vyprovokovat hadku. Jak rikate, na flame musi byt dva. Ja tim druhym byt nehodlam, najdete si zase nekoho jineho. S touto diskuzi koncim, dopreju vam posledni slovo. Tak s chuti do toho.
prezident je ve velke mire REPREZENTATIVNI!!! funkceno zas uberte těch vykřičníků, prezident má i jiné prestižní funkce, kterými může zasáhnout do chodu státu, např jmenuje soudce, jmenuje předsedu vlády, jmenuje členy rady ČNB, podepisuje zákony .... no ale co mně dostalo a co jsem nevěděl je že prezident má indemnitu - ve wikipedii se píše: "Nelze ho zadržet, trestně stíhat ani stíhat pro přestupek nebo jiný správní delikt. Trestní stíhání pro trestné činy spáchané po dobu výkonu funkce prezidenta republiky je navždy vyloučeno." ten se má +)
Nechci, aby kdokoli věděl všechno. Nicméně jsou znalosti, které vyžaduji (a nejen po prezidentech).Jste schopen taky zdůvodnit, proč je vyžadujete? A vyžadujete heslovité znalosti vhodné akorát tak do kvízů, anebo znalost toho, jaká je geneze a význam hesla "Pravda vítězí", případně znalost kontextu hry Fidlovačka a genezi národní hymny? A kde jste tyto "znalosti" získal: sám v rámci touhy po vzdělání a pochopení vznikání českého národního uvědomění, anebo to do vás prostě v podstatě proti vaší vůli natlačili v systému českého školství... Co dobře anglicky anebo francouzsky či německy - to taky umíte a vyžadujete (nejen po prezidentech)? Ovládáte a vyžadujete kritickou práci s textem a informacemi vůbec (v tom jsou Češi, resp. český vzdělávací systém dost slabota)? Dokážete shrnout vzdělanost našeho nynějšího prezidenta a na základě čeho?
Jste schopen taky zdůvodnit, proč je vyžadujete? A vyžadujete heslovité znalosti vhodné akorát tak do kvízů, anebo znalost toho, jaká je geneze a význam hesla "Pravda vítězí", případně znalost kontextu hry Fidlovačka a genezi národní hymny?Samozřejmě jsem schopen své názory zdůvodnit. Je třeba nějaké základní informace mít, abych mohl další informace stejného typu hledat. Řeknu příklad. Co když neznám název české hymny? Jak jej vyhledám? Nejspíše budu hledat něco, co má společného s hymnou a Českem. Co když ale nevím, že se země, o kt. informace sháním, nazývá (mj.) Česko? Nebo že se "té písničce" říká hymna? Jak potom budu hledat? To přijdu k počítači (do knihovny...) a řeknu: "Já hledám tóóó..." Příkladem výše jsem chtěl dokázat, že něco je třeba znát "z hlavy" a až na záladě toho dohledávat.
A kde jste tyto "znalosti" získal: sám v rámci touhy po vzdělání a pochopení vznikání českého národního uvědomění, anebo to do vás prostě v podstatě proti vaší vůli natlačili v systému českého školství...Proti mé vůli mne naučili i psát a počítat, proti mé vůli mě očkovali proti závažným nemocem a proti mé vůli jsme ve školce chodili na plavání. Ach jo. Kéž bych neměl tak krušný život. Vždyť dneska bych si to všechno našel na Wikipedii!
Co dobře anglicky anebo francouzsky či německy - to taky umíte a vyžadujete (nejen po prezidentech)? Ovládáte a vyžadujete kritickou práci s textem a informacemi vůbec (v tom jsou Češi, resp. český vzdělávací systém dost slabota)?Cizí jazyky ani tak nevyžaduji. Jasně, patří to k bontonu, když ze sebe umíte na anglickou královnu "jak to jde, kotě?", ale já to nevyžaduju. Beru to jen jako výhodu. Kritickou práci (její schopnost) vyžaduji -- nejen s textem. V omezené míře se dorozumím anglicky, mám základy francouzštiny a němčiny. Posuzovat svou vlastní práci s textem si netroufám.
Dokážete shrnout vzdělanost našeho nynějšího prezidenta a na základě čeho?Formální, nebo neformální?
Je třeba nějaké základní informace mít, abych mohl další informace stejného typu hledat.Jinými slovy: informace pro informace? To jsem zrovna nemyslel. Já bych si rád od vás přečetl, čím jsou důležité heslovité informace typu "nynější česká hymna zazněla poprvé v divadelní hře té a té roku toho a toho a zpíval ji ten a ten" - co si s takovou informací dokážete počít, kromě toho, že ji můžete prezentovat jako svou "znalost"?
Řeknu příklad. Co když neznám název české hymny? Jak jej vyhledám?Řekněte mi raději, proč byste měl "znát název české hymny". Co takhle "znát ji správně zazpívat"?
Příkladem výše jsem chtěl dokázat, že něco je třeba znát "z hlavy" a až na záladě toho dohledávat.Jenomže vzdělanost neznamená jen umět "dohledávat informace" - vzdělanost znamená především schopnost informace hodnotit a používat. A k tomu náleží hlavně to, umět roztřídit ty relevantní informace od těch irelevantních, jak napovídá i české slovo "roz-um". To je to, kde vás žádná wikipedie ani počítač nezastoupí.
Proti mé vůli mne naučili i psát a počítat, proti mé vůli mě očkovali proti závažným nemocem a proti mé vůli jsme ve školce chodili na plaváníProč se vyhýbáte vlastnímu tématu užitečnosti formálních a heslovitých historiografických informací a motáte je nyní dohromady s dovednostmi? Tady vám např. řeknu, že ke vzdělání patří daleko více umět napsat písmeno D než vědět, kolikáte je v abecedě. Co byste řekl na to, kdybych vás zkoušel z toho, kolikáté v abecedě je písmeno P a z vašeho zaváhání usuzoval, že to s vaším čtením a psaním nebude tak horké?
. Ach jo. Kéž bych neměl tak krušný život. Vždyť dneska bych si to všechno našel na Wikipedii!To je právě ten omyl, na který narážím kolem sebe čím dál tím víc. To, že lidi vědí o existenci Wikipedie, dokonce i když ji mají před nosem, ještě vůbec nezaručuje, že jsou schopni informace najít a hlavně adekvátně zhodnotit a zpracovat. Stejně tak nevědět co je na jakési společensky prakticky naprosto bezvýznamné (protože soukromé prezidentské) vlajce napsáno, je irelevantní pro zhodnocení znalostí "kulturních základů". Tato informace je v Česku rozšířena právě jen a pouze díky oblíbenosti této bezvýznamné informace ve školních osnovách.
To si račte vybrat na základě své znalosti kulturních základůDokážete shrnout vzdělanost našeho nynějšího prezidenta a na základě čeho?Formální, nebo neformální?
Řekněte mi raději, proč byste měl "znát název české hymny". Co takhle "znát ji správně zazpívat"?protože podle názvu zjístí co a jak zpívat?
Jinými slovy: informace pro informace? To jsem zrovna nemyslel. Já bych si rád od vás přečetl, čím jsou důležité heslovité informace typu "nynější česká hymna zazněla poprvé v divadelní hře té a té roku toho a toho a zpíval ji ten a ten" - co si s takovou informací dokážete počít, kromě toho, že ji můžete prezentovat jako svou "znalost"?Ano, informace pro informace. Můžeme zkusit udělat pokus. Vezmeme čerstvě narozené dítě a dáme ho do místnosti, kde je dostatek jídla, dostatek pití, prostředí vhodné pro život, knihy a počítač. Vše je v dosahu dítěte. Podle mě to dítě během několika hodin či dní zemře, jelikož nemá žádné informace, na kterých by mohlo stavět -- co je k jídlu, co je k pití, jak se pije, jak číst. Nebo ne? To, že někdo má "základní" znalosti (např. česká hymna), může vést k domnění, že má i jiné a jiného typu. Nicméně se možná mýlím a existují lidé, co neumějí sčítat a odčítat, ale zato jsou geniálními fyziky...
Řekněte mi raději, proč byste měl "znát název české hymny". Co takhle "znát ji správně zazpívat"?Teoreticky, nebo prakticky (tzn. vědět, jak se má zazpívat, nebo skutečně umět zpívat)?
Jenomže vzdělanost neznamená jen umět "dohledávat informace" - vzdělanost znamená především schopnost informace hodnotit a používat. A k tomu náleží hlavně to, umět roztřídit ty relevantní informace od těch irelevantních, jak napovídá i české slovo "roz-um". To je to, kde vás žádná wikipedie ani počítač nezastoupí.Souhlasím.
Proč se vyhýbáte vlastnímu tématu užitečnosti formálních a heslovitých historiografických informací a motáte je nyní dohromady s dovednostmi? Tady vám např. řeknu, že ke vzdělání patří daleko více umět napsat písmeno D než vědět, kolikáte je v abecedě. Co byste řekl na to, kdybych vás zkoušel z toho, kolikáté v abecedě je písmeno P a z vašeho zaváhání usuzoval, že to s vaším čtením a psaním nebude tak horké?Až když budu mít (dle vás) heslovité informace, budu je moci zpracovávat. Co se týče P, tak to bych nezaváhal. Naprosto bez zaváhání bych si to spočítal. Ale jak si spočítá (odvodí) Švejnar, jak se jmenuje naše hymna?
To si račte vybrat na základě své znalosti kulturních základůTak např. jeho formální vzdělání mohu shrnout výčtem škol, které absolvoval, a to je dostupné na jeho webu, nebudu to sem zbytečně vkládat.
Můžeme zkusit udělat pokus. Vezmeme čerstvě narozené dítě a dáme ho do místnosti, kde je dostatek jídla, dostatek pití, prostředí vhodné pro život, knihy a počítač. Vše je v dosahu dítěte. Podle mě to dítě během několika hodin či dní zemře, jelikož nemá žádné informace, na kterých by mohlo stavět -- co je k jídlu, co je k pití, jak se pije, jak číst. Nebo ne?nezemře; existuje rovněž nějaká genetická paměť ... mimochodem, viděl jsi někdy nějakou matku, jak učí dítě pít? (míněno aby mu vysvětlovala například jak polykat, nemyslím že nemá ve společnosti srkat atp.) - vsadím boty že neviděl, a ani jsi nemohl, to se neučí, prostě se jen přiloží k prsu (jak taky, když novorozeně nerozumí slovům a ani dostatečně dobře nevidí, aby mohlo napodobovat?) co se týče čtení a počítače ... záleží na inteligenci dítěte a software
nezemře; existuje rovněž nějaká genetická paměť ... mimochodem, viděl jsi někdy nějakou matku, jak učí dítě pít? (míněno aby mu vysvětlovala například jak polykat, nemyslím že nemá ve společnosti srkat atp.) - vsadím boty že neviděl, a ani jsi nemohl, to se neučí, prostě se jen přiloží k prsu (jak taky, když novorozeně nerozumí slovům a ani dostatečně dobře nevidí, aby mohlo napodobovat?)No právě. Dítě se přiloží k prsu. Kdybys ale dítě dal od prsu kousek dál, nenapadlo by ho k prsu přijít (dejme tomu, že by prs byl i na takovou vzdálenost, aby na něj novorozeně dosáhlo) a pít z něj. Když ho ale přiložíš pusou na bradavku, dělá to, co mu říká instinkt -- saje (dítě sux
co se týče čtení a počítače ... záleží na inteligenci dítěte a softwareOvšem!
Kdybys ale dítě dal od prsu kousek dál ...ovšem v podmínkách jsi měl, že má vše v dosahu
Neuměla by si vybrat vhodné spolupracovníky.Spekulace. A navíc to nemusí umět ani Klaus se Švejnarem dohromady.
Nedokázala by jednat se zástupci ostatních zemí a prosazovat zájmy České republiky.Opět.
Nedokázala by vykonávat činnosti svěřené prezidentovi Ústavou České republiky.Kterou činnost například?
V pátek jsem tuším Švejnara viděl v nějakém interview na ČT2. Moderátor se ho tam ptal na kupounovou privatizaci. Odpověď byla něco ve stylu, že ji vymyslel (jako ten princip), Klaus to vzal (ten princip), překopal a použil. Výsledek známe. Švejnar se u toho tvářil jak bůh, snad jako by tvrdil, že je tady ještě nějaká země kde vzali jeho teorii aplikovali ji a že fungovala líp než Klausovská. To je myslím základní důvod proč nejít do duelu, zatímco jednomu omlátí o hlavu reálné výsledky o hlavu, druhý žádné výsledky za sebou nemá (teda samozřejmě že má, ale na trochu jiném poli). Samá kdyby a ty se těžko zpochybňují.
Jinak je mi celkem jedno kdo nakonec vyhraje. Bohumil Pečinka v Reflexu pravidelně komentuje neschopnost české politické scény nacházet skutečné osobnosti. Nestranické, nezatížené minulostí,... Řekl bych, že tohle (navržení Švejnara jako kandidáta) už někdy naznačoval (teda myslím jako, že někdo kdo není z ČR by mohl být nejspíše kandidát na kterém by se opozice schodla, ne to že to bude přímo Švejnar).
Navíc jsem neřekl, že je to nejdůležitějším (nebo důležitým) kritériem. Jen to leccos napoví...Napovídá to o tom, jak si v české kotlině libujeme v heslovitých a útržkovitých, a proto pro úspěch v reálném životě bezvýznamných encyklopedických "znalostech". Jestli dokážete s informacemi kriticky pracovat, to nikoho nezajímá (ale tohle opravdu nemohou zkoušet čeští novináři). V informačním věku velmi zvláštní přístup, poměřovat vzdělání tím, zda kdo ví, co kde je napsáno, anebo v které divadelní hře zazněla nějaká píseň... Typické pro prezentované otázky je zejména to, že patří k oblíbené látce, kterou se musejí nadrtit základoškoláci k příjmačkám resp. středoškoláci k maturitě - jiný význam nemají (pardon, ještě se uplatní v "AZ-kvízů" a v "milionáři"). Daleko zajímavější by byla debata na téma "Kde domov můj" a co to "země česká domov můj" znamená, případně, co je to ona "pravda", která vítězí. Jenomže tam už ambice obvyklé české vzdělanosti nedosahují. Hlavně že se nadrtíte tabulku nějakých pojmů, to budete king a vlastenec. Paradoxně handicap pro Švejnara je to, že pro tuhle introvertní českou rádobyvzdělanost jaksi nemá pochopení.
Napovídá to o tom, jak si v české kotlině libujeme v heslovitých a útržkovitých, a proto pro úspěch v reálném životě bezvýznamných encyklopedických "znalostech". Jestli dokážete s informacemi kriticky pracovat, to nikoho nezajímá (ale tohle opravdu nemohou zkoušet čeští novináři).Jestli je znalost kulturních základů bezvýznamná a patří-li mezi encyklopedické, tak to mě opravdu mrzí. Je sice krásné, že by si Švejnar dokázal někde na netu najít počet obyvatel Česka a pak na tom založit krásný kritický článek, ale mně to opravdu nestačí...
V informačním věku velmi zvláštní přístup, poměřovat vzdělání tím, zda kdo ví, co kde je napsáno, anebo v které divadelní hře zazněla nějaká píseň... Typické pro prezentované otázky je zejména to, že patří k oblíbené látce, kterou se musejí nadrtit základoškoláci k příjmačkám resp. středoškoláci k maturitě - jiný význam nemají (pardon, ještě se uplatní v "AZ-kvízů" a v "milionáři").No jasně, máme nějakou píseň, nějakou vlajku, bydlíme v nějaké zemi... Sám jsem protivníkem biflování, ale jsou věci, které by člověk měl znát, protože až na nich člověk staví -- a tedy i vyhledává. Zejména, je-li prezidentem.
Paradoxně handicap pro Švejnara je to, že pro tuhle introvertní českou rádobyvzdělanost jaksi nemá pochopení.No jasně! Je pro nás moc dobrý! Nebudu mu bránit, aby se vrátil do jů, es end ej, kde bude mezi obdobnými intelektuály bez intelektu.
Jestli je znalost kulturních základů bezvýznamná a patří-li mezi encyklopedické, tak to mě opravdu mrzí.Otázky do kvízů nepovažuju za měření "kulturních základů". Za znalost kulturních základů bych považoval např. faktickou znalost hry Fidlovačka (tj. celou hru vidět anebo alespoň přečíst) anebo povědomí o náboženském významu onoho populárního hesla na prezidentské standartě (které ovšem nebylo jako náboženské navrženo) a zabývání se otázkou, jaká a čí "pravda" je tím myšlena.
Je sice krásné, že by si Švejnar dokázal někde na netu najít počet obyvatel Česka a pak na tom založit krásný kritický článek, ale mně to opravdu nestačí...Zato mít připravené naučené jednoslovné odpovědi do kvízu z rychlokursu "českou kulturou" (nic jiného by správné Švejnarovy odpovědi neukázaly) by vám patrně stačilo. Jak jsem psal výše, nedivím se. Mě by spíš zajímalo, co si s tímto druhem heslovitých infomací chcete počít dál kromě jejich prezentace v podobných kvízech.
Sám jsem protivníkem biflování, ale jsou věci, které by člověk měl znát, protože až na nich člověk staví -- a tedy i vyhledává. Zejména, je-li prezidentem.Aha, takže nejdřív člověk objeví, že je na standartě napsáno "Pravda vítězí", a pak na tom člověk postaví svoje prezidenství. Pravda vítězí měli na standartě napsáno (ale nikoliv z vlastního popudu) jak Masaryk, tak Husák. Tak zkuste jen tak lehce načrtnout, co na této konkrétní "znalosti" stavíte vy a čím byste se v takové TV-debatě předvedl vy, kdybych se vás zeptal, co to heslo znamená.
No jasně! Je pro nás moc dobrý! Nebudu mu bránit, aby se vrátil do jů, es end ej, kde bude mezi obdobnými intelektuály bez intelektu.Lepší doklad mých slov jste mi ani poskytnout nemohl. Díky.
Otázky do kvízů nepovažuju za měření "kulturních základů". Za znalost kulturních základů bych považoval např. faktickou znalost hry Fidlovačka (tj. celou hru vidět anebo alespoň přečíst) anebo povědomí o náboženském významu onoho populárního hesla na prezidentské standartě (které ovšem nebylo jako náboženské navrženo) a zabývání se otázkou, jaká a čí "pravda" je tím myšlena.A jak asi chcete udělat rozbor Fidlovačky, když ani nevíte, jak se ta hra jmenuje?
Zato mít připravené naučené jednoslovné odpovědi do kvízu z rychlokursu "českou kulturou" (nic jiného by správné Švejnarovy odpovědi neukázaly) by vám patrně stačilo. Jak jsem psal výše, nedivím se.Ne. Potom bych se ho ptal dále. Jak se ale mám ptát dále, když se odpovědi nedočkám. Jak se mám někoho ptát na lineární prostory, když neumí násobit? "Pane profesore, kdo složil Mou vlast?" -- "Nevím." -- "A mohl byste nám popsat jeho život a okolnosti, které ho vedly k sepsání?"
Aha, takže nejdřív člověk objeví, že je na standartě napsáno "Pravda vítězí", a pak na tom člověk postaví svoje prezidenství.Proč prezidentství?
Pravda vítězí měli na standartě napsáno (ale nikoliv z vlastního popudu) jak Masaryk, tak Husák.A jak to souvisí? Nicméně zrovna Masaryk si to sám vybral, pokud vím. Samozřejmě mě ale můžete nějakou encyklopediskou znalostí překvapit a poučit mne, že nevybral. Budu rád, že si doplním znalosti.
Tak zkuste jen tak lehce načrtnout, co na této konkrétní "znalosti" stavíte vy a čím byste se v takové TV-debatě předvedl vy, kdybych se vás zeptal, co to heslo znamená.Co na tom stavím? Osobně třeba to, že tím vyjadřuji svůj vztah k nějaké kultuře. Co to znamená? To tu mám vypisovat to, co stejně víte? A není to zbytečné?
A proč myslíte, že "vidět nebo přečíst" znamená "dělat rozbor"? A proč myslíte, že "dělat rozbor" patří ke kulturním základům?Otázky do kvízů nepovažuju za měření "kulturních základů". Za znalost kulturních základů bych považoval např. faktickou znalost hry Fidlovačka (tj. celou hru vidět anebo alespoň přečíst)A jak asi chcete udělat rozbor Fidlovačky, když ani nevíte, jak se ta hra jmenuje?
Jak se mám někoho ptát na lineární prostory, když neumí násobit?Proč byste se ptal na "lineární prostory"? Co kdybyste se raději ptal na řešení nějakého problému a nechal na dotyčném, jaké k tomu bude chtít použít prostředky?
"Pane profesore, kdo složil Mou vlast?" -- "Nevím." -- "A mohl byste nám popsat jeho život a okolnosti, které ho vedly k sepsání?"A jaký účel vidíte v tom "popsat jeho život a okolnosti, které ho vedly k sepsání"? Co pořád chcete popisovat? Co kdybyste se zeptal, jestli ji slyšel a jestli se mu líbí? Je "kulturní základ" vědět (mít naučené), kdo nějakou skladbu napsal, anebo znát ji samotnou, např. ji poznat a vědět o čem je? (BTW tohle zrovna věděl, pokud si vzpomínám.)
A co jiného chcete, aby stavěl kandidát na prezidenta na znalosti nápisu na prezidentské standartě?Aha, takže nejdřív člověk objeví, že je na standartě napsáno "Pravda vítězí", a pak na tom člověk postaví svoje prezidenství.Proč prezidentství?
A jsme opět u toho: kdo si co vybral - to má důležitost jakou? Vy si nedoplníte "znalosti", vy si doplníte historickou anekdotu. Znalost byste si doplnil, kdybyste dokázal vyhodnotit obsah a význam tohoto textu na prezidentské standartě a alespoň důvod toho, proč tam ten text je.Pravda vítězí měli na standartě napsáno (ale nikoliv z vlastního popudu) jak Masaryk, tak Husák.A jak to souvisí? Nicméně zrovna Masaryk si to sám vybral, pokud vím. Samozřejmě mě ale můžete nějakou encyklopediskou znalostí překvapit a poučit mne, že nevybral. Budu rád, že si doplním znalosti.![]()
Co konkrétně stavíte na tom, že víte, že na prezidentské standartě je nápis "(Boží) pravda vítězí" a co stavíte na tom, že víte, že "Kde domov můj" zaznělo poprvé ve hře Fidlovačka tam a tehdy? Psal jste, že nejdřív to musíte vědět a pak na tom můžete stavět. Tak mě zajímá, co chcete stavět na těchto heslovitých utržcích "informací", které by měl znát prezidentský kandidát.Tak zkuste jen tak lehce načrtnout, co na této konkrétní "znalosti" stavíte vy a čím byste se v takové TV-debatě předvedl vy, kdybych se vás zeptal, co to heslo znamená.Co na tom stavím? Osobně třeba to, že tím vyjadřuji svůj vztah k nějaké kultuře. Co to znamená? To tu mám vypisovat to, co stejně víte? A není to zbytečné?
1. Kde si pletu inteligenci a znalosti? :-O„Nebudu mu bránit, aby se vrátil do jů, es end ej, kde bude mezi obdobnými intelektuály bez intelektu,“ v narážce na chybějící znalosti.
Paradoxně handicap pro Švejnara je to, že pro tuhle introvertní českou rádobyvzdělanost jaksi nemá pochopení.A na tohle se přišlo jak? Pochybuju, že by se (teď) s takovými názory někde chlubil
Na to se přišlo ze stylu jeho odpovědí na podobné otázky. Nicméně, že nemá pochopení neznamená, že to nechápe. Naopak to chápe a chová se profesionálně v tom, že tu otázku neomlátí novináři o hlavu (jak by udělal v podobné situaci Václav II.), ale odpoví stručně a jasně. Prostě se řídí tím, že novinář dostane takové odpovědi, jaké zadal otázky. Když mu stačí ptát se na bezvýznamné "kulturní základy", tak dostane stejně bezvýznamné odpovědi, se kterými se stejně nemůže nic jiného počít, než zaplácnout vysílací čas. Je kandidát na prezidenta "chytřejší než páťák"? Toť jistě významné zjištění...Paradoxně handicap pro Švejnara je to, že pro tuhle introvertní českou rádobyvzdělanost jaksi nemá pochopení.A na tohle se přišlo jak? Pochybuju, že by se (teď) s takovými názory někde chlubil![]()
Možná je ale rozdíl v tom, že americký novinář by se na to nezeptal...Možná
Pořad jsem nevidělByla to Nedělní partie, tady je k doklikání, přesně mi to nějak odkázat nejde.
Ale prezident země, o níž toho mnoho neví? Těch nezodpovězených otázek bylo více, jsou to přitom základní věci, které každý Čech zná. Alespoň část Čechů ví, že jsme se probojovali na ME ve fotbale. Ale ten v Americe není moc zajímavý"Vědět mnoho o zemi" si osobně představuju úplně jinak než "být chytřejší než páťák". Výše zmiňované odpovědi na kvízové otázky, podle vás "základní věci", znají totiž jako navrčená hesla hlavně ti, kteří je nestačili (díky nedostatku jiného intelektuálního obsahu k "vědění"?) zapomenout z učiva základní školy. Samotný fakt účasti na jakémkoliv ME pro mě osobně není zajímavý (už jen že "účast" je považována za úspěch hodný zaznamenání totiž svědčí o jisté úrovni - to za prvé; a za druhé: orientaci ve fotbalových a podobných výsledcích kladu na stejnou úroveň "kulturního vzdělání" jako orientaci v ději aktuálních telenovel) a je pro mě naprosto nezajímavé, jestli se případný budoucí prezident zajímá o fotbal nebo o tenis. Holt nejsem ten správný Čech...![]()
Informace o standartě, o naší hymně, atd ... ten člověk je ve skutečnosti cizinec, který se naučil česky.Samozřejmě, správný Čech je jenom ten, který nesleze z tý svý pece. Takže Švejnar strávil přibližně 20 let v zahraničí... hm, já asi polovinu téhle doby. On je ve skutečnosti cizinec, takže já už jsem poloviční cizinec... sakra a měl bych si do budoucna hlídat ty zahraniční výjezdy, abych jednoho krásnýho dne nepřekročil tu hranici, za kterou už se stanu cizincem úplně. Správný český prezident by se měl na všechno koukat tou jedině správnou perspektivou ze dna českého ďolíku, žejo.
Když začínala TV Nova, americké vedení televize chtělo prosadit, aby v hlavním vysílacím čase se dávaly přenosy baseballu. Na to tehdejší ředitel Železný řekl, že to není v české tradici a nebude to mít sledovanost. Oni odpověděli, že si lidé zvyknou. Zvykli si na Filipínách, zvyknou si i zde ...
Vzhledem k tomu, co všechno se Nově podařilo národu vnutit jako normu, se obávám, že americké vedení mělo pravdu. Lidé by si zvykli…
Ale chtěl jsem poukázat právě na "cit" pro lidi, který člověk (dobře, p. Švejnar cizinec není), který žije dlouho v zahraničí nemá.
Řekl bych, že zrovna v tomto bodu Švejnar na svého protivníka ztrácet nebude. :-) A i když bude v něčem vzdálen myšlení běžného občana, u Švejnara je aspoň šance, že si nechá poradit od někoho, kdo je v obraze.
Jde o to, aby prezident země uměl dobře vystihnout náladu, která je v zemi, znal skutečné problémy lidí, včetně jejich mentality a způsobu myšlení. Je jasné, že prezident nemůže výrazně změnit chod dějin a ovlivnit dění v zemi (omezené pravomoci), ale v případě správného "nosu" může aspoň působit na zákonodárné orgány, ale i na obyčejné lidi. Pokud tento "nos" nemá, žije v jiném světě.Z tohoto pohledu je zajímavé probrat všechny dosavadní prezidenty, počínaje od Masaryka přes Beneše, komunistické pohlaváry až po Havla i Klause. Můžete z nich vybrat některého, který vaši podmínku splňuje? Kdybych si srovnal např. názory Masarykovy s prvorepublikovým "hlasem (byť vzdělaných) mas", dospěl bych ke značnému rozporu. Ať už vezmu jeho nechuť k národní mytologii (kauza rukopisy) a fangličkářství, schopnost jít proti předsudkům (hilsneriáda) i proti davu nebo jeho přesvědčení, že nejpřínosnější pro národ je stát se evropským, světovým (BTW v tomhle se se Švejnarem shodují, na rozdíl od směřování Václava Klause). Masaryk právě vytvořil precedens prezidenta, který svou osobností nikoliv ztělesňuje národ takový, jaký je, ale který vede národ tam, kde ještě není. Klaus je obrazem Čecha, jehož formovala normalizace 70. a 80. let a který se v ní zařídil. Ačkoliv jsem vědomě zažil jen tu z konce let osmdesátých, nemůžu se zbavit dojmu, že jeho názory (zejména jejich prezentace, abych zůstal objektivní) a jeho praktické i ideové politické kroky se z "postkomunismu" nedokážou vymanit. Což se podle mě jednak projevuje v ryze bolševických manýrách rozdělování světa na černé a modré (dříve rudé), v zesměšňování skutečných projevů občanské demokracie (název jeho dítka, modrostrany ODS pro mě zní jako drsná ironie), ve stylizaci do role Spasitele ("co dělám já, je správně, a proto je to demokratické") a v křečovitém postoji ke všemu ("zlému"), co přichází zvenčí narušit náš "klid na práci" (dříve "na privatizaci podle Klause a tudíž jedině správnou a jedině českou cestou"). Jinými slovy: dokud bude prezidentem Klaus, zůstane i český národ a česká politika tam, kde se momentálně nachází, totiž tam, kam ho dostala bolševická normalizace a kuponová privatizace. Nevím jak vy, ale já nemám chuť čekat ještě dalších pět let, jestli se klima v české politice a vůbec politické veřejnosti konečně nezačne po 20 letech měnit tím západoevropštějším směrem. Nehledě na Švejnarovy jednotlivé názory, mi právě symbolicky připadá člověk, který strávil politicky i národně pokřivená 70.-80. léta mimo bolševický stát, jako velmi vhodný kandidát na prezidenta, který dokáže posunout českou politickou i občanskou veřejnost civilizovanějším směrem. A to přesně vzhledem ke krokům, které funkce českého prezidenta umožňuje.
V USA jsem strávil mnoho času. Vím, že Američané jsou povahově jiní a nahlížejí na spoustu věcí úplně z jiné stránky. I když to myslí dobře. A pokud prezident bude činit kroky v tomto duchuAle Američanem jste se nestal
Ale nesměšujme zkušenosti ze světa (a jejich aplikaci doma) s řešením problémů, vyplývajících z podstaty historie a zvyklostí příslušného teritoria.Pro zajímavost: jaké problémy řeší Václav Klaus jako prezident a jak vyplývají jeho kroky z podstaty historie a zvyklostí příslušného teritoria?
Ústava se ukázala jako fiasko díky tomu, že se povedlo politickým stylem Václava Klause ve Francii a Nizozemsku transformovat globálně evropská témata na interně politická (paradoxně v obou zemích jaksi s opačným znaménkem). A jak to dopadlo? Ústava se nedávno de facto schválila a bude schvalovat tak, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Jediným efektem je kašpárkovské zviditelnění se pro politiky, kterých bych si nebýt jejich hlasitého dupání nikdo ani nevšiml. Problémy, které má náš malý národ s členstvím v EU, vnímám především jako výsledek práce reprezentantů našeho malého národa v čele s V. Klausem - jako výsledek postoje ublíženého šprajcnutí se a nadávání na vrchnost namísto aktivní spolupráce: takový historický lokajský český postoj, pravděpodobně od bělohorské bitvy...jaké problémy řeší Václav Klaus jako prezident a jak vyplývají jeho kroky z podstaty historie a zvyklostí příslušného teritoria?Například jako první (neoficiálně) odmítl tzv. evropskou ústavu. Viděl problémy, které by takový malý národ z ní mohl mít. Nebál se je prezentovat, i když byl považován za černou ovci! Zatímco vláda by to odkývala, protože to řekl Brusel. A kdo měl pravdu? Ústava se ukázala jako fiasko.
Ale Klaus byl první, který to viděl. Vůbec se nebojí na mezinárodním fóru hledět na zájmy naší malé země. Je pro EU, já také.Já to vnímám tak, že se Klaus bez ohledu na zájmy naší malé země nebojí bezostyšně sledovat zájmy pouze svoje. Nebýt totiž jeho kuriózního vystupování "proti všem", nikdo by si ho ani nevšiml. V mých očích zájmy republiky Klaus na mezinárodní scéně poškozuje. Nevím, jak nemůže být "pro EU", když i ČR členem EU prostě je. Jenomže mám pocit, že jemu (a jeho antievropské partě z modré strany) pořád nedochází, že "EU" není vrchnost z Bruselu, kterou je třeba po česku ochcávat, jak to jen jde. Jak jsem psal výše, to lokajské myšlení: před mocnými nahrbit záda a pak si zanadávat v komůrce. Co na tom, že je za šaška a s ním celá republika.
Ale jde o to ohlídat, aby někde se neprosadilo něco na úkor jiného, zejména malé země, která by na tom výrazně prodělala. A to on dělá.Podle mě prodělává naše malá země především na tom, že se pořád ještě její politická reprezentace s členstvím v EU nedokáže smířit (což se promítá i do přístupu státní správy: namísto aktivní spolupráce vymýšlení vlastních obstrukcí ve jménu nového báťušky generalissima "Bruselu"). A hlavou toho je všeho je pan prezident osobně.
Jinak nechci kritizovat Švejnara - čas ukáže, jaký je to člověk. Spíš jsem zde ventiloval své pochybnosti a možná i obavy. Pokud vyhraje volby, doufejme, že byly neopodstatněné.Nechápal jsem diskusi jako kritiku Švejnara, ale jako reflexi požadavků na prezidentského kandidáta. Osobně nenacházím žádnou z nich, které by Švejnar nesplňoval a zároveň je splňoval Klaus, naopak vidím ve výše zmíněném Švejnarově odstupu od české normalizační i postkomunistické ("mafiánského kapitalismu") vládní reality podstatné plus oproti člověku, který z reálněsocialistického akademického prostředí přestoupil do porevoluční vysoké politiky a už tam v těch nejvyšších funkcích zůstal. To je ona Klausova "znalost prostředí a mentality" - on si v podstatě už z psychologických důvodů nemůže přiznat, že by něco z jeho éry, kterou tak zásadně ovlivňoval, mohlo být třeba i špatně. Logicky se tak snaží konzervovat raná devadesátá léta, dobu jeho úspěchů, i do budoucna. Dvacet let po převratu už je na čase, aby bylo směřování naší republiky určováno jinými faktory než potíráním vlastní minulosti. Proto jako občan téhle země, který se z ní v nejbližší době neplánuje odstěhovat, právě Švejnara jako kandidáta vítám: protože v jeho osobě vidím šanci na další krok směrem ke kulturní civilizaci.
Alespoň část Čechů ví, že jsme se probojovali na ME ve fotbale. Ale ten v Americe není moc zajímavýHodně lidí z mého okolí to neví a já také tápal - no a co, to pro nás není důležité. Prezident by měl být dobrý hlavně v jiných věcech.Informace o standartě, o naší hymně, atd ... ten člověk je ve skutečnosti cizinec, který se naučil česky.
ten člověk je ve skutečnosti cizinec, který se naučil česky.Právě naopak. Profesor Švejnar se zde narodil, naučil se anglicky a desítky let ČR reprezentoval v zahraničí na úrovni, o které se současnému prezidentovi a současnou ostudou kolem globální oteplování a dalších tématech může jen zdát. Působení Švejnara v ČR již po krátce po revoluci je také bezpochyby významné.
No nedá mi to, tak jen pár slov i když vím že se pouštět do těchto debat je zbytečné a jistě vzbudím nevoli. Sám jsem vystudoval původně Ekonomii - Národní hospodářství a aplikovanou matematiku v ekonomických teoriích.
Klaus sám sebe rád prezentuje jako špičkového světového ekonoma, opak je pravdou, studoval ekonomii v období kdy ekonomie jako věda de facto neexistovala a učilo se něco ve smyslu plánovaného hospodářství. No a protože to nefungovalo tak se komunisté pořád snažili najít model který by byl socialistický ale fungoval jak kapitalistický. Klaus nejdříve pracoval v Ekonomickém ústavu ČSAV kde se snažili tento recept najít, za zmínku stojí že se mu podařilo vycestovat na studijní pobyty do Itálie a USA (1969), ten kdo znal poměry tak ví, že vycestovat studovat kapitalistickou ekonomii do USA mohli jen ti nejprověřenější a pravověrní spoluobčané(nemuseli to být nutně komunisté, vždyť jsou různé formy spolupráce). Pozdější místo působení Prognostický ústav ČSAV byl stát ve státě stále hledající stejný model pro soudruhy jenž zachrání nefunkční socialistickou ekonomii. Jistě, bylo to možná jediné místo kde se studovala u nás světová ekonomie ale jednalo se o studium na koleně, srovnání se světovými univerzitami a ekonomy to rozhodně nesneslo, prostě jednou za čas někdo vycestoval a přivezl nějakou literaturu. Klaus je zastáncem Miltona Friedmana jenž je jistě významný ekonom 70 a 80 let a tam také ekonomicky zůstal, od 90 let dělal politiku. Jeho profesura se se světovými nedá srovnávat, v ekonomický vědách doháníme svět mnohem pomaleji, teprve dnes dorůstá generace moderních ekonomů. V 90 letech se přeložil Samuelson, Kotler a pár dalších autorů to se naučili učitelé na vysokých školách a pak si vzájemně přidělili tituly.
Jan Švejnar je o proti Klausovi opravdu světově uznávaným ekonomem, to že se dostal do Nobelova výboru pro ekonomii o tom jen svědčí, krom množství článků a citací v odborné světové literatuře. Očividný strach ze schopnějšího oponenta je u Klause zřejmý i v jeho nevoli s ním debatovat. Navíc mi velmi vadí ty zesměšňující gesta které vrhá na oponenty Klaus, to se nedá s kultivovaným projevem Švejnara srovnat.
Já vím že se nejedná předně o ekonomii, ale pokud chceme prezidenta jenž má světové renomé a světovou úroveň tak to není Klaus.
Krom toho mi zásadně vadí to že Klaus je pro mne pragmatik moci, člověk bez morálních skrupulí, který jako dinosaurus přežije všechny své omyly a přehmaty. Největší chybou, a na kterou se dnes už rádo zapomíná je to, že Klaus nejdříve jako ministr financí a později jako premiér realizoval privatizaci. Známý je jeho výrok: Pojďte provedeme ekonomickou reformu dříve než přijdou právníci, ti to všechno zkomplikují" Výsledkem bylo v podstatě zhasnutí a rozkradení velké části státního majetku. Ten kdo zodpovídal za privatizaci jako ministr financí (byl i podepsaný na kupónových knížkách) a později i za hospodářskou politiku(jako premiér a předseda nejsilnější strany) byl Klaus, je špatné že se na to zapomnělo a pan Klaus nenese za to zodpovědnost. V roce 1992 J.Švejnar publikoval v odborném tisku snad jako jediný svůj nesouhlas s takto provedenou reformou a apeloval na nutnost pevného právního rámce. Toto způsobilo nejen ekonomické problémy koncem roku 1997 s nevyrovnanou platební bilancí, ale především velký otřes důvěry v demokracii mezi slušnými lidmi která se táhne do dnes.
V chování Klause jako prezidenta vidím populistické rysy, vždy když naši sportovci něco vyhrají , kdo tam není... Havel byl trouba, koho dnes zajímá nějaké divadlo a umělci, jo to přihřát se na slávě fotbalistů, hokejistů... to je jiná.
A v neposlední řadě nemám rád brouky Pytlíky. Nevím o tom, že by Klaus byl vystudovaný klimatolog (snad jen jako amatér), přesto své amatérské názory jezdí prezentovat na světová fóra kde vystupuje jako český prezident. Není schopen oddělit svůj názor od zájmů naší země a já jako její občan se pak za něj stydím.
V roce 1992 J.Švejnar publikoval v odborném tisku snad jako jediný svůj nesouhlas s takto provedenou reformou a apeloval na nutnost pevného právního rámce. Toto způsobilo nejen ekonomické problémy koncem roku 1997 s nevyrovnanou platební bilancí, ale především velký otřes důvěry v demokracii mezi slušnými lidmi která se táhne do dnes.
Předpokládám, že jste to asi nemyslel tak, jak jste to napsal, tj. že ty problémy způsobil onen Švejnarův článek... :-)
Ano, snažím se poukázat na Švejnarovu důvěryhodnost. Na základě schopností žáků základních pomocných škol a vyšších. A co jako?Co to porad meles o schopnosti?! Asi tisic lidi ti tu uz tisickrat vysvetlilo, ze drmolit kuse informace o nasi zemi neni zadna "schopnost", je to stupidni nabiflovanost, kterou samozrejme zvlada kdokoliv, i ti zaci pocnych skol, jak pises. Co je napsano na standarte nebo kde je jaka sada soch, to se clovek nauci za vecer a neni mozna tim dokazovat jaky je nebo neni vztah toho cloveka k dane zemi. Vyjdi do ulic a najdes tolik ignorantu zajimajicich se jen o koryto a kaslajicich na dobro nasi zeme, kteri ale vedi co je napsano na standarte, ze nebudes vedet kam s nima... Nulovy ukazatel.
A baladu o tom, jak malá popelka Švejnar vůbec netoužila po funkcích a raději pomáhala chudobným, zatímco zlý Klaus se při honbě za funkcemi vysmíval sirotám, tu sis fakt mohl nechat od cesty.Ja Svejnara nijak nelakuju. Ale myslim si, ze je moralne konzistentnejsi nez Klaus. Kecy o tom, jak taticek Klaus neemigroval a zustal, aby pomahal ceskemu lidu v nouzi... ty jsou taku notne ubohe.
Omyl. Já jsem studoval v letech 1974-78 VŠE - mezinárodní vztahy. Mohu zodpovědně říci, že jsme se učili všecho, co je třeba k řízení kapitalistického podniku!A nemyslite, ze to bylo trochu malo, ze vam o tom na VSE rekli? Jakmile jste brany VSE opustili, mohli jste na to stejne rovnou zapomenout, pokud jste zrovna nemeli ridit nejakou tu afilaci, ne? To, ze ekonomicka teorie zaznela na prednaskach IMHO neni dostatecny podklad pro to, aby existovala jako veda...
U profesora Svejnara jsem opravdu na vahach. Nepochybuji, ze Vaclava Klause dovedlo do prezidentske funkce jeho ego. Ale nejsem si vubec jist, ze motivace profesora Svejnara je jina.Takže fifty fifty?
Vzdyt "prezident Ceske republiky" by se v CV tak hezky vyjimalo a jiste by to pomohlo v dalsi kariere. Tim nechci tvrdit, ze to tak je. Ale nejak se mi nechce verit, ze by motivem byla uprimna snaha pomoci zemi, ve ktere jiz dlouho neziji.Proč je pořád naivním ideálem politika ten, který politikem vlastně být nechce a je k tomu pouze dotlačen svědomím, "upřímnou snahou pomoci zemi"...? Nehledě na to, že takový politik asi neexistuje (asi by na to pasoval Václav Havel, při nejhorší vůli nemůžu najít indicie, že by se kdy aktivně sápal po funkci), jako občan mám zájem na takovém politikovi, který politikem být chce. A jeho ambicí by mělo být něco pozitivního v té funkci dokázat, něčeho dosáhnout - a to pokud možno v rámci zastupitelské demokracie tak, aby to co nejvíce prospělo republice a jejím občanům.
Neznalost statnich symbolu jiste neni zlocinem, ale do jiste miry i odrazem Svejnarova vlastenectvi.Vsadím se, že 99% "vlastenců" nedokáže korektně z hlavy vyjmenovat státní symboly tak, jak je definuje ústava. Že "pravda vítězí" na prezidentské standartě, jsem se dozvěděl jako školák - a s tím i to, že to je pravda socialismu. To je odrazem čeho?
Take z tohoto duvodu bych preferoval jineho kandidata z "mistnich" zdroju.Ale už nevíte, jakého. To máte společného se všemi těmi, kteří by preferovali "jiného kandidáta". A nedejbože aby se ukázalo, že ani kandidát "z místních zdrojů" jen tak z paměti nahonem neví, kdy byla premiéra Fidlovačky anebo něco podobného. Co byste si počal pak? Nejlepší by vůbec bylo, aby kandidát na prezidenta absolvoval povinný test "nezbytně základních" hesel národní české mytologie, aby byli "vlastenci" uspokojeni
"Proč je pořád naivním ideálem politika ten, který politikem vlastně být nechce a je k tomu pouze dotlačen svědomím, "upřímnou snahou pomoci zemi"...? Nehledě na to, že takový politik asi neexistuje (asi by na to pasoval Václav Havel, při nejhorší vůli nemůžu najít indicie, že by se kdy aktivně sápal po funkci), jako občan mám zájem na takovém politikovi, který politikem být chce."Třeba se jednoho dne dožijeme ideálů A. C. Clarka, popsaných ve Zpěvech vzdálené Země...
Takže fifty fifty?Nevim, jestli fifty fifty. Ale rozhodne to na me nepusobi jako nejlepsi vizitka.
Proč je pořád naivním ideálem politika ten, který politikem vlastně být nechce a je k tomu pouze dotlačen svědomím, "upřímnou snahou pomoci zemi"...? Nehledě na to, že takový politik asi neexistuje (asi by na to pasoval Václav Havel, při nejhorší vůli nemůžu najít indicie, že by se kdy aktivně sápal po funkci), jako občan mám zájem na takovém politikovi, který politikem být chce. A jeho ambicí by mělo být něco pozitivního v té funkci dokázat, něčeho dosáhnout - a to pokud možno v rámci zastupitelské demokracie tak, aby to co nejvíce prospělo republice a jejím občanům.Ja mam take zajem na politikovi, ktery politikem byt chce a ktery chce pomahat lidem (ano, naivni predstava). A prave u prof. Svejnara si nejsem tak jisty, jestli toto prezidentstvi (byt i neuspesna kandidatura) nema byt polozka do CV pomahajici mu v jeho dalsi, nepoliticke!!!, kariere. Ale to uz opakuji, co jsem jednou napsal. Pouze jste me spatne pochopil. Nebo snad verite, ze se v nem po letech probudila touha pomahat obcanum CR? Dale k tomuto viz nize.
Vsadím se, že 99% "vlastenců" nedokáže korektně z hlavy vyjmenovat státní symboly tak, jak je definuje ústava. Že "pravda vítězí" na prezidentské standartě, jsem se dozvěděl jako školák - a s tím i to, že to je pravda socialismu. To je odrazem čeho?Ano, ja bych tech 99% za prezidenta nechtel. Prezidentem opravdu nemuze byt kazdy z ulice, ale o tom se myslim nema cenu prit. Sice nevim, proc vy pisete slovo vlastenec v uvozovkach, ale ano, ja osobne bych si vlastence za prezidenta pral. Vlastence v tom dobrem slova smyslu (ne nejakeho extremniho nacionalistu). Takovy by jiste symbol uradu, o ktery se uchazi, mel znat.
Ale už nevíte, jakého. To máte společného se všemi těmi, kteří by preferovali "jiného kandidáta".Bohuzel jsme v situaci, kdy se rozhoduje mezi dvema lidmi, ktere jsem si nevybral a z nichz osobne ani vybirat nebudu, jelikoz nemam ve volbe prezidenta absolutne zadne pravomoce. Nechapu, proc mi ubirate pravo mit na oba tyto kandidaty svuj nazor. Rozhodne nehodlam obhajovat volbu, se kterou nesouhlasim a kterou ucinil nekdo jiny. Copak je to tak divne?
Nejlepší by vůbec bylo, aby kandidát na prezidenta absolvoval povinný test "nezbytně základních" hesel národní české mytologie, aby byli "vlastenci" uspokojeniVubec ne. Ale jelikoz prof. Svejnar ma americke obcanstvi a dlouho jiz zije ve spojenych statech, prijde mi naprosto legitimni zajimat se, jake jsou jeho duvody pro uchazeni se o urad prezidenta CR. Protoze pokud se v nem neprojevilo nejake vlastenecke citeni (a to zrejme ne), tak pak musi byt ty duvody ryze pragmaticke. To jeste nemusi byt spatne, ale jak jiz jsem rekl, preferoval bych "mistniho" kandidata, jelikoz urad prezidenta ma ve znacne mire reprezentativni charakter. Opravdu neni mym cilem, aby se prezidentem CR stal napr. ekonomicky expert z Peru, kteremu bylo udeleno ceske obcanstvi a jez se "nadrtil" 100+1 o Ceske republice. Jeste jednou opakuji. Ja jsem ani jednoho z nich na prezidenta nenavrhoval. Prof. Svejnal vzesel jako kompromis od lidi, mezi nez take nepatrim. Nemam ohledne volby zadne pravomoci, tak me nenutte si mezi nimi vybirat a pripadne "volbou mensiho" zla se stavet na neci stranu, ani jednoho z nich bych si za prezidenta nepral.
Nebo snad verite, ze se v nem po letech probudila touha pomahat obcanum CR?"Od roku 1990 poskytoval profesor Jan Švejnar rady všem vládám v Československu a posléze v České republice v oblasti hospodářské a sociální politiky. Přímo a též v rámci mezinárodních institucí pracoval s ministry práce, financí a dalších ekonomických ministerstev. V letech 1994-2002 byl ekonomickým poradcem prezidenta Václava Havla." www.jansvejnar.cz *** A čím se vy cítíte být více? Čechem, či po těch desetiletích života v USA už Američanem? Nebo lze být najednou obojím? Jan Švejnar: Lze být obojím, to Amerika umožňuje. Každý tam odněkud přišel. A lidé tam společnost vidí i podle toho, odkud jsou. O mně vědí, že jsem Čech, o dalších, že jsou Italové či Argentinci. Stanete se Američanem, ale de facto si ponecháváte svoji národnost. Zvláště když k tomu máte sklon. * Vy ten sklon máte? Ano, velmi silný. Cítím se být Čechem, ale velmi dobře funguji i v americkém prostředí. [...] "Předpokládám však, že jste zaznamenal výhrady některých poslanců, zejména komunistických, že by prezidentem neměl být někdo, kdo tady trvale nežije. V mém případě je to ale trochu jinak. Já jsem zde do sedmnácti let vyrůstal, a to je důležitý věk pro utváření názorů člověka. Jezdil jsem závodně na lyžích, projeli jsme to zde tehdy s rodiči křížemkrážem, a kde byl nějaký kopec, tam jsme byli. Pak jsem v Americe a jinde ve světě získal zkušenosti, které mohou být důležité v dnešním globalizovaném světě. A po revoluci zde trávím značnou část svého času. * Tím myslíte konkrétně to, že jste založil Národohospodářský ústav a Cerge, z nichž pak vzniklo společné pracoviště, ve kterém vzděláváte studenty? Ano. To první bylo pro Akademii věd a to druhé pro Univerzitu Karlovu. A pozor, založili jsme to společně s českými kolegy. To je důležitá poznámka, protože to nebyly malé akce a vyžadovaly soustavnou pozornost a velké úsilí. Takže jsem byl více zde než jinde. Ovšem činnost a práce ve Spojených státech byla nesmírně důležitá, neboť 500 milionů korun, které jsme získali na podporu Cerge, bychom nedostali, kdybychom neměli jednu nohu v Americe. * Výhrady kvůli tomu, koho národní zájmy bude hájit, se objevily už před jmenováním Karla Schwarzenberga ministrem zahraničí. Zapochyboval o tom v našich novinách tehdy prezident Václav Klaus. Jak se pak ukázalo, kníže Schwarzenberg zastupuje české zájmy daleko silněji, než kdo předpokládal. To je zajímavé. Podívejte se ale také do historie vzdálenější a blízké. I první prezident Tomáš Masaryk působil nějakou dobu ve Spojených státech, než se vrátil zpátky, a přivedl si i americkou manželku. Ministři Tigrid či Kavan měli pasy cizích zemí. Rovněž prezidenti z Pobaltí, dnes například v Gruzii nebo někteří ministři v Polsku byli i občany jiných států. Stačí? Ostatně doporučuji přečíst celý obsáhlý rozhovor: Švejnar: Jsem pevně přesvědčen, že v prezidentské volbě zvítězím.
Sice nevim, proc vy pisete slovo vlastenec v uvozovkach, ale ano, ja osobne bych si vlastence za prezidenta pral. Vlastence v tom dobrem slova smyslu (ne nejakeho extremniho nacionalistu). Takovy by jiste symbol uradu, o ktery se uchazi, mel znat.Slovo "vlastenec" v uvozovkách píšu kvůli tomu, že pro mě vlastenectví rozhodně nespočívá ve formálních encyklopedických znalostech národní mytologie na úrovni učiva základní školy.
Nechapu, proc mi ubirate pravo mit na oba tyto kandidaty svuj nazor. Rozhodne nehodlam obhajovat volbu, se kterou nesouhlasim a kterou ucinil nekdo jiny. Copak je to tak divne?Ale já vám ho neupírám. Já polemizuju s vašimi argumenty, kterými svůj názor podpíráte, protože je nepovažuji za poctivé (a tudíž za platné).
Ale jelikoz prof. Svejnar ma americke obcanstvi a dlouho jiz zije ve spojenych statech, prijde mi naprosto legitimni zajimat se, jake jsou jeho duvody pro uchazeni se o urad prezidenta CR. Protoze pokud se v nem neprojevilo nejake vlastenecke citeni (a to zrejme ne)Ale prof. Švejnar už skoro stejně tak dlouho (od r. 1990) žije a působí i v ČR a pohybuje se (jako poradce) ve vysokých politických kruzích. Proč vlastně lezete do jámy lvové? Jste snílek? Idealista? Či je za tím mocenský kalkul, nebo dokonce neukojené osobní ambice? Jan Švejnar: Zkuste se na to podívat i trochu jinak. Mé rozhodnutí vyplynulo z určitých životních zkušeností. V tomto to má americký nádech - tam se naučíte, že služba veřejnosti je důležitý aspekt života. Já jsem vždy doufal, že budu moci někdy své rodné zemi pomoci. To jsem udělal, když jsme zde založili různé instituce. Situace ve světě se však mění, a jak jsem říkal, na to máme být lépe připraveni, protože to bude těžší, i když doufám, že pořád šťastné období. Mám dost zkušeností a jsem zdravě sebevědomý v tom, abych mohl nabídnout své zkušenosti ve funkci prezidenta. Pro zajímavost, víme vůbec, jak svou motivy své kandidatury zdůvodnil Václav Klaus?
preferoval bych "mistniho" kandidata, jelikoz urad prezidenta ma ve znacne mire reprezentativni charakter.Právě z téhož důvodu bych "místního kandidáta", tj. velice pravděpodobně člověka, který formativní část svého profesního života prožil v normalizačním období 70. a 80 let, raději nepreferoval.
Opravdu neni mym cilem, aby se prezidentem CR stal napr. ekonomicky expert z Peru, kteremu bylo udeleno ceske obcanstvi a jez se "nadrtil" 100+1 o Ceske republice.Zajímavé, že to "nadrcení 100+1" se v diskusi pod tímto blogem leckdy považuje za významné kritérium.
tak me nenutte si mezi nimi vybirat a pripadne "volbou mensiho" zla se stavet na neci stranu, ani jednoho z nich bych si za prezidenta nepral.Já vás mohu nutit pouze k tomu, abyste svoje výroky (ať přání či komentáře) podpíral férovými argumenty - anebo napsal, že jde jen o pocity. To je taky v pořádku. Divné je vydávat pocity za objektivní skutečnosti údajných překážek pro Švejnarovu kandidaturu.
Proč je pořád naivním ideálem politika ten, který politikem vlastně být nechce a je k tomu pouze dotlačen svědomím, "upřímnou snahou pomoci zemi"...? Nehledě na to, že takový politik asi neexistuje (asi by na to pasoval Václav Havel
Když byl zvolen poprvé, tak snad ano. U těch dalších už o tom příliš přesvědčen nejsem.
Zvyšování daňové zátěže z dílny pseudopravicové ODS
Chcete snad říct, že za to nemůže můj ekonomický analfabetismus, když mi daň po těch úlevách pořád ne a ne vyjít nižší nebo aspoň stejná? :-)
Řekl bych, že celou dobu nejsme ve sporu, možná jste si špatně vyložil můj první příspěvek na toto téma. Mně je také jasné, že na "daňových úlevách" prodělám a že bych musel vydělávat výrazně více, abych se dostal aspoň na hranici, kde to vyjde stejně. K vámi uvedených důvodům bych přidal ještě jeden velmi výrazný: trik se "superhrubou mzdou" u zaměstnanců resp. jeho obdoba u OSVČ (vyjmutí zdravotního a sociálního pojištění z daňově uznatelných nákladů).
Mimochodem, je docela zajímavé, že ty šrouby, které vláda utáhne pro rok 2008, na rok 2009 zase trochu povolí. Ale asi by bylo příliš paranoidní hledat souvislost mezi termínem podání daňového přiznání za rok 2009 (březen 2010) a příštích voleb (červen 2010), to je určitě jen náhoda.
ODS zvyšuje daně, utápí miliardy ve vytunelovaných bankách, a dělala politiku pro pražské důchodce.Což se o ČSSD (čti: jakékolio jiné vládní koalici) říct nedá, že ne?
Byl jsem označen za chudáčka,to že tě kolega upřímně lituje je urážkou? - zajímavé ...
moje názory za blábolyvzhledem k tomu, že v rámci těchto "blábolů" jsi jako první začal urážet ty, moc bych si za tím, že je to něco vážného, na tvém místě nestál, jinak se jen ztrapníš při obviňování kolegy z téhož, co sám děláš ...
a také věta "Ale od voliče ODS se neortodoxního pohledu na realitu očekávat dá." říká své.tato věta je pravdivá; pokud se jí cítíš být dotčen, máš to blbý, ale konstatování faktu ti žádnej soudce jako urážku neuzná :-p
Švejnar toho sepsal hodněPřesně tak, Švejnar toho sepsal hodně.
Kolikrát je citován třeba Stalin nebo Hitler?No pokud vím, tak jejich vědecká činnost byla veškerá žádná, takže ani jeden z nich citován není? Databáze citací se v době IT plní poměrně jednoduše, stačí dostat časopisu, na konferenci a tak se dostane do nějaké databáze, která se už se postará o zbytek. Viz třeba tento paper - na acm máš i seznam lidí, kteří ho citovali. Ve vědeckém světě je počet citací obdobou Google Page Rank.
No pokud vím, tak jejich vědecká činnost byla veškerá žádná, takže ani jeden z nich citován není?A kde jsem mluvil o citacích vědeckých prací? Ta věta je jasná.
Databáze citací se v době IT plní poměrně jednoduše, stačí dostat časopisu, na konferenci a tak se dostane do nějaké databáze, která se už se postará o zbytek. Viz třeba tento paper - na acm máš i seznam lidí, kteří ho citovali. Ve vědeckém světě je počet citací obdobou Google Page Rank.Díky za odpověď.
A kde jsem mluvil o citacích vědeckých prací? Ta věta je jasná.No, protože jsi na post o počtech vědeckých citací odvětil "kolik citací měl Stalin, nebo Hitler", tak je mi jasné, že ne
Ve vědeckém světě je počet citací obdobou Google Page Rank.kterýžto ovšem vypovídá o oblíbenosti, nikoli o kvalitě obsahu ... co jsem slyšel, jak to někdy chodí, člověk by hned ztratil iluze o pánech akademicích :-/
kterýžto ovšem vypovídá o oblíbenosti, nikoli o kvalitě obsahu ... co jsem slyšel, jak to někdy chodí, člověk by hned ztratil iluze o pánech akademicích :-/No, ale takto to chodí ve všech disciplínách, kde rozhodují lidé. U vědeckých článků, stejně jako třeba ve sportu záleží na tom, od koho ta daná práce (respektive sportovní výkon) je. Když v roce 1980 vyhrál Arnold Schwarzenegger Mr. Olympia, už pět let nezávodil a měl za sebou jenom pár týdnů tréningu a jeho účast a vítězství byla hlavně kvůli propagaci jeho filmu. Kdokoli jiný by s takovou formou nevyhrál, ale v tomto případě prostě mělo jméno Schwarzenegger (což ovšem nic nemění na tom, že Arnie byl skutečná špička) u rozhodčích svojí váhu.
Anglie ani Chile neměly komunismus!!!!
Však my také ne…
takze si uprimne myslis, ze by nas socialisticky prumysl mel proti zapadni konkurenci sanci lepe obstat a porazit ji nebyt V. Klause?první otázka - ano druhá otázka - v některých případech ano, v naprosté většině ne, ale měli by možnost "zavřít krám" korektním způsobem na zbytek kydů nemá smysl reagovat
No, mozna jsem trochu skeptik, ale myslis, ze by tu 16 milionu lidi prezilo z 'vyroby specialnich oceli pro kloubni nahrady'?
To samozřejmě ne. Chci říct, že je příliš laciné prohlásit, že tady v roce 1989 nefungovalo naprosto nic, a dokládat to na pár příkladech z oblastí, kde jsme zaostávali nejvíc. Když už tu třeba padly příklady z automobilového průmyslu, proč byla řeč jen o Škodovce (a to jsem původně přešel trapné "nedopatření" ohledně modelové řady 105/120, která se už v roce 1989 pár let nevyráběla) a ne třeba o Tatře nebo LIAZu? (Upozorňuji, že teď nemluvím o tom, kde jsou ty firmy ekonomicky dnes, mluvím o kvalitě a konkurenceschopnosti jejich výrobků v roce 1989.)
O tom, že se ten systém hroutil vlastní vahou, se nepřu. Jen se mi nelíbí, když se někteří zaslepenci snaží vzbuzovat dojem, že tu v roce 1989 byla spálená země a naprosto nic nefungovalo, takže při privatizaci vlastně nebylo co zkazit. Tak to prostě nebylo. Jistě, bylo tu hospodářství postavené na zvrácených principech, režim vypěstoval v lidech naprostou neúctu k právu (ne že by v tomto ohledu polistopadový vývoj přinesl nějaké výrazné zlepšení) a přes všechny oslavy práce coby matky pokroku i znevážení lidské práce a kvalifikované zejména (tady k výraznému zlepšení došlo, ale některé obory to bohužel minulo). Přesto toto hospodářství bylo schopno v řadě oblastí produkovat kvalitní a konkurenceschopné výrobky, které ovšem nebylo schopno adekvátně zhodnotit.
"Privatizace" Poldovky je názorným příkladem toho, jaké škody napáchala živelná a nekontrolovaná privatizace podle Klause: nebýt onoho "úprku před právníky", třeba by nebylo tak jednoduché koupit továrnu za šest miliard (čísla už si teď po letech z hlavy nepamatuji, jde o princip), z toho zaplatit dvě, obratem ji prodat za osm a vypařit se.
Rozhodnutí Klause reformy urychlit byl možná výběr menšího zla před větším.
A to je právě to místo, kde se naše názory liší. Podle mne by bylo menším zlem postupovat pomaleji, ale důkladněji.
To co provedl Stehlík, nebyla zákonitost, ale mimořádná událost v mimořádných podmínkách transformace.
Tak moc mimořádná bohužel zase ne - on byl jen nejvíc vidět, byla i spousta dalších, kteří podobné věci prováděli v menším měřítku. O kriminálních praktikách, které byly naprosto běžné při malé privatizaci, ani nemluvě. Tohle všechno bylo podle mne ne mimořádnými událostmi, ale nutným důsledkem zvoleného postupu.
No, právě jsem restituoval Severočeské tukové závody.
Co se restituce týká, tady je můj postoj ještě ostřejší než v případě privatizace.
Rozhodnutí Klause reformy urychlit byl možná výběr menšího zla před větším.Ale realita Ti moc za pravdu nedava, Michale. Myslel jsem, ze jsi vzdelanim fyzik, matematik nebo nejaka jina odruda prirodovedce a tim padem bys mel preferovat realitu pred elegantni a krasnou teorii, ktera ovsem dava vysledek, ktery neni v souladu s experimentem. Ten tebou preferovany 'pomaly model' bez Klause prece v realu vyzkouseli, jak v Madarsku tak v NDR, a prumysl tam sel taky do sracek, komunisticke fabriky famozne zkrachovaly akorat to probehlo mnohem pomaleji a vyrazne draz. Nebo vis o vetsim podilu nejakych vychodonemeckych prumyslovy zavodu, ktere obstaly v zapadonemecke a svetove konkurenci?A to je právě to místo, kde se naše názory liší. Podle mne by bylo menším zlem postupovat pomaleji, ale důkladněji.
Tady mi uz zustava rozum stat uplne. Jak muzes obhajovat kradez? Kdyz by Ti nekdo sebral penezenku nebo auto, jiste bys chtel aby ti bylo vraceno. Proc by to s ukradenou fabrikou nebo barakem melo byt jine? Mas ke svemu postoji, ze kradez domu je v poradku nejaky logicky duvod?Co se restituce týká, tady je můj postoj ještě ostřejší než v případě privatizace.
Tiskni
Sdílej: