abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 13:11 | Nová verze

    Coppwr, tj. GUI nástroj pro nízkoúrovňové ovládání PipeWire, byl vydán v nové verzi 1.6.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.5. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána dubnová aktualizace aneb nová verze 1.89 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Vypíchnout lze, že v terminálu lze nově povolit vkládání kopírovaného textu stisknutím středního tlačítka myši. Ve verzi 1.89 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    2.5. 21:22 | Nová verze

    Proton, tj. fork Wine integrovaný v Steam Play a umožňující v Linuxu přímo ze Steamu hrát hry určené pouze pro Windows, byl vydán ve verzi 9.0-1 (𝕏). Přehled novinek se seznamem nově podporovaných her na GitHubu. Aktuální přehled her pro Windows běžících díky Protonu také na Linuxu na stránkách ProtonDB.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 19:33 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.78.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání na GitHubu. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.5. 11:22 | Bezpečnostní upozornění

    Služba Dropbox Sign (původně HelloSign) pro elektronické podepisování smluv byla hacknuta.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 11:00 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 8.0 textového editoru GNU nano (Wikipedie). Podrobný přehled novinek a oprav v oznámení v diskusním listu info-nano nebo v souboru ChangeLog na Savannah. Volbou --modernbindings (-/) lze povolit "moderní" klávesové zkratky: ^C kopírování, ^V vložení, ^Z vrácení zpět, … Tato volba je aktivována také pokud binárka s nano nebo link na ni začíná písmenem "e".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    1.5. 23:22 | IT novinky

    Před 60 lety, 1. května 1964, byl představen programovací jazyk BASIC (Beginners' All-purpose Symbolic Instruction Code).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    1.5. 22:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 12.0 minimalistické linuxové distribuce (JeOS, Just enough Operating System) pro Kodi (dříve XBMC) a multimediálního centra LibreELEC (Libre Embedded Linux Entertainment Center). Jedná se o fork linuxové distribuce OpenELEC (Open Embedded Linux Entertainment Center). LibreELEC 12.0 přichází s Kodi 21.0 "Omega".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    1.5. 12:55 | Nová verze

    Microsoft vydal novou velkou aktualizaci 2404.23 v září 2019 pod licencí SIL Open Font License (OFL) zveřejněné rodiny písma Cascadia Code pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    1.5. 05:33 | Nová verze

    OpenTofu, tj. svobodný a otevřený fork Terraformu vzniknuvší jako reakce na přelicencování Terraformu z MPL na BSL (Business Source License) společností HashiCorp, bylo vydáno ve verzi 1.7.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci. Vypíchnout lze State encryption.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (31%)
     (20%)
     (31%)
     (17%)
    Celkem 35 hlasů
     Komentářů: 8, poslední dnes 08:25
    Rozcestník

    World of Warcraft, Facebook, a další události...

    22.3.2009 00:30 | Přečteno: 1519× | Obecně

    Konečně jsem si našel čas okomentovat některé ze (skoro) aktuálních událostí.

    World of Warcraft vs. Addons

    World of Warcraft je kromě toho, že ho hraje víc lidí, než je obyvatelů ČR také znám velmi otevřenou politikou vůči modifikaci herního UI. Celé UI (i oficiální) je tvořeno addony napsanými v programovacím jazyce LUA nad API, které k těmto účelům WoW poskytuje.

    Před pár dny se stala zajímavá věc. Blizzard vydal nové TOS ve kterém zakazuje vydávání placených addonů, addonů které ve hře zobrazují jakoukoliv formu reklamy, žádají o dotaci, nebo nějakým způsobem chrání svůj zdrojový kód. Také zakazuje veškeré addony, které zvyšují zatížení serverů (což utne velkou část nejdůležitějších addonů), ale to zde rozebírat nechci.

    Pokud odhlédnu od faktu, že celý WoW je díky TOS v ČR naprosto nelegální (a pravděpodobně i ve zbytku světa, snad s výjimkou USA), narážíme tady na zajímavý problém. WoW poskytuje veřejné API. Tohle API je zdokumentované a volně dostupné. Ale nyní požaduje aby addony využívající toto API splňovali poměrně přísné požadavky. Problém zde je hlavně ve faktu, že Blizzard se snaží omezit vztah, který neexistuje. Neexistuje žádná smlouva mezi vývojářem addonu a Blizzardem. Není tudíž co omezovat. Existuje pouze smlouva mezi uživatelem WoW a Blizzardem.

    Obecněji se dá tento problém rozšířit na otázku zda má vydavatel právo omezovat použití veřejného API. Prakticky tuto možnost jistě má. Blizzard může jednoduše mazat účty lidem kteří tyto addony používají, což bude mít jistě za následek, že je nikdo nebude používat. Otázkou zůstává, zda je to legální.

    Narážíme na klasický problém kdo používá co, se kterým se setkáme i u GPL. Je addon odvozeným dílem od WoW, nebo ne? Addon je produkt, nicméně teoreticky bude fungovat na libovolné hře, která bude poskytovat identické API. Uživatel nemá žádnou možnost používat addon bez toho aby měl legální licenci na WoW.

    Tuto sekci uzavřu tím, že velmi brzo očekávám, že Blizzard začne vydávat vlastní placené addony a tohle je přesně to o čem to celé je, nicméně otázky pořád zůstávají.

    Ach ty hrozné sociální sítě

    Docela pravidelně kolem mně prolítne nějaký článek o tom jak je Facebook hrozně nebezpečný, jak by ho nikdo neměl používat, etc... Přijde mi to celé docela vtipné.

    Na Facebooku jsem (stejně jako na mnoha jiných sítích) zaregistrován poměrně dlouho ale nejsem zde nijak moc aktivní. Rozhodně nepatřím mezi totálně paranoidní uživatele, jelikož nemám pocit že bych o sobě kdekoliv na internetu uváděl informace které není možné o mně zjistit konvenčními metodami během několika minut, hodin, nebo v nejhorším případě dnů. Ano některé informace můžou být potencionálně nebezpečné a užitečné pro zloděje identit, nicméně zde spíše narážím na problém velmi slabé verifikace identity na úřadech, v bankách a jiných důležitých institucích.

    Přijde mi poměrně smutné, že někdo má pocit že album, které zahesluje a pak heslo dá 50 lidem si myslí, že je toto album pořád velice dobře zabezpečené. A to je přesně ten základní problém. Málokdo si uvědomuje, že libovolná informace, která byla jednou zveřejněna je od toho momentu volně dostupná všem. Byť jsem ji třeba řekl jenom jednomu člověku. Navíc tento fakt nemá vůbec nic společného s virtuálním světem a sociálními weby, tento fakt je platný minimálně několik tisíc let.

    Nemáme rádi...

    Docela mně zaujala anketa Malý prieskum veľkej komunity…, která vyšla na konkurenčních blozích. Některá umístění jsou pro mně zcela očekávaná a některá překvapující. Přijde mi zvláštní mít antipatie k něčemu, čemu se můžu zcela vyhnout, co nemůže (pokud to sám nedovolím) absolutně nijak ovlivnit můj život.

    Proč má někdo antipatie k ICQ nebo Skype celkem chápu. Je to věc kterou daný člověk může být nucen používat i když nechce a nedobrovolně se tak musí podřídit poměrně hrozným licenčním podmínkám. Podobně dopadají jiné softwarové produkty (Norton antivirus - často se vyskytující na předinstalovaných počítačích).

    Podivně ale tyto antipatie vycházejí například vůči Desktopovým prostředím (i když pořád se můžou najít lidé, které jsou v daném prostředí nuceni pracovat) a naprosto nepochopitelně pak dostává WoW 40%, BLEK 40% nebo Opera 20%. Dobře, BLEK může teoreticky někomu lézt na nervy, nicméně jak může mít někdo antipatie k softwaru, který prostě nemusí používat. Těžko najdu počítač na kterém by byla nainstalovaná jenom Opera, nebo firmu/domácnost, kde bych denně musel hrát WoW i když se u toho hrozně nudím.

    Nový typ článků na Abclinuxu

    Poslední bude pouze krátká reakce na Aktuální události v článcích na AbcLinuxu.cz. Budu se sice opakovat (tento názor jsem již vyjadřoval mnohokrát v diskuzích), ale trochu zde rozepíšu můj názor.

    ABCLinuxu by potřebovalo změnu na několika místech.

    Toliko k ukojení mé potřeby se vyjádřit a zároveň děkuji všem, kteří to dočetli až sem.

           

    Hodnocení: 74 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    22.3.2009 06:38 Leoš Literák | skóre: 74 | blog: LL | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: World of Warcraft, Facebook, a další události...
    1. rozdělit zprávičky na nové verze a zbytek - hmm. Ty nové verze by zůstaly standardními zprávičkami, jen bys je oddělil do samostatného výpisu, nebo máš jinou představu? A jak by to fungovalo v rámci designu - kam by jsi je umístil?
    2. konfigurovatelná hlavní stránka - už teď spousta věcí se dá nastavit. Opět bych rád viděl konkrétní požadavky. Daly by se dělat úžasné věci, jenže to by záviselo na javascriptu. Takže reálnější než šoupání boxíky je možnost nastavit počet položek u boxíku. A taky přidat boxík s informacemi o nepřečtených komentářích. Poslední verze návrhu. Ještě mě napadlo, zda to musí být konfigurovatelná úvodní stránka (/) a zda bych mohl raději udělat novou stránku (dashboard), kterou by sis uložil do záložek.
    3. překopat úvodní stránku a zvýraznit poradnu? Ok, ale jak? Prosím o konkrétní návrhy.
    4. hodnocení blogů podle více kritérií - můžeme udělat super hodnocení všeho možného, ale je otázkou, zda jej lidi budou používat. Kdysi jsme měli hodnocení s větší granularitou, ale lidi jej moc nepoužívali. Tak Robert jej chtěl zjednodušit na Líbí/Nelíbí, což ale také nepřineslo větší počet hodnocení. Proto Robert navrhnul úplně hodnocení zrušit (viz bugzilla), ale do toho se mi nechce. Přestože hodnotí je zanedbatelné promile čtenářů, stejně mi to přijde jako zajímavá forma zpětné vazby pro autora.

    Jinak díky za to, že přemýšlíš na abíčkem.

    Zakladatel tohoto portálu. Twitter, LinkedIn, blog, StackOverflow
    22.3.2009 06:52 Let_Me_Be | skóre: 20 | blog: cat /proc/idea/current | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: World of Warcraft, Facebook, a další události...
    1) muze byt klidne maly samostatny boxik nekde bokem. Opravdu by melo jit jenom o jednoradkove zapisky. Treba jenom seznam ve formatu nazev_sw-verze (a po rozliknuti odkazy na changelog, odkaz ke stazeni,...)

    2) Uzasne by bylo neco ve stylu iGoogle, proste widgety (seznam zpravicek, seznam clanku, nejlepe hodnocene blogy za 48 hodin). A ano klidne to muze byt nejaky dashboard.

    3) No to je otazka. Mozna dat seznam poslednich dotazu misto ankety?

    4) Problem je v tom, ze to ted neni Libi/Nelibi. Je to Souhlasim,Libi,Zajima,Mam dobrou naladu/Nesouhlasim,Nelibi,Nezajima,Mam spatnou naladu. Proste lide treba daji zaporne hodnoceni treba jenom proto, ze je zapisek o C++ a oni v C++ neprogramuji.
    Linked in profil - Můj web - Nemůžete vyhrát hádku s blbcem. Nejdřív vás stáhne na svoji úroveň a pak ubije zkušenostmi.
    robotics avatar 22.3.2009 08:57 robotics | skóre: 29 | blog: o_vsem_moznem
    Rozbalit Rozbalit vše Re: World of Warcraft, Facebook, a další události...

    Hlavně neodstraňte sekci desktopy :-).

    Fluttershy, yay! avatar 23.3.2009 04:08 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: World of Warcraft, Facebook, a další události...
    Teď mne napadlo: Což takhle přidat perex té aktuality (článku) do novinek? A celý článek mít zvlášť.
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
    22.3.2009 11:07 jan
    Rozbalit Rozbalit vše Re: World of Warcraft, Facebook, a další události...
    Tak oni si dodrzeni nejakych pravidel muzou dat jako podminku nahlednuti do dokumentaci API. Vizte treba flash.
    Milan Vít avatar 22.3.2009 15:56 Milan Vít | skóre: 23 | blog: about:linux | Orlová
    Rozbalit Rozbalit vše Re: World of Warcraft, Facebook, a další události...

    Ono je hlavně vtipné, kolik addonů bylo šmahem označeno jako „nelegální“, jen tak, ze dne na den. Hned mě napadl Wowecon, jehož základní idea, ač addon samotný nepoužívám, se mi docela i líbí, a když mi o chvíli později došla i ta pasáž o dotacích a představil jsem si hru bez neustále žebrajícího QuestHelperu… Ou :-)

    „There is no dark side of the Moon really… as a matter of fact it's all dark.“
    23.3.2009 00:29 Let_Me_Be | skóre: 20 | blog: cat /proc/idea/current | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: World of Warcraft, Facebook, a další události...
    Docela by mne zajimalo jak by se soud postavil k tomu kdyby nekdo vyzadoval vraceni penez od Blizzardu. Podle ceskych zakonu je totiz smlouva mezi Blizzardem a zakaznikem neplatna (je silne nevyhodna pro jednu stranu - Blizzard nemusi vubec nic, muze naprosto bezduvodne kdykoliv smazat ucet, etc...).

    Byla by docela sranda kdyby to do toho nekdo sel. Ucet u WoW ma prokazatelnou realnou financni hodnotu hodnotu, takze by bylo zajimave sledovat zda by ji nemusel zakaznikovi proplatit.
    Linked in profil - Můj web - Nemůžete vyhrát hádku s blbcem. Nejdřív vás stáhne na svoji úroveň a pak ubije zkušenostmi.
    23.3.2009 06:51 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
    Rozbalit Rozbalit vše Re: World of Warcraft, Facebook, a další události...
    A on má Blizzard snad nějakou identitu v české republice, že by se ho měla týkat česká legislativa? :-)
    23.3.2009 07:54 Let_Me_Be | skóre: 20 | blog: cat /proc/idea/current | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: World of Warcraft, Facebook, a další události...
    Vzhledem k tomu, ze zde prodava nejakou sluzbu tak se ho samozrejme ceska legislativa tyka.
    Linked in profil - Můj web - Nemůžete vyhrát hádku s blbcem. Nejdřív vás stáhne na svoji úroveň a pak ubije zkušenostmi.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.