Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Poslední dobou jsem trochu zanedbal vývoj JXP Commanderu. Prostě jsem na něj neměl čas. Dnes jsem po dlouhé době napsal zase pár řádků.
Abyste se v noci mohli bavit, předkládám zdrojové kódy další preview verze commanderu. V této verzi je funkční výběr souborů a MAZÁNÍ. Mazání adresářů je prozatím řešeno zavoláním rm -rf "adresář"
. Po stisku tlačítka delete nebo zmáčknutí F8 jste nejprve samozřejmě dotázáni, zda chcete akci provést. Na zítra (vlastně už na dnes) si nechám kopírování, přesouvání, přejmenování, tvorbu adresářů a ubastlím lépe to mazání. Procházení adresáři zatím stále není možné! Taky se na to dnes podívám. Adresář si nastavte v souboru main_window.cpp - řádek 96 (levý panel) a 97 (pravý panel). setDefaultDir()
nahraďte setDir( "/nějaký/adresář" )
.
Další změnou je způsob kompilace - ./configure; make
. Makefile je snad už "normální" a překompilovává se opravdu jen to nutné.
Aktuální zdrojové kódy JXP Commanderu jsou dostupné zde. Do zdrojáků bych se moc nedíval. Vypíše to adresář ~/ v levém panelu a /dev v druhém. Funguje řazení (není zrovna nejrychlejší). Adresáři se zatím procházet nedá. Přemýšlím o vyhození sloupce pro příponu a nechat ji v názvu souboru. Tak to je vše, teď si jdu dát do nosu :)
Jelikož padla spousta návrhů na použití std::sort k řazení, učinil jsem tak. Bohužel však nepociťuji ŽÁDNÉ zrychlení. Připadá mi to úplně stejně rychlé.
Radujme se. Dokončil jsem konečně quicksort a je to opravdu o dost rychlejší než posledně. 1500 položek to seřadí během okamžiku. Funkce compare_*( FileInfo *fi1, FileInfo *fi2, bool ascending )
a sort( FileInfoList* list, int column, bool ascending )
jsou deklarovány jako chráněné a statické. K použití je určena veřejná fce sort( int column, bool ascending )
Tak zase kejsnu u sortu tech polozek. je to poooomaly. Tridim to zvlast a pak to teprve vsechno cpu do treeviewu. Chtelo by to nejakou pomoc.
Zde si můžete stáhnout zdrojové kódy JXP Commanderu. Tato předělávka do gtk zatím NEUMÍ NIC. Jedná se zatím pouze o GUI doplněné o nějaké ty dialogy (kopírovat do, přesunout do, přejmenovat, o aplikaci). Teď potřebuji nějaký ten VFS (ještě nevím, jestli použít již naprogramovaný, nebo ho naprogramovat), pak teprve začnu s funkcemi jako výpis adresáře, protože dělat to jen tak na lokálním filesystému a pak to celé přepisovat, se mi nechce.
P.S. pro Davida: Spokojen? :-)