Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Ač se to někomu může zdát nemožné, mám rád záruční servis. A to díky dnešní zkušenosti.
Vlastnil jsem LCD monitor Samsung SyncMaster 913n (pouze analogový VGA vstup, kontrast 700:1, svítivost tuším 250 a nějaký hnusný pozorovací úhly), jež se jednoho hezkého dne podělal. Jelikož byl ještě v záruce (koupen v 06/2005, záruka 36m), 7.12.2007 jsem ho dal do servisu na záruční opravu.
7.1.2008 monitor stále není opraven. V servisu přešvihli zákonem stanovenou lhůtu 30 dnů. Po poradě jsem se rozhodl jim trošičku vynadat.
Zajel jsem do Modřan do servisu (Český servis), že chci buď opravený monitor nebo potvrzení pro Alzu, že monitor nestihly opravit. Monitor samozřejmě opraven nebyl. Ukecávali mě, abych ještě pár dnů počkal. "Žádné takové, už déle čekat nebudu. To potvrzení." Chudák student, co vypadal, že je tam jen na praxi, musel za někým do patra. Nakonec mi vydali protokol o opravě a nějaký papír pro Alzu, který mě opravňoval odstoupit od smlouvy a dostat své penízky.
Honem do Holešovic. Dorazím do Alzy, okamžitě do reklamací, řeknu jim, jak se věci mají. Dostanu kus papíru a s ním k pokladně, kde mi vyplatili 12256 Kč. Pak jsem utíkal k počítači, udělal objednávku na EIZO S1931-SE, nastrkal peníze do toho jejich automatu, honem do skladu a mám nový a mnohem lepší monitor.
A ještě ten starý monitor, jak jsem dával do opravy, tak tam ode mě nechtěli přiloženou hru (Splinter Cell: Chaos Theory), žádnou kabeláž, ani CDéčka. Nový monitor byl o 1000 Kč levnější než ten starší, takže jsem si blbostí samsungu hezky vydělal.
Nový monitor je opravdu úžasný a to DVI oproti VGA je opravdu rozdíl. Všem díky za rady.
Tiskni
Sdílej:
... EIZO S1931-SE, nastrkal peníze do toho jejich automatu, honem do skladu a mám nový a mnohem lepší monitor.nechci vědět, co ten starý musel být za šmejd, je-li toto pro tebe mnohem lepší ... mě osobně zvládlo spolehlivě odradit už jen rozlišení, na ostatní parametry se radši už ani nekoukám
nechci vědět, co ten starý musel být za šmejd, je-li toto pro tebe mnohem lepší ... mě osobně zvládlo spolehlivě odradit už jen rozlišení, na ostatní parametry se radši už ani nekoukámProč se na ostatní parametry radši nekoukáte?
Nemám prímo tento model (mám S1910, taky PVA s 1280x1024) a písmo by jsem za děsné rozhodně nenazval. Se zapnutým vyhlazováním a hintingem není viditelný podstatný propad kvality proti notebookové 15ce s rozlišením 1440x1050 (TM matice).
Když ale porovnám vše ostatní (podání barev, kvalita podsvícení, pozorovací úhly, ...), tak je to Eizo s kvalitou naprosto někde jinde.
Jinak mám pocit, že se stolní LCD s věčím rozlišením než 1280x1024 nebo 1440x900 moc nedělají.
Nemám prímo tento model (mám S1910, taky PVA s 1280x1024) a písmo by jsem za děsné rozhodně nenazval. Se zapnutým vyhlazováním a hintingem není viditelný podstatný propad kvality proti notebookové 15ce s rozlišením 1440x1050 (TM matice).To ti nevěřím. Spíš bych řekl, že každý trotl se sedmnáctkou za 0,005 v českých na stole bude mít krásnější písmo než ty...
Nešel by širokoúhlý dát na výšku? Pak by u programování byl ideální?
Sám jsem ještě nezkusil.