OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Jelikož je to Ubuntu pořád plné samých otravných chyb, které znepříjemňujó prácé áž z toho špǎtně pǐśete, tak jsem je nahlásil, snad už konečně bude to ubuntu použitelnější:
Haiku je nový open-source operační systém, který je zaměřen na osobní počítače. Inspirován projektem BeOS, Haiku je rychlý, lehce použitelný, snadno naučitelný a přitom velmi mocný.
Tak když jsem už konečně rozchodil 720p přes HDMI, tak se zvukem né a né hnout. Včera jsem to zkoušel a nějakým zázrakem to začalo posílat zvuk přes HDMI, když jsem to v tom konfigurátku pro pulse přepnul na HDMI výstup. Divil jsem se, ale byl jsem rád. Ale dneska jsem si chtěl pustit film na TV a nastaly problémy.
Jeden z mých krátkých zápisů, jestli nevíte, o co go, tak si přečtěte starší zápisy. Pro ostatní v první komentáři jsou zdrojáky, šířené pod licencí DO WHAT THE FUCK YOU WANT TO PUBLIC LICENSE.
Tak dnes byla podruhé (poslední pokus) opravena má semestrálka. Předchozí byla ohodnocena nula body proto, že jsem použil nestandardizované makro __UINT64_C, které je dostupné jen v linuxu/GCC. Opravdu jen za toto jsem poprvé dostal nula bodů. Více viz můj nějaký předchozí zápis.