Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Tak když jsem už konečně rozchodil 720p přes HDMI, tak se zvukem né a né hnout. Včera jsem to zkoušel a nějakým zázrakem to začalo posílat zvuk přes HDMI, když jsem to v tom konfigurátku pro pulse přepnul na HDMI výstup. Divil jsem se, ale byl jsem rád. Ale dneska jsem si chtěl pustit film na TV a nastaly problémy.
Po zavření víka se vypnul displej a notebook se suspendoval. Změnil jsem tedy volbu v gnome-power-manageru, by se po zavření víka nedělo nic. Ale to by to konfigurovátko nesmělo být s odpuštěním k hovnu. Po zavření víka se sice notebook neuspal, ale vypnul se HDMI výstup. Ok, zkusil jsem znovu, tentokrát jsem se vykašlal na mirroring a vypnul interní displej a nechal jen externí. Ha, po zavření víka se externí displej opět vypl a k tomu se zapnul interní. Koukám, že si asi "nedělat nic" každý vykládá nějak jinak. Takže jsem na to chtěl jít "workaroundem" - nechám víko otevřené a NB šoupnu pod stůl, aby nepřekážel.
Jenže to by musel jít zvuk, který nešel. V tom konfigurovátku jsem šoupal/zapínal/přepínal, co šlo, ale zvuk né a né jít. 100x jsem to restartoval a pořád nic. Nasraně vytáhnu ze zásuvky adaptér, že na to seru a zadávám si na blogu. Ale překvápko, zvuk najednou začal jít. Zapojím adaptér a zase nejde. Hmm, asi nějaká novinka, takováhle fíčura se asi někomu líbila, tak ji musel naprogramovat. Mně se ale teda moc nelíbí, protože když v linuxu dám procák na maximum (jinak se video seká) a pustím tam film, tak dvě hodiny nevydrží a v půlce filmu si fakt několikahodinovou přestávku na nabíjení dávat nehodlám. Akorát jsem se ztrapnil před tátou, když jsem se mu chlubil, že jsem to konečně zprovoznil a pak to nešlo. Mi vysvětlete, jak je možný, že to bez adaptéru jde a s ním ne.
Totálně mě to nasralo a tak jsem všechny kabely vytahal a fedoru vypnul. Ale to by nesměla bejt blbá a zeptat se mě, jestli to chci opravdu udělat, když zrovna instaluje aktualizace. Po rebootu samozřejmě padající gnome ... a žádný způsob, jak to opravit, aniž bych půl hodiny zjišťoval, co se aktualizovalo. Totálně vydeptanej jsem udělal chvatsu -c "rm -rf /*"
a natvrdo to pak vypnul a hledal systém, kde by fungovalo HDMI. Ale to by asi takový musel existovat.
Zkusil jsem nabootovat opensolaris 2009.06, co se mi tu válel, připojil HDMI kabel, ale o 720p se mi mohlo zdát. Používá to totiž asi stejný intelácký ovladače, jako linux, kde s UMS to rozlišení nejde a něco jako KMS v tom solarisu jaksi není a asi by tam stejně nefungoval ten patch pro linux, který tam přidá podporu. Super. Navíc mi v opensolarisu absolutně nešel zvuk, wifi, ani ethernet, takže aktualizace na vývojovou verzi nepřipadala v úvahu.
Celej disk jsem z nasranosti z LiveCD linuxu přejel dd if=/dev/zero of=/dev/sda
. A co teď? Teď ještě zkusím nějaký BSD, který se asi taky nechytne a pak na to seru. Notebook hodim do kouta, počkám, až se u nás začne prodávat Windows 7 a jdu instalovat, RCéčko tam fungovalo, s ním i HDMI výstup. Ale nechce se mi to instalovat s tím, že to pak budu přeinstalovávat a MSDNAA verzi, co mám na desktopu tam taky dávat nechci, kvůli nemožnosti komerčního využití a brzy mě ze školi stejně vyrazej a pak mi to bude na dvě věci. Čekám, čekám a NB zatím prázdný. Kdybych měl alespoň prachy na MacBook, ten šmejdskej Dell s touchpadem zasekávacím na dvě věci, s prohybací klávesnicí, s víkem, co se každou chvíli utrhne, s vrzací baterií, s chrastícím diskem a nechutně hlučnou CDromkou, která při "ejectu" zasekne na chvíli celý notebook nezávisle na OS bych, s vyblitým displejem, pomalou a nekvalitní webkamerou, ... hodil do popelnice.
Tiskni
Sdílej:
ROFL. Dobré...
Editovat?
BTW: U nás se normálně škola dle vzoru růže normálně používá, takže jsem ještě zvažoval nějaký skrytý význam, i když u Pražáka…dožví
.
gtk-spell. Snad nechceš aby ten wrapper měl mít nastavení pro každou aplikaci zvlášť nebo snad jo?
A co Vam brani si na malou partisnu (10-15 GB) dat widle (jakykoli ke kterym mate ovladace na hw).
Kdyz si nahodou budete doma prehravat film pres HDMI tak jen reboot a mate vyreseno.
Však to tak vyřešil. "rm -rf /" a nemusí dělat ani ten reboot
Však to vyřešil dd if=/dev/zero of=/dev/sda
.
...jsem minimálně na 10GB (jedna aplikace chce Qt, druhá GTK, třetí gnome, čtvrtá xfce, pátá KDE ...
Zajímavé. Já mám Ubuntu s GNOME i KDE4, spoustou aplikací a tak na... trádá, čtyřech gigabajtech.
takze po vymazani cache by ti to mohlo spadnout na naky 4 GB
Mám takový nejasný pocit, že ten problém, kdy něco nefungovalo když se NB připojil k napájení už někde viděl. Možná chtělo se tomu trochu více věnovat. Třeba byla šance na to přijít. Určitš to bude nějaký bug. Možná v jádře.
patching file drivers/gpu/drm/drm_edid.c Hunk #1 FAILED at 60. Hunk #2 FAILED at 246. Hunk #3 FAILED at 279. Hunk #4 succeeded at 524 (offset 38 lines). Hunk #5 FAILED at 549. Hunk #6 FAILED at 561. Hunk #7 FAILED at 586. Hunk #8 FAILED at 618. Hunk #9 succeeded at 615 (offset 8 lines). Hunk #10 succeeded at 820 (offset 38 lines). Hunk #11 succeeded at 942 (offset 8 lines). 7 out of 11 hunks FAILED -- saving rejects to file drivers/gpu/drm/drm_edid.c.rej patching file drivers/gpu/drm/drm_modes.c Hunk #1 FAILED at 62. 1 out of 1 hunk FAILED -- saving rejects to file drivers/gpu/drm/drm_modes.c.rej patching file include/drm/drm_crtc.h Hunk #1 FAILED at 736. 1 out of 1 hunk FAILED -- saving rejects to file include/drm/drm_crtc.h.rejBy se ten systém patchů měl nějak dořešit.
Ještě mi prosím tě vysvětli, kde si vzal 2.6.32?tu?
I see from the upstream comment by Michael Fu that it is aimed for Dave Airlie's tree. IIRC this is for the next kernel cycle, which means that it will only hit the mainline kernel for 2.6.32. Again, someone else has to decide how feasible it will be to pull this into Karmic.Patch jsem dělal pro vanillu 2.6.31rc8, pak jsem jim to naservíroval přímo pro Fedořino jádro (taky 2.6.31), co bylo zrovna v rawhide, je jen o kousek níž, než ten jejich comment, ale to by museli mít náladu si ho prohlídnout. Oni ostatně vývojáři asi neradi opravují chyby. Třeba i tak blbou chybu, jako tuhle v banshee, napíšu jim návod jak pro debily, jak to opravit, ale né, je jim to jedno. Koukám, že po tom, co jsem jim tam píchnul nasranej komentář a označil to jako WONTFIX, tak se něco bude dít (ale spíš ne, nechaj to otevřený). Je sice hezký, že mi připomenou, že na tom dělaj v jejich volném čase, ale když jsem jim napsal, jak to opravit, co je třeba a oprava zabere pár sekund ... nechápu. Asi se musí podporovat špatně se chovající "správci" tray ikon a správně se chovající jsou jim ukradený.
Jenže to se hezky řekne, ale když pak strávíte půl roku nahlašováním chyby, vyhovováním požadavků vývojářů o poskytování informací, zkoušení patchů a pak vám řeknou, že funkční patch do distra nedaj (Ubuntu 9.10), že je to pro kernel 2.6.32 a že tam bude 2.6.31 a i když jim dam patch pro 2.6.31, tak né, a že snad v další verzi (10.04), tak byste vypěnil. Pak si musím ručně kompilovat kernel z čehož na notebooku zrovna radost nemám a když už jde obraz, tak zjistíte, že jde napůl zvuk a že nemůžete zavřít víko displeje, když máte zaplý externí, tak už se to prostě řešit nechce, protože to dopadne stejně jako s předchozím problémem - půl roku budou tahat info a až se to opraví, tak se to do distra dostana za další půlrok a do tý doby to "hackovat" "udělátkama" ...
Hold člověk nemůže chtít všechno hned Taky mám pár bugů, se kterými se teď nic nedělá, ale mám jinou povahu a tak čekám až se na ně dostane. A nebo až budu mít dost času se na to kouknout sám.
Aha, už to chápu:
Zrovna si[Hans]
šlápnul/* šlápl? */
na bakterii a zabyl/* huh? */
si jí/* co si jí zabyl? */
, vrahu/* já a vrah? */
.
Jo jo, instalace Gentoo není žádný med. Napoprvé mi to trvalo týden a nebyl jsem schopen se dostat do funkčního stavu. Ale poslední instalace mi zabrala jen necelé dva dny.
Asi jo. Musím říct, že občas jsem zklamán, když se updatuje jen pár balíků, nebo dokonce nic. To je teprve šok.