Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Rád bych nahlásil bug, jenže když zavítám na bugzilla.kernel.org/, tak bug nemůžu nahlásit. Chce to registraci. Už pár let se držím pravidla nikde neregistrovat a porušovat ho nebudu.Pokud je nekdo linej obetovat 5 minut a udelat si nekde ucet na spam, ma pravo ocekavat akorat "h*vno se vyresi", takze fakticky ocekavani splnena
Radeoní drivery jsou na tohle neskutečně špatné.
Tradiční logika "já jsem narazil na problém, takže to nefunguje skoro nikomu". Dvojici monitorů na jedné grafické kartě s radeon driverem používám už několik let, kombinace monitorů jsem vystřídal čtyři, kombinace rozlišení tři. Všechny fungovaly hladce.
+1 ,zvlast kdyz je problem spise v QT ( skoda ze autor prispevku nezminujejeho verzi .. v 5.5 rade je zanmy bug delajici problemy s vice moniotory)
On to není problém prostředí, ale ovladačů.Nevěřim, že se to dá všechno hodit na ovldače, kór když xrandr příkazy fungují bez problémů. Podpora externích displejů v KDE je prostě příšerně rozbitá. Mám stroje s Nvidia a Intel GPU, ale připojení externího monitoru je často následováno pádem plasmy na obou. Konfigurace se chová dost náhodně, občas z nepochopitelných důvodů vypne LVDS display a nechá externí jako primární nebo přesouvá displeje na náhodné pozice. Například nemůžu mít externí displej vlevo nebo nad primárním, protože KDE to prostě z nějakého důvodu nevydejchá. Takže jsem postupně našel konkrétní konfiguraci s kterou to víceméně funguje a do té nešahám, jinak by se podělala Plasma nebo celé KDE. Taky mě vytáčelo, že s externím displejem mám najednou jakoby dvojnásobek virtuálních ploch, což je moc. Je pro mě mnohem snažší a šikovnější brát externí monitor jen jako jednu další plochu. Takže jsem napsal kwin script, který tohle efektivně realizuje tím, že okna na externím displeji nastavuje automaticky jako sticky.
V KDE se nekoná nic jako "pointer barriers", takže mi dělá problém trefit se na posuvníky u maximalizovaných oken, klikat na zavírátka oken, ...To chce používat klávesnici, příp. kolečko.
Bugy na drm se nereportuji na kernel bugzillu, ale na freedesktop: https://bugs.freedesktop.org/buglist.cgi?component=DRM%2FRadeon&product=DRI
A pokud nereaguje xrandr, tezko muze reagovat desktopove prostredi.Mě benzín nikdy nedošel.Tak holt asi chodíš rychleji než benzín. Není divu, benzín nemá nohy.
Ja to nejak nechapu. Multimonitorovy setup pouzivan cca 8let. Jedu na awesomewm, mel jsem setup s nvidiou, ted provozuji amd+intel na notasu(funguje to jak s radeonem tak s fglrx). Nikdy jsem nemel problem s multimonitorovym setupem a pritom stejny rozliseni(px) nemeli ty monitory nikdy.
Jo je fakt, ze autodetekci neresim a po pripojeni/opojeni reloaduju (awesome.restart) wm. Ale to jen proto, ze sem linej si napsat obsluhu detekce.
Tak tak, intel. Mel jsem ted moznost primo porovnat radeon, fglrx a intel a byly tam opravdu obrovske rozdily ve 2D akceleraci. DRI3 a Present delaji divy.
Je pravda, že vůbec nevim, jestli v Linuxu funguje/nefunguje GPU switching; pokud ne, byl by možná nejlepší laptop bez dedikované GPU.IMO to funguje docela dobre, ale je treba shodit a nahodit xka, teda aspon pro moji kombinaci intel+amd
No tady to vychazi pekne, ale v praxi to nemuzu potvrdit. Napr. ace combat horiznt. S radeon driverem vypada jak z dob win98 a dava 20-25fps a s fglrx 65 - 80fps a vypada moc tak pekne, ze mi ani nevadi ze hra stoji z prd : )
Ale, kazdopadne vyzkousim to jadro zminovane v clanku, at jen neremcam.
Budu rád za výsledky… Radeon mohu testovat jen na Dell E6540 s 8790M , kde porovnávám Windows 10 a momentální Manjaro. Výkon je trochu nižší, ale hry jsou docela hratelné. Největší brzda tu ovšem nejsou drivery, ale naprosto nezvládlý design laptopu (i7 a relativné „výkonný“ radeon, oboje chlazené jedním větráčkem. Než to dosáhne plného výkonu, začne to brutálně podtaktovávat aby se to nepropálilo deskou stolu v obou OS) Ovšem na „přepinání“ grafických karet si nelze stěžovat.Rad poslouzim, jen si rekni co te zajima: ), mam ted dost casu, takze muzu testovat habadej. BTW muj hw je podobnej hp zbook g2 - i7-4710MQ + AMD Radeon R9 M200X Series (01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Venus XT [Radeon HD 8870M / R9 M270X/M370X]), sw mam fedoru 22
ale je treba shodit a nahodit xkaCož efektivně znamená, že to nefunguje.
Tiskni
Sdílej: