Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
[drm:atom_op_jump[radeon]] ERROR *atombios* stuck in loop for more than 5secs, aborting [drm:atom_op_jump[radeon]] ERROR *atombios* stuck executing BE74 (...) [drm:atom_op_jump[radeon]] ERROR *atombios* stuck executing E7F4 (...)
Následoval restart, kdy nastartovali oba monitory. Po naběhnutí KDE nový monitor vypnul. Zase jsem ho zapnul v nastavovátku KDE. V KDE se nekoná nic jako "pointer barriers", takže mi dělá problém trefit se na posuvníky u maximalizovaných oken, klikat na zavírátka oken, ... Nový monitor nelze napolohovat tak nízko, jako EIZO, takže jsem ho v nastavovátku posunul o trochu výš. To v KDE rozbilo hlavní menu, které se teď na hlavním monitoru zobrazuje o cca 100 pixelů výše, než je panel ... a protože mám nastaven fucus na přejetí myši, tak nemám šanci se do toho menu dostat Restartoval jsem plasmu a nějak se to vzpamatovalo a menu se ukazuje správně.
Pak jsem si chtěl dát monitor na levo. Vytáhnu ho ze zásuvky, z monitoru a nemohu si nevšimnout, že KDE na změnu nezareagovalo a okna nechalo na teď neviditelné části obrazovky. Myší tam klidně můžu přejet ... to je moc užitečná věc, když můžete vjet myší někam, kam nemůžete vidět, nebo že tam máte schovaná okna. No samozřejmě není, KDE by mělo být rozumné a pracovní plochu zase vrátit. Pomůže xrandr -s 0
. Přendám monitor na druhou stranu, zapojim a nic. KDE se neobtěžuje monitor samo zapnout. Musím zase do nastavovátka a monitor ručně nastavit. Monitor aktivuju a ... zase výtuh na pár sekund, monitor ve standby a stejná hláška v dmesg, jako před tím. Následuje restart a zkouším nasimulovat znovu. Párkrát zapnu a vypnu HDMI výstup přes xrandr a asi na šestý pokus výtuh. Tohle vypadá na nějaký problém v radeon
driveru. KDE je však hloupé a nedokáže si zapamatovat, jak má vypadat rozložení monitorů podle toho jaké jsou zapojené. KDE není schopno v roce 2016 reagovat na odpojení monitoru.
Následuje stáhnutí Xubuntu, Lubuntu, Ubuntu a vyzkoušení chování v těchto prostředích ... stejné jako u KDE, totální neschopnost reagovat na změny v zapojených monitorech. Tak ještě opensuse tumbleweed s Gnome. Jediné prostředí, které mi nabídne "pointer barrier" alespoň na horním panelu. Škoda, že jen tam, hodil by se o trošku větší, až na šířku titulku okna. Zkouším odpojení a připojení monitoru ... a Gnome také zklamalo, není schopné změnu detekovat.
Jako poslední zkouším i3. Snad jediné prostředí, které má na každém monitoru zvlášť plochu. Bohužel také na změny nereaguje. Pointer barrier taky nic, nebo jsem alespoň nenašel jak.
Takže situace ke dnešnímu dni: KDE, Xfce, LXDE, Gnome, i3, totálně neschopné reagovat na změny na zapojení/odpojení monitorů. Ovladač radeon je zabugovaný a občas při zapnutí výstupu vytuhne v nějaké smyčce. Rád bych nahlásil bug, jenže když zavítám na bugzilla.kernel.org/, tak bug nemůžu nahlásit. Chce to registraci. Už pár let se držím pravidla nikde neregistrovat a porušovat ho nebudu.
Tiskni
Sdílej:
Rád bych nahlásil bug, jenže když zavítám na bugzilla.kernel.org/, tak bug nemůžu nahlásit. Chce to registraci. Už pár let se držím pravidla nikde neregistrovat a porušovat ho nebudu.Pokud je nekdo linej obetovat 5 minut a udelat si nekde ucet na spam, ma pravo ocekavat akorat "h*vno se vyresi", takze fakticky ocekavani splnena
Radeoní drivery jsou na tohle neskutečně špatné.
Tradiční logika "já jsem narazil na problém, takže to nefunguje skoro nikomu". Dvojici monitorů na jedné grafické kartě s radeon driverem používám už několik let, kombinace monitorů jsem vystřídal čtyři, kombinace rozlišení tři. Všechny fungovaly hladce.
+1 ,zvlast kdyz je problem spise v QT ( skoda ze autor prispevku nezminujejeho verzi .. v 5.5 rade je zanmy bug delajici problemy s vice moniotory)
On to není problém prostředí, ale ovladačů.Nevěřim, že se to dá všechno hodit na ovldače, kór když xrandr příkazy fungují bez problémů. Podpora externích displejů v KDE je prostě příšerně rozbitá. Mám stroje s Nvidia a Intel GPU, ale připojení externího monitoru je často následováno pádem plasmy na obou. Konfigurace se chová dost náhodně, občas z nepochopitelných důvodů vypne LVDS display a nechá externí jako primární nebo přesouvá displeje na náhodné pozice. Například nemůžu mít externí displej vlevo nebo nad primárním, protože KDE to prostě z nějakého důvodu nevydejchá. Takže jsem postupně našel konkrétní konfiguraci s kterou to víceméně funguje a do té nešahám, jinak by se podělala Plasma nebo celé KDE. Taky mě vytáčelo, že s externím displejem mám najednou jakoby dvojnásobek virtuálních ploch, což je moc. Je pro mě mnohem snažší a šikovnější brát externí monitor jen jako jednu další plochu. Takže jsem napsal kwin script, který tohle efektivně realizuje tím, že okna na externím displeji nastavuje automaticky jako sticky.
V KDE se nekoná nic jako "pointer barriers", takže mi dělá problém trefit se na posuvníky u maximalizovaných oken, klikat na zavírátka oken, ...To chce používat klávesnici, příp. kolečko.
Bugy na drm se nereportuji na kernel bugzillu, ale na freedesktop: https://bugs.freedesktop.org/buglist.cgi?component=DRM%2FRadeon&product=DRI
A pokud nereaguje xrandr, tezko muze reagovat desktopove prostredi.Mě benzín nikdy nedošel.Tak holt asi chodíš rychleji než benzín. Není divu, benzín nemá nohy.
Ja to nejak nechapu. Multimonitorovy setup pouzivan cca 8let. Jedu na awesomewm, mel jsem setup s nvidiou, ted provozuji amd+intel na notasu(funguje to jak s radeonem tak s fglrx). Nikdy jsem nemel problem s multimonitorovym setupem a pritom stejny rozliseni(px) nemeli ty monitory nikdy.
Jo je fakt, ze autodetekci neresim a po pripojeni/opojeni reloaduju (awesome.restart) wm. Ale to jen proto, ze sem linej si napsat obsluhu detekce.
Tak tak, intel. Mel jsem ted moznost primo porovnat radeon, fglrx a intel a byly tam opravdu obrovske rozdily ve 2D akceleraci. DRI3 a Present delaji divy.
Je pravda, že vůbec nevim, jestli v Linuxu funguje/nefunguje GPU switching; pokud ne, byl by možná nejlepší laptop bez dedikované GPU.IMO to funguje docela dobre, ale je treba shodit a nahodit xka, teda aspon pro moji kombinaci intel+amd
No tady to vychazi pekne, ale v praxi to nemuzu potvrdit. Napr. ace combat horiznt. S radeon driverem vypada jak z dob win98 a dava 20-25fps a s fglrx 65 - 80fps a vypada moc tak pekne, ze mi ani nevadi ze hra stoji z prd : )
Ale, kazdopadne vyzkousim to jadro zminovane v clanku, at jen neremcam.
Budu rád za výsledky… Radeon mohu testovat jen na Dell E6540 s 8790M , kde porovnávám Windows 10 a momentální Manjaro. Výkon je trochu nižší, ale hry jsou docela hratelné. Největší brzda tu ovšem nejsou drivery, ale naprosto nezvládlý design laptopu (i7 a relativné „výkonný“ radeon, oboje chlazené jedním větráčkem. Než to dosáhne plného výkonu, začne to brutálně podtaktovávat aby se to nepropálilo deskou stolu v obou OS) Ovšem na „přepinání“ grafických karet si nelze stěžovat.Rad poslouzim, jen si rekni co te zajima: ), mam ted dost casu, takze muzu testovat habadej. BTW muj hw je podobnej hp zbook g2 - i7-4710MQ + AMD Radeon R9 M200X Series (01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Venus XT [Radeon HD 8870M / R9 M270X/M370X]), sw mam fedoru 22
ale je treba shodit a nahodit xkaCož efektivně znamená, že to nefunguje.