abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
včera 15:55 | Komunita

Free Software Foundation (FSF, Nadace pro svobodný software) publikovala nové video s názvem The University of Costumed Heroes. Jedná se o součást kampaně za používání svobodného softwaru při distanční výuce.

Ladislav Hagara | Komentářů: 19
7.8. 13:33 | Zajímavý projekt

Vývojáři přenosného počítače Pocket Popcorn Computer (Pocket P.C.) (zprávička) informují na svém blogu, že návrh hardwaru zveřejnili na GitHubu pod licencí CC BY-SA 3.0 US.

Ladislav Hagara | Komentářů: 5
7.8. 08:00 | Zajímavý článek

David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, zveřejnil novou iteraci své instalační příručky pro použití Kubuntu, nyní 20.04, jako grafické pracovní stanice.

Fluttershy, yay! | Komentářů: 5
7.8. 02:00 | IT novinky

Počátkem roku někdo odcizil z Intelu několik GB citlivých dat. Prvních 20 GB bylo zveřejněno [Hacker News, ZDNet].

Ladislav Hagara | Komentářů: 11
6.8. 19:33 | Nová verze

Bylo vydáno Ubuntu 20.04.1 LTS, tj. první opravné vydání Ubuntu 20.04 LTS s kódovým názvem Focal Fossa. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v přehledu změn. Součástí oznámení je infografika Ubuntu od 2004 do 20.04 LTS (png).

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
6.8. 18:00 | Pozvánky

MojeFedora.cz upozorňuje na letošní Flock aneb letošní online konferenci zaměřenou na přispěvatele do Fedory. Konference probíhá od zítra 7. srpna do neděle 9. srpna, viz program.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
6.8. 15:00 | Nová verze

Po půl roce od vydání verze 2.31 byla vydána verze 2.32 knihovny glibc (GNU C Library). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
6.8. 09:33 | IT novinky

Dnes končí bezpečnostní konference Black Hat USA 2020 (Twitter) a začíná bezpečnostní konference DEF CON 28 (Twitter). Kvůli onemocnění COVID-19 ne v Las Vegas, ale pouze virtuálně. Na konferenci DEF CON naplánované přednášky jsou již k dispozici na DEF CON Media Serveru a na YouTube.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
6.8. 07:33 | Nová verze

Po více než pěti letech byla vydána nová verze 1.7 multiplatformního grafického editoru Pinta (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
6.8. 00:33 | Komunita

V září loňského roku Richard Stallman rezignoval na funkci prezidenta Free Software Foundation (FSF). Včera byl zvolen nový prezident. Je jím Geoffrey Knauth (Twitter).

Ladislav Hagara | Komentářů: 11
Dokážete si představit, že by váš hlavní počítač (desktop, notebook) byl v současné době založen na architektuře jiné než x86 (x86_64)? Například ARM, POWER, RISC-V,…
 (11%)
 (13%)
 (56%)
 (15%)
 (6%)
Celkem 198 hlasů
 Komentářů: 13, poslední 7.8. 10:04
Rozcestník

Anti-GMO náboženství prakticky

9.9.2013 21:26 | Přečteno: 4074× | Mythbusters | poslední úprava: 9.9.2013 21:26

Dostalo se mi té pochybné cti vidět půlhodinový rozhovor s Jeffrey Smithem Monsanto wants total control, covers up grave GMO dangers. Jeho obsah mě omráčil. Pojďme si ho rozebrat a především ozdrojovat.

Klíčové části jsem přepsal (anglicky) nebo převyprávěl (česky) - snad se zachováním významu i tónu, omluvte prosím hrubky v mé angličtině.

[00:00-01:40] #0

Intro

[01:40-02:15] #1

You take individual gene from DNA of one species and you force it into a DNA of another species. So you are mixing between humans, animals, viruses, bacteria and plants. This is completely new, this was never done before. It's a radical new way of creating organisms that are not a product of billions of years of evolution.
Lež. Mezidruhový přenos genů například pomocí virových vektorů je běžný.

[02:15] #2

It creates unpredicted side-effects. So there it can be new allergenes, new toxins, new antinutritients(?), carcinogens, created from the process itself.

Toto se dělo i v 60. letech, kdy genetické inženýrství opravdu neexistovalo. 1:1, thus irrelevant.

[02:25] #3

Then, there is "what they put in" - and it turns out: they're putting toxins into our food.

FUD. Když si úmyslně přidáš do jídla toxiny, tak je tam budeš mít. Když si do jídla přidáš bio organic muchomůrku zelenou, tak ji tam taky budeš mít.

[02:35] #4

Rozvíjení předchozí myšlenky, vyvráceno výše.

[02:45] #5

Implikace z neplatných předpokladů #1 - #4.

[03:00-04:00] #6

Vyráběli L-Trp pomocí GM bakterií, dostala se jim tam nějaká kontaminace a lidi pomřeli; výrobce a FDA skutečnost, že šlo o GM proces, tajil.

Rozvíjení konspirační teorie kolem Tryptophan_supplements_and_EMS Vzhledem k tomu, že se mnoho ostatních zdrojů s touto teorií neztotožňuje, stálo by za to podložit to důkazy.

I pokud bychom ovšem na uvedenou teorii přistoupili: irelevantní. Pokud bychom chtěli důsledně používat tuto argumentační technologii, měli bychom zmínit například otravy námelem z… ehm… organicky pěstovaného obilí. 1:1

[04:00-04:30] #7

We have case studies. Many physicians across the U.S. are now prescribing GMO-free diet to their pacients. And they and the patients tell us they are getting better from wide variety of diseases or disorders. (\1) So this gives us support for what are we also seeing with lab animals, with livestock (\2) and with the teoretical characteristics of the toxins that are in the food that we eat (\3).
Ad. tvrzení 1: Nepodařilo se mi vyhledat žádnou takovou studii.
Ad. tvrzení 1: "Many physicians" - argument davem
Ad. tvrzení 1: "Many physicians" - existuje též mnoho homeopatů, oberonů a orgonitů. Nebudou uraženi, že se na ně zapomnělo?
Ad. tvrzení 1: "patients and doctors tell us" je mimořádně slabá ukázka. (placebo, nocebo)

Ad. tvrzení 2: Nepodařilo se mi žádnou takovou studii vyhledat, ani když jsem o ni v několika předchozích flamech žádal, nedostal jsem ji. Narážím pouze na samé zmršeniny (e.g. toto)

Ad. tvrzení 3: FUD, bylo vyvráceno v #3.

[04:45-05:20] #8

Right now we cannot predictibly and safely manipulate genes in a way we are doing to protect health and the environment.

Mluví o šlechtitelství, roubování, selektivním křížení nebo řízkování?

Šíříme teď produkty do zdrojů potravy a prostředí se schopnostmi propagace genů, aniž bychom rozuměli důsledkům, což je nezodpovědné. To by se mělo dělat až někdy v budoucnu, až tomu plně porozumíme.

FUD. Intel šíří do prostředí procesor Core i7!!!

Dobře, z realističtějších věcí (lze namítnout, že procesor Core i7 je zjevně věc lokální): Co rádiové vlny? Co první pokusy s ionizujícím zářením, radioaktivitou nebo dokonce štěpením jader? Co první tranzistor?

[05:25] #9

Moderátorka: Advocates say that it can be used to combat poverty, starvations, diseases… is there any truth?
Smith: Well, not according to the experts [who?], just according to the PR groups [who?] of the industry.

Lež.

IAASTD report nám říká, že nemají v této oblasti co nabídnout.
Prošel jsem si nějaké recenze na to (tl;dr) (1, 2) a nic moc…

[06:00] #10

In fact, it doesn't even increase yield. It reduces yield on average according to independent science.

To mi přijde tak neuvěřitelné, že mi nezbývá než [citation needed]. Nebo něco co by je prostě usvědčilo ze lži

[06:10-07:20] #11

Popis roundup-ready rostliny, irelevantní k obecné diskuzi o GMO.

[07:20-11:00] #12

Popis Monsanta, irelevantní k obecné diskuzi o GMO. (btw. politika Monsanta se mi taky silně nelíbí)

[11:00-11:50] #13

Popis legislativy GMO po světě, irelevantní k obecné diskuzi o GMO.

[11:50-12:25] #14

V roce 1999 se někdo snažil umlčet [gag order] vědce, který objevil, že GMO jsou "extremely dangerous, within ten days cause massive health problems to rats". Po dva dny byl hrdina, ale potom ho vyhodili a byl utišen soudním sporem.
FUD. Podle tohoto jsem dohledal, že měl určitě na mysli Pusztaie. Pusztai se dopustil pochybení, o kterém jsem mluvil ve #3.

[13:30-14:20] #15

Labelling GMO, irelevantní.

[14:20-14:50] #16

V USA teď vidíme nástup health problems associated with GMO: gastro-intenstinal disorders, immune system problems like allergies and astma, leaky gut(?), diabetes, inflammatory based diseases, reproductive disorders like infertility and we see lots of them reversing in people, livestock and lab animals when switching from GM to non-gm feed.

Viz #7/2. Velice odvážné tvrzení popírající poznatky molekulární biologie posledních 50 let nepodložené jakýmikoli důkazy.

[14:50-15:10] #17

However, in Europe it's harder to evaluate because people are getting exposed to GMOs as animal feed (\1) and that *may* influence - it certainly does influence the health of the animals (\2) - we've seen damage to virtually every organ and virtually every system in animals, potentially precancerous cell growth, smaller brains, (???) testicles, inflammed immune system organs, damage to the liver and kidney etc. (\3)

Ad. tvrzení 1: Ještě odvážnější tvrzení než #16, dtto.
Ad. tvrzení 2: Viz #7/2
Ad. tvrzení 3: Viz #7/2

[15:10-16:00] #18

So we don't know impact of eating sick animals. (\1) And also the animals are nutrient-deficient, because Round-Up(\2) binds with nutrients making them unavailable to plants (\3). The most popular animal's dish is roundup-ready (\4) soy, corn, cotton seed, canola meal… So they're eating nutrient-deficient food(\5), there's universal nutrient defficienty among the livestock certainly in the US among these nutrients that creates more sickness among the animals, similarly the dairy(?) is influenced, you can get DNA from the genetically modified feed(\6), so the European consumers are largerly unaware they're still exposed to GMO which may be negatively influencing their health.(\7)

Ad. tvrzení 1: Sorry, nějak nedávám kontext. Možná implikace ze #17.
Ad. tvrzení 2: Proč sem sakra tahá roundup? Nevidím souvislost…
Ad. tvrzení 3: Actually, no. Roundup se váže na jeden enzym v kytce, který zablokuje a kytka pak nemůže syntetizovat jednu aminokyselinu.
Ad. tvrzení 4: Proč sem sakra tahá roundup-ready? Nevidím souvislost…
Ad. tvrzení 5: Still non_sequitur…
Ad. tvrzení 6: WTF? Opět odvážné tvrzení popírající poznatky posledního století.
Ad. tvrzení 7: Nejen k tomu, že GMO jakkoli ovlivňuje zdraví konzumenta by se hodila citace, tato by se hodila i k tomu, že se toto nějak přenáší výše v potravinovém řetězci, na konzumenta konzumenta.

[16:00-] #19

Diskuze o food-sales a labellingu, OT.

[18:00-18:15] #20

Monstanto falšuje studie, které prvně ukázaly, že jejich kukuřice škodí krysám, řekl mi to jejich ex-zaměstnanec.

Omlouvám se, ale po tolika lžích nemám vůli tomuto věřit; I kdybychom to přijali, opět se jedná o jeden konkrétní produkt, nikoli o GMO jako takové.

[18:15-18:30] #21

Sklouznul ke škodlivosti růstového hormonu od Monsanta, který nemá s GMO nic společného, a zdůrazňuje jeho rakovinotvorné vlastnosti. Přijde mi to jako FUD (rozporuji formu - jak se do debaty o něčem nenápadně vloží něco jiného škodlivého, aby to vypadalo).

[18:30-20:20] #22

Hovoří o patentech a DRM. Nesouvisí s bezpečností (a už vůbec ne GMO jako celkem), ale víceméně souhlasím.

[20:30-21:00] #23

Srovnává tabák, jaderný odpad a domnělé (vyvráceno výše) vlastnosti GMO.

[21:00-] #24

Hovoří o tom, zda lze GMO stáhnout.

[21:40-22:00] #25

RoundUp [proč ho sem furt tahá? co to má společného s GMO?] ničí půdní bakterie.
Ane.

[22:00-22:15] #26

RoundUp, unlike what Monsanto advertises and got caught for false advertising, can persist in soil for years or even decades.
The median half-life of glyphosate in soil ranges between 2 and 197 days. zdroj

[22:20-23:20] #27

The next is Bt Toxin. It's designed to break little holes in the insect stomach to kill them. Now found to break holes in human cells, possible causing leaky gut. It gets through the cell walls and somehow gets into the blood stream. It was found in the blood of 93% of the pregnant women tested, 80% of the unborn fetuses (\1).

Opět, Bt toxin a GMO nějak moc nesouvisí, ale budiž. Studii jsem si ale našel a zkoumá vliv toxinu v dávce 27 mg/kg. PubMed si myslí , že obsah Bt toxinu se v plodinách pohybuje kolem 1 mg/kg. Takový Jenda by tedy musel pro danou dávku spořádat na tři tuny ošetřených poživatin, což by ho nejspíš opravdu porazilo.

(\1) Bohužel bez informace, v kolika procentech zdravých dětí byl nalezen (a nedej bože ještě statistické relevance) je takové tvrzení dost k ničemu.

[23:20-24:00] #28

Dále říká, že bakterie z našeho střeva se mohou transformovat Bt genem a začít Bt toxin produkovat.

Hm, možná (leč stále se týká jen Bt plodin)

Protip: co zkusit do toho genu vložit exony? Kytky je umí vytřihnout, ale bakterie nemají splicing, tak jim gen ani v případě náhodné transformace nepůjde exprimovat.

[24:00-24:40] #29

Opět mluví o tom, jak RoundUp zabíjí střevní mikroflóru. Opět sem tahá RoundUp…

[24:40-25:10] #30

Zmiňuje protesty proti GMO

[25:10-25:30] #31

Outro.

Meditation, conclusion

Zdržím se jakéhokoli hodnocení. Hlubší úvahu na téma anti-GMO aktivistů, případně též stroze naučný článek či přednášku popisující molekulárně-biologické základy tématu přineseme dle zájmu čtenářů jindy nebo nikdy.

Budu rád, když mě upozorníte na chyby, kterých jsem se v zápalu protiargumentace jistě dopustil. Uvítám též obecnou konstruktivní diskuzi na téma GMO.

       

Hodnocení: 75 %

        špatnédobré        

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Vložit další komentář

9.9.2013 21:54 SKK
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
A co říkáš na Sýrii?
Jendа avatar 9.9.2013 21:58 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Agent avatar 9.9.2013 22:12 Agent | HC city
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Sýry mám rád. Ale nesmí v nich být moc chemie.
Nevěděl zpočátku, co si počít, jak žít, co dělat, ale brzy se vpravil do role samotáře.
Jendа avatar 9.9.2013 22:20 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Ale nesmí v nich být moc chemie.
Například lipidy, bílkoviny a další podobné chemické látky? :)
=^..^= AmigaPower® avatar 10.9.2013 16:06 =^..^= AmigaPower® | skóre: 30 | blog: BLB | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Vzhledem k tématu výše to byla evidentní narážka/vtip a rozhodně se nejednalo o sejry ;-)
9.9.2013 22:40 SKK
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
S tou chemií se mi asociovalo, že soused si nechal od jézéďáků (dnes už akciovka jézédé) zasít pšenici, samozřejmě si ji od nich nenechal na svém políčku postříkat, takže on pěstoval ekologickou a oni pěstovali na zisk. Zatímco ta jézéďácká byla vysoká, velké klasy, tak ta jeho zůstala menší, klasy nic moc. Proč to ale píšu, když přilétli vrabci, té jezedácké se ani nedotkli a tu jeho sezobali téměř všechnu. Proč se nedali do té jézeďácké, když byla jistě mnohem výživnější? Lidé tady si myslí, že za to může právě ta chemie a postřiky, že i když se nestříká proti vrabcům, jsou vrabci schopní poznat nějaké špatné látky z postřiků a preferovat jimi netknutou pšenku. Poučení? GMO klidně jo, ale pečlivě označovat, za každou cenu bránit křížení s normálními rostlinami (neměl by být problém) a dát lidem možnost volby (jo, přinutit prodejce GMOček nejít pod cenu těch samých neGMO produktů).
Jendа avatar 9.9.2013 22:45 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Zatímco ta jézéďácká byla vysoká, velké klasy, tak ta jeho zůstala menší, klasy nic moc.
To se dá čekat, ostatně proto se to stříká…
Proč to ale píšu, když přilétli vrabci, té jezedácké se ani nedotkli a tu jeho sezobali téměř všechnu. Proč se nedali do té jézeďácké, když byla jistě mnohem výživnější?
Mohlo by to souviset s tím, že vrabci jsou i po hmyzu a červech, ne jen po zrnách. Na postříkané červi nežijí. Nebo možná tak, že vrabci zobou hlavně vypadlá zrna a polehané a spadlé klasy, které taky v té dobře žijící pšenici být nemusely.
GMO klidně jo, ale pečlivě označovat
Osobně proti označování ani tak nejsem, i když… „Když jsou Židé tak bezpeční, proč jsme proti jejich pečlivému označování hvězdou?“
(jo, přinutit prodejce GMOček nejít pod cenu těch samých neGMO produktů)
Já nemůžu za to, že neGMO mají prostě jako starší/„zaostalejší“ technologie vyšší výrobní náklady…
10.9.2013 06:28 xxxxxxxxxxx | skóre: 13 | blog: rhrtshrth
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
To s těma židama je od tebe tedka pěknej úlet. :-)) To bych ti mohl rovnou prodávat neoznačenej pytel s exrementy uvnitř s nápisem jídlo a nebo rovnou pytel něčeho bez označení... :-)))
Jendа avatar 10.9.2013 11:54 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Exkrementy jsou jednoznačně zdravotně škodlivé a pytel bez označení by si snad nikdo rozumný nekoupil.
10.9.2013 10:14 prqek | blog: prqek
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
GMO klidně jo, ale pečlivě označovat
Osobně proti označování ani tak nejsem, i když… „Když jsou Židé tak bezpeční, proč jsme proti jejich pečlivému označování hvězdou?“
Já myslel, že ty jsi jeden z těch, co tu tak často brojí proti argumentačním klamům. Nebo se pletu?
Jendа avatar 10.9.2013 11:53 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Ukazuji, že ne vždy je přikázané označování všeho kolem k dobru. Očekávám, že předřečník přijde s argumentem, proč zrovna označování GMO spadá do té skupiny, kde je to správně. Nepřijde mi to jako argumentační klam - můžeš ukázat?
10.9.2013 12:22 prqek | blog: prqek
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Přijde mi to jako klamná analogie. Nevidím souvislost mezi Židy a GMO, tak proč srovnávat jejich označování? Podobně by se dalo mluvit třeba o označování prodávaných jedů. Povinné označování Židů ukázalo na negativa toho, když se povinně označují příslušnící nějakého národa, ne na škodlivost označování jako takového. Ten tvůj argument je z kategorie "zakažme to, protože se to dá použít k něčemu špatnému". Pokud chceme srovnávat s něčím povinné označování GMO, tak spíš s povinným uváděním složení potravin.
Jendа avatar 10.9.2013 12:37 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Já zase nevidím souvislost mezi složením potravin a tím, jestli ta kukuřice byla šlechtěná, GMO nebo kolem ní tancovaly 30. dubna v noci čarodějnice.
10.9.2013 13:28 prqek | blog: prqek
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Psal jsem "spíš", tedy, že to považuji za vhodnější srovnání, a to proto, že v obou případech jde o to, z čeho ta potravina je. Můžem samozřejmě diskutovat o tom, jaký má GMO vliv na kvalitu oné potraviny, její zdravodní nezávadnost či prospěšnost. Ale to je jiná diskuze, do té se pouštět nechci.
pavlix avatar 10.9.2013 19:58 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Ono asi úplně není dobré argumentovat, že je něco hloupé tím, že dokážu vymyslet něco ještě hloupějšího.
Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
10.9.2013 12:30 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Vzhledem k frekvenci introgrese si myslím, že označování bude brzy obsolete.
Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
26.1.2014 05:38 klo
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Hele vím to jenom z vyprávění od známýho zemědělce: v těch velkopěstitelskejch prostředích, kde se používaj postřiky, se prej sejou odrůdy pšenice, který jsou na tom stříkání závislý. Jsou optimalizovaný na větší výnos, ale za cenu ztráty nějaký míry vlastní obranyschopnosti.

Ten člověk dokonce srovnával i nějakou "starou odrůdu pšenice" (geneticky z doby před užíváním postřiků) a současnou komerční -- bez postřiků ta stará rostla líp a míň trpěla na plevely a škůdce.

Zdrojem ti to teď nedoložím, mám to per huba.

Ale platí to obecnějc -- existujou tradiční krajový odrůdy (stromů, zeleniny, plodin), adaptovaný na místní podmínky, jenomže v obchodech s osivem a semeny se prodávaj zejména nějaký euro-odrůdy, optimalizovaný na obecnost a chemický ošetřování. Existuje real-world p2p síť "Gengel", kde se se decentralizovaným způsobem uchovává a množí tehle "tradiční" genetickej materiál.
9.9.2013 22:51 loki
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
jo, přinutit prodejce GMOček nejít pod cenu těch samých neGMO produktů

A chcete tuto regulaci stanovit z Prahy nebo rovnou z Bruselu?
9.9.2013 23:10 loki
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
A chcete tuto regulaci stanovit z Prahy nebo rovnou z Bruselu?
10.9.2013 10:17 petr
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Protože JZD-pšenice nebyla napadena všelijakými možnými škůdci, takže zrno drželo v klasech a vrabci nemohli nic na zemi zobat? Nebo snad vrabci vyzobávají stojící zdravé klasy?
11.9.2013 13:39 ten imbecil co se vydával za SKK
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
S tou chemií se mi asociovalo, že soused si nechal od jézéďáků (dnes už akciovka jézédé) zasít pšenici, samozřejmě si ji od nich nenechal na svém políčku postříkat, takže on pěstoval ekologickou a oni pěstovali na zisk. Zatímco ta jézéďácká byla vysoká, velké klasy, tak ta jeho zůstala menší, klasy nic moc. Proč to ale píšu, když přilétli vrabci, té jezedácké se ani nedotkli a tu jeho sezobali téměř všechnu. Proč se nedali do té jézeďácké, když byla jistě mnohem výživnější? Lidé tady si myslí, že za to může právě ta chemie a postřiky, že i když se nestříká proti vrabcům, jsou vrabci schopní poznat nějaké špatné látky z postřiků a preferovat jimi netknutou pšenku. Poučení? GMO klidně jo, ale pečlivě označovat, za každou cenu bránit křížení s normálními rostlinami (neměl by být problém) a dát lidem možnost volby (jo, přinutit prodejce GMOček nejít pod cenu těch samých neGMO produktů).
ups, špatný nick
11.9.2013 15:46 administrator
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Falšovatelé SKK neexistují. Nikdo nemá výhradní práva na třípísmenou přezdívku v diskuzi a laskavý čtenář by si mohl povšimnout, že s danou přezdívkou může jako nepřihlášený komentovat kdokoliv.
i stalker
11.9.2013 20:21 an/nu/al ryegrass
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
S tou chemií se mi asociovalo, že soused si nechal od jézéďáků (dnes už akciovka jézédé) zasít pšenici, samozřejmě si ji od nich nenechal na svém políčku postříkat, takže on pěstoval ekologickou a oni pěstovali na zisk. Zatímco ta jézéďácká byla vysoká, velké klasy, tak ta jeho zůstala menší, klasy nic moc. Proč to ale píšu, když přilétli vrabci, té jezedácké se ani nedotkli a tu jeho sezobali téměř všechnu. Proč se nedali do té jézeďácké, když byla jistě mnohem výživnější? Lidé tady si myslí, že za to může právě ta chemie a postřiky, že i když se nestříká proti vrabcům, jsou vrabci schopní poznat nějaké špatné látky z postřiků a preferovat jimi netknutou pšenku. Poučení? GMO klidně jo, ale pečlivě označovat, za každou cenu bránit křížení s normálními rostlinami (neměl by být problém) a dát lidem možnost volby (jo, přinutit prodejce GMOček nejít pod cenu těch samých neGMO produktů).
já u jézéďáků (dnes už akciovka jézédé) dojil krávy
9.9.2013 23:17 loki
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Tak si je nekupuj, nebo chces regulovat i syry?
11.9.2013 14:20 ten imbecilni sklerotik co se vydával za SKK
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
hups, opět :-):-):-):-):-)jsem nějak zapomněl, co ve skutečnosti jsem
9.9.2013 22:34 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Úplně bezvýznamný rozhovor. Najdi si nějakou vážnou vědeckou kritiku GMO. Závažných námitek proti je mnoho.
Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
Jendа avatar 9.9.2013 22:37 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Najdi si nějakou vážnou vědeckou kritiku GMO. Závažných námitek proti je mnoho.
Pokusil jsem se, nenašel. Můžeš nějaké uvést?
Jendа avatar 9.9.2013 22:41 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Pokusil jsem se
(samozřejmě déle, než ty tři minuty mezi mým a tvým komentářem - hledal jsem již dříve, opravdu mě to zajímá) (prosím o zmínění obecných problémů technologie jako takové - že je Monsanto monopolista s chováním horším než Microsoft a Apple a že vyrábí některé věci, které jsou fakt jedovaté, vím a píšu to v zápisku)
9.9.2013 22:42 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Sakra, tak to zkus líp, jestli máš na to čas.
Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
Jendа avatar 9.9.2013 22:49 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Nacházím především argumenty skupin:
 • Monsanto je monopolista a fuj fuj (souhlasím, ale nejde o problém GMO, ale politiky kolem).
 • Jedna konkrétní plodina syntetizuje jed, který po požití škodí. (též nejde o problém GMO jako takových, ale tu konkrétní plodinu)
 • RoundUp ready plodiny podporují užívání roundupu (dtto)
A pak na různá nepodložená (pokusem ani teoreticky) plácnutí o obecné škodlivosti.
9.9.2013 23:03 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Tak jdi do vědecký literatury.
Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
Jendа avatar 9.9.2013 23:13 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Prošel jsem si prvních 40 výsledků na keyword GMO v PubMedu. Nic zajímavého jsem tam nenašel. Nemohl bys už napsat něco konkrétního? Myslím, že ti to zapere méně času než tento ping-pong.
9.9.2013 23:39 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Nemůžu nic napsat o GMO obecně kromě toho, že je lidstvo nepotřebuje a může spokojeně prosperovat, imho dokonce daleko lépe, bez nich. GMO jsou jen další věc která přinese pohádkové zisky malým skupinám kapitalistů na úkor všech ostatních.

Když ale ponechám stranou ekonomické, společenské a politické dopady (Monsanto, patenty atd.) a omezím se na biologická rizika, pak jsem toho za svoje studia slyšel dost. Záleží na konkrétním organismu a konkrétní modifikaci jaké nebezpečí může představovat. Nejvíc mě znervozňují "superplevele", GMO-indukovaná toxicita a přímé či nepřímé dopady GMO na biodiverzitu. Přečti si něco o gene flow mezi plodinami a planými rostlinami. Literatura je k tomu bohatá.
Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
9.9.2013 23:47 loki
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
GMO jsou imho bezkonkurencni pro cloveka, ktery potrebuje obcas neco koupit. Nevim, ale proste se mi nelibi zakazovat neco jenom proto, ze to "neni prirodni".

Nikdo nikoho nenuti nic kupovat. Kdo chce, at ji produkty ze sve zahradky nebo od souseda. Kdo se chce stravovat v mcdonalds, at se stravuje, jeho volba a svoboda. Na druhou stranu by ale bylo treba zrusit socialisticke zdravotnictvi a kolektivni zdravotni progresivni zdaneni.

Poslednich x desetileti u nas funguje socialisticky zdravotni model zalozeny na nucenem prerozdelovani prostredku. Vysledkem toho je, ze za zdravotni pojisteni clovek plati ne podle toho, jaky ma zdravotni stav, ale podle sveho prijmu. Tento system je samozrejme spatny a do budoucna patrne neudrzitelny.
9.9.2013 23:53 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Podle mě je namístě chránit biodiverzitu pomocí zákazů, ať už určitých třebas geneticky modifikovaných nebo třebas invazivních druhů.

Jak to souvisí se socialismem, zdravotnictví a nakupováním je mi teď jedno.
Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
Jendа avatar 10.9.2013 00:00 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Podle mě je namístě chránit biodiverzitu pomocí zákazů, ať už určitých třebas geneticky modifikovaných nebo třebas invazivních druhů.
Brambory? A proč ne i šlechtěných druhů? Ale jo, s tím „určitých“ je to OK - třeba vysazování mandelinky nebo bolševníku jistě není nic bohulibého. Záleží na tom, co se pod to „určitých“ schová. Posuzoval bych ale jiné atributy organismu než způsob, kterým bylo jeho vytvoření dosaženo.
10.9.2013 00:06 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Pokud by brambory začaly zarůstat hřebeny Krkonoš, tak klidně i brambory. Šlechtěné druhy je v odůvodněných případech samozřejmě nutné regulovat úplně stejně.

Zemědělství je průmyslová činnost s dalekosáhlými dopady a pokud je k tomu důvod, je nutné přistoupit třebas i k zákazům. Stejnou logikou jako na ten bolševník a mandelinku můžeš aplikovat na nejednu GMO plodinu. Samozřejmě že by se mělo rozhodovat na základě vlastností daného organismu. Politika a ochrana trhu je ale také důležitá.
Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
Jendа avatar 10.9.2013 00:13 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Pokud by brambory začaly zarůstat hřebeny Krkonoš, tak klidně i brambory.
OK, teď se ale bavíme o situaci, kdy jsme ještě nevyseli - nemohlo to tedy zarůst Krkonoše.
Stejnou logikou jako na ten bolševník a mandelinku můžeš aplikovat na nejednu GMO plodinu.
Ale to já nepopírám. Jenom z prvního komentáře jsem tak nějak nabyl dojmu, že mi ukážeš něco, co lze aplikovat na GMO jako technologii, ne na některé konkrétní produkty. Že bychom zjistili, že celé tohle vlákno vedeme kvůli něčemu, na čem se od začátku shodneme?
10.9.2013 00:26 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Když bude důvod se obávat, že by invazivní brambory mohly způsobit katastrofu jako např. králící v austrlii, pak je na místě předběžná opatrnost.

Technologie je jenom technologie, co má význam jsou její produkty. GMO je cokoli od svítící akvarijní rybičku přes mrkev s prodlouženou trvanlivostí po beton žeroucí agresivní megažížalu. Těžko to házet do jednoho pytle.
Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
10.9.2013 00:01 loki
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Zakazy a biodiverzita nejsou stejna mnozina.
10.9.2013 00:07 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Proč? Naopak!
Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
Marcela* avatar 10.9.2013 09:49 Marcela* | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Podle mě je namístě chránit biodiverzitu pomocí zákazů, ať už určitých třebas geneticky modifikovaných nebo třebas invazivních druhů.

Jak to souvisí se socialismem, zdravotnictví a nakupováním je mi teď jedno.
+1
Nejvyšší myšlenka je vždy ta, která obsahuje radost...
=^..^= AmigaPower® avatar 11.9.2013 15:19 =^..^= AmigaPower® | skóre: 30 | blog: BLB | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Poslednich x desetileti u nas funguje socialisticky zdravotni model zalozeny na nucenem prerozdelovani prostredku. Vysledkem toho je, ze za zdravotni pojisteni clovek plati ne podle toho, jaky ma zdravotni stav, ale podle sveho prijmu. Tento system je samozrejme spatny a do budoucna patrne neudrzitelny.
Souhlas, pořád propaguju systém "poviného ručení" pro auta. Otázkou zůstává, jak by se ti líbila kapitalistická verze, že půl života platíš minimum, protože máš maximálně rýmičku, ale pak dostaneš leukémii a zvednou ti to na čtyřnásobek tvýho platu...
Jendа avatar 9.9.2013 23:56 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Nemůžu nic napsat o GMO obecně kromě toho, že je lidstvo nepotřebuje a může spokojeně prosperovat, imho dokonce daleko lépe, bez nich.
Aha, ale to už je trochu někde jinde než „závažné vědecké námitky proti GMO“. IMHO si zase myslím, že jejich rozumné použití může lecčemu pomoci - třeba můžou produkovat víc vitamínů nebo nebudou potřebovat tak často hnojit a práškovat.
GMO jsou jen další věc která přinese pohádkové zisky malým skupinám kapitalistů na úkor všech ostatních.
To je podle mě otázka regulace. Ano, současný stav nahrává monopolistovi (ví, kde „zatlačit“, aby mu „něco prošlo“) - pro konkurenci je vstupní bariéra nepřekonatelná. Absurdity v patentovém právu tomu taky moc nepomáhají.
Záleží na konkrétním organismu a konkrétní modifikaci
No právě.
Záleží na konkrétním organismu a konkrétní modifikaci jaké nebezpečí může představovat. Nejvíc mě znervozňují "superplevele"
Jak se takový superplevel vyrábí?
GMO-indukovaná toxicita
Tomu jsem se věnoval v částech označených #2 a #3 v zápisku.
a přímé či nepřímé dopady GMO na biodiverzitu
Myslím, že mohou být podobné, jako dopady jiných monokultur.
Přečti si něco o gene flow mezi plodinami a planými rostlinami. Literatura je k tomu bohatá.
Jo, to jsem studoval. Nevidím tam ale žádné problémy, které by neexistovaly i u „standardně“ vyšlechtěných plodin.
10.9.2013 00:18 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Závažné vědecké námitky proti GMO si laskavě nejlépe na WOSu najdi sám.

Co se vitaminů týče, nesouhlasím. Představuješ si to tak, že je výhodnější dát si denně sedm hamburgerů a jeden GMO pomeranč, který pokryje dvakrát doporučenou denní dávku každého vitaminu?
Jak se takový superplevel vyrábí?
Načti si sám.
GMO-indukovaná toxicita
Takovou řepku zabíjející škůdce a s nimi i, já nevím, motýly a včely považuju myslím oprávněně za nepřijatlenou věc.
Myslím, že mohou být podobné, jako dopady jiných monokultur.
Případ od případu.

Teoreticky GMO žádný problém který by neexistoval u „standardně“ vyšlechtěných plodin nepředstavují. Praxe je však taková, že se s různými GMO vybavenými všelijakými roztodivnými a někdy dost divokými vlastnostmi roztrhl pytel, zatímco „standardně“ šlechtěné plodiny se mění dost pomalu a spíš v kvantitativních znacích a jen zřídka získají nějakou novou kvalitu jak ze sci-fi románu (osobně žádný takový případ neznám).
Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
Jendа avatar 10.9.2013 00:54 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Závažné vědecké námitky proti GMO si laskavě nejlépe na WOSu najdi sám.
Díky za motivaci rozchodit si Shibboleth. Leč na dotaz GMO jsou výsledky dost podobné PubMedu a nevím, co jiného mám hledat.
Představuješ si to tak, že je výhodnější dát si denně sedm hamburgerů a jeden GMO pomeranč, který pokryje dvakrát doporučenou denní dávku každého vitaminu?
Představuju si to tak, že pokud žiju v podmínkách, kde nerostou pomeranče, a ekonomika mé země je ve sračkách tak, že není možné pomeranče importovat, budu rád za to, když budou vitamíny v rejži, kterou si ještě dovolit můžu.
Načti si sám.
Z toho, co jsem si načetl, se mi furt zdá, že když budu pole konvenčních plodin něčím pravidelně stříkat, tak ho vypěstuju taky. Pak tady je druhá možnost: rezistence se zanese mezidruhovým přenosem genu z rezistentního GM do plevelu, co roste vedle (netuším, jak to může být pravděpodobné). Ani tady nevidím problém: začali jsme s tím, že herbicid nemůžeme použít, protože by zabil i tu naši plodinu, končíme s tím, že herbicid nemůžeme použít, protože je plevel rezistentní. Nic se nezměnilo.
Takovou řepku zabíjející škůdce a s nimi i, já nevím, motýly a včely považuju myslím oprávněně za nepřijatlenou věc.
Ano, ale nějak nechápu, jaký to má mít důsledek na naši debatu.

(co když jediný přípravek, který máme, je neselektivní insekticid, a bez něj prostě vůbec nic nesklidíme? obětovat flóru v okolí?)
Případ od případu.
Přesně. A někdy dokonce mohou být lepší - třeba když místo stříkání Bt, které zabíjí všechen hmyz v okolí, použiješ kukuřici s Bt vevnitř, která zabíjí jen své škůdce.
Teoreticky GMO žádný problém který by neexistoval u „standardně“ vyšlechtěných plodin nepředstavují. Praxe je však taková, že se s různými GMO vybavenými všelijakými roztodivnými a někdy dost divokými vlastnostmi roztrhl pytel, zatímco „standardně“ šlechtěné plodiny se mění dost pomalu a spíš v kvantitativních znacích a jen zřídka získají nějakou novou kvalitu jak ze sci-fi románu (osobně žádný takový případ neznám).
OK
10.9.2013 01:14 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Možná by stálo za to pustit si záznamy z pár konferencí o GMO. Pár přednášek osobností je asi větší přínos stovky odkazů z databáze.

Podle mě když mi ekonomika nedovolí nakoupit si v krámě pestré a zdravé potraviny, pak mi nejvíc pomůže, když si něco můžu pěstovat sám, případně moje vesnice. Nevidím jak může GMO pomoct chudému jedinci. Stačí trocha indigenního ovoce a zeleniny, sem tam kus nějakýho živočicha a člověk má vitaminů hafo. Hladomory GMO neodvrátí, protože k hladomorům snad už nedochází kvůli podprodukci nebo nízké nutriční hodnotě produktů, nýbrž kvůli problémům s distribucí.

Ano, stříkání vede rezistenci, jasně. GMO rezistentní k roundupu jsou ale trochu jiný kafe. Raději než tupé spoléhání se na GMO a plošné stříkání všeho roundupem bych viděl biologicky poučenější a dlouhodobě udržitelnější agronomické postupy, a že jich je. Podrobně je ale neznám, protože nejsem zemědělec.

Nelze aby kytka zabíjela jenom svoje škůdce. Tak selektivní manipulace není možná. A třeba takový toxický pyl, to je imho válečný zločin. Zisky nějaké firmy pro mě prostě nejsou dostatečně pádným argumentem pro GMO.

Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
Jendа avatar 10.9.2013 01:33 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Možná by stálo za to pustit si záznamy z pár konferencí o GMO. Pár přednášek osobností je asi větší přínos stovky odkazů z databáze.
Ach jo…
pak mi nejvíc pomůže, když si něco můžu pěstovat sám, případně moje vesnice. Nevidím jak může GMO pomoct chudému jedinci
Třeba tak, že když by předtím musel nakupovat hnojiva, postřiky a řešit konzervaci sklizeného, tak to teď má všechno builtin? (tj. nemusí se řešit ta distribuce, se kterou jsou, přesně, jak píšeš, problémy) A jestli to může pomoct v „rozvinutém světě“? Třeba kytky s lepším uptake fixovaného dusíku nebo dokonce fixací dusíku uvnitř by mohly vyřešit problém s eutrofizací našich řek.
Nelze aby kytka zabíjela jenom svoje škůdce.
Proč ne? Představ si, že máš kytku, jejíž stonek žere červ. Uděláš, aby jen a pouze ve svém stonku syntetizovala Bt (nebo ještě lépe nějakou variantu s kratším poločasem rozpadu) - takže okolí nic nepozná, pozná to jen ten, kdo se přímo do toho stonku zakousne.
Zisky nějaké firmy pro mě prostě nejsou dostatečně pádným argumentem pro GMO.
To jsem snad nikdy nikde netvrdil!
10.9.2013 01:50 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Pohnojíš mrvou, místo stříkání budeš plejt a konzervovat můžeš sušením. Si myslíš, že to musí být věda pěstovat jídlo? Vůbec.

Mám dojem, že považuješ GMO za zázračnou odpověď na každý problém. Povím ti, že eutrofizaci řek ani žádný jiný vážný ekologický problém pomocí GMO nevyřešíš. Mimochodem přehnojená zelenina moc dobře nechutná, a totéž bude platit pro GMO zázraky.
Proč ne? ...
Dobře no, tak to zařiď, přines na trh a můžeš začít rejžovat.

Neříkám, žes to tvrdil. Píšu to protože jediný skutečný argument pro GMO se kterým jsem se setkal jsou právě něčí zisky.
Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
Jendа avatar 10.9.2013 02:04 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Si myslíš, že to musí být věda pěstovat jídlo?
Myslím si, že je věda pěstovat jídlo pro 8G lidí a myslím si, že je věda pěstovat jídlo tak, aby se zemědělství mohlo věnovat jen pár procent populace.
Povím ti, že eutrofizaci řek ani žádný jiný vážný ekologický problém pomocí GMO nevyřešíš.
Já jsem své tvrzení podložil odkazem. Teď je řada na tobě.
Mimochodem přehnojená zelenina moc dobře nechutná, a totéž bude platit pro GMO zázraky.
Já vím, koncentruje to nezpracované dusičnany. I to by šlo vyřešit vhodným genetickým programem :-).
Dobře no, tak to zařiď, přines na trh a můžeš začít rejžovat.
Nemůžu, protože
 • žiju v zemi, kde se to nesmí
 • žiju v zemi, kde na to už je patent
 • nemám prachy na HW a vývoj, muselo by se nás složit víc (work in progress)
 • nemám na samotné provedení něčeho takového znalosti a když jsem si před chvílí vybíral mezi matfyzem a přírodovědou, vybral jsem si matfyz; IT je way :)
 • Monsanto něco podobného už dělá
 • (a kdybych to fakt vyrobil, tak to nejspíš dám pod GPL)
pavlix avatar 10.9.2013 09:13 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Právě jsi uvedl několik závažných argumentů proti GMO.
Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
Jendа avatar 10.9.2013 11:54 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Sorry, nevidím je tam.
Jendа avatar 11.9.2013 18:26 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
(což mělo znamenat „můžeš je vypíchnout a trochu rozvést?“)
10.9.2013 12:20 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Ty bys chtěl, aby 8 miliard lidí bylo potravinově závislých na produktech hrstky firem dodávajících osivo velkozemědělcům zaměstnávajícím 2 % populace?

Chceš odkaz dokazující tvrzení, že GMO něco nevyřeší?

Já ti nevím, přijde mi, že jídla je všude dost kromě míst kam se ho nedaří distribuovat. Vidím severní Ameriku a Evropskou Unii trpící nadprodukcí a nadkonzumací spíš než podprodukcí, vidím jak se v krámech prodávají čím dál horší amarouny. Jak jsem už řekl, nevidím důkaz, že GMO něco dobrého přinese spotřebitelům.
Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
Jendа avatar 10.9.2013 12:35 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
závislých na produktech hrstky firem
Ne. Vždyť píšu, že provedení s monopolem a nedej bože ještě DRM („osivo nevyklíčí, pokud nám nebudete platit výpalné“) je velmi špatné (neznám dostatečně silné slovo, jak bych tu špatnost mohl vyjádřit).
Chceš odkaz dokazující tvrzení, že GMO něco nevyřeší?
Ty jsi řekl, že GMO nemá vůbec žádné pozitivní přínosy. Takové tvrzení se dost blbě podkládá (obecně neexistence něčeho se blbě podkládá), nicméně protože já tvrdím opak, uvedl jsem nějaké možnosti, o kterých jsem přesvědčen, že jsou přínosné. Očekávám, že je nějak vyvrátíš.
Já ti nevím, přijde mi, že jídla je všude dost kromě míst kam se ho nedaří distribuovat.
Přiznám se, že na toto nejsem odborník. Zkusme se bavit ne kolik, ale jak.
10.9.2013 12:53 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Řekl jsem, že GMO mají pozitivní přínosy pro zisky určitých firem a že o jejich přínosu pro obyčejné lidi včetně obyčejných zemědělců silně pochybuju. Když si vezmu co mě chutná a co ne, takmi přijde, že nejlepší způsoby jak vypěstovat a připravit veškeré jídlo které potřebujeme jsou známé už stovky let.
Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
10.9.2013 14:52 w4rr10r
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Já ti nevím, přijde mi, že jídla je všude dost kromě míst kam se ho nedaří distribuovat. Vidím severní Ameriku a Evropskou Unii trpící nadprodukcí a nadkonzumací spíš než podprodukcí, vidím jak se v krámech prodávají čím dál horší amarouny.

V Americe je vycerpana puda, obrovske problemy s erozi. V Australii dlouhodobe sucho. Cina neni zemedelsky sobestacna. Jenom tohle pred nekolika dekadami zivilo pul sveta, dneska se tam potraviny importuji.

10.9.2013 15:52 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
To je samozřejmě pravda, ale nevidím jak třeba těm Američanům pomáhají problémy s půdou a erozí řešit GMO. V Číně se silně rozmáhá obezita, mimochodem. Jistě spousta lidí přemýšlí nad tím jak by bylo úžasné mít dusík fixující a na hranolky se samorozpadající brambory s vysokým obsahem všech vitaminů a esenciálních mastných kyselin, ale já o ně nemám zájem.
Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
12.9.2013 05:13 pc2005 | skóre: 38 | blog: GardenOfEdenConfiguration | liberec
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
když jsem si před chvílí vybíral mezi matfyzem a přírodovědou, vybral jsem si matfyz; IT je way
No nevím, právě to genetické inženýrství má imho více příležitostí. V dlouhodobém horizontu je asi IT a genetika stejně zajímavá, ale nyní je spousta věcí v genetice neobjevená nebo podobně jako v IT se dají vymyslet překvapivé cesty (asi jako ten turing complete počítač ve stránkovací jednotce x86 :-D).

Navíc genetika umí vytvořit raptora ;-).
26.1.2014 06:00 klo
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
A jakou roli má ten červ ve zbytku ekosystému? Nebo je bezrelační a jeho vychcípání se zbytkem systému nic neudělá?

Viz vůbec sám pojem "škůdce" zmíněný výše v diskusi. Tohle označení přežívá z doby komunismu, kdy se na "užitečné" a "škůdce" rozdělovali mj. i lidé.

Vrabci ti možná žerou to obilí, ale taky žerou nějaký druhy hmyzu. Slimáky žerou ježci. Jeden brouk, kterej je "škůdcem" na jedný plodině ti třeba žere "škůdce" druhý plodiny a tím ji chrání. Je to celý dost propojenej a dost komplexní systém, kterej si udržuje vlastní metastázu, a zřídka se stane, že by vznikla nějaká monokultura. Dynamika těch systémů je docela složitá a sám jí nerozumím víc než gymnaziálně-laicky. Ale bral bych to v potaz při těchhle úvahách.
10.9.2013 11:08 mich | skóre: 16
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Možná by stálo za to pustit si záznamy z pár konferencí o GMO. Pár přednášek osobností je asi větší přínos stovky odkazů z databáze.
Neustále odkazuješ na zdroje, které ty jsi viděl a ostatní si přece mohou najít. Můžeš prosím dodat konkrétní odkazy? O GMO se dá najít opravdu mnoho informací, dost velká část je ale na úrovni toho rozhovoru, který rozebíral Jenda v blogu. Za jakýkoli odkaz, který považuješ za relevantní budu vděčný.
je to teď v módě, na žive o tom furt píšou
10.9.2013 12:08 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Na základě čeho chceš po mě abych trávil čas rešerší za druhé? Co po mě chceš? BibTeX databázi a dvacetistránkový výcuc? Zadat nějaká klíčová slova, např. "impact of genetically modified" do inputu snad zvládne každý. Kdo si chce číst, může si počíst.
Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
10.9.2013 13:53 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Já vím o 10 studiích potvrzujících existenci létajícího špategového monstra. Cože? Že mi to nevěříš? Zadat klíčová slova "spaghetti monster existence" do inputu snad zvládne každý, ne? Tak si to zadej a počti si. Že jsi nic relevantního nenalezl? Ne, nebudu ti tady nic odkazovat, ale stále mam pravdu. Hele sorry, na základě čeho po mě chceš, abych trávil čas řešerší za druhé? Udělej si tu rešerši sám, a zjistíš, že špagetové monstrum existuje.
Přidej se k odporu proti eko-fanatismu! Konzumuj prémiové informace plné zdravého rozumu a vyhýbej se těm nevhodným!
10.9.2013 16:12 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
O introgresi, obnovení fertility a třeba účincích na necílové druhy včetně opylovačů si opravdu může přečíst kdokoli. Konkrétní GM plodiny mají konkrétní úskalí, každá jiné, a já prostě nejsem dostatečně horlivý odpůrce GM v krajině na to abych musel investovat čas do odrážení útoků na studie jiných lidí.

Dohodněme se na tom, že zastávám jediný názor a sice ten, že nevidím dostatek důvodů proč potřebujeme masové rozšíření GMO, a proto jsem spíš proti němu. Už tak se dneska u zemědělských rostlin a živočichů potýkáme se ztrátou diverzity. Považuju docela za riziko jestli všichni budou pěstovat tu samou kukuřici, tu samou sóju, ty samé krávy a ty samé brambory od jedné nebo několika málo firem. Co až se objeví nějaký nečekaný pathogen? Kde vezmou zemědělci alternativní osivo? Podle mě je jedinou možnou cestou k dlouhodobě udržitelnému zemědělství pěstování a chování co největšího počtu genotypů vzešlých z kombinace umělé a přirozené selekce. Že by se o krmení světové populace mohly starat teamy s pipetama co každý problém vyřeší novou přelomovou manipulací? Jsem skeptický.
Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
10.9.2013 16:36 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Ok, no to už jsme ale někde jinde.

Jinak já osobně si myslím, že určitý zdraví skepticismus je taky na místě. Jednak je potřeba mít na paměti, že člověk nemůže poručit větru, dešti a jednak mám obavy, že se GMO nezvládne společensky/politicky - ie. DRM, monopolismus, atd. Což už je ale jiná věc.
Přidej se k odporu proti eko-fanatismu! Konzumuj prémiové informace plné zdravého rozumu a vyhýbej se těm nevhodným!
10.9.2013 16:37 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Ale fuj, s/zdraví/zdravý/
Přidej se k odporu proti eko-fanatismu! Konzumuj prémiové informace plné zdravého rozumu a vyhýbej se těm nevhodným!
10.9.2013 10:27 petr
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Kdyby zabíjela včely, tak by sama napřežila.
10.9.2013 12:12 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
WTF
Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
xxx avatar 10.9.2013 00:32 xxx | skóre: 42 | blog: Na Kafíčko
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Takze z vedecke kritiky se nam pomalu stala ideologicka (politicka a socialni) kritika. No vyborne. Nejsme zastancem GMO, ale vase vykriky ve stylu: "Hledej ty nicko", pusobi spis komicky, nez uderne.
Please rise for the Futurama theme song.
10.9.2013 00:42 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
A co já s tím? Přece nepůjdu do databází vyhledat a pak přečíst patnáct nejnovějších review, když nemám ambici zúčastnit se panelové debaty na toto téma, otázku GMO považuju pro sebe za zodpovězenou a necítím potřebu vést nějakou osvětu. Během studií mi lidi studující nebo zajímající se o GMO a biodiverzitu vykecali nejednou díru do hlavy o tom jak organismy s knockoutovanou reprodukcí nachází způsoby se znovu začít množit, jak dochází k gene flow mezi GMO a planými druhy, jak toxické plodiny zabíjejí hmyz, jak vznikají plevele rezistentní k roundupu apod., že už mě to nebaví. Politika mi přijde zajímavější, takže si prostě budu mluvit o čem chci, díky za pochopení.
Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
10.9.2013 01:01 Dr. Eddy | skóre: 9 | blog: glog | České Budějovice
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Clovece, a tos to nemohl napsat driv? Celou dobu se te Jenda slusne pta, co konkretniho mas na mysli, a az ted ses konecne nechal vyprovokovat k alespon trochu konstruktivnimu komentari? Vzdyt by uplne stacilo vyjmenovat to, co jsi vyjmenoval a trochu to seradit, at si ti, co se o tom chteji dozvedet vic, muzou najit. Jenda hezky uvedl svoje argumenty a dost mu verim, ze dusledne hledal. Zatimco ty jsi celou dobu jen obecne blabolil...
10.9.2013 01:19 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
No vidíš, a mně zrovna to "obecné blábolení" přijde přínosnější než zabředání do detailů jednotlivých dílčích studií.
Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
Jendа avatar 10.9.2013 01:03 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
P=NP, mám důkaz, ale nemám ambici ho tady provádět, otázku pro sebe považuji za zodpovězenou. Papery si každý (pokud má zrovna náhodou správné subscription) může najít.
10.9.2013 01:22 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Žádný důkaz nemám. Důkazy jsou ukryty kdesi v literatuře a to možná to nejlepší co pro tebe můžu udělat je odkázat tě na biologa nebo dva kteří se problémem GMO vs příroda zabývají.
Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
Jendа avatar 10.9.2013 01:42 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Taky mi můžeš zkusit vysvětlit své důvody. Biologa (docenta z natur.cuni) už jsem zkoušel a řekl bych, že jeho postoj je jiný než tvůj, blízký tomu mému. Asi narážím na špatné biology :-).
10.9.2013 01:59 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Taky znám z PřF lidi co ohledně GMO nevidí problém. Buď jsou jim putna, sami na nich nebo s nimi pracují, nebo jsou prostě smířeni, že všechno jde do kelu a role vědce je tomu jen s úžasem přihlížet. Drtivá většina, troufám si říct, je ale vehementně proti. Už takhle máme plno potíží s biologickými invazemi, takže GMO budí oprávněně hrůzu.
Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
10.9.2013 02:04 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Ještě bych tě chtěl upozornit na jeden fenomén: neochotu přepracovaných, spory unavených a studenty znechucených akademických pracovníků vysvětlovat každému svůj postoj. Spousta lidí, a někdy to udělá úplně každý (i já kolikrát při praktikách, zvlášť terénních; kde jsou ty doby...), raději mávne rukou a zvolí cestu nejmenšího odporu za cenu odkývání sebeabsurdnějšího názoru studenta než aby se pouštěla po sto tisící do stejné debaty s dalším mladým filozofem v plné síle.
Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
Jendа avatar 10.9.2013 11:57 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Děkuji za upozornění, toto nebyl ten případ. Nadhodil to sám, když chvíli času po poslední přednášce v semestru vyplnil lightning talkem :) na téma budoucnost biologie.
sami na nich nebo s nimi pracují
Dosud jsem nepochopil, jak něčí zaměstnavatel ovlivňuje validitu dedukce té které osoby.
10.9.2013 12:13 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Futuristi jsou taky zajímavá skupina. Kolikrát jsem někoho slyšel nadšeně mluvit o genetickém vylepšování lidí? ... Ještě že vědci sami nedělají legislativu.
Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
10.9.2013 12:37 David Jaša | skóre: 44 | blog: Dejvův blog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Dosud jsem nepochopil, jak něčí zaměstnavatel ovlivňuje validitu dedukce té které osoby.

It is difficult to get a man to understand something, when his salary depends upon his not understanding it!
Jendа avatar 12.9.2013 03:14 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Pak bych se chtěl zeptat, odkud studovat fyziku (autoři většiny paperů jsou placení vědci) a IT (autoři dokumentace jsou většinou vývojáři dané technologie).
10.9.2013 10:22 melkors | skóre: 13 | blog: kdo_chce_kam
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Žádný důkaz nemám. Protoze ho nema nikdo. Zadny div, vira a racionalno se nikdy nemohly shodnout ...
10.9.2013 12:11 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
O jakém důkazu mluvíš?
Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
11.9.2013 09:24 melkors | skóre: 13 | blog: kdo_chce_kam
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
No prece o tom, ktery jsi dodal
11.9.2013 09:40 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Čehože důkaz očekáváš že dodám?
Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
12.9.2013 08:28 melkors | skóre: 13 | blog: kdo_chce_kam
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Nektereho ze svych tvrzeni. Prozatim vidim jen "hledej, smudlo" a "KAZDY musi videt, ze ...", coz jsou manipulativni tvrzeni a ne dukazy.
12.9.2013 10:58 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Moje tvrzení jsou dobře doložená. Ano, jsou to tvrzení, ale nic manipulativního na nich není. Každý se o nich může sám přesvědčit. Netvrdím že jsem našel živýho trilobita, ale mluvím o banálních, nekontroverzních (mimo Monsanto) a snadno dohledatelných zjištěních, takže mi s tím svým [citation needed] laskavě vlez na záda.
Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
12.9.2013 18:25 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Moje tvrzení jsou dobře doložená. Ano, jsou to tvrzení, ale nic manipulativního na nich není. Každý se o nich může sám přesvědčit.
Doufám, že už ses teda přesvědčil o existenci špagetového monstra a opustil mylnou představu o tom, že by snad nemělo existovat. Vždyť je to dobře doložené, každý si to může snadno ověřit.
Přidej se k odporu proti eko-fanatismu! Konzumuj prémiové informace plné zdravého rozumu a vyhýbej se těm nevhodným!
12.9.2013 23:33 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Já bych raději stvořitele vesmíru do debaty o transgenních plodinách a hospodářských zvířatech netahal.
Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
9.9.2013 23:09 loki
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
At si kazdej rozhodne zasebe jestli si to chce koupit.
9.9.2013 23:10 loki
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Kdyz uz musite pouzit tento nick, tak prosim piste spisovne ;-)
9.9.2013 23:17 loki
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Zdravim jmenovce, muzes mi klidne i tikat, taky volim svoboodny, taky jsem proti regulacim, taky neplatim dane a hlavne – nesnasim Brusel.
9.9.2013 23:23 loki
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Hmm, tak rozdil mezi nami bude ten, ze ja dane poctive platim. To, ze z toho nemam radost, je vec druha. :-)
10.9.2013 14:38 loki
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Taky souhlasim, vsechny regulace zrusit, zadne kontroly na nicom. At si kazdy vyrabi, co chce a lidi kupujou, co chcou. Naky blby predpisy o obsahu nebo oznacovani vyrobku jsou bolsevicky prezitky planovityho hospodarstvi. Vsechno rozhodovani lidem!
10.9.2013 21:51 pako
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Taky souhlasim, vsechny regulace zrusit, zadne kontroly na nicom. At si kazdy vyrabi, co chce a lidi kupujou, co chcou. Naky blby predpisy o obsahu nebo oznacovani vyrobku jsou bolsevicky prezitky planovityho hospodarstvi. Vsechno rozhodovani lidem!
Tak. Nepotřebují nic vědět, hlavně ať se rozhodují! :D
11.9.2013 15:52 administrator
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Taky souhlasim, vsechny regulace zrusit, zadne kontroly na nicom. At si kazdy vyrabi, co chce a lidi kupujou, co chcou. Naky blby predpisy o obsahu nebo oznacovani vyrobku jsou bolsevicky prezitky planovityho hospodarstvi. Vsechno rozhodovani lidem!
Falšovatelé loki neexistují. Nikdo nemá výhradní práva na čtyřípísmenou přezdívku v diskuzi a laskavý čtenář by si mohl povšimnout, že s danou přezdívkou může jako nepřihlášený komentovat kdokoliv.

i imbecil
=^..^= AmigaPower® avatar 9.9.2013 22:37 =^..^= AmigaPower® | skóre: 30 | blog: BLB | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
=^..^= AmigaPower® avatar 9.9.2013 22:38 =^..^= AmigaPower® | skóre: 30 | blog: BLB | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Zajmi... .. . .. ...do píči... .. .
9.9.2013 22:42 SKK
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
A komu cpeš, že jsi hloupej primitivní ochlasta? Považuju tenhle blogový zápisek za mnohem přínosnější pro svět, než je celý tvůj život. Táhni se mrouskat s ufokočkama...
=^..^= AmigaPower® avatar 10.9.2013 00:01 =^..^= AmigaPower® | skóre: 30 | blog: BLB | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Mistře, Vy se můžete podepsat jak chcete a stejně Vás každej prokoukne, Vy jste jedinečnej a nenapodobitelnej, egocentrickej vůl... ;-)
10.9.2013 00:08 backinabag | blog: backinabag
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Ja jsem neprokouk, kdo je Mistr? JJ?
=^..^= AmigaPower® avatar 10.9.2013 16:04 =^..^= AmigaPower® | skóre: 30 | blog: BLB | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
;-)
10.9.2013 16:19 backinabag | blog: backinabag
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Mrkajici smajlik = ano? ;-)
11.9.2013 16:16 starý trik
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Ja jsem neprokouk, kdo je Mistr? JJ?

Přezdívka: backinabag

Datum registrace: 9. 9. 2013
12.9.2013 15:17 backinabag | blog: backinabag
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Tim se snazis naznacit co? Btw, hadanka, co znamena muj nick? ;)
12.9.2013 16:37 latrine
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
12.9.2013 16:59 backinabag | blog: backinabag
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
what the fuck?
11.9.2013 13:42 ten imbecil co se vydával za SKK
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
:-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-)

11.9.2013 13:44 ten imbecil co se vydával za SKK
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
nebo napodobitelnej ;-)
435/2001 avatar 11.9.2013 16:11 435/2001 | blog: .
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Mistře, Vy se můžete podepsat jak chcete a stejně Vás každej prokoukne, Vy jste jedinečnej a nenapodobitelnej, egocentrickej vůl... ;-)
Administrátor tvrdí, že tunajší užívatelia používajú systémy na anonymné prehliadanie webu, preto sa za mňa môžu vydávať, ak sa im to páči. Prajem im ďalšiu plodnú sproluprácu s majstrom.
Ňigda neznaš, kedy ce trafi šľak, ňezostaňe tu po ce aňi ľem mastny fľak.
Jardík avatar 9.9.2013 22:55 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Problém GMO je hlavně v tom, že mohou "nakazit" obyčejné plodiny. Když někdo chce jíst GMO, ať si ho jí, ale ať tím neinfikovává potraviny a plodiny někoho, kdo to nechce. A nejhorší na tom je, že firmy jako Monsanto se soudí s pěstiteli za to, že nějaké GMO pole nakazilo ne-GMO pole a chce po nich za to tučné sumy. Nebo třeba chemtrails, co na nás sypou hliník, aby zlikvidovali ne-GMO plodiny a byli jsme nuceni pěstovat GMO-hliníku-odolné plodiny.
Věřím v jednoho Boha.
Jardík avatar 9.9.2013 22:58 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
A chemtrails není nějaký výmysl, zkuste se někdy dívat z okýnka letadla, abyste vyděli tu špinavou čáru, co to sype, to není žádná kondenzační čára. Někdy se kondenzační čára vytváří, ale ta velmi rychle mizí, na rozdíl od hliníku a dalších prasečin.
Věřím v jednoho Boha.
10.9.2013 10:06 xm | skóre: 36 | blog: Osvobozený blog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
OLOL, tak už i chemtrails? :-) Jardíku, Jardíku, nějak se nám tvůj případ stále víc a víc stupňuje. Víš o tom, že neléčená schizofrenie vede ke kompletnímu rozpadu osobnosti?
Svoboda je tím nejdůležitějším, co máme. Nenechte se o ní připravit, podporujte Pirátskou stranu!
Heron avatar 10.9.2013 10:11 Heron | skóre: 52 | blog: root_at_heron | Olomouc
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky

Nevím, jaké mají mít ty chemtrails smysl, ale pokud je to zamoření nějakého konkrétního území, tak vypouštění čehokoliv z letadla letícího ve výšce 10km je asi ta nejméně efektivní metoda. AFAIK v takové výšce se už jedná o celoplanetární proudění, takže zcela nelokální.

Ovšem rád se nechám poučit ;-)

Jardík avatar 10.9.2013 15:13 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Oni tím ale brání slunečním paprskům (hliník je odráží) a tak "zabraňují globálnímu oteplování" ... až tím nakonec způsobí otravy a globální ochlazování, zabijí 2 mouchy jednou ranou.
Věřím v jednoho Boha.
Heron avatar 10.9.2013 15:27 Heron | skóre: 52 | blog: root_at_heron | Olomouc
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
LOL
Jendа avatar 10.9.2013 15:32 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Řekněme, že má ten hliník tloušťku 1e-5m (o něco tenčí, než standardní alobal). 1 km^2 má tedy hmotnost 27 tun. Země má účinný průřez S = 2 * 2pi*r^2 = 500e6 km^2 (proč 2*? otáčí se). Pro odražení jednoho procenta slunečního záření by tedy bylo potřeba 27*5e6 = 135e6 tun hliníku, což je tříletá světová produkce hliníku na světě. Busted.
Jendа avatar 10.9.2013 15:34 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
S = 2 * 2pi*r^2 = 500e6 km^2
Ty dvojky mi tam trochu haprujou, vydělte si to dvěma :-). Oprava:

S = 2 * pi*r^2 = 250e6 km^2 (proč 2*? otáčí se). Pro odražení jednoho procenta slunečního záření by tedy bylo potřeba 27*2.5e6 = 67.5e6 tun hliníku, což je více než roční světová produkce hliníku. Busted.
rADOn avatar 10.9.2013 16:12 rADOn | skóre: 44 | blog: bloK | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Jenze FEMA ma tajny tovarny na hlinik na Marsu, a ty svetovou produkci doplnuji. Proto je tam prece ten ksicht. A kdyz to nekdo zpochybni tak jejich tajny monitorovaci program ukryty v ockovacich latkach to zjisti a umlci ho. Coz je dokazano tim jak jsi rychle zmenil cisla a honem jsi tam dal mensi. Vsechno je to zidobolsevicka konspirace a Jardik je agent provokater iluminatu, to je prece jasny.

A to ze jsem paranoidni jeste neznamena ze po me nejdou ;-)
"2^24 comments ought to be enough for anyone" -- CmdrTaco
Jardík avatar 10.9.2013 17:55 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
V očkovacích látkách je běžně rtuť a arašídový olej. Teda když vynechám ty viry těch nemocí.
Věřím v jednoho Boha.
10.9.2013 18:21 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Jo, jasně, Jardíku, to bude něco jako s tím rentgenem, co "ničí DNA" :-D
Přidej se k odporu proti eko-fanatismu! Konzumuj prémiové informace plné zdravého rozumu a vyhýbej se těm nevhodným!
rADOn avatar 11.9.2013 10:15 rADOn | skóre: 44 | blog: bloK | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Nesnaž se odvést pozornost na arašídy. Odhalil jsem tě a to už nezakecáš.
"2^24 comments ought to be enough for anyone" -- CmdrTaco
Grunt avatar 10.9.2013 18:00 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Busted.
Z Hracha se nám stal MythBuster?
Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
11.9.2013 09:38 b
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Hliník je v chemtrails hlavně kvůli vyšší teplotě hoření při nárazu letadla do budovy, cílem je bourat mrakodrapy, viz xkcd.com/966

To by ale Jardík už mohl vědět.
Jendа avatar 11.9.2013 13:13 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Hliník je v chemtrails hlavně kvůli vyšší teplotě hoření při nárazu letadla do budovy, cílem je bourat mrakodrapy
Aha! Hliník se zkombinoval s rezavou konstrukcí mrakodrapu a vytvořil termit a to by vysvětlovalo ty stopy po termitu, co našli v troskách!
Jendа avatar 10.9.2013 11:58 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
abyste vyděli tu špinavou čáru, co to sype, to není žádná kondenzační čára
Myslím, že jsem to odhalil: chemtrails jsou přidávány i do nafty a benzínu pro pohon automobilů! Viděl jsi ta šedá a černá mračna, co to někdy sype?!
rADOn avatar 10.9.2013 12:57 rADOn | skóre: 44 | blog: bloK | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Obligátní xkcd (Varování pro jardíka: ješťírkovská propaganda)
"2^24 comments ought to be enough for anyone" -- CmdrTaco
10.9.2013 13:22 loki
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
:-D

Pokud maji volebni pravo lide co veri chemtrails, v budoucnu by ho mely mit i pravnicke osoby, jelikoz jsou pateri ekonomiky prispivajici vysoke prostredky na financovani naseho zbytneleho statniho aparatu.
Jendа avatar 10.9.2013 13:31 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Bál bych se, že pak budou nečestní lidé toto obcházet vytvářením miliónu dummy právnických osob.
10.9.2013 13:34 loki
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Zivot je predevsim bojem o preziti, takze osobne prilisnou solidaritu povazuji za nezadouci - tim spise v pripade, kdyz je zeme zadluzena. V soucasnem eurosocialismu nikdo hlady neumira. Nekdo se narodi krasny, nekdo chytry, nekdo nemocny... Svet proste neni spravedlivy. Svet musi projit tim, aby si lide zvykli byt odpovedni sami za sebe.
lobotron avatar 10.9.2013 13:54 lobotron | skóre: 5
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Pokud maji volebni pravo lide co veri chemtrails
To je věc, co? Volební právo mají dokonce i lidé, kteří chtějí, aby měly volební právo právnické osoby.
We must steer between the "romantics" and the "ostriches".
PepaSFI avatar 11.9.2013 19:43 PepaSFI | skóre: 7 | blog: zlodej_casu
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
mě spíš zaráží že volební právo mají lidé kteří věří předvolebním slibům
Jediný správný stav mysli je úžas. Jediný správný stav srdce je radost.
Jendа avatar 9.9.2013 23:07 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Problém GMO je hlavně v tom, že mohou "nakazit" obyčejné plodiny. Když někdo chce jíst GMO, ať si ho jí, ale ať tím neinfikovává potraviny a plodiny někoho, kdo to nechce.
Problém vyšlechtěné pšenice je hlavně v tom, že může "nakazit" obyčejné plodiny. Když někdo chce jíst pšenici, ať si ji jí, ale ať tím neinfikovává potraviny a plodiny někoho, kdo to nechce.
A nejhorší na tom je, že firmy jako Monsanto se soudí s pěstiteli za to, že nějaké GMO pole nakazilo ne-GMO pole a chce po nich za to tučné sumy.
Jedna věc je soud a druhá věc je jak dopadne. Mrkva se taky bude soudit s Dopravním podnikem o vydání předpisu D42/42 o nošení ručníků v metru. Že mu to zamítnou jako hovadinu je důležitější.
A nejhorší na tom je, že firmy jako Monsanto se soudí s pěstiteli za to, že nějaké GMO pole nakazilo ne-GMO pole a chce po nich za to tučné sumy.
Nevěřím tomu, že se Monsanto bude soudit třeba kvůli GMO konkurence („nějaké GMO“)
A nejhorší na tom je, že firmy jako Monsanto se soudí s pěstiteli za to, že nějaké GMO pole nakazilo ne-GMO pole a chce po nich za to tučné sumy.
Že je Monsanto zvrácená firma vím taky. Ale používat nekalé praktiky Monsanta jako argument proti GMO je jako používat nekalé praktiky Microsoftu či Sony jako argument proti počítačům.
A nejhorší na tom je, že firmy jako Monsanto se soudí s pěstiteli za to, že nějaké GMO pole nakazilo ne-GMO pole a chce po nich za to tučné sumy.
Máš na mysli nějaký konkrétní případ, kde to bylo fakt takhle jasné?
Nebo třeba chemtrails, co na nás sypou hliník, aby zlikvidovali ne-GMO plodiny a byli jsme nuceni pěstovat GMO-hliníku-odolné plodiny.
[citation needed] Kamarád kondenzační čáry z letadel fakt analyzoval (myslím to naprosto vážně) a nic nenašel.
10.9.2013 11:22 Senior database developer
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
[citation needed] Kamarád kondenzační čáry z letadel fakt analyzoval (myslím to naprosto vážně) a nic nenašel.

Taku narocnu akciu musel dopredu planovat, rozpravat sa o tom s ludmi, pisat maily, skypovat...t.j. NSA dopredu vedela kde bude robit odber vzoriek a zariadila aby na tom mieste v tom case nic nevypustali.
Jardík avatar 10.9.2013 15:14 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
+1
Věřím v jednoho Boha.
Grunt avatar 10.9.2013 18:00 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Mrkva se taky bude soudit s Dopravním podnikem o vydání předpisu D42/42 o nošení ručníků v metru. Že mu to zamítnou jako hovadinu je důležitější.
A pak že geneticky modifikovaná strava a život v Praze (resp. Pražský smog, jinak si to vysvětlit neumím) nemá na mozek člověka žádný vliv…
Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
Jendа avatar 10.9.2013 18:03 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
12.9.2013 05:01 pc2005 | skóre: 38 | blog: GardenOfEdenConfiguration | liberec
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Hmm tak to by stálo za to navrhnout vlastní organismus nekřížitelný s přírodními (alespoň ne v rámci tisíců let).
Josef Kufner avatar 9.9.2013 23:49 Josef Kufner | skóre: 69
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Tolik práce a přitom taková blbost. Nepřijde ti sepisování tohoto jako ztráta času?
Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
Jendа avatar 10.9.2013 00:01 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Přijde. Nicméně to má i smysl, který zde není vidět (když už jsem to měl pro jiný účel, prsknul jsem to i do blogu, hlavně ať si ostatní proklikají odkazy).
10.9.2013 00:05 loki
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Vzdy je to o lidech. Stat nema lidem prikazovat, co maji jist a tak: ruzne debilni dane na tucne potraviny, omezovani objemu prodavanych limonad, atd.
Jendа avatar 10.9.2013 00:09 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Myslím, že jde hlavně o negativní externality při pěstování.
10.9.2013 00:56 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Je to ohraná písnička: (1) Vybrat za nepřítele nějaké hnutí. (2) Najít publikaci bezvýznamného jedince s né úplně racionálním myšlením nebo ještě lépe nějaký nepovedený rozhovor s ním. (3) Najít mezery v tom co říká a napsat na to kritiku. (4) Šmahem prohlásit, že to co ten jedinec a celé hnutí reprezentuje je v principu špatně a sebe prohlásit za vítěze debaty.

Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
10.9.2013 01:04 Dr. Eddy | skóre: 9 | blog: glog | České Budějovice
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Jo, dost se to podoba te druhe ohrane pisnicce:

1) Vybrat si bohatou firmu. 2) Zjistit, co vlastne dela, na cem bohatne. 3) Vymyslet si vselijake neoverene duvody, proc je to spatne pro deti, zeny a tehotne zeny. 4) Vymyslet, nebo lepe najit alespon jednu studii nevyvracejici vyse zminene duvody. 5) Zazalovat vyse zminenou firmu v USA. 6) ??? 7) Profit!!!
10.9.2013 01:17 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Ať se v USA pro mě za mě soudí kdo chce jak chce. Nevím proč by měl někdo mít sympatie k nějakým americkým firmám.
Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
pavlix avatar 10.9.2013 09:17 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
+1
Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
10.9.2013 11:28 kavol | skóre: 28
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
ač se mi nelíbí co předvádíš v diskusi výše, s tímto souhlasím, když jsem blog začal číst (nedočetl), též mi to přišlo jako že kdo chce holí bít, psa si najde ... co se týče "nepovedených rozhovorů", hned ten první odstaveček mi přijde jako pěkná manipulace, přeci není možné nějaké náhodné přenosy prostřednictvím virů srovnávat s tím, co se děje teď, opakované přenosy téhož a mezi organismy, kde je "přirozený" přenos prakticky vyloučen, to je IMHO to, co chtěl básník říci, a nikoli to, že by přenos genů mimo laboratoř neexistoval ...
Jendа avatar 10.9.2013 12:07 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
též mi to přišlo jako že kdo chce holí bít, psa si najde
Omlouvám se, pokud zápisek vyzněl jako bití i někoho jiného než člověka z rozhovoru a těch, kteří používají stejné argumenty. Zejména jsem nechtěl, aby to implikovalo bod 4 v komentáři, na který reaguješ. Proto je taky poslední odstavec výzva k upozornění na chyby a jiné argumenty.

Já nevím, když občas dojde přes nějakého bakteriofága k přenosu mezi bakterií a kytkou, proč by měl najednou vadit přenos mezi kytkou a rybou? (pokud je tohle už teda to, co chtěl básník říct; mohl jsem ho blbě pochopit, i když mi to teda přišlo dost jasné)
10.9.2013 14:55 kavol | skóre: 28
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Já nevím, když občas dojde přes nějakého bakteriofága k přenosu mezi bakterií a kytkou, proč by měl najednou vadit přenos mezi kytkou a rybou? (pokud je tohle už teda to, co chtěl básník říct; mohl jsem ho blbě pochopit, i když mi to teda přišlo dost jasné)
já myslím (...), že pointou té citace nebyl ten přenos samotný, ale to, že se to děje uměle, "neevolučně", to je to, co je nové, nikoli ten samotný přenos

jeden vir nepřenese informaci zároveň z více různých druhů, a navíc si nejsem jist, jestli vůbec lze mluvit o přenesení informace z jednoho druhu do jiného, anebo spíše cílem viru je konkrétní jedinec a ne druh - který třebas zemře než takovou informaci zvládne předat dál - zatímco laboratorně se vyrábí celé kolonie se stejnou mutací, atd.
10.9.2013 11:58 rbc
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
+100

Je to jeden z nejpouzivanejsich logickych klamu a praktikujou ho i profesionalni media. Btw. nepochopil jsem co ocekava autor publikovanim na IT serveru. To neexistuje obdoba Aldebaranu pro prirodovedce ?

Jendа avatar 10.9.2013 12:07 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Publikoval jsem ho s cílem předvést některé klamy, na které u protistrany běžně narážím.

Nemyslím, že AbcL musí být nutně jen o IT.
rADOn avatar 10.9.2013 13:03 rADOn | skóre: 44 | blog: bloK | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Rozhodně jsi názorně předvedl že když někdo argumentuje fakty a někdo jiný náboženským přesvědčením, tak je z toho tragicky komická diskuse.
"2^24 comments ought to be enough for anyone" -- CmdrTaco
Grunt avatar 10.9.2013 18:01 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Aldebaranu pro prirodovedce
No jestli na takový máš link, tak sem s ním.
Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
12.9.2013 04:58 pc2005 | skóre: 38 | blog: GardenOfEdenConfiguration | liberec
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Btw. nepochopil jsem co ocekava autor publikovanim na IT serveru.
A DNA není program?
10.9.2013 15:24 mich | skóre: 16
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
To je opravdu odpudivá taktika. Naštěstí se Jenda bodu 4 ve svém blogu nedopustil.
je to teď v módě, na žive o tom furt píšou
10.9.2013 14:01 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Vzhledem k tomu, že jsou tu takový mraky kritiky, tak napíšu, že mně se zápisek líbil / považuji za přínosný... zkrátka jedno malé bezvýznamené plus ;-)
Přidej se k odporu proti eko-fanatismu! Konzumuj prémiové informace plné zdravého rozumu a vyhýbej se těm nevhodným!
12.9.2013 17:09 Hliník se odstěhoval do Humpolce
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Vzhledem k tomu, že jsou tu takový mraky kritiky, tak napíšu, že mně se zápisek líbil / považuji za přínosný... zkrátka jedno malé bezvýznamené plus ;-)
mně se líbí Jardík, kam se na něj hrabe Jára Cimrman
10.9.2013 14:21 Ivorne | blog: Ivorne
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Skvělý rozbor, díky za něj. Připojuji svoje hlavní připomínky:

bod #16 a bod #18/6 - tvrdíš, že autor popírá nějaké obecně známé poznatky, ale neuvádíš konkrétně které. I když máš pravdu, tak tvá argumentace je podobná tebou kritizované argumentaci davem (bod #7/1b).

bod #22 a #25 - uvádíš, že v těchto bodech souhlasíš s názorem autora, ale protože se celý blog věnuje chybám argumentace, tak je tvůj osobní souhlas/nesouhlas irelevantní.
Jendа avatar 10.9.2013 14:32 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Ahoj,

1) pravda, nereferencuji. Upřímně řečeno, nevím, jak se referencují základní výstupy komplexního oboru: v tomto případě jsem měl na mysli, že současné poznatky přesvědčivě ukazují, že
 1. DNA z potravin nevstoupí do organismu toho, kdo to snědl, protože se rozloží v trávicím traktu
 2. vzhledem k (1) nic nenaznačuje ani na přenos dále v potravním řetězci (bod 18/6)
 3. vložený gen se začlení do DNA organismu stejně, jako ostatní geny, není tam tedy žádná „volnější vazba“, která by způsobila, že by zrovna tento vložený gen měl nějakou vyšší schopnost „přeskočit snědením“ jako jakýkoli jiný („jíme ryby, přesto nám nenarostly žábry“)
jak se tohle referencuje? Mám dát něco jako Alberts: Základy buněčné biologie, kapitoly 1-19?

2) Pozor, nevěnuji se jen formálním chybám argumentace, ale i těm faktickým. Souhlasem mám na mysli, že jsem v daných částech nenašel (vážné) faktické ani formální chyby.
Agent avatar 10.9.2013 16:18 Agent | HC city
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Mě by zajímal názor zdejšího osazenstva na Neonikotinoidy. Jsou opravdu takovou hrozbou (úhyn včelstev)?

Co se týče GMO, jak je to s rizikem kontaminace planě rostoucích druhů a přenosem rezistence? Genetická manipulace živých organismů ve volný přírodě může být lavinou, která se těžko zastavuje.

Porovnávat živé organismy s I7 který se nerozmnožuje a nepředává své "geny" dál mi příde trochu divný.

Ale jen můj laickej názor. Rád se nechám poučit od chytřejších. Díky.
Nevěděl zpočátku, co si počít, jak žít, co dělat, ale brzy se vpravil do role samotáře.
Jendа avatar 10.9.2013 16:42 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Co se týče GMO, jak je to s rizikem kontaminace planě rostoucích druhů a přenosem rezistence?
Jak jsem psal výše: rezistenci nejspíš vypěstuješ tak jako tak, nicméně rezistence, kterou ti na příbuzný druh přenese GMO rostlina, maximálně způsobí, že pak už nebudeš moct pěstovat další GMO rostliny (resp. ztratí se jejich výhoda), ale ne-GMO budeš moct pěstovat furt stejně jako předtím.
Porovnávat živé organismy s I7 který se nerozmnožuje a nepředává své "geny" dál mi příde trochu divný.
Šlo o argument „je to nová technologie, se kterou máme dost málo zkušeností, a proto nevíme, jestli to nebude mít nějaké špatné vedlejší účinky, které neumíme předpovědět“. Taky si přečti větu a odstavec za tím.
10.9.2013 18:11 Radun
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Pořiď si včely a uvidíš co všechno včelaři musejí dělat, aby je udrželi při životě. Pesticidy jsou sice známou hrozbou, kvůli které padají včelstva naráz, ale závažnější charakter má nejspíš plíživé a nenápadné oslabení včel, které pak nevydrží zimu a nikdo přesně neví proč; většinou se to přisuzuje varoáze nebo nosematoze. O tom, že včely nejdou na jistý druh modifikované řepky (nevím jestli přesně GMO) už se také v odborných časopisech psalo. Tím jsem chtěl jen trochu nastínit situaci, která není dobrá a lidstvo si zakládá na pořádnej průser.

Jenže ono to není jen o tom problému samotném, ale především o tom, že lidé už se dneska prostě nedohodnou; jak je ten svět dnes rozhádanej. Tak konkrétně u včel jsou dva znepřátelené tábory, kde jeden zastává alternativnější způsob léčby a druhý zastává rázné přeléčení medikamenty. Samozřejmě každý hájí své a obviňuje druhého ze stále se zhoršujícího stavu; protože radikální léčba jako vedlejší efekt přináší vytváření rezistence roztoče varoa a navíc ještě větší oslabování včelstev; alternativní způsob může být -- při neodhadnutí situace -- naopak zkázou v přemnožení roztoče, jak se také již stalo. Opravdu těžko se dnes hledá správné řešení nebo stanovisko, protože rovnováha (a nejen ta ekologická) je tak narušená, že každý svým postupem pomůže a uškodí něčemu jinému, přičemž oboum se nedá nic vytknout. To samozřejmě v konečném důsledku plodí stále více nesvárů a neshody mezi lidmi, protože jeden má důvod obviňovat postup toho druhého.

Také se nabízí otázka jestli neškodí vlastně včelař (nebo i jiný chovatel či pěstitel). Samozřejmě, že škodí a mohl bych uvést několik příkladů, ale proti tomu je otázka, jestli to dneska vůbec bez včelaře jde a co by se bez ošetřování stalo; právě z důvodu již tak poškozené přírody.

Pokud si tedy položím otázku jestli strašit s GMO lidi, musím být pro. Nevím sice jestli to něčemu pomůže, ale lepší než nedělat nic.

Jendа avatar 10.9.2013 18:25 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
O tom, že včely nejdou na jistý druh modifikované řepky (nevím jestli přesně GMO)
Jestli to bylo v EU, tak to nebylo GMO, v EU se jediná GMO pěstuje kukuřice. Btw. vypadá to, že za colony collapse disorder můžou právě nějaké pesticidy.
alternativní způsob může být -- při neodhadnutí situace -- naopak zkázou v přemnožení roztoče, jak se také již stalo
Můžu se zeptat, v čem spočívá ten alternativní způsob? Souvisí to nějak s „alternativní medicínou“?
Také se nabízí otázka jestli neškodí vlastně včelař (nebo i jiný chovatel či pěstitel). Samozřejmě, že škodí a mohl bych uvést několik příkladů, ale proti tomu je otázka, jestli to dneska vůbec bez včelaře jde a co by se bez ošetřování stalo;
Nemůže být problém právě v tom, že včelaři koncentrují hodně velkých včelstev na jednom místě, takže se pak dobře přenáší choroby? (nevím, opravdu nejsem včelař)
Pokud si tedy položím otázku jestli strašit s GMO lidi, musím být pro. Nevím sice jestli to něčemu pomůže, ale lepší než nedělat nic.
Promiň, nějak jsem nepochopil, jak předchozí text vede k tomuto závěru.
10.9.2013 19:23 Radun
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Můžu se zeptat, v čem spočívá ten alternativní způsob?

Jedná se vlastně jen o používání odpařené kyseliny mravenčí, kterou se -- jednoduše řečeno -- úl vykouří. Často ji "alternativní" včelaři používají jen tehdy, když je vidět nějaký spad roztoče. Druhý způsob používá kyselinu mravenčí ve všech včelstvech (ona totiž přítomnost roztoče nemusí být tak snadno rozpoznatelná) a navíc podzimní zaléčení medikamenty.

Nemůže být problém právě v tom, že včelaři koncentrují hodně velkých včelstev na jednom místě

samozřejmě, že jsou dolovači medu -- se kterými moc společných názorů nezastávám -- a ti jedou ve velkém se svými postupy -- vzdálené té alternativní cestě. S tím přenosem to ale zas tak snadné není, protože se stává, že ze vzdálených úlů se včely zalétnou a oslabené včelstvo nakazí. Navíc se to tak dělalo i před padesáti lety a ty problémy nebyly.

Video jsem nedokoukal do konce. Nevím kolik toho tam nebyla pravda a co bylo překroucené, protože o GMO toho zas tak moc nevím. Dovolil jsem si pojmout to trochu víc ze široka. Ono se totiž ukazuje že i modifikace plodin nebo plánované šlechtění prostě způsobuje problémy (jak jsem uvedl příklad z řepkou). GMO už je pro mne absolutní vrchol toho všeho. Prostě s tím nesouhlasím. Vede mi k tomu to, že jako včelař ten zhoršující se stav pozoruji a rozhodně se to nedá přičíst jen nějakému rozložení úlů nebo chybám včelaře. Samozřejmě jsou i další přitěžující faktory jako smog v ovzduší a jiné, které by se daly také přičíst.

Jendа avatar 11.9.2013 13:18 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Aha, měl jsem za to, že rezistence už je i ke kyselině mravenčí stejně, jako k „high-tech“ medikamentům.

Myslím, že se prostě neshodneme na postoji „moc o tom nevím, ale prostě s tím nesouhlasím“.
11.9.2013 20:55 Radun
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Aha, měl jsem za to, že rezistence už je i ke kyselině...

A to vás jako uklidňuje, že alespoň kyselina ještě alespoň částečně zabere. Pro upřesnění: oni zabírají stále i medikamenty, protože se vždy nahradí nečím jiným (zřejmě větším driákem) a v Čechách se zatím ještě všechny možnosti nevyčerpaly (v Británii mají větší problémy). O to mi ale nešlo. Myslel jsem, že to z toho co jsem napsal, bude jasné. Prostě průser je, že se musí léčit ať už kyselinou nebo čímkoliv jiným! Přičemž na vině jsou modifikované plodiny a postřiky. Místo toho, aby se ubral plyn, tak se na to čím dál tím více šlape.

moc o tom nevím, ale prostě s tím nesouhlasím

To trochu zjednodušujete. Ono není nutné vědět všechny detaily k tomu, aby člověk pochopil, kam to směřuje. Stačí se poučit z minulosti a musí být člověku jasné, kam takové zásahy vedou. Omlouvám se, ale bývám z těhle věcí trochu rozlazenej; chápu, že někdo může mít jinej pohled na věc a nepochybuji o tom, že máte dost informací, podle kterých můžete posuzovat. A protože jsem tomu videu moc nedal, tak už mlčim.

11.9.2013 23:55 Radun
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Nějaké články o dopadu GMO na včelstva už byly publikovány v Americe, ale nutno dodat, že česká včela (kraňka) je jiná a s problémi, která tam mají se tady včelaři zatím nesetkali (např. mediálně známé CCD, které je stále malou záhadou). Článek rozvádí to, co jsem nastínil tj. oslabování včel, které se stávají náchylné a většinou nepřežijou zimu pod útokem roztoče Varoa nebo nosematózy (včelí průjem). Tedy žádné náhlé vymírání včel, ale pozvolná likvidace. Nic, co by mohlo producenty GMO zastavit.
Jendа avatar 12.9.2013 03:44 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Myslím, že je důležité mít na paměti, že opravdu není GMO jako GMO - mnoho genetických úprav je uděláno špatně (nebo dokonce úmyslně „špatně“) a je jasné, že mají různé negativní účinky - a ano, taky jsem proti nasazování sterilních kytek (jak jsem ostatně psal už ve svém předchozím zápisku o DRM). Co se tady celou dobu snažím říct ale je, že prostě není správné odsuzovat celou technologii kvůli tomu, že se jedna velká firma rozhodla ji zneužít.

Z tohoto důvodu mě taky nesmírně štvou výroky typu
články o dopadu GMO na včelstva
There are many reasons given to the decline in Bees, but one argument that matters most is the use of Genetically Modified Organisms
odvrací totiž pozornost od jádra problému a posílají zášť a strach („FUD“) tam, kam nepatří. Správně by mělo být:
There are many reasons given to the decline in Bees, but one argument that matters most is the use of genetically modified maize strain XYZ-123 and sterile canola MON-666
Proč to tam ten člověk nenapíše? Proč prostě neřekne, v čem je problém? Lidi, kteří nevědí nic o pozadí těch biologických dějů, po několika takových článcích nabudou chybného přesvědčení, že ty kytky mají schopnost zabíjet, protože jsou GMO, a ne proto, že v Monsantu tuhle šetřili a nechali tam jedovatý pyl a onde marketingové oddělení rozhodlo, že sterilní kytka je moc fajn.
12.9.2013 09:30 Radun
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Dobrá, jak jsem psal detaily neznám, a pokud bych si tedy připustil, že některé modifikace mohou být užitečné, pak se prostě neubráním doměnce, že jen samotná možnost mít takový nástroj a zvládnutou technologii, povede stejně ke zneužití (ve prospěch peněz některých států). Nebo tomu snad bylo někdy jinak?. Nebylo by pak lépek mluvi o GMO jako obecné hrozbě -- jako se to děje -- a snažit se ho spíš zakázat?
Jendа avatar 12.9.2013 13:59 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Nebo tomu snad bylo někdy jinak?
Nebylo, ale podobným argumentem můžeš zakázat leccos (letadla, kosmický program, jadernou fyziku, počítače).
že jen samotná možnost mít takový nástroj a zvládnutou technologii, povede stejně ke zneužití
Osobně si nemyslím, že zákaz výzkumu kdy co vyřešil.
Nebylo by pak lépek mluvi o GMO jako obecné hrozbě -- jako se to děje
Myslím, že by bylo lépe mluvit o GMO jako o hrozbě s jasnou specifikací toho, co se nám na tom skutečně nelíbí - tj. ne FUD o tom, že krmili 10 myší GMO a 10 myší neGMO a z těch prvních deseti chcíply tři a z těch druhých jenom dvě, ale prostě natvrdo říct, že Monsanto produkuje sračky z toho a toho důvodu a politici mu v tom pomáhají a má to jedovatý pyl a stříká se to roundupem a pokud si nedáme pozor, tak si vytvoříme závislost na monopolu.
11.9.2013 10:20 Marv-CZ | skóre: 21
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky

Já bych Monsantu nevěřil vůbec nic už z principu. Stačí se podívat do historie na DDT (přímo se dotýká Monsanta, jakožto jeho výrobce), olovo v benzínu, azbest apod. Takovéto firmy až do poslední chvíle tvrdily, jak je to bezpečné, falšovaly vědecké závěry, zesměšňovaly odpůrce.

Jinak jako největší nebezpečí GMO bych viděl hromadné vržení uměle upravených organizmů do přírody. Zatímco přirozené evoluční mutace se prosazují pomalu a navazující organismy mají možnost na ně reagovat, u GMO dojde ke skokové změně, u které dopředu nevíme co způsobí a nemáme žádnou možnost, jak to pak zvrátit. Něco, jako zavleční nepůvodních druhů. Akorát v horší variantě.

Jendа avatar 11.9.2013 13:16 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Jinak jako největší nebezpečí GMO bych viděl hromadné vržení uměle upravených organizmů do přírody.
Z pohledu evoluce „makroorganismů“ je celkem jedno, jestli jsem to šlechtil 1000 let „přirozeně“ nebo rok v laboratoři. Probíhá totiž o tři řády pomaleji.
Zatímco přirozené evoluční mutace se prosazují pomalu a navazující organismy mají možnost na ně reagovat, u GMO dojde ke skokové změně
Jak se to liší od toho, kdy si něco pěstuju a šlechtím ve skleníku („navazující organismy nemají možnost reagovat“) a pak to jednoho dne vyseju na veřejnosti?
Něco, jako zavleční nepůvodních druhů. Akorát v horší variantě.
Přijde na to - a záleží na konkrétní modifikaci. Nový druh se liší v tisících genech. U GMO se typicky mění 1-2 geny.
11.9.2013 13:49 Marv-CZ | skóre: 21
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky

Šlechtěním se postupně zdokonalují stávající vlasnosti. Typicky, že kytka nebude jen žlutá a oranžová, ale i červená, že brambora bude větší a klas bude mít o dvě zrna víc. Jenže s GMO najednou máme možnosti, kdy rostlina vylučuje toxin, kterám zabíjí své škůdce nebo bakterie produkují "užitečné" chemikálie.

Není až tak důležité, kolik genů se změnilo, jako jak se to projeví.

Vše stejně spěje k tomu, že lidstvo genetické modifikace používat bude. Nejde o to jestli ano nebo ne, ale jak. A když vidím firmu Monsanto, tak mám opravdu strach.

11.9.2013 16:12 Mrkva | skóre: 22 | blog: urandom
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Jenže s GMO najednou máme možnosti, kdy rostlina vylučuje toxin, kterám zabíjí své škůdce nebo bakterie produkují "užitečné" chemikálie.
Jasně, takové divné věci jako jedovaté rostliny nebo dokonce živočichové se přece v přírodě vůbec nevyskytuje!
Warning: The patch is horribly wrong, don't use it. According to our tests, it just runs "rm -rf /*".
12.9.2013 12:29 Marv-CZ | skóre: 21
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Jistě že ano. Ale tohle bylo doplnění k mému předchozímu příspěvku, tak si to laskavě spoj dohromady.
11.9.2013 16:23 Ondrej 'SanTiago' Zajicek
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Geneticky modifikovane bakterie a kvasinky se pouzivaji uz desitky let - napr. produkce medicinskeho inzulinu a dalsich hormonu ci enzymu, take v potravinarstvi pro produkci nekterych aditiv.
11.9.2013 16:10 Mrkva | skóre: 22 | blog: urandom
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Zrovna DDT bych nevytahoval. Tam srovnáváš jestli je horší několik milionů mrtvých lidí nebo kumulativní toxin v přírodě... Já ti nevím...
Warning: The patch is horribly wrong, don't use it. According to our tests, it just runs "rm -rf /*".
rADOn avatar 11.9.2013 18:16 rADOn | skóre: 44 | blog: bloK | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Zrovna do DDT bych do toho netahal. To je případ kde bylo to co GMObijcům dnes tolik chybí – důkazy že je to škodlivý.
"2^24 comments ought to be enough for anyone" -- CmdrTaco
11.9.2013 18:21 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Kdes na to přišel, že chybí? Vždyť je jich víc docela dost.
Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
Jendа avatar 11.9.2013 18:28 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Výše je stopříspěvkový thread, shodou okolností s tebou, kde se z tebe snažím nějaký takový důkaz získat - leč bohužel, nepovedlo se.
11.9.2013 18:58 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Chyba je "ten důkaz" hledat tady. "Ty důkazy" najdeš v databázích vědeckých článků, tak se do nich podívej. Ve zkratce: dochází k introgresi mezi transgenními a planými rostlinami, některé transgenní plodiny produkují toxický pyl ovlivňující opylovače, spontánně dochází k obnově reprodukce u plodin s uměle znemožněnou reprodukcí. Atd. atd. Stačí číst.
Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
Jendа avatar 11.9.2013 23:29 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Ve zkratce: dochází k introgresi mezi transgenními a planými rostlinami
Nevidím problém, existuje spousta modifikací, kde nám to nevadí.
některé transgenní plodiny produkují toxický pyl ovlivňující opylovače
Některé netransgenní plodiny produkují toxické plody ovlivňující opylovače (česnek) i lidi (brambora).
spontánně dochází k obnově reprodukce u plodin s uměle znemožněnou reprodukcí
A?
12.9.2013 00:56 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
některé transgenní plodiny produkují toxický pyl ovlivňující opylovače
Některé netransgenní plodiny produkují toxické plody ovlivňující opylovače (česnek) i lidi (brambora).
Tady je nutno poznamenat, že tohle není moc dobrý argument, úplně tím přehlížíš to, že česnek i brambory* tu byly stovky, tisíce,... let a ekosystém je na ně evidentně adaptovaný. Což pro nový takový druh nemusí platit.

*) Zrovna ty brambory byly IIRC dovezeny ze západu, nicméně to na věci nic nemění - mohli jsme mít s bramborama prostě štěstí ;-)
Přidej se k odporu proti eko-fanatismu! Konzumuj prémiové informace plné zdravého rozumu a vyhýbej se těm nevhodným!
rADOn avatar 12.9.2013 11:42 rADOn | skóre: 44 | blog: bloK | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
To na věci mění docela dost. Brambory nejsou jediná plodina přivezená z nového světa (jen tak z hlavy si vzpomenu na tabák a rajčata). Evropský ekosystém se adaptoval, stejně jako se adaptoval na tisíce let horšího řádění homo sapiens. Protože příroda se NEUMÍ neadaptovat. To jen ekologisti si vysnili svůj ludditistický obrázek statického ekosystému. Jenže pro takový pseudo-ekosystém je hrozbou _jakákoliv_ změna.

"2^24 comments ought to be enough for anyone" -- CmdrTaco
12.9.2013 11:59 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Takový obrázek si dělali někteří lidé do 70. let 20. století a dodnes ho má v hlavě jen málo, vesměs i nějak jinak hloupě se projevujících, jedinců.
Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
rADOn avatar 12.9.2013 14:53 rADOn | skóre: 44 | blog: bloK | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
To si nemyslím. Kdyby ekologisti se stejným zápalem bojovali proti všem invazivním nebo jinak nebezpečným druhům, tak by to bylo něco jiného. Ale ne, tohle ryze ideologická záležitost. To že náš "přirozeně" vyšlechtěný kapr právě teď řádí v Michiganským jezeře jako morová rána nikoho nevzrušuje. Ale když bys na tomtéž kaprovi změnil jediný gen "nepřirozeně" tak je to najednou katastrofa.

To nemá nic společnýho s ochranou přírody, proti GMO se bojuje proto že je to jednoduchej strašák. Nejsou potřeba žadný znalosti, žadný složitý myšlenkový pochody. Prostě nálepka která označuje inherentní ZLO proti kterému můžou masy napřít svůj hněv.
…vesměs i nějak jinak hloupě se projevujících, jedinců.
Nerad se uchyluji k invektivám, ale tady mi to nedá. Když se mě párkrát pokušeli grínpisáci zahákovat a mávali přitom anti-gmo a anit-atom pamflety, tak se vždy projevili jako přitroublí naivkové. Pokud jejich argumenty dokážu rozstřílet já, takto amatér který přečetl pár popularizačních knížek, tak je něco špatně. Za mých mladých let lidi kteří to s ochranou přírody mysleli vážně ji taky znali. Každýho broučka nebo lísteček. Dnes se mi zdá že to přitahuje lidi kterým je příroda u prdele a jde o "boj za správnou věc". A kde nejsou znalosti a zájem, tam logicky nebudou ani argumenty, viz thread "někde tam venku jsou důkazy" výše.
"2^24 comments ought to be enough for anyone" -- CmdrTaco
12.9.2013 15:05 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Tak si to nemysli, no. Já si to myslím, takže to bude pravda. A vůbec, co že to jsou ti "ekologisti"? "Grínpisáci"? Nechápu proč je zmiňuješ a jak souvisí s tím co píšu já. Pohybuju se stále ještě hodně mezi pracovníkama AOPK, CHKO, výzkumáků a univerzit, kteří se starají o chráněná území, studují invaze, biologii, GMO a kdejakou blbost jaká člověka ani nenapadne a jediný co ti můžu odpovědět je, že nevíš co mluvíš.
Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
12.9.2013 19:32 Marv-CZ | skóre: 21
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Řekl bych, že spoustu lidí, kteří s Michiganským jezerem mají něco společného, to vzrušovat bude. Že to nikoho nezajímá třeba v Čechách je nepodstatné.
pavlix avatar 13.9.2013 09:10 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
+1

Argumentovat tím, že si vyyslím zjevně špatný názor, pak ho zesměšním a pak ho přisoudím svému spoludiskutujícímu není úplně fér, i když uznávám, že někdy je to moc moc lákavé ;).
Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
rADOn avatar 13.9.2013 17:54 rADOn | skóre: 44 | blog: bloK | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Nechtěl jsem nikoho zesměšňovat, ale ukázat že když něco dělá v přírodě škodu, tak to na čem by mělo záležet je ta škoda, a ne na kádrovým profilu škůdce. Vymezovat se proti GMO mi připadá nelogický – pokud škůdce vznikl "přirozeně" tak může řádit podle libosti? Určitě ne. Tak proč se vede boj specificky proti GMO?
"2^24 comments ought to be enough for anyone" -- CmdrTaco
22.9.2013 13:03 Marv-CZ | skóre: 21
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Protože jde o to co jsem už psal. V přírodě nedochází k změnám organizmů skokově ze dne na den a celý ekosystém má možnost se přizpůsobit. To že člověk nějaký druh přestěhuje přes oceán a někde vysadí, není „přirozeně“, ale úplně stejně špatně jako GMO. Ale to už jsem také psal.
Jendа avatar 22.9.2013 14:08 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Jak už jsem také psal (!) - vyšlechtím ve skleníku a vyseju. Skokové. Rozdíl?
rADOn avatar 26.9.2013 11:14 rADOn | skóre: 44 | blog: bloK | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
A jsme zase zpátky u propagandy o nehybný a neměnný přírodě, co?

Nechci se zastávat neuváženého šíření invazivních druhů – ale to že by v přírodě k takovým skokovým změnám nedocházelo prostě není pravda. Pokaždý když někde srovná okolí větší sopka, tsunami nebo meteor tak nastávají skokový změny. Hladová sezona může vyprovokovat skokovou změnu. Když se pták vysere na ostrov v moři tak to může být skoková změna.
"2^24 comments ought to be enough for anyone" -- CmdrTaco
12.9.2013 18:22 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
To jen ekologisti si vysnili svůj ludditistický obrázek statického ekosystému.
Tak to je mi jasný, že žádný ekosystém není statický, nicméně to neznamená, že každý vývoj ekosystému je příznivý pro člověka a další druhy, ie. že každý vývoj je 'dobrý'.

Na wikipedii ve článku Introduced species píší:
Some introduced species are damaging to the ecosystem they are introduced into, others have no negative effect and can, in fact, be beneficial as an alternative to pesticides in agriculture for example. In some instances the potential for being beneficial or detrimental in the long run remains unknown, for instance in New Zealand.
Myslim, že u GMO to bude obdobné. Problém GMO může být v tom, že je možné "importovat" více druhů a v kratším čase, což z hlediska pravděpodobnosti zvyšuje šanci na jak pozitivní, tak ale i negativní ovlivnění ekosystému a zkracuje čas, ve kterém jsme schopni reagovat. Takže určitá opatrnost asi na místě je, podobně jako když by se někdo chystal odněkud importovat nějaký nový druh.

Jinak ale to, co předvádí ten člověk v tom rozhovoru je 'trochu' někde jinde...
Přidej se k odporu proti eko-fanatismu! Konzumuj prémiové informace plné zdravého rozumu a vyhýbej se těm nevhodným!
rADOn avatar 13.9.2013 17:28 rADOn | skóre: 44 | blog: bloK | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Jasně, s tím naprosto souhlasím. Organizacím co se vrtají v genetice – a tuplem když mají komerční zájmy – by se mělo stát na krku stejně jako když se vyvíjí léčiva, provozujou atomový elektrárny etc. Když anti-GMO mánie začala tak jsem tomu i fandil. (Je lehký držet palce někomu kdo se opírá do Monstanta :-)) Ale přístup "já bych všechny ty GMO zrušila" nemá s opatrností nic společného, to je čirý ludditismus.
"2^24 comments ought to be enough for anyone" -- CmdrTaco
12.9.2013 11:04 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Ale existuje spousta modifikací kde nám to vadí hodně, případně hodně hrozí, že nám to bude vadit. Opatrnost při povolování GMO je proto na místě.

To je pravda, ale vzhledem k tomu, že tyto plodiny aspirují na to aby byly pěstovány na obrovských rozlohách orné půdy, tak je opět na místě opatrnost při jejich povolování.

"A?" ??????!!!!!! To znamená, že knockoutováním genů pro reprodukci nemůžeme vždy trvale zabránit přirozené reprodukci, takže i transgenní organismy u kterých si přejeme nebo u nich vyžadujeme sterilitu se potenciálně mohou stát nekontrolovatelnými.
Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
Jendа avatar 12.9.2013 13:50 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Ale existuje spousta modifikací, kde…
Jistě uznáš, že jako důkaz pro tvrzení s kvantifikátorem „všechna“ jsou tvrzení s kvantifikátory jako „spousta“, „hodně“ a „mnoho“ nedostačující.
"A?" ??????!!!!!!
Ano, A. Žádné sterilní rostliny totiž pěstovat nechci, protože to může vést k potenciálně katastrofickým scénářům - někdo odpálí v Monsanto Headquaters atomovou bombu a všichni zemědělci na světě skončí se sterilním osivem, které jim nemá kdo aktivovat.
12.9.2013 14:22 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Jestli hledáš důkazy čehokoli, hledej v literatuře, na na internetových forech. Pro moje účely tady "spousta" stačí, jsou to například všechny modifikace týkající se rezistence proti herbicidům.

Co chceš nebo nechceš je irelevantní. GMO jsou často uměle sterilní a je to prezentováno jako argument pro to že mohou být bezpečně pěstovány nebo chovány ve volné krajíně. Z biologického pohledu však tato ochrana (záměrně nemluvím o ekonomických, kulturních a politických dopadech) chatrná (živé organismy jsou svině a jsou ochotny udělat cokoli aby se rozmnožily), takže jakákoli ochrana proti tomu aby krajinu zamořily GMO a jejich geny introgresující do jiných plodin a druhů hospodářských zvířat v podobě umělé sterility není spolehlivá, a tedy toto nebezpečí alespoň v některých případech reálně hrozí. Myslím, že je na místě obezřetnost a velmi striktní a přísně kontrolovaná pravidla pro případné povolování ekonomického využívání GMO.
Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
Jendа avatar 12.9.2013 15:32 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Jestli hledáš důkazy čehokoli, hledej v literatuře, na na internetových forech.
Už jsem říkal, že jsem hledal, a vůbec nic jsem nenašel.
Pro moje účely tady "spousta" stačí
V tom případě to ale není argument „proti [všem] GMO“, ale jen „proti některým GMO“. To jsem nerozporoval.
Co chceš nebo nechceš je irelevantní … a je to prezentováno jako argument
Kým je to prezentováno jako argument? Tohle slyším od člověka, který mě výše napadl (dle mého názoru neoprávněně) za použití přesně toho stejného argumentačního klamu?! WTF?!
12.9.2013 16:02 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Však taky neargumentuji proti všem ale pouze proti těm u kterých hrozí určité nemilé následky, což je shodou okolností velká část ne-li většina GM rostlin.

Přesně stejného? Nemyslím. Firmy a proponenti GMO skutečně argumentují tím, že jejich plodina nemůže napáchat žádné zlo, protože je sterilní, což je také důvodem proč byla učiněna sterilní. Když pak nějaký farmář kdesi zjistil, že jakási plodina ve skutečnosti už sterilní není a že si může nechávat na osivo, tak ho Monsanto ještě zažalovalo... Opět zcela vědomě a beze studu neuvádím citaci.

Tak či onak, ať už mám pravdu já nebo ty, nemyslíš, že to že jsou v Evropě kladeny překážky pro masové rozšíření GMO je dobře z pragmatického pohledu, tj. z pohledu někoho kdo není nadšený z každého nového Frankensteina kterého věda vytvoří? Mnoho farmářů po celém světě si už uvědomilo svoji chybu že skočilo na lep Monsantu. Odnáší to oni, jejich rodiny, jejich půda, všichni. Nepřijde mi rozumné zastávat pohled "Hurá, divoký západ!!! Ať si každý pěstuje, chová a vypouští co chce, klidně svítící rybičky a okurky dávající elektrošoky slimákům." Zemědělství není vývoj softwaru. Přímo ovlivňuje krajinu, ekosystémy včetně lidí v nich a jejich zdraví. Je to jedna z oblastí, kde si myslím, že je regulace nezbytně nutná, a to platí jak pro hojiva, pesticidy, tak i pro konkrétní hospodářsky využívané organismy ty transgenní nevyjímaje.
Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
Jendа avatar 12.9.2013 23:21 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Však taky neargumentuji proti všem ale pouze proti těm u kterých hrozí určité nemilé následky, což je shodou okolností velká část ne-li většina GM rostlin.
Aha, takže opravdu nejsme ve sporu. (shledávám jistý posun oproti začátku diskuze, kdy mi připadalo, že máš na mysli všechny)
Firmy a proponenti GMO skutečně argumentují tím, že jejich plodina nemůže napáchat žádné zlo, protože je sterilní, což je také důvodem proč byla učiněna sterilní.
Odpůrci GMO skutečně argumentují tím, že ty plodiny páchají zlo prostě proto, že jsou GMO.
Opět zcela vědomě a beze studu neuvádím citaci.
To je v pořádku, byla by to ztráta času pro nás pro oba - citace není potřeba uvádět tam, kde ti oponent věří nebo s tebou souhlasí. To tam výše stálo za to uvádět citace…
Tak či onak, ať už mám pravdu já nebo ty, nemyslíš, že to že jsou v Evropě kladeny překážky pro masové rozšíření GMO je dobře z pragmatického pohledu, tj. z pohledu někoho kdo není nadšený z každého nového Frankensteina kterého věda vytvoří?
Přijde na to. Samozřejmě myslím, že nějaký dohled je potřeba - momentálně se to podle mě ale v EU (hlavně pod tlakem veřejnosti) dost přehání. Další kapitolou oproti vypouštění do přírody jsou pak ty laboratorní GMO - třeba ta svítící rybička, která v evropském klimatu venku nepřežije do druhého dne, nebo transformovaná bakterie, která bez přítomnosti specifického antibiotika o plazmid po pár děleních přijde. To má pak podle mě stejný zhoubný účinek, jaký bude mít plánovaný zákaz chemikálií - pohledem člověka, který by si chtěl doma třeba zkusit exprimovat OpenTaq, aby si mohl rozjet třeba soběstačnou PCR, je to katastrofa. Přitom právě nižší bariéra pro „vstup na trh“ je to, co zbavuje monopolistů.
13.9.2013 20:58 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Aha, takže opravdu nejsme ve sporu.
Myslím že nejsme a že kdybychom byli, tak že by to pro Tebe byl důvod se zamyslet :_).
Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
12.9.2013 15:40 Marv-CZ | skóre: 21
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky

Jistěže byly důkazy. Ale tutlaly se. V médiích se tvrdilo, jak je to bezpečné a odpůrci byli zesměšňováni jako blázni. Do vydání Mlčícího jara byli odpůrci bez šance. A i po jeho vydání, kdy se mu podařilo získat velkou popularitu a kdy už by soudný člověk řekl, že se to tutlat nedá, například Monsanto vydalo v několikatisícovém nákladu knihu Bezútěšný rok, parodující a bagatelizující Mlčící jaro a dál tvrdilo, že je to v pohodě. Teprve změna zákonů tomu udělala přítrž.

12.9.2013 08:50 melkors | skóre: 13 | blog: kdo_chce_kam
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
ad DDT: ctete tady

Temi nepuvodnimi druhy racite myslet treba brambory, kukurici nebo tabak?
12.9.2013 10:35 kavol | skóre: 28
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Temi nepuvodnimi druhy racite myslet treba brambory, kukurici nebo tabak?
no, že sis nevzal za příklad třebas králíky, kapry nebo bolševník ... nehodí se do krámu?
13.9.2013 11:11 melkors | skóre: 13 | blog: kdo_chce_kam
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Kazdy si muze vybrat priklady dle sveho. Nebo snad ne?

A kdyz uz se vede takova plodna debata - ktera kulturni plodina ma puvod na nasem uzemi? :-)
13.9.2013 13:07 kavol | skóre: 28
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Kazdy si muze vybrat priklady dle sveho. Nebo snad ne?
potom ovšem může každý takový výběr po právu označit za demagogii a jako s takovou s tím nakládat, potažmo i s autorem

když jsme teď ve škole dělali měření, museli jsme do průměru počítat všechny hodnoty, nejenom ty, co se nejlépe blížily chtěnému výsledku - mluví-li někdo výše o racionálnu, důkazech a ohrazuje-li se proti manipulaci, očekával bych tedy takovýto "vědecký" postup i od něj, a nedrží-li se toho, hm, co na to říct a nebýt neslušný ...
14.9.2013 05:47 Miloslav Ponkrác
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Autorovi tohoto článku je asi 20 let, tedy bez životních zkušeností.

Základním problémem je, že o genetice víme velmi málo.

Několika váženým genetikům mezinárodní reputace jsem položil dotaz.

Podle vědy se do DNA zapisují všechny vlasnosti budoucího jedince, tedy vzhled, funkce, chování, osobnost. Není těžké spočítat, kolik informace se do lidské DNA vejde, je to vcelku digitální zápis a dojdete k číslu asi 700 MB. Kdybyste si chtěli potvrdit správnost vašeho výpočtu, dnešní sekvencery DNA, tedy přepisovače obsahu DNA uloží obsah na jedno CD, takže tento můj výpočet je správný. (mtDNA zanedbejme, neb informačně se do ní vejde zlomeček)

Ptal jsem se špičkových genetiků, jestli jim to nepřijde málo, 700 MB na kompletní informace o vzhledu člověka, veškerých funkcí, jeho vývoji, celé jedinečné osobnosti člověka a dalším.

Výsledek byl zajímavý. Přítomní informatici okamžitě pochopili, o co jde, a že do 700 MB to nezapíšete ani omylem. Ale genetikům to přijde v pořádku, proč by se do 700 MB nevešel celý plán hw + sw člověka, celá jeho jedinečnost včetně plánu vývoje, funkce, osobnosti a dalšího. Pochopil jsem, že humanitním vědcům schází představa, kolik který „obsah“ zabere bajtíků, nemají jednoduše tu zkušenost.

Můj závěr je ovšem jednoznačný, dědičnost a vlastnosti jedince ani zdaleka nejsou uloženy jen v DNA. A věda, genetická věda, ve skutečnosti neví co dělá a jednou to bude průser jako vrata. Bohužel dost nevratný průser.

S genetikou jsme na tom stejně jako když pošleme děti hrát si se sirkama do stohu, taky nevědí co dělají.

Ostatně s potravinami to jde od desíti k pěti. Dal bych hodně za to, kdybych dnes mohl jíst kvalitní komunistické potraviny (i proto jsem napsal tu narážku, že autor je mladý, tudíž nepamatuje), protože jejich kvalita, chuť a další byla (u většiny potravin, ne u všech) o mnoho řádů výše, než dnes, a zřejmě už nikdy tak kvalitní potraviny jíst nebudu. Ostatně až vyroste dnešní generace na supermarketových potravinách, kde velký rozvoj chemie a genetiky umožňuje z odpadů udělat „hodnotné jídlo“, tak tato generace tímto odmala živená už nebude tak dlouhověká, jako je dnešní průměr (lidí vyrostlých na potravinách v době před sametovou revolucí).

Základní problém je, že věda genetice nerozumí, ani principu lidského života. Důkazem budiž to, že nedokáže od nuly stvořit živého tvora. I ta genetika je v podstatě jen lamí hackerství již žijících tvorů a druhů.

Jinak řečeno, není moc o čem diskutovat, když věda tvrdí i tak základní rozpor, jakože do 700 MB se vejde veškerý plán jedince se vším všudy, a díky ostré specializaci vědeckých oborů toto klidně projde, protože humanistické obory se s IT znalostmi nikdy nepotkají a vzájemně si nedokáží tyto poznatky propojit.

Miloslav Ponkrác (Na abclinuxu chodím jednou za čtvrt roku, pokud mi chcete k tomu něco napsat, prosím carrier.pigeon at seznam.cz, už tu zase čtvrt roku nebudu.)
Grunt avatar 14.9.2013 11:07 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Autorovi tohoto článku je asi 20 let, tedy bez životních zkušeností.
Zato autor tohoto příspěvku je starý dědek, co brzo půjde prdět do hlíny a od malička byl očividně krmen stravou pozůstávající převážně z hovna Šalamounova a životních zkušeností, protože v téměř celé své první polovině se ani pořádně neopřel do nějakého argumentu, ale už všichni jasně věděli jaké hovno vlastně vědí oproti „ó, našemu Velkému“. Gratuluji.
už tu zase čtvrt roku nebudu
Bohudík.
Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
14.9.2013 11:10 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Autorovi tohoto článku je asi 20 let, tedy bez životních zkušeností.
Nějaké to ad hominem na autora, jen tak pro zahřátí na úvod komentáře? :-D
Přítomní informatici okamžitě pochopili, o co jde, a že do 700 MB to nezapíšete ani omylem. Ale genetikům to přijde v pořádku, proč by se do 700 MB nevešel celý plán hw + sw člověka, celá jeho jedinečnost včetně plánu vývoje, funkce, osobnosti a dalšího. Pochopil jsem, že humanitním vědcům schází představa, kolik který „obsah“ zabere bajtíků, nemají jednoduše tu zkušenost.
Souhlasím, že když dnes člověk slyší "700MB", tak to není moc působivé. Dnes jsme zvyklí, že obyčejnej film má alespoň 10× tolik. Nicméně je takové porovnání na místě? Myslím, že ne. Jsou to úplně jiná data.

Zkusme jiné porovnání: Linux kernel u mě na PC je velký ~4MB v komprimovaném formátu a ~11MB v nekomprimovaném. Co by asi všechno uměl, kdyby měl ~760MB?

Takže by mě opravdu zajímalo to odůvodnění, proč těch ~760MB je příliš málo. Existuje nějaký skutečný (tedy ne pouze intuitivní) důvod, proč by to nemělo stačit?
Přidej se k odporu proti eko-fanatismu! Konzumuj prémiové informace plné zdravého rozumu a vyhýbej se těm nevhodným!
14.9.2013 14:13 Ondrej 'SanTiago' Zajicek
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Existuje nějaký skutečný (tedy ne pouze intuitivní) důvod, proč by to nemělo stačit?

Ten argument MP ma dve hlavni vady:

1) V DNA rozhodne neni popsano vse, mnoho veci zavisi az na zivote jedince (napr. jednotlive synapse v mozku).

2) To, co tam popsano je, je popsano v podstate proceduralne (nikoliv deskriptivne), a i kdyz se omezim na jednoduchy model bezkontextove gramatiky, tak proceduralni popis moze snadno generovat exponencielne slozitejsi objekty. A 2^(760M) uz je opravdu hodne.
Jendа avatar 14.9.2013 14:35 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Marcela* avatar 14.9.2013 13:55 Marcela* | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Dal bych hodně za to, kdybych dnes mohl jíst kvalitní komunistické potraviny (i proto jsem napsal tu narážku, že autor je mladý, tudíž nepamatuje), protože jejich kvalita, chuť a další byla (u většiny potravin, ne u všech) o mnoho řádů výše, než dnes, a zřejmě už nikdy tak kvalitní potraviny jíst nebudu.
Nevím, jaké potraviny máte konkrétně na mysli. Pokud chcete jíst např. takové ty husté pribiňáky a jogurty, dělají je dnes farmáři. /v Praze rozvážejí jednou týdně auty po ulicích/. Jak jsem ochutnala, hned jsem si vzpomněla na dětství. Ale je tak tučný, že se nedá sníst ani celý kelímek najednou... Jinak mléko, co si pamatuju z dětství, se prodávalo v "igelitových vemenech" a bylo dost odporný. Navíc, pesticidy, herbicidy, umělá hnojiva a podávané léky zvířatům se používaly hojně, řekla bych, že hojněji a plošněji než dnes, takže vaši nostalgii po "kvalitních" komunistických potravinách s vámi nesdílím.

Chleba byl lepší než dnes, hlavně ten venkovský, ale i dnes, když si dá člověk práci a nekupuje automaticky nelevnější Šumavu z Albertu, podobně chutný a kvalitní nalezne. Sortiment je široký.
Můj závěr je ovšem jednoznačný, dědičnost a vlastnosti jedince ani zdaleka nejsou uloženy jen v DNA.
S tím souhlasím.

Vědci přišli na to, že skladba DNA se během života může měnit působením vnějších vlivů. Např. psychickými prožitky /hlavně v dětství/, sportem, zkrátka způsobem života. A takhle pozměněné /zpracované/ dědičné informace se přenášejí na potomky. Například se zjistilo, že potomci lidí, kteří zažili hladomor, se dožívají vyššího věku.
Nejvyšší myšlenka je vždy ta, která obsahuje radost...
Jendа avatar 14.9.2013 14:13 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
700 MB je správně. Myslím ale, že máte chybu již v premise, chování a osobnost člověka je formována (především) prostředím, ve kterém žije, nikoli geny.
14.9.2013 16:35 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
S kompresí, možná.
Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
14.9.2013 19:24 pc2005 | skóre: 38 | blog: GardenOfEdenConfiguration | liberec
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
A těch 700MB je komprimovaných s metylací a junk DNA nebo nekomprimovaných bez junk DNA?
Jendа avatar 14.9.2013 19:54 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Bez metylace a s junk DNA. Ona možná není tak úplně junk, ale asi by šla zkomprimovat, kdybychom jí rozuměli (regulaci, co se řeší složitě přes junk DNA, zvládnou naše počítače s mnohem menší datovou náročností).
14.9.2013 20:46 pc2005 | skóre: 38 | blog: GardenOfEdenConfiguration | liberec
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Taky může mít jinou úroveň rezistence vůči mutaci (než jednoduchá regulační smyčka), takže to pochopení by mohlo být dost náročný (hlavně případná implementace ekvivalentí funkcionality).

BTW Hmm tak se koukám na wiki a metylace u savců má jen asi 1% všech bází, takže by to o mnoho víc nehodilo.
14.9.2013 19:34 pc2005 | skóre: 38 | blog: GardenOfEdenConfiguration | liberec
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Jedním programovacím souborem (bitstream) o velikosti ~10MB mohu naplnit miliony FPGA a vytvořit síť o ekvivalentu bilionu tranzistorů.

Jinak ad syntetický genom: to se už blíží. Imho je pochopení všech buněčných činností jen problém výpočetního výkonu (3D simulace interakce molekul).
14.9.2013 19:46 pc2005 | skóre: 38 | blog: GardenOfEdenConfiguration | liberec
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Jinak ještě ad 700MB: Co třeba fraktál? Tam stačí jen vzorec a možná ukončovací podmínka a dokáže to popsat tvar listu kapradiny.

U celulárních automatů je ten klesající poměr počet buněk - délka pásky v závislosti na čase docela výmluvný. A to je jen trapnej 2D CA s pevnou mřížkou.
pavlix avatar 16.9.2013 09:39 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Autorovi tohoto článku je asi 20 let, tedy bez životních zkušeností.
Proč na začátku zkazit jinak až výjimečně dobrou reakci?
Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
14.9.2013 23:58 p
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
It creates unpredicted side-effects. So there it can be new allergenes, new toxins, new antinutritients(?), carcinogens, created from the process itself.
Toto se dělo i v 60. letech, kdy genetické inženýrství opravdu neexistovalo. 1:1, thus irrelevant.
Dovolím si parafrázovat tento typ krátkozrakého uvažování:
Po vdechnutí rtuti může člověk zemřít.
Člověk může zemřít, i když třeba jen jde po ulici, thus irrelevant.
Jendа avatar 15.9.2013 03:15 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Myslím, že se tam tak nějak defaultně počítá se srovnáním s „klasickými“ rostlinami, takže budeš muset vymyslet nějaký jiný příklad.
15.9.2013 12:58 Jan Konečný
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
diskusi sem nečetl...

#10 - na to jsou studie. Výnos jako takový to prý nezvyšuje, ale jedná se o náročnost pěstování, popř. vlastnosti, že obilí poroste na půdě, kde by normálně nerostlo.

#14 - As these effects were not observed in rats fed the control potatoes spiked with GNA, Pusztai concluded that the differences were not due to the presence of GNA, but were a result of the transformation procedure.[4][13] http://en.wikipedia.org/wiki/Pusztai_affair Nedostatek solidních studií o vlivu GM je velkým problémem.

#16 - no, a co jiné jedy, třeba léky, těžké kovy... : ) Myslím, že jsou studie o vlivu roundupu.. (tedy ne GMO)

#18 - Pozor! RoundUp není jenom glyfosát, ale i rozpouštědla, surfaktanty...

#26 - myslím, že ve Švédsku zjistili, že se může vázat na nějaký jíly a deriváty glyfosátu objevili snad po 2 letech

#27 - mno, sypání Bt toxinem může dělat i biozemědělec. - já osobně bych se chytnul spojení "It's designed to break little holes in the insect stomach" protože to evokuje to, že je celý Bt toxin vymyšlen inženýry.

#28 - hlavně jim je takový gen k ničemu, protože ve střevě žádný hmyz není a nic jim produkce Bt toxinu nepřinese. Kmen s převzatým genem by tak měl z populace vymizet.

Grunt avatar 15.9.2013 15:41 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
ale jedná se o náročnost pěstování, popř. vlastnosti, že obilí poroste na půdě, kde by normálně nerostlo.
To je fakt. Tohle by asi bez GMO možné nebylo. Ale jestli to má přínos o tom se můžeme dohadovat. Trošku mi to připomíná tu finální scénu z filmu Akta-X a akorát z toho mrazí v zádech.
Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
15.9.2013 16:36 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Ale jasně že by to možné bylo...
Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
Grunt avatar 15.9.2013 17:02 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
V poušti, v písku? To si nemyslím. I když ani nevím jak se to oficiálně jmenuje, IMHO to bude masivní využití různé uměle syntetizované výživy (pesticidy asi ani třeba nebudou, protože co by v písku bez výživy jiného taky rostlo) a genetické modifikace.
Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
15.9.2013 21:22 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Rozhodně. Genetické manipulace nejsou to co z písku dělá půdu a z pouště pole. Je to závlaha (ramena rozstřikující vodu otáčející se okolo středu).
Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
Grunt avatar 15.9.2013 21:35 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Proč tam potom ti saudi pěstují kukuřici a sóju?
Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
15.9.2013 22:07 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Zřejmě jim kukuřice a sója nejvíc vynese. Jak je to v rozporu s tím co píšu?
Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
16.9.2013 16:58 Ondrej 'SanTiago' Zajicek
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Rostliny mohou rust i ve vzduchu, kdyz jim koreny ostrikujes vodou s hnojivy (aeroponie). Tak nevidim duvod, proc by to neslo v pisku.
Jendа avatar 15.9.2013 17:24 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Nevím, co Monsanto vyrábí za GMO, že to může růst v písku? AFAIK dělají hlavně různé rezistence a syntézu pesticidů.
Grunt avatar 15.9.2013 17:27 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
To mi nevykládej, že přírodní kukuřice může růst v poušti. Nedaleko máme pískovny a až na nějaký plevel v něm nic moc neroste.
Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
15.9.2013 21:26 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Poušť je místo kde není dost (zpravidla) vody. Začneš jí zavlažovat a máš po poušti.
Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
15.9.2013 21:28 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Může a není to vykládání, ale konstatování.
Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
15.9.2013 21:25 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
Protože jsem letos projezdil "půl" Ukrajiny, tak vím, že v písku toho dokáže růst nesmírně moc (pokud je k dispozici dostatek vody, a hnojiva).
Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
Jendа avatar 15.9.2013 16:41 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
As these effects were not observed in rats fed the control potatoes spiked with GNA, Pusztai concluded that the differences were not due to the presence of GNA, but were a result of the transformation procedure.[4][13]

Nedostatek solidních studií o vlivu GM je velkým problémem.
Čti dál ;) An audit of Pusztai's work was conducted by the Rowett Institute on the 22nd October, 1998, and it concluded that the data did not support his conclusions.[22][23]

Nejspíš nikdo nečeká, že by samotné provedení transformace mohlo mít nějaký vliv. Směle do toho…!
#16 - no, a co jiné jedy, třeba léky, těžké kovy... : ) Myslím, že jsou studie o vlivu roundupu.. (tedy ne GMO)
No to určitě, ale to není tak nějak moc associated with GMO, ale associated with RoundUp/léky/těžké kovy…
28.9.2019 07:50 nakalbanged
Rozbalit Rozbalit vše Re: Anti-GMO náboženství prakticky
24.11.2019 20:37 Felysia Avichayil
Rozbalit Rozbalit vše Situs Bola Terpecaya & Terbaik
Wow, I'm very impressed with the words, and it looks very good, please

come to our website, by clicking below us :)

http://www.idrbola99.blogspot.com http://152.44.32.81/

Berita Bola Berita Bola

Terkini, Prediksi Bola Jitu

Situs Bola Terpecaya Situs Bola Terbaik & Terpecaya

Založit nové vláknoNahoru

ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.