Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Sousedka je celkem ochotná, problém je, že je jí přes 80 let a i když se předloni dovolovala, jestli mi smí borovici občas zalít (sousední terasa, technicky no problem), k zalití jako takovému bohužel nedošlo. V podstatě proto jsem se vrhnul do původní varianty s čerpadlem.
Zalévání pomocí knotu taky není špatný nápad, problém je dostatečný rezervoár vody, která by se neodpařil příliš brzy. Uvažoval jsem nad různými barely, to by se mi ale zase už na terasu nevešly ty kytky.
Ventil od pračky na 220V se už blíží tomu, co se chystám použít, chtěl jsem ale raději bastlit se slaboproudem.
Bezpečnost v případě selhání byl opakovaný dotaz - popíšu níže.
Použít splachovadlo mne nenapadlo, protože mé zkušenosti s touto technologií, zejména v provedení kolegů ze Slovenska, jsou ve skrze negativní. Kolikrát se stalo, že přes léto došlo k podtečení (to je lepší varianta, stačí opravit po příjezdu) nebo přetečení (to je horší, voda se musí zaplatit) zásobníku ... A ve finále by to stejně skončilo tak, že bych musel hlídat hladinu a podle toho zapnout nebo nezapnout čerpadlo.
Odkaz na Pihrta - neplánuju toho tolik využít, ale jako inspirace je to super, díky ow !
Tuxgraphics je taky dost inspirativní, hlavně vlhkoměr samo-domo ... no rozebereme níže. Každopádně díky Dreitovi !
Jak jsem minule psal, šuplíkový spínač IPOWER IP9258 jsem nechal napájet starý Edimax a změny na portu mi logoval Mikrotik (který logy poslal rovnou na Linuxový servřík). Zapíná se 4x denně, teoreticky na minutu. Chvíli bude trvat start switche a chvilku bude trvat než se vybijí kondenzátory. Očekával jsem tedy, že doba sepnutí bude dlouhodobě stabilní, pod minutu. Jestli k sepnutí dojde se zpožděním několik vteřin z výše uvedených důvodů neřeším, navíc je to z hlediska zalévacího systému irelevantní.
V době psaní tohoto zápisku mám v logu 34 sepnutí a vypnutí. Jak dlouho byl port eth5-testIPpower jsem si spočítal tímto zaklínadlem:
grep eth5-testIPpower /var/log/messages|awk '{if ($9=="up"){t=3600*substr($3,1,2)+60*substr($3,4,2)+int(substr($3,7,2))}else{print 3600*substr($3,1,2)+60*substr($3,4,2)+int(substr($3,7,2))-t}}'|sort -n
Výsledek mne příjemně překvapil. Nejenže malina pokaždé sepla (to je vidět už z prostého grepu), ale doby sepnutí byly docela homogenní:
Délka sepnutí | Počet |
53 s | 20 x |
54 s | 12 x |
55 s | 1 x |
113 s | 1 x |
V neděli odpoledne jsem objednal spínaný solenoid za 440 Kč i s dopravou a v úterý odpoledne jsem ho měl v ruce. Příjemná vlastnost je, že ve vypnutém stavu je zavřený a teprve po přivedení 12V (polarita je jedno) se otevře - to je fajn a řeší to jeden z bezpečnostních aspektů.
Finální rozhodnutí bylo ho dát na sprchový vývod, který ale končí týmž závitem, tudíž jsem se musel ponořit do pro mne zatím neznámých vod instalatérských. To, co jsem potřeboval se jmenuje nátrubek (30-40 Kč podle materiálu) a pokud chcete, aby vám spoj závitu kov-kov nestříkal po celé koupelně, musíte to nějak utemovat, například páskou, kterou vám v kvalitních domácích potřebách doporučí, například se slovy: "No čím je to lepší, závisí na tom, na co jste zvyklý. Jo aha, vy nejste zvyklý na nic. Tak si vemte tuhle pásku za 12 Kč". Po obmotání páskou to - zdá se - těsní. V rámci testování jsem párkrát ventil otevřel a zavřel a na prodloužený víkend nechal "puštěnou" vodu (malý pramínek, ventil vypnutý), vystlal vanu ubrousky, aby bylo vidět, jestli to teklo a zmizel z města. Po návratu vše suché, takže ventil je - zdá se - taky OK.
Pro spínání ventilu jsem vytáhl šuplíkové trafo 12V (to, s kterým napájím testovací EDIMAX), takže jsem musel jenom koupit konektor a kábl (na straně solenoidu netřeba letovat, jsou tam šroubky) - takže dalších 56 Kč (kablík je delší aby se pohodlně vedl).
Vlastně finálním impulzem, který rozhýbal celou tuto akci, byl akční leták v Lidlu, kde inzerovali různé zahradní nesmysle a mimo jiné i "sadu na zavlažování florabest". V krámě jsem na to kouknul - no, 20 m hadičky, 15 zavlažovacích čuplíků a 5 "terminátorů", které by měly zalévat taky s třemi regulátory průtoku, pěti rozbočovači a 5 spojkami za "lid(l)ových" 269 Kč není úplně málo, ale zase člověk nemusí řešit kapátka, těsnost, hadičku, spojky atd. Tak jsem to nakonec vzal.Nejjednodušší bylo to připojit právě na 1/2coulový závit, takže mne to stálo ještě rychlospojku za 35 Kč, kterou jsem musel dát i na druhou stranu společně s kusem bakelitu zvaným "kohoutkový nástavec F1/2" u Rouska za 14 Kč. Zavlažovadlo jsem otestoval několikerým puštěním vody a zkušebním zavlažením, při čemž jsem zjistil, že terminátory nekapou (což by měly), zatímco regulátory průtoku kapou (což by neměly). S obojím se ale celkem dá žít, trochu jsem upravil zapojení (v tomhle systému očividně Kirchhofovy zákony nějak moc nefungují, resp. R ovlivňuje rozdílná výška květináčů). Ale předběžná funkčnost ověřena.
Hadici jsem měl už doma, kolik kdysi stála už nevím. Malina už je na místě též a zatím v podstatě není potřeba, protože curl by mohl volat klidně i server - takže v tento okamžik je to spíš webkamera. Spínač ventilu byl taky šuplíkový, taktéž trafo. Ventil i s kabelem a konektorem vyšel na 496 Kč, instalatérský a zalévací HW 393, celkem tedy 889 Kč. Ale kdo si hraje, nezlobí . Šlo by to určitě zlevnit, ale neměl jsem čas čekat týdny až měsíce na dodávku solenoidu z Číny a neměl jsem čas shánět hadičky a zavlažovací čudlítka (což by asi taky řešila Čína).
Co se může pokazit, se pokazí. Ale správně navržený systém to nerozhodí. V případě zavlažovacího systému můžou nastat v principu tři typy situací (pokud vás napadá ještě něco, napište to do diskuze):
Tiskni
Sdílej:
Může se stát, že se zblázní spínač ventilu a nechá ho v poloze "otevřeno".No, tohle by šlo řešit na dvou úrovních - na straně RPi a na straně ventilu. Optimlní by bylo zkombinovat obě, ale nejspíš by stačilo jen jednou. Obrana na straně RPi je watchdog, pokud se RPi zasekne, tak se restartuje a přitom se všechny GPIO nahodí do původního nastavení (bvětšinou se chovají jako vstup nebo vysoká impedance), takže pulldown k zemi zajistí nulu na výstupu hned po restartu. Výhoda je, že se tím pak obnoví i ostaní komunkace, přitom samotný watchdog je přímo součástí SoC a stačí jen nastavit, viz Auto-reboot a hung Raspberry Pi using the on-board watchdog timer. Obrana na straně ventilu je monostabilní klopný obvod v budiči výkonové součástky, co spína ventil, tedy nejspíš nějakého výkonvého MOSFETu. Protože GPIO na RPi dají jen necelé 3,3V, musel by se použít nějaký spínající už od nízkých napětí (ty běžné chtějí okolo 8-10V) , nebo se tam dá dát budič (low side, protože MOSFETy s N nanálem jsou levnější a mají menší odpor v otevřeném stavu), což je lepší, protože bude jistota, že MOSFET bude otevřený naplno. No a pokud bude tím budičem monostabilní klopný obvod udělaný řekněme z časovače 555, tak se délká sepnutí nastaví přímo hardwarově - i kdyby RPi zustalo "viset v jedničce", ventil se sám vypne po předem nastaveném intervalu. Osobně bych asi použil watchdog v RPi a ventil bych spínal rovnou, ale pro větší spolehlivost bych galvanicky oddělil obvody RPi a vetilu optočlenem. Ten pak bude na straně ventilu pouštět plných 12V přes odpor v řádu stovek ohmů do gate výkonového MOSFETu s N nanálem, mimo toho tam ještě musí být jeden odpor mezi GPIO RPi a optočlenem (ten se vůči RPI bude chovat jako IR LED), druhý mezi gate a zemí (ten by měl být větší, v řádu desítek kiloohmů), no a nakonec antiparalelní dioda (nejlépě nejaká rychlá) zapojená přes vstupy ventilu, poněvač ten je z elektrického hlediska cívka (na vnitnří diodu v MOSFEtu v tomto případě nedoporučuju sázet).
Monostabilní 555 s resetem (PNP tranzistor paralelně ke kondenzátoru) a derivačním článkem na vstupu -> signál pro spínání 555 bude muset být střídavý, kdyby se malina hryzla s GPIO nastaveným na log.1 či log.0, tak se obvod po vteřině zastaví. Samozřejmě potom platí, že se signál musí generovat nějakým programem softwarově a ne jen nastavit PWM výstup, který by mohl běžet i v případe zátuhu zbytku systému.
Radši se zeptám, co přesně je cílem? Má malina řídit kompletně všechno, nebo se má o zalívání raději postarat nějaká elektronika s tím, že malina bude jen logovat kdy k události došlo a bude mít možnost ovládat ventil? Jak by to autorovi nejvíce vyhovovalo?
Tak potom ta 555 fakt nemá důvod v květináči být, opravdu bude lepší to Attiny a tahat data po sběrnici
Taky mě to napadlo, s I2C komunikací to navíc může všechno viset na čtyřech drátech (klidně UTP kabel) - jedno ATtiny má čtyři 10-bit A/D převodníky, I2C čidla taky nestojí svět a malina s I2C komunikovat umí sama o sobě. Pak stačí jen spatlat program pro malinu, naučit ATtiny tvářit se jako I2C slave a zpracovávat data dle libosti. Mimochodem u první maliny pozor na hardwarový bug v I2C části.
Hádám že autor komentáře spíš navrhoval přímo nahradit 555 tím Attiny - pořád používat desky v květináči jako kondenzátor a podobně měřit, ale výstup tahat digitálně (třeba po tom I2C) do maliny, která si to bude řídit. Případně to může řídit samo Attiny s tím, že mu malina může upravovat chování.
Za sebe bych byl taky pro tu 555.
Jop, je to on. Mám jeden kousek z Číny, na programování jsem si zbastlil tohle a když mě jednou za čas přepadne nutkání něco tvořit, tak si programuju. Mimochodem, než Attiny13 budeš mít možná lepší Attiny25/45/85, první číslo značí velikosti vnitřních pamětí. Součástky můžeš nakupovat v TME.eu, pokud to nepotřebuješ do dalšího dne, tak máš dopravu za lidových 40Kč a výběr mají na můj vkus opravdu monstrózní. Jen pozor na násobnost, někdy je tam jedna součástka víckrát s tím, že jednou ji můžeš koupit po jednotlivých kusech a jindy balení po 1000ks.