Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Dotaz tazatele
Dobrý den.
S nelibostí jsem zjistil, že česká televize jako organizace pověřená výkonem veřejnoprávní služby vyžaduje pro provoz videopůjčovny uzavřené technologie Microsoftu. Jsem platící koncesionář, má firma taktéž. V zaměstnání používám Linux, doma Apple. Znamená to, že nejsem bez dalších investic schopen stejně jako tisíce, možná desetitisíce dalších uživatelů vaši službu využívat. Prosím vás o vyjádření, kdy to bude možné?
Odpověď videopůjčovny
Dobrý den,
Česká televize rozšířila prostřednictvím Videopůjčovny nabídku svých služeb nad rámec poslání média veřejné služby, které pro uživatele internetu zajišťuje prostřednictvím iVysílání. iVysílání mohou volně využívat uživatelé všech počítačových platforem.
V rámci Videopůjčovny nabízí Česká televize divákům atraktivní obsah, který by jiným způsobem nemohla poskytnout. Z hlediska smluvních vztahů s autory příslušných pořadů je nutné dbát na zajištění bezpečnosti takto nabízeného obsahu a maximálně omezit možnost nelegálního šíření.
V současné době má Česká televize k dispozici ekonomicky nejvýhodnější zabezpečení, které poskytuje společnost Microsoft. Pro jiné platformy bohužel v této chvíli neexistuje řešení, které by poskytlo dostatečnou ochranu práv, a zároveň bylo ekonomicky rentabilní. Česká televize je však do budoucna připravena řešit rozšíření využití v rámci ostatních operačních systémů mimo Microsoft.
S pozdravem Videopůjčovna ČT
Odpověď tazatele
Dobrý den a děkuji za odpověď.
Ač nesouhlasím s tím, že výběrem uzavřené a pro uživatele nikoliv bezplatné technologie jednoho dodavatele diskriminujete ostatní uživatele, akceptuji ji. Nejen to, akceptováním takového přístupu dále znemožňujete prosazení alternativních platformě a dodavatelsky nezávislých řešení. Také věřím, že jste si vědomi toho, že protože se jedná o čistě komerční aktivitu veřejnoprávního média, pak jakékoliv aktivity s tím spojené by měli být přísně od výkonu veřejnoprávní služby oddděleny. Mám na mysli např. platby za využití reklamního prostoru věnovaného Videopůjčovně ČT na programech vysílaných ČT.
S pozdravem, koncesionář ČT
Originál zde
Tiskni
Sdílej:
Dobrý den, společnosti, která tuto službu pro Českou televizi zajišťuje, postupně pracuje o zprovoznění služby i v jiných operačních systémech jako jsou např. Linux nebo MAC. Věříme, že to bude co nejdříve, abychom mohli tuto službu poskytovat co největšímu množství uživatelů internetu. Nyní se tedy nacházíme v přechodné době. Lenka Lukešová
OMG. jednak jste prohodil podminku (..predstavujete si, ze ... nemusi ..)Pokud si nepředstavujete, že se výstup šifry musí podobat výstupu generátoru náhodných čísel, pak už jste na půl cestě k tomu, abyste se mnou souhlasil. Pak už vám stačí jenom akceptovat, že se výstup šifry může být ztrátově komprimovatelný.
a jednak si neco zjistete o kryptoanalyze.Můžete být konkrétnější? Já to studoval, mám z toho titul (což samo o sobě nemusí ještě nic znamenat)
Pokud si nepředstavujete, že se výstup šifry musí podobat výstupu generátoru náhodných čísel, pak už jste na půl cestě k tomu, abyste se mnou souhlasil. Pak už vám stačí jenom akceptovat, že se výstup šifry může být ztrátově komprimovatelný. Můžete být konkrétnější? Já to studoval, mám z toho titul (což samo o sobě nemusí ještě nic znamenat)Stale si predstavuji, ze vystup bezpecne sifry musi byt od vystupu generatoru nahodnych cisel k nerozeznani. (viz zde - a to je jen wikipedia.) Anebo se tu stale bavime o necem, co je "jako" sifra (tj. ztizi to cteni obsahu), ale sifra to neni (protoze to lze trivialne bez znalosti klice obejit anebo lze trivialne klic zjistit)?a myslím, že trendy celkem sleduju, tak by mě zajímalo, kde mi ujel vlak.
Taky jedna odpověď :
Dobrý den, Česká televize rozšířila prostřednictvím Videopůjčovny nabídku svých služeb nad rámec poslání média veřejné služby, které pro uživatele internetu zajišťuje prostřednictvím iVysílání. iVysílání mohou volně využívat uživatelé všech počítačových platforem. V rámci Videopůjčovny nabízí Česká televize divákům atraktivní obsah, který by jiným způsobem nemohla poskytnout. Z hlediska smluvních vztahů s autory příslušných pořadů je nutné dbát na zajištění bezpečnosti takto nabízeného obsahu a maximálně omezit možnost nelegálního šíření. V současné době má Česká televize k dispozici ekonomicky nejvýhodnější zabezpečení, které poskytuje společnost Microsoft. Pro jiné platformy bohužel v této chvíli neexistuje řešení, které by poskytlo dostatečnou ochranu práv, a zároveň bylo ekonomicky rentabilní. Česká televize je však do budoucna připravena řešit rozšíření využití v rámci ostatních operačních systémů mimo Microsoft. Služba Videopůjčovny byla vytvořena externí společností, která není jakýmkoli způsobem spjata se společností Microsoft, a to zcela v její režii a na základě podnikatelského rizika spojeného s velmi dlouhou dobou návratnosti investice. Česká televize do projektu neinvestovala žádné finanční prostředky a o zisk z provozu této služby se dělí s touto společností v poměru, který je jednoznačně výhodnější pro ČT. V konečném důsledku tak Česká televize rozšířila spektrum svých nabízených služeb a navíc přináší dodatečné finanční prostředky na výrobu nových pořadů. S pozdravem Videopůjčovna ČT