Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Je to pár dní, co jsem si tu stěžoval na X.org a uvažoval o návratu k XFree86. Po včerejším zatuhnutí X serveru jsem se rozhodl proměnit slova v činy a pustil jsem se do přechodu na XFree86.
Dnes odpoledne jsem tedy stáhl zdrojáky XFree86 4.4.0 a zkompiloval je (což byla záležitost vskutku bezproblémová). Dosavadní instalaci X.org jsem zatím neodstraňoval (co kdyby) a pouze jsem příslušné adresáře (tedy /etc/X11
a /usr/X11R6
) přejmenoval. XFree86 jsem nainstaloval samostatně a uvedené adresáře nasměroval pomocí symbolických linků na tuto novou instalaci. Zkopíroval jsem několik souborů (xinitrc, xorg.conf
přejmenovaný na XF86Config
atd.) a bylo hotovo.
Instalace pracovala na "první zapojení", tedy na první nahození X serveru (jak přes startx
, tak i přechodem na runlevel 5). Všechny programy, které jsem následně vyzkoušel, fungovaly bez problémů. Krok č.1 byl dokončen úspěšně, přešel jsem tedy ke kroku 2. Tím byla instalace ovladače od NVidie.
Instalace proběhla celkem hladce (modul pro příslušný kernel nebyl nalezen, proto se při instalaci kompiloval) a X server následně bezproblémově nastartoval. Zkusil jsem tedy restart systému, což byl právě ten kritický bod, kde X.org selhával. Bohužel, zde už nastaly potíže. Sice ne takové, jako u X.org (místo "zátuhu" X server pouze nenaběhl), ale příjemné to nebylo.
Přečtením logu jsem zjistil, že nelze inicializovat modul jádra. Proč? Těžko říct, po spuštění "modprobe nvidia
" se pokus o start podařil. V systémovém logu jsem nenašel žádné informace o inicializaci modulu, přestože v modprobe.conf je příslušný řádek uveden přesně tak, jak předepisuje dokumentace k ovladači. Stejně tak i další nastavení jsou ve shodě s dokumentací. Takže jsem to prozatím vyřešil tak, že se ve skriptu před startem X serveru prostě explicitně zavolá "modprobe nvidia
" - funguje to a lepší řešení zatím neznám.
Takže shrnu-li to, sice jsem na tom zatím o něco lépe než s X.org, ale totální vítězství to není. Ještě nevím, jak se XFree86 bude projevovat při běžné práci ani to, jak optimálně vyřešit problém s načítáním modulu. Každopádně dám ještě vědět, jak se situace vyvinula.
Tiskni
Sdílej:
cp -a /dev/nvidia* /etc/udev/devices chown root.root /etc/udev/devices/nvidia*Je to na: http://fedoranews.org/contributors/stanton_finley/fc3_note/#nVidia
Díky, vyzkouším. Tohle jsou ty informační zdroje, na které se snadno zapomíná...