Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Pokusil jsem se rozchodit databázi 602SQL ve verzi 9 pod systémem Fedora Core 3. A výsledek? Smíšené pocity...
Databázový systém 602SQL (dříve zvaný WinBase) vytvářený známou českou softwarovou firmou patřil dlouhodobě k mým oblíbeným programům. Od roku 2000 jsem na něm postavil už celou řadu projektů a jak se ukazuje, byla to dobrá volba - kromě velice efektivního procesu implementace aplikací oceňuji naprosto spolehlivou funkci databáze. Co ale až do verze 7 (včetně) chybělo, byla funkčnost pod Linuxem (resp. obecně něčím jiným než Windows). To se ale změnilo...
Verze 8 nabídla funkčnost serverové části pod Linuxem, nedávno uvedená verze 9 měla fungovat naprosto stejně v obou operačních systémech (včetně vývojového prostředí). Jak potěšující! Tak jsem příliš nezkoumal detaily a rozhodl se si novou verzi stáhnout a vyzkoušet - sice uváděli nutnost použití SuSe Linuxu 9.2, ale to jsem považoval za nepodstatné.
Ještě se zmíním o licencování. Bylo vždy komerční, ale relativně přijatelné. Bohužel se v čase zhoršovalo. Víceuživatelská provozní verze byla vždy placená, ostatní případy se měnily. Verze 6 nabízela jednouživatelskou lokální verzi zcela zdarma (s tím, že byla nutná registrace, nezaregistrovaný program běžel, ale vyskakoval upozorňovací panel), podobně verze 7 (zde už bylo nutné registrovat předem). Ve verzi 8 se odehrála nepříjemná změna v podobě známé třífázové aktivace (fuj!). Konečně verze 9 pro pouhé vyzkoušení nevyžaduje registraci, ale ani jednouživatelskou verzi už nelze bez placení využívat komerčně.
Pokusil jsem se nainstalovat stažený RPM balík programu, to se však nepodařilo. Instalátor ohlásil požadavek na knihovnu libcrypto.so.17
- musel jsem tedy nainstalovat příslušný balík ze SuSe Linuxu. Následovala instalace několika dalších knihoven a vytvoření symbolických linků na některé stávající knihovny (zájemcům mohu upřesnit). Vzhledem k nestardardním zásahům jsem stejně musel instalovat s argumentem --nodeps
.
Po instalaci jsem úspěšně spustil grafické (ovládací a vývojové) rozhraní. Vytvořil jsem databázi, spustil server a založil novou aplikaci. Všechno OK. Po otevření aplikace jsem ale zjistil, že tu jaksi něco chybí. Přesněji řečeno všechno, co souviselo s návrhem aplikace (pro nezasvěcené uvádím, že systém 602SQL umožňoval vytvořit kompletní aplikaci včetně GUI, která se ukládala do databáze a při spuštění aplikace se její definice načetla do runtime prostředí a uživatel pracoval s GUI).
Podíval jsem se tedy do detailního seznamu změn. Jaká hrůza: mezi "nové vlastnosti" verze 9 patří úplné vypuštění všech funkcí souvisejících s návrhem a provozem klientské části aplikace - tedy právě té vlastnosti, kterou jsem u 602SQL oceňoval nejvíc.
Závěr? Je jistě chvályhodné, že 602SQL podporuje v Linuxu vše, co podporuje ve Windows. Ale obávám se, že už nemám důvod tento databázový systém používat, protože z něj zmizelo to, co v něm bylo oproti jiným produktům navíc. Proto se raději přikloním (podle účelu) k MySQL, PostgreSQL nebo Firebirdu.
Tiskni
Sdílej:
Trochu jsem to zkoumal (i když konkrétně 602Office jsem přímo v ruce neměl), a zjistil jsem následující: