Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Pokusil jsem se rozchodit databázi 602SQL ve verzi 9 pod systémem Fedora Core 3. A výsledek? Smíšené pocity...
Databázový systém 602SQL (dříve zvaný WinBase) vytvářený známou českou softwarovou firmou patřil dlouhodobě k mým oblíbeným programům. Od roku 2000 jsem na něm postavil už celou řadu projektů a jak se ukazuje, byla to dobrá volba - kromě velice efektivního procesu implementace aplikací oceňuji naprosto spolehlivou funkci databáze. Co ale až do verze 7 (včetně) chybělo, byla funkčnost pod Linuxem (resp. obecně něčím jiným než Windows). To se ale změnilo...
Verze 8 nabídla funkčnost serverové části pod Linuxem, nedávno uvedená verze 9 měla fungovat naprosto stejně v obou operačních systémech (včetně vývojového prostředí). Jak potěšující! Tak jsem příliš nezkoumal detaily a rozhodl se si novou verzi stáhnout a vyzkoušet - sice uváděli nutnost použití SuSe Linuxu 9.2, ale to jsem považoval za nepodstatné.
Ještě se zmíním o licencování. Bylo vždy komerční, ale relativně přijatelné. Bohužel se v čase zhoršovalo. Víceuživatelská provozní verze byla vždy placená, ostatní případy se měnily. Verze 6 nabízela jednouživatelskou lokální verzi zcela zdarma (s tím, že byla nutná registrace, nezaregistrovaný program běžel, ale vyskakoval upozorňovací panel), podobně verze 7 (zde už bylo nutné registrovat předem). Ve verzi 8 se odehrála nepříjemná změna v podobě známé třífázové aktivace (fuj!). Konečně verze 9 pro pouhé vyzkoušení nevyžaduje registraci, ale ani jednouživatelskou verzi už nelze bez placení využívat komerčně.
Pokusil jsem se nainstalovat stažený RPM balík programu, to se však nepodařilo. Instalátor ohlásil požadavek na knihovnu libcrypto.so.17
- musel jsem tedy nainstalovat příslušný balík ze SuSe Linuxu. Následovala instalace několika dalších knihoven a vytvoření symbolických linků na některé stávající knihovny (zájemcům mohu upřesnit). Vzhledem k nestardardním zásahům jsem stejně musel instalovat s argumentem --nodeps
.
Po instalaci jsem úspěšně spustil grafické (ovládací a vývojové) rozhraní. Vytvořil jsem databázi, spustil server a založil novou aplikaci. Všechno OK. Po otevření aplikace jsem ale zjistil, že tu jaksi něco chybí. Přesněji řečeno všechno, co souviselo s návrhem aplikace (pro nezasvěcené uvádím, že systém 602SQL umožňoval vytvořit kompletní aplikaci včetně GUI, která se ukládala do databáze a při spuštění aplikace se její definice načetla do runtime prostředí a uživatel pracoval s GUI).
Podíval jsem se tedy do detailního seznamu změn. Jaká hrůza: mezi "nové vlastnosti" verze 9 patří úplné vypuštění všech funkcí souvisejících s návrhem a provozem klientské části aplikace - tedy právě té vlastnosti, kterou jsem u 602SQL oceňoval nejvíc.
Závěr? Je jistě chvályhodné, že 602SQL podporuje v Linuxu vše, co podporuje ve Windows. Ale obávám se, že už nemám důvod tento databázový systém používat, protože z něj zmizelo to, co v něm bylo oproti jiným produktům navíc. Proto se raději přikloním (podle účelu) k MySQL, PostgreSQL nebo Firebirdu.
Tiskni
Sdílej:
Trochu jsem to zkoumal (i když konkrétně 602Office jsem přímo v ruce neměl), a zjistil jsem následující: