Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Výrazný úspěch zaznamenali vědci z univerzity v australském městě New Steppleton - podařilo se jim zprovoznit velmi minimalistickou verzi linuxového kernelu na počítači poháněném vzduchem.
Že počítače může pohánět elektřina, je snad každému jasné. Podstatně méně lidí ale ví, že mohou být také počítače hydraulické a pneumatické. Namísto elektrické energie zde funguje kapalina dodávaná čerpadly, resp. stlačený vzduch. Donedávna bylo použití počítačů složených z hydraulických a pneumatických logických členů omezeno pouze na jednoduché, předem připravené programy. To se ale mění...
Vědcům se podařilo sestavit plnohodnotný 32-bitový počítač, jehož procesor tvoří 15000 pneumatických členů, operační paměť má potom 800000 členů. Celý stroj zabere prostor odpovídající průměrnému pokoji v paneláku, pohání ho kompresor o výkonu 10 kW.
Protože rychlost operací není nijak závratné (cca 100 taktů/s), bylo nutné linuxové jádro optimalizovat jak objemově (samotné zabírá okolo 30 kB), tak operačně. Výsledkem je systém, na kterém lze bez problémů spouštět (kromě programů ve strojovém kódu) i speciální nenáročný kompilátor jazyka C, takže si lze zkompilovat céčkovské programy a následně je na pneumatickém počítači provozovat.
No není to nádherné? Podívejte se do kalendáře...
Protože už není 1. dubna, pozbývá příspěvek svoji platnost - tak zase za rok!
Tiskni
Sdílej:
Sovětské balistické rakety řídil mechanický počítač. Bylo to kvůli přečkání elektromagmetického pulzu po dopadu jaderné bomby. Paměť 100kB prý byla velká jako barák...
Ale linux na tom určitě neběhal