Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Výrazný úspěch zaznamenali vědci z univerzity v australském městě New Steppleton - podařilo se jim zprovoznit velmi minimalistickou verzi linuxového kernelu na počítači poháněném vzduchem.
Že počítače může pohánět elektřina, je snad každému jasné. Podstatně méně lidí ale ví, že mohou být také počítače hydraulické a pneumatické. Namísto elektrické energie zde funguje kapalina dodávaná čerpadly, resp. stlačený vzduch. Donedávna bylo použití počítačů složených z hydraulických a pneumatických logických členů omezeno pouze na jednoduché, předem připravené programy. To se ale mění...
Vědcům se podařilo sestavit plnohodnotný 32-bitový počítač, jehož procesor tvoří 15000 pneumatických členů, operační paměť má potom 800000 členů. Celý stroj zabere prostor odpovídající průměrnému pokoji v paneláku, pohání ho kompresor o výkonu 10 kW.
Protože rychlost operací není nijak závratné (cca 100 taktů/s), bylo nutné linuxové jádro optimalizovat jak objemově (samotné zabírá okolo 30 kB), tak operačně. Výsledkem je systém, na kterém lze bez problémů spouštět (kromě programů ve strojovém kódu) i speciální nenáročný kompilátor jazyka C, takže si lze zkompilovat céčkovské programy a následně je na pneumatickém počítači provozovat.
No není to nádherné? Podívejte se do kalendáře...
Protože už není 1. dubna, pozbývá příspěvek svoji platnost - tak zase za rok!
Tiskni
Sdílej:
Sovětské balistické rakety řídil mechanický počítač. Bylo to kvůli přečkání elektromagmetického pulzu po dopadu jaderné bomby. Paměť 100kB prý byla velká jako barák...
Ale linux na tom určitě neběhal