Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Výrazný úspěch zaznamenali vědci z univerzity v australském městě New Steppleton - podařilo se jim zprovoznit velmi minimalistickou verzi linuxového kernelu na počítači poháněném vzduchem.
Že počítače může pohánět elektřina, je snad každému jasné. Podstatně méně lidí ale ví, že mohou být také počítače hydraulické a pneumatické. Namísto elektrické energie zde funguje kapalina dodávaná čerpadly, resp. stlačený vzduch. Donedávna bylo použití počítačů složených z hydraulických a pneumatických logických členů omezeno pouze na jednoduché, předem připravené programy. To se ale mění...
Vědcům se podařilo sestavit plnohodnotný 32-bitový počítač, jehož procesor tvoří 15000 pneumatických členů, operační paměť má potom 800000 členů. Celý stroj zabere prostor odpovídající průměrnému pokoji v paneláku, pohání ho kompresor o výkonu 10 kW.
Protože rychlost operací není nijak závratné (cca 100 taktů/s), bylo nutné linuxové jádro optimalizovat jak objemově (samotné zabírá okolo 30 kB), tak operačně. Výsledkem je systém, na kterém lze bez problémů spouštět (kromě programů ve strojovém kódu) i speciální nenáročný kompilátor jazyka C, takže si lze zkompilovat céčkovské programy a následně je na pneumatickém počítači provozovat.
No není to nádherné? Podívejte se do kalendáře...
Protože už není 1. dubna, pozbývá příspěvek svoji platnost - tak zase za rok!
Tiskni
Sdílej:
Sovětské balistické rakety řídil mechanický počítač. Bylo to kvůli přečkání elektromagmetického pulzu po dopadu jaderné bomby. Paměť 100kB prý byla velká jako barák...
Ale linux na tom určitě neběhal