Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Teď se mohutně řeší (zatím ještě ne úplně jisté) zavedení bodového systému pro přestupky řidičů, tak přidám další dopravní téma. Nebude řeč o kamionech, jak by to z nadpisu mohlo vypadat, ale o něčem úplně jiném - fenomenu zvaném N1. Ukazuje se na něm mnohé.
O kategorii vozidel N1 slyšel snad každý, ale raději to připomenu. Jsou to ta nejlehčí užitková vozidla, obvykle běžná osobní s drobnými úpravami (skoro každý typ auta má svoji N1 modifikaci). Někdy jsou ty úpravy jen velmi drobné (mřížka nad zadními opěradly), zato však velice důležité - protože jsou podmínkou homologace v této kategorii.
Pořizování vozidel N1 zažívá (nejen) u nás velký rozmach. Proč tomu tak je? Že by u nás bylo tolik drobných nákladních dopravců, kteří vozí za mřížkou svůj náklad? Ale ne, důvod je zcela jiný - absurdita (nejen) českého daňového systému. Podívejme se tedy, jak to je (u nás, v cizině se to liší stát od státu).
Už když vznikal první český zákon o DPH, tedy někdy v roce 1992, bylo mínění příslušných úředníků ministerstva financí, kteří zákon připravovali, velice podobné tomu dnešnímu. Tedy, že každý podnikatel je minimálně poloviční (ne-li úplný) zloděj. Zatímco u naprosté většiny výrobních prostředků platí, že si podnik (plátce DPH) může při jejich pořízení daň odečíst, pro osobní auta to neplatí.
Tvůrci zákona uvažovali zhruba takto: "Jo, využití k podnikání, to určitě. Budou si v tom vozit rodinku na výlety. Žádná daň se odečítat nebude.". A bylo. U náklaďáků ale DPH odečíst lze, a to i u těch nejmenších. Tak došlo k zajímavému vývoji...
Okolo zákona o DPH a navazujících předpisech se vedly ve vládě, parlamentu i jinde sáhodlouhé diskuse. Předpisy se různě pozměňovaly, k úplné eliminaci prvotního nesmyslu ale nedošlo. K čemu ale došlo, bylo úplné rozmělnění kategorie N1, která už svůj původní smysl (tedy "nejmenší nákladní vozy") prakticky pozbyla. Výsledkem je, že homologaci na N1 dostanou i vozidla, která se od těch běžných osobních liší opravdu jen lehkou přepážkou.
Proto se auta N1 nakupují ve velkém, kdo chce podvádět (a vozit bez daňového rozlišení soukromých cest rodinu na výlety), dělá to s naprostým klidem a s přepážkou za zády. Ti odvážnější dokonce ihned po nákupu přepážku demontují a mají ji schovánu pouze pro případné kontroly z FÚ.
Řešení? Celý nesmysl zrušit. Současná situace nahrává nepoctivým, zatímco poctiví jsou biti. Ne, že by tento případ byl jediný, kde k tomu dochází, je ale dostatečně demonstrativní.
Tiskni
Sdílej:
Celý nesmysl zrušit.Tím nesmyslem myslíš zrušit nemožnost plátce DPH si ji odečíst za auto nebo možnost odečíst za některá auta?