Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
...se bude zadávat pětimiliardová zakázka na nákladní auta pro armádu, která by měla nahradit dosluhující (a přesluhující) "vejtřasky". Ve vzduchu je cítit nejen síra pekelná, ale také zatuchlý pach letounů L159 tiše hnijících ve skladech. Někdo je zkrátka nepoučitelný (nebo dobře zaplacený).
Nemohl jsem uvěřit vlastním uším, když jsem uslyšel, že se ministerstvo obrany chystá nakoupit nové nákladní vozy Tatra (již to bylo v plánu delší dobu, ale konečné rozhodnutí padlo až teď). Měly by nahradit legendární náklaďáky Praga V3S, které v naší armádě "bojují" již od 50. let 20. století. Samotná náhrada rozpadajících se veteránů je v pořádku, nikoli ale způsob, jakým se to má učinit.
Od doby rozhodnutí o nákupu 72 podzvukových letounů L159 uplynula řada let. Už tehdy odborníci varovali, že tolik letadel vojáci nepotřebují, a že prvotním cílem je pravděpodobně nalití peněz do tragicky neprosperující firmy Aero Vodochody. Výsledek známe - desítky nepotřebných strojů za mnoho miliard stojí ve skladech, spotřebovávají peníze na svoji konzervaci, a zájemce o jejich případnou koupi nepřichází (nepočítám tragikomický nápad na výměnu dvou plně vyzbrojených bitevníků za jeden cvičný letoun - to už by bylo výhodnější jich prodat jen několik málo kusů a zbytek hned roztavit, případně rozdat spřáteleným letectvům).
Pravda je, že na strategické vojenské zakázky se nemusí vypisovat veřejná soutěž. Že nemusí, rozhodně neznamená, že nesmí, ba právě naopak. V české armádě je však praxe jiná, jak již provedené kontroly prokázaly - za strategickou zakázku se považuje i posečení trávy v areálu generálního štábu. Proto se nelze divit, že ministr Kühnl použil "osvědčený" postup i zde. Navíc dohodil zakázku české firmě, a co je doma, to se počítá, že?
Tragické na tom jsou ale dvě věci. Jednak jde o to, zda je vůbec potřeba tolik aut, kolik se jich má nakoupit. Aby pak nestála nečinně v garážích a neřešilo se opět, jak se jich co "nejlépe" zbavit. Druhá, neméně podstatná věc, je pak cena zakázky. Není-li veřejná soutěž, může si Tatra říct prakticky libovolnou cenu, a tu čeští občané zaplatí. Věc je pro Tatru ještě o to výhodnější (a pro daňové poplatníky méně výhodná), že stát bude navíc platit ještě vývoj dalších vojenských speciálů, čímž bude mít Tatra o přísun peněz dopředu postaráno.
Že je tu cosi shnilého, je jasné. Kromě těchto náklaďáků tu máme třeba také obrněné transportéry, další hodně drahý špás. I v tomto případě se postupovalo způsobem, který je velmi nevýhodný pro české občany, kteří to celé musí zaplatit. Napadají mě jen dvě možnosti: buď jsou zúčastnění tak hloupí, že nechápou nesmyslnost a nevýhodnost použitých postupů, anebo dostavají od někoho zaplaceno. Težko říct, co z toho je horší. V každém případě je takové jednání v rozporu se zájmy českých občanů.
Tiskni
Sdílej:
Žhavou novinkou Abíčka jsou blogy. Pro ty z vás, kteří tento termín vidíte poprvé: jedná se o moderní formu vedení deníčku na internetu. Pokud začínáte s Linuxem, můžete zde postupně psát své zkušenosti a pokroky, v kombinaci s diskusním fórem pak snáze dosáhnete svého cíle. Pokud jste pokročilý uživatel, máte možnost použít blogy pro zveřejňování rad a návodů. A nebo si pište blog jen tak, pro radost.
Ale hlavně - pokud všechny potřebné schopnosti daná česká firma má, proč by to neprokázala ve veřejné soutěži? V soutěži by byly předem dány všechny požadavky, a pokud by je firma splnila, zakázku by dostala.jistě - není problém napsat podmínky tak, aby je splnila jediná správná firma
...tak můžeš těžko vykřikovat, že je cena vysokámálo kdy cituji sám sebe:
...ale domnívám se, že cena je mírně přemrštěnaMyslím, že příspěvky, které zde píši jsou příliš opatrné a asi někdy by to chtělo víc číst než sám vykřikovat. A jestli bereš vyjádření vlastního názoru jako vykřikování, nejspíš jsi nepochopil význam diskusí pod spoty v blozích.