V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Jak jste si možná všimli, u mého blogu se před několika dny objevila výzva k podepsání petice proti záznamu komunikačních dat. Hrozba přetavení nějakého takového návrhu do evropské směrnice je více než reálná.
Jde v tuto chvíli o dvě věci - zavedení povinné lhůty pro záznam telekomunikačních relací (tedy kdy, kdo, s kým komunikoval, nebo se pokoušel komunikovat - nejde naštěstí ještě o plný záznam hovorů a zpráv), a zavedení povinnosti archivovat (pravděpodobně stejnou dobu) záznamy o "e-mailové komunikaci". Ty uvozovky jsou důležité, hned vysvětlím proč.
Ministr vnitra se celou záležitost snaží bagatelizovat, nejsem ale zcela přesvědčen o tom, že ví, o co přesně jde. Přesněji řečeno, zda i další aktéři vědí, o co jde. Veřejně se mluví hlavně o té první části (záznamu telekomunikačních relací), ale mě děsí spíš ta druhá (přestože i ta první přinese zvýšené náklady). Ono totiž vůbec není jednoznačné, co by se vlastně mělo zaznamenávat, a jaké by to mělo dopady:
Ať to bude zvoleno jakkoliv, bude to špatně. Jedinou správnou cestou je žádnou povinnost nezavádět. Jak z výše uvedených důvodů, tak kvůli "salámovým tendencím", ke kterým to povede (postupné ukrajování ze svobod a soukromí).
Tiskni
Sdílej:
... pretoze by to prinajmensom porusovalo niektore body Ustav clenskych statov a pripadne Listinu zakladnych ludskych prav a slobod.a to někoho zajímá?
echo > ~/bash_history
I když pominu, že vám tam chybí tečka, stejně to nefunguje, jak si představujete. Zkuste raději 'history -c
'. Nemluvě o tom, že když si smažete /var/log
, mnozí démoni odmítnou vůbec naběhnout…
d8215250dbe9fe35a05ee1a52e4b1a060451fb36