Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Jak jste si možná všimli, u mého blogu se před několika dny objevila výzva k podepsání petice proti záznamu komunikačních dat. Hrozba přetavení nějakého takového návrhu do evropské směrnice je více než reálná.
Jde v tuto chvíli o dvě věci - zavedení povinné lhůty pro záznam telekomunikačních relací (tedy kdy, kdo, s kým komunikoval, nebo se pokoušel komunikovat - nejde naštěstí ještě o plný záznam hovorů a zpráv), a zavedení povinnosti archivovat (pravděpodobně stejnou dobu) záznamy o "e-mailové komunikaci". Ty uvozovky jsou důležité, hned vysvětlím proč.
Ministr vnitra se celou záležitost snaží bagatelizovat, nejsem ale zcela přesvědčen o tom, že ví, o co přesně jde. Přesněji řečeno, zda i další aktéři vědí, o co jde. Veřejně se mluví hlavně o té první části (záznamu telekomunikačních relací), ale mě děsí spíš ta druhá (přestože i ta první přinese zvýšené náklady). Ono totiž vůbec není jednoznačné, co by se vlastně mělo zaznamenávat, a jaké by to mělo dopady:
Ať to bude zvoleno jakkoliv, bude to špatně. Jedinou správnou cestou je žádnou povinnost nezavádět. Jak z výše uvedených důvodů, tak kvůli "salámovým tendencím", ke kterým to povede (postupné ukrajování ze svobod a soukromí).
Tiskni
Sdílej:
... pretoze by to prinajmensom porusovalo niektore body Ustav clenskych statov a pripadne Listinu zakladnych ludskych prav a slobod.a to někoho zajímá?
echo > ~/bash_history
I když pominu, že vám tam chybí tečka, stejně to nefunguje, jak si představujete. Zkuste raději 'history -c
'. Nemluvě o tom, že když si smažete /var/log
, mnozí démoni odmítnou vůbec naběhnout…
d8215250dbe9fe35a05ee1a52e4b1a060451fb36