Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
V článku o formátech dokumentů na ministerstvech jsem MZdrČR označil za ukázku toho, jak to nemá vypadat. Protože jsem nechtěl jen kritizovat, pokusil jsem se také nějak přispět k nápravě. Bohužel, jak se do /dev/null
volá, tak se odtamtud neozývá.
Tehdy mi leželo v žaludku (samozřejmě kromě používaných formátů) hlavně to, že server ministerstva v HTTP hlavičce odpovědi vrací MIME typ, který není definován (application/doc
). Nejenže tím porušuje RFC 2045 a 2046 (není to typ schválený IANA, a nemá správný tvar pro neschválené formáty), ale hlavně neumožňuje browseru, aby s daty správně naložil. Někdo zřejmě spoléhal na to, že bude prohlížeč (nesprávně) určovat typ podle přípony. Proto pokus přímo otevřít odkazovaný dokument se nesetká s úspěchem (přestože v případě správného typu by browser nabídl otevření dokumentu v odpovídající aplikaci, tedy v mém případě OpenOffice.org).
Proto jsem 4. srpna napsal na ministerstvo e-mail, ve kterém jsem popsal zjištěný problém včetně správného řešení. Následujícího dne jsem obdržel standardizovanou (asi automatickou, těžko říct) odpověď, že MZdr přijalo moji zprávu, která neobsahuje elektronický podpis (což by v tomto případě nemělo hrát žádnou roli). Od té doby nic, ticho po pěšině. Server stále funguje stejně špatně jako předtím, a ani mi nikdo neodpověděl.
Už je to měsíc, což mi připadá jako dostatečně dlouhá doba na to, aby někdo změnil jeden řádek v konfiguračním souboru, zvlášť, když mu píšu, co tam má napsat. Z toho mi vychází, že za tím je jeden z těchto důvodů (nebo jejich kombinace):
Ať je to jakkoliv, je vidět, jak komunikace se státní správou funguje. Občan jim nestojí ani za to, aby mu napsali pár slov a poslali ho někam. Obávám se, že se starostmi o české zdravotnictví to bude na tomto ministerstvu velice podobné - podobně špatné.
Tiskni
Sdílej:
Správně to přísloví zní: "Jak se do /dev/null volá, tak se z /dev/zero ozývá." To jen tak pro upřesnění...
/dev/zero
, byl bych šťastný. Mimochodem, webmasterovská adresa nefunguje (vrátilo se to jako nedoručitelné). Takže ještě počkám pár dní, až vyprší 30-denní lhůta (čím se z toho stane porušení zákona 71/1967), a pak se rozhodnu dál. Nechci z toho dělat kovbojku, ale úplně zapomenout na to také nechci.