Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Máme tu další hrozbu svobodě a zdravému rozumu (nejen) na Internetu. V minulých dnech jsme měli možnost se dočíst, že americký soudce A. H. Matz označil Googlův způsob prezentace výsledků vyhledávání obrázků za porušení autorských práv. Dopady tohoto rozhodnutí mohou být nedozírné.
Podle zprávy BBS News, která ve zkrácené verzi vyšla též v češtině v Britských listech, soudce vyhověl zhruba rok staré žalobě pornografického časopisu Perfect 10.
Nejde přitom o to, že by ve výsledcích vyhledávání figurovaly odkazy někam "dovnitř" serveru na zde uložené obrázky (takové věci už se řešily v jiných sporech). Problém se týká obrázků zveřejňovaných nelegálně na cizích serverech.
Rozhodnutí soudu je velice nebezpečné. Svaluje na Google vinu za zločin, který nespáchal. Jestliže někdo poskytuje nástroj ke hledání obsahu určitého druhu - a tento nástroj samozřejmě není schopen odlišit legálně zveřejněný materiál od toho nelegálního - pak podle zdravého rozumu, a také podle logicky chápaného autorského práva, nečiní nic špatného. Ani z hlediska morálního, ani právního.
V praxi to může znamenat hned několik věcí. První je ohrožení fungování vyhledávacích služeb pro obrázky a další podobný obsah, třeba video. Buď tato vyhledávání skončí úplně, a to nejen u Googlu, anebo přinejmenším změní svoji podobu. Již nebudou k dispozici náhledy, což výrazně zhorší použitelnost výsledků hledání.
Ale je tu ještě závažnější problém. V dalším kroku to může být vztaženo i na textový obsah. Nemohly by se pak ve výsledcích objevovat relevantní úryvky ze zveřejňovaných dokumentů, byly by tam pouze odkazy a nanejvýš ještě titulky stránek. Jeden z pilířů současného webu by byl doslova odstřelen.
Doufejme, že k tomu nedojde. Rozhodnutí padlo v USA, což má sice přímý vliv na americké firmy, ale zbytku světa se to netýká. Bohužel neznám možnosti odvolacího řízení u příslušného soudu, ale věřím, že existují nějaké opravné prostředky, kterými bude možné rozhodnutí zvrátit. Jinak by mohl tento nebezpečný precedens vážně narušit fungování Internetu v podobě, v jaké ho známe a používáme.
Tiskni
Sdílej: