Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Před časem jsem tu vychvaloval máslo, nyní připomenu výborné vlastnosti jedné rostliny, která nemá na růžích ustláno. Přitom by byla hrubá chyba, kdybychom tiše ignorovali (nebo hlasitě odmítali) to, co nám příroda nabízí.
Kdo se těší na nějaké pojednání o drogách, tedy konkrétně o marihuaně a hašiši, bude bohužel zklamán. Tento způsob využití konopí dnes zůstane nepovšimnut, protože jsem se o této problematice zmiňoval již dříve a učiním tak ještě v budoucnosti. Ale teď opravdu ne, chtěl bych totiž připomenout "ty ostatní" způsoby využití této pravděpodobně nejvšestrannější existující rostliny.
Konopí, přesněji řečeno konopě setá (cannabis sativa), je jedna z nejstarších rostlin využívaných lidmi. Záznamy o jejím využití - jak lékařském, tak technickém - existují již od starověku. Během staletí se konopí používalo stále víc, až teprve ve 20. století došlo k jeho "zaříznutí", kdy bylo pod nálepkou "nebezpečná droga" v mnoha státech úplně zakázáno, jinde aspoň výrazně omezeno. Nyní se opět zvolna dostává do pozornosti lidí, nicméně málokdo ví, o jak výbornou rostlinu se jedná.
Nyní pro ty, kdo zatím neměli tu čest dozvědět se, čím nám může konopí pomoci, představím přehled jeho nejvýznamnějších možností použití:
Způsobů využití konopí je samozřejmě ještě více. V současné době nám nic nebrání ho pěstovat, snad jen nesmyslně nastavená dotační politika EU i ČR, která zvýhodňuje jiné rostliny, byť takový užitek nepřinášejí. V každém případě je to hozená rukavice, a kdo ji sebere, může na tom v budoucnu pořádně vydělat. A vydělají na tom i všichni ostatní, protože jde o skutečně všestranně prospěšnou rostlinu.
Tiskni
Sdílej:
A tohle je názorný příklad toho, jak lze něco přiohnout tak, aby se tím dala prokazovat politická doktrína. Stejně tak lze totiž argumentovat obráceně: je to názorný příklad toho, jak zhoubně působí zasahování do volného trhu."Idealniho volneho trhu" ovsem, v praxi jde bohuzel o to, co jsem psal - alespon dokud mi to nejakymi relevantnimi protipriklady nevyvrati (tedy pripady, kdy se prosadi na "trhu" levna, na vyrobu nenarocna a uzitecna technologie proti drahym, na vyrobu a zdroje narocnym a s diskutabilni kvalitou - kdyz zustanu u zamereni tohoto portalu, tak Linux nebo Apple vs. Windows je klasickym pripadem ;) Jsme si doufam take vedomi, ze "drahy" a "levny" ted neznamena koncovou cenu pro zakaznika, ktera je tvorena ruznymi faktory, nejen vychozimi naklady (uz vubec ne externalitami, tj. skrytymi naklady pro spolecnost jako celek).
Využití konopě je mnohem, mnohem širší, než jsi popsal.No samozřejmě, vůbec jsem se nezmínil třeba o použití v medicíně, jak humánní, tak veterinární. Uvedl jsem pouze ukázky toho, co je možné, a i tak je toho dost.
stromy u silnice přinášejí výrazné dopravní nebezpečíJaké ? Když to nějakej magor, co neumí jezdit, napere do stromu a rozseká se, je to chyba toho stromu?
Když to nějakej magor, co neumí jezdit, napere do stromu a rozseká se, je to chyba toho stromu?jo :(, to vis stromy jsou mrchy...
zákon ho přesto zakazuje pěstovat bez stopadesátidevíti povolení.Tak zlé to naštěstí není. Na pěstování konopí není (aspoň zatím) potřeba žádné povolení. Pěstování na ploše nad 1 ar ale podléhá ohlašovací povinnosti, která postupně přituhuje - tedy administrativy přibývá. U máku je to naprosto totéž. Kromě toho zákon zakazuje pěstování odrůd s vyšším obsahem THC (myslím nad 0,15 %), a manipulace s vrcholíky rostlin ("palicemi") podléhá zvláštním pravidlům. Co mi ale dělá starosti, je nový trestní zákoník (nyní zamítnutý). Tam se totiž objevil nový trestný čin, který sice snižuje tresty pro pěstování "drogového" konopí, ovšem tento TČ spáchá každý, kdo pěstuje konopí bez povolení. Tedy tím by se skutečně zavedla nutnost mít povolení.
Když to nějakej magor, co neumí jezdit, napere do stromu a rozseká se, je to chyba toho stromu?Chyba stromu to není, nicméně problém nastane, když si člověk (který je v tom zcela nevinně) musí vybrat mezi čelní srážkou s prasícím kamionem nebo nárazem do stromu. Když tam ten strom nebude, člověk přežije. To je prostě realita.
Chyba stromu to není, nicméně problém nastane, když si člověk (který je v tom zcela nevinně) musí vybrat mezi čelní srážkou s prasícím kamionem nebo nárazem do stromu.Přiznávám, že jsem si to nikde neověřoval, ale odhadl bych, že mnohem častější, než prasící kamion, kvůli kterému člověk musí uhnout do příkopu, je prasící osobák, který někoho sejme, aniž by ten dotyčný stihl vůbec zareagovat. (A v 90% případů viník nehody vyvázne oproti oběti téměř bez zranění) Jinak stromy u silnic mají svůj smysl - kořeny silnici zpevňují a stromy v krajině působí jako větrolamy. V tomto ohledu by konopí nefungovalo.
kořeny silnici zpevňují a stromy v krajině působí jako větrolamyS tím zpevňováním je to hodně otazné. Kořeny totiž úplně stejně mohou silnici naopak rozrušit. Jako větrolamy sice mohou působit, ale zdaleka ne vždycky je to až tolik potřeba.