Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
...kterým někdo sebral hračku. A neváhají si vzít děti jako rukojmí. Na protest proti neschválení zákona o kinematografii chtějí bojkotovat účast na zlínském festivalu filmové tvorby pro děti (a někteří i na jiných festivalech a soutěžích). Doufám, že v oblasti softwaru se něčeho podobného nikdy nedočkáme.
Sněmovna nepřehlasovala veto prezidenta u zákona na "podporu" kinematografie. Ty uvozovky mají svůj význam. Podpora měla spočívat v tom, že by se z každého audiovizuálního díla (resp. z rozmnoženiny - např. DVD, a z představení - např. v kině), včetně reklam a teleshoppingu, odvedl určitý "desátek" (3 %) do fondu kinematografie, a odtud by se přidělovaly dotace na jednotlivé filmy.
Zastánci arumentují podporou "kvalitní české tvorby", odpůrci (kam se řadím i já) odmítají systém, kdy se z divácky zajímavých filmů dotují díla, která potěší maximálně filmové kritiky, ale do kin na ně nikdo chodit nebude. V dnešní době, kdy lze oproti dřívějšku natočit dobrý film s výrazně nižšími náklady než dřív (z čehož má mimochodem hrůzu nejeden filmař ze "staré školy"), je nesmyslnost takového počínání o to viditelnější.
Navíc jestliže se toto zavede pro některá díla (v tomto případě audiovizuální), proč by se to nemělo zavést i pro díla jiná? Začalo by se hudbou, pokračovalo díly výtvarnými, architektonickými, a přes literární díla by se to dostalo až k softwaru. Výsledkem by pak byl návrh, že se z každé prodané licence programu odvedou 3 % do fondu na podporu softwaru. Mnohým by se to asi líbilo, ale mně v žádném případě. Zasedla by komise a rozhodla: "Dotaci získá vývoj programu Mozilla Firefox, zamítá se dotace pro Konqueror." Proč? Přece proto, že rada moudrých považuje Firefox za přínosnější než Konqueror. Dotaci by získal amaroK, ale nikoli XMMS, nebo třeba Fluxbox, ale už ne Xfce. Líbí? Komise je přece moudrá...
Ale vraťme se zpět k filmařům. Nelze házet všechny do jednoho pytle, třeba názor výtečného režiséra a producenta Fera Feniče je zcela opačný a od těchto aktivit se distancuje. Někteří filmaři se ale chovají jako malé děti a rozhodli se dupat po svých výtvorech. A tak nejprve demonstrativně zavřeli českou část stánku v Cannes, a nyní se odmítli účastnit festivalu ve Zlíně. A to přesto, že představení jsou již vyprodána.
Tak jen doufám, že autoři softwaru jsou lidé, které by něco takového nenapadlo. A i když jim nikdo dotace na tvorbu programů nedá, nebudou ostentativně ničit své repozitáře nebo dělat jiné podobně nesmyslné věci. Vždyť přece ty programy neděláme pro sebe... Nebo ano? Ale v každém případě je to věcí svobodného rozhodnutí.
Tiskni
Sdílej:
Dobre dilo si na sebe vydela, spatne neTo dost záleží na tom, jak se definuje slovo dobré. Pokud to znamená "divácky úspěšné" tak to samozřejmě triviálně platí. Ale přecejen bych slovo dobré v souvislosti s uměním definoval trochu jinak. Skoro bych řekl že tak, aby ta věta neplatila
Myslis, ze by se Michelangelo, Botticelli, Leonardo da Vinci, Edgar Degas, Claude Monet, Bach, Goethe, Mozart, Beatles, Michael Curtiz (Casablanca), Francis Ford Coppola (Kmotr) nebo Oliver Stone byli schopni rict neco jako:
"Vy mate povinnost, ne moznost, ale povinnost, moje dilo podporovat a platit z dani???" protoze prave tohle nam pani producenti vpalili do tvare.
Anebo mas pocit, ze Ti vzsejmenovani nedokazali vytvorit dobra dila?
kdo o jeho tvorbu nestojíŘekl bych, že drtivá většina lidí nestojí o žádnou podporu vědy a výzkumu a byli by radši, kdyby se jim o to snížili daně. Znamená to ale, že do vědy žádné peníze dávat nemáme? Kolik lidí si asi přečte Joycova Odyssea?
Jo a promin, on byl Joyce za psani placen z dani?Jistěže nebyl! Ale mohl by vzniknout nějaký film(o tom se tu snad bavíme), který by budil stejnou kontroverzi a byl pro většinového diváka nestrozumitelný jako Odysseus, bez podpory někoho, kdo nebude očekávat zisk?
jen pri prijde sproste a drze si to vynucovatS tím souhlasím.
Znamená to ale, že do vědy žádné peníze dávat nemáme?Ano. Tedy ne způsobem, kterým jsou dávány peníze do filmů, o které nikdo nestojí...
Kolik lidí si asi přečte Joycova Odyssea?Chceš tím naznačit, že by měli dotace dostávat i spisovatelé? Pokud vím, tak Joyce nebyl vydržovaný státem. A jeho knihu si přečte dost lidí na to, aby se čas od času nějakému nakladatelství vyplatilo ji vydat. Nevidím důvod někomu dát dotaci třeba na to, aby ji vydal nákladem několika set tisíc, ačkoliv by si to, jak správně podotýkáš, zdaleka tolik lidí nekoupilo.
Chceš tím naznačit, že by měli dotace dostávat i spisovatelé?Moje chyba - nenapadl mě žádný příklad filmu, tak jsem sáhnul jinam. Ale šlo my o nějakého filmového Odyssea. Knihu lze psát bez velkých požadavků na finanční zdroje, ale u filmu je to jinak.
Knihu lze psát bez velkých požadavků na finanční zdroje, ale u filmu je to jinak.
To je pravda, ale buď si s tím filmaři nějak poradí (třeba koprodukcí se zahraničím) nebo mají smůlu. Jsme malá země a to s sebou přináší určitá omezení. Například nikdy nebudeme mít vlastní vesmírný program a stejně tak je tu malý trh pro filmy.
Další věc je, že film je většinou nákladná záležitost, ale scénář lze napsat levně. Nicméně, když se člověk podívá na nové české filmy, tak v mnoha případech je největší slabinou právě scénář.
ty chytrejHele, neurážej mě
Kdyby melo neprijeti tohoto zakona mit za nasledek, ze by se prestaly tocit ty stale stejne (stejne trapne) Troskovy nebo Hrebejkovy filmy, byl bych moc a moc radZ tohohle jasně vyplývá, že si nepřeješ, aby se takové filmy točily, tedy nikoliv to, že si nepřeješ, aby se takové filmy točily s podporou dotací. !!!
Velmi se mi libí alternativní filmy např. od Davida Lynche, nebo G. Reggia (-QATSI série). S. Kubrick taky není k zahození.Kubrick nebo Lynch nekoho NUTIL aby mu na jeho film daroval statni penize??
1) Kdo rozhodne o tom, co je 'kvalitni'? Statni komise?
2) Proc by to mel platit stat nebo ti uspesni filmari? Proc nedotovat basniky, zametace, zpevaky, spisovatele a vlastne uplne kazdeho? Proc si mlady bourlivak a umelec nenajde sponzora, nepresvedci nejakou firmu nebo nadaci? Neni toho schopen? Proc si neomalene vynucuje ztojnasobeni dotaci jakoby to byla nase povinnost?
Zde je povetsinou kritizovana statni subvence na tvorbu filmu. Ale zkusme si uvedomit, ze stat kulturu podporuje a vzdy podporoval, protoze v kulture vznika mimo jine i umeni a to si na sebe ne vzdy vydela.
My tady spíše kritizujeme drzost a nenasytnost některých filmařů, kteří mají pocit, že daňoví poplatníci jsou povinni jim platit jejich tvorbu. Celý ten filmařský protest vzniknul kvůli tomu, že jim prezident a následně parlament odmítli zvýšit dotace na trojnásobek! Většině z nás stát žádné peníze nedá a musíme si je tvrdě vydělat. Jenže páni filmaři si myslí, že oni jsou něco víc a my jsme povinni jim jejich byznys financovat. O to víc mě to překvapuje u lidí, kteří jinak zastávají pravicové postoje. Typickým příkladem je pan Bartoška, který každoročně pláče, že mu stát posílá málo milionů na jeho festival v Karlových Varech. Opravdu nechápu, proč by obyčejní lidé měli celebritám platit letenky první třídou, luxusní hotely, nákladné večírky atd.
To, ze vyjimecna filmova dila vznikaji, ukazuji autori, kteri nepochybne ziskaly nejake granty a dotace z nadaci, od statu, Ceske televize, Famu: Vachek, Trestikova, Klusak a Remunda, Hnikova, Gogola, Remundova, Janecek,... Nemec, Jarab, Svankmajer, Klimt, Pospisilova
To je velká otázka, která ze zmiňovaných děl lze označit jako výjimečná. Kolik z nich projde testem času a kolik upadne v zapomnění? Například Český sen od Klusáka a Remundy je výjimečný jenom v tom, jak si za státních 5 MKč udělat osobní prezentaci a napálit hromadu lidí.
Slavná komerční televize Nova stála stát miliardy v prohraných arbitrážích. Pět milionů za jeden film působí jako kapesné v sociálně slabé rodině.Tohle je absolutní nesmysl směšovat, nemá to vůbec nic společného. Stát jednak nastavil špatná pravidla (BTW měla RRTV Nově sebrat licenci už po 2 měsících činnosti kvůli hrubému porušování licenčních podmínek), ale hlavně nebyl schopen hájit české zájmy v arbitráži, padá na hlavu vlády a parlamentu. Proto se nám to prodražilo.
Mimochodem Český sen patřil k jedním z nejlepších českých věcí co jsem za posledních viděl, takže to byli dobře vynaložené peníze.Byl to dobrý film (dobře popsal chování lidí), ale podle mého se na něj neměly dávat státní peníze.