Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Tak jako na minulém MS v hokeji a na letošní olympiádě, i v nyní probíhajícím mistrovství si vsadím na soupeře našeho týmu. I když je (nejen) v našich končinách takové chování považováno prakticky za vlastizradu, je ve skutečnosti velice racionální.
UPDATE 22.5.2006: Na včerejší finále se Švédy jsem si nevsadil. Já blbec...
UPDATE 18.5.2006: Český tým mi udělal radost. Ani mě nemrzí, že jsem přišel o vsazené peníze...
UPDATE 17.5.2006: Už je to tady - vsadil jsem si na Rusko. Zvlášť po včerejším mlhavém výkonu českého týmu pro to mám zvlášť dobrý důvod.
Kdo hokej, případně nějaký jiný sport, nesleduje, nemusí se tímto problémem zabývat. Ale kdo aspoň občas sleduje sportovní klání a fandí některému týmu, většinou při prohře zažije zklamání. To může být ještě silnější, pokud má na svůj tým vsazeno, anebo naopak slabší, pokud má vsazeno proti němu.
Když někomu řeknu, že při hokejových zápasech sázím proti Česku, většinou následuje vražedný pohled a poznámka o vlastizradě. Přitom jde o ryze racionální a ekonomické rozhodnutí, které má dva významné důvody. Ještě upřesním - sázím jen na důležité zápasy (od čtvrtfinále nahoru), boje ve skupině neřeším.
První bych pojmenoval jako rozložení rizika, případně pojištění výhry. Jak už jsem uvedl, prohra "vlastního" týmu je vždy nepříjemná. Toto zklamání lze ale zmírnit tím, že si člověk vsadí na soupeře. Pak je sice prohra nepříjemná, nicméně člověka potěší finanční odškodnění v podobě výhry. Případná ztráta vsazených peněz sice trochu zabolí, ale co je to oproti radosti z výhry "našich"...
Druhý důvod je čistě ekonomický a vychází ze stavu na sázkovém trhu. V mezinárodních zápasech totiž platí, že na vlastní tým se sází výrazně víc. Sázkové kanceláře proto upravují kursy tak, aby korigovaly změněné rozložení rizika. Kursy na český tým jsou prostě výrazně méně výhodné, než by odpovídalo standardnímu odhadu pravděpodobného výsledku. A o to výhodnější jsou samozřejmě kursy soupeře.
Proto se oprošťuji od emočního rozhodování ("volby srdcem") a sázím na soupeře. Obecně na tom jen vydělám. Kdo chce činit stejně, toto pro něj může být inspirace. Kdo už nějaké peníze sází, měl by si rozmyslet, jak chce vnímat případnou prohru Čechů, a také zda chce být štědrým sponzorem sázkových kanceláří.
Tiskni
Sdílej:
co tam stvaraju Oveckin s Malkinom, to je hokej, na ktory sa da pozerat, co na tom, ze su to rusi
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free