Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Tak jako na minulém MS v hokeji a na letošní olympiádě, i v nyní probíhajícím mistrovství si vsadím na soupeře našeho týmu. I když je (nejen) v našich končinách takové chování považováno prakticky za vlastizradu, je ve skutečnosti velice racionální.
UPDATE 22.5.2006: Na včerejší finále se Švédy jsem si nevsadil. Já blbec...
UPDATE 18.5.2006: Český tým mi udělal radost. Ani mě nemrzí, že jsem přišel o vsazené peníze...
UPDATE 17.5.2006: Už je to tady - vsadil jsem si na Rusko. Zvlášť po včerejším mlhavém výkonu českého týmu pro to mám zvlášť dobrý důvod.
Kdo hokej, případně nějaký jiný sport, nesleduje, nemusí se tímto problémem zabývat. Ale kdo aspoň občas sleduje sportovní klání a fandí některému týmu, většinou při prohře zažije zklamání. To může být ještě silnější, pokud má na svůj tým vsazeno, anebo naopak slabší, pokud má vsazeno proti němu.
Když někomu řeknu, že při hokejových zápasech sázím proti Česku, většinou následuje vražedný pohled a poznámka o vlastizradě. Přitom jde o ryze racionální a ekonomické rozhodnutí, které má dva významné důvody. Ještě upřesním - sázím jen na důležité zápasy (od čtvrtfinále nahoru), boje ve skupině neřeším.
První bych pojmenoval jako rozložení rizika, případně pojištění výhry. Jak už jsem uvedl, prohra "vlastního" týmu je vždy nepříjemná. Toto zklamání lze ale zmírnit tím, že si člověk vsadí na soupeře. Pak je sice prohra nepříjemná, nicméně člověka potěší finanční odškodnění v podobě výhry. Případná ztráta vsazených peněz sice trochu zabolí, ale co je to oproti radosti z výhry "našich"...
Druhý důvod je čistě ekonomický a vychází ze stavu na sázkovém trhu. V mezinárodních zápasech totiž platí, že na vlastní tým se sází výrazně víc. Sázkové kanceláře proto upravují kursy tak, aby korigovaly změněné rozložení rizika. Kursy na český tým jsou prostě výrazně méně výhodné, než by odpovídalo standardnímu odhadu pravděpodobného výsledku. A o to výhodnější jsou samozřejmě kursy soupeře.
Proto se oprošťuji od emočního rozhodování ("volby srdcem") a sázím na soupeře. Obecně na tom jen vydělám. Kdo chce činit stejně, toto pro něj může být inspirace. Kdo už nějaké peníze sází, měl by si rozmyslet, jak chce vnímat případnou prohru Čechů, a také zda chce být štědrým sponzorem sázkových kanceláří.
Tiskni
Sdílej:
co tam stvaraju Oveckin s Malkinom, to je hokej, na ktory sa da pozerat, co na tom, ze su to rusi
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free