Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Přestože jsem dlouholetým uživatelem distribucí Fedora a Red Hat Linux (jak původní RH, tak i RHEL), nyní to vypadá na konverzi. Fedora 8 je podle mým krátkodobých zkušeností s finální verzí nejslabším vydáním za celou dobu existence. Na druhou stranu musím pochválit distribuci OpenSUSE, konkrétně ve verzi 10.3, protože ta se naopak posunula výrazně dopředu a je dnes již velice dobře použitelná.
Vyšla nová verze distribuce Fedora - konkrétně s číslem 8. Od předchozích verzí jsem byl v trochu jiné situaci, protože jsem zkušebně používal na notebooku již testovací verze této distribuce. Nyní jsem nainstaloval verzi finální. Šlo o čistou instalaci, tedy nikoli upgrade.
Po třech dnech používání Fedora letěla z počítače. Důvod? Nedalo se to používat. Narozdíl od předchozích verzí, které byly podařené, se to nedá označit jinak, než jako zklamání.
Důvodů, proč považuji Fedoru 8 za špatnou, je více. Tady jsou ty nejvýznamnější z nich:
Prostě to vypovídá o šití horkou jehlou (zřejmě kvůli snaze dodržet termín, tak jako tak již posunutý). Pak je ale otázka, co se toho půl roku dělalo, protože kromě aktuálnějších verzí všeho se tam až tolik nezměnilo (já vím - IcedTea, PolicyKit, PulseAudio, Codec Buddy...). V každém případě se mělo vydání raději ještě třeba o měsíc posunout než vydat toto.
Po těchto špatných zkušenostech jsem se rozhodl vyzkoušet distribuci OpenSUSE 10.3. Před časem jsem zkoušel 10.2, bylo to skoro dobré, jen nějaké detaily mi vadily. Proto jsem si řekl, že v 10.3 by to mohlo být už lepší.
Takže od včerejška je na notebooku OpenSUSE 10.3 a zatím jsem vcelku spokojen. Funguje WiFi, funguje BT, funguje aktualizace programů, celé to běhá spolehlivě. Jediným detailem je to, že to nechce jít uspat na disk, končí to s nějakou chybou 12 (že by ENOMEM
?). Uspání do paměti funguje. Distribuci OpenSUSE 10.3 tedy nyní mohu doporučit všem, kdo chtějí mít (přinejmenším na notebooku ThinkPad R51) stabilní a dobře fungující GNU/Linux.
Tiskni
Sdílej:
S BT je to líp než třeba v Ubuntu 7.10., což mě překvapilo ještě víc, protože tam to při pokusu připojit se už k spárovánému telefonu, hlásilo chybu v OBEX.
A zkoušel jsi takhle na tom Ubuntu nainstalovat balík gnome-vfs-obexftp
?