Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Když jsem přibližně před rokem napsal zápis Serverové služby a zákony, vypadalo všechno poměrně jasně a zřetelně. Jenže to bychom nesměli být v Česku - v zemi, kde je možné opravdu všechno.
Ještě poměrně nedávno jsem si myslel, že se serverovými službami (myšleno webhostingem a vším, co s tím souvisí) je to poměrně jasné - tedy že je to podnikání podle zákona 127/2005 Sb. Byl jsem ovšem vyveden z omylu a zaveden do jakéhosi právního vakua. Všechno je totiž poněkud jinak, jenže není úplně jasné jak. Ale popořádku...
Na počátku všeho stál dotaz, odeslaný koncem roku 2005 (tedy v době, kdy se ještě "nejelo" podle výše zmíněného nového zákona) na ČTÚ, tedy úřad nejpovolanější v oblasti elektronických komunikací. Zajímalo mě, zda jsou opravdu webhostingové služby zařazeny do té oblasti, na kterou se vztahuje zmíněný nově zaváděný zákon. Bylo mi odpovězeno, že ano.
Protože jsem hodlal zahájit poskytování služeb v popisované oblasti, absolvoval jsem klasickou úřední proceduru: výpis z trestního rejstříku, potvrzení o bezdlužnosti na daních, čestné prohlášení o bezdlužnosti leckde jinde. Celá procedura končí registrací na ČTÚ, jenže formulář k tomu určený dosahuje složitosti, že ho ani člověk s papírem z prestižního ústavu není schopen vyplnit.
Navštívil jsem tedy osobně ČTÚ, konkrétně pobočku pro oblast Praha, a za osobní přítomnosti jednoho z inspektorů formulář vyplnil. Raději jsem se na každou věc ptal dvakrát, aby něco nebylo špatně. Sice jsem z toho stejně nebyl moc moudrý, nicméně nakonec jsem formulář vyplnil podle doporučení a podal ho ke zpracování. Následovalo zaplacení správního poplatku 1000 Kč a po pár dnech mi od ČTÚ přišlo potvrzení o registraci.
To samozřejmě není všechno. Součástí povinností uložených zákonem je též oznámení policii, aby mohla nasazovat odposlechy a provádět další velkobratrské činnosti. Ani to není jen tak, nikde totiž není uvedeno, kam se to má oznámit. Naštěstí mi pomohl mluvčí policejního prezidia pan Hanták - jde o "supertajný" Útvar zvláštních činností (tak tajný, že nikde není uvedena ani jeho kontaktní adresa).
Pak byl nějakou dobu klid. Po několika měsících mi ovšem přišla poštou výzva k vyplnění jakýchsi statistik. Sice mi bylo divné, že tam v podstatě není co vyplnit (byla to samá telefonní stanice atd.), nicméně jsem tam něco napsal a odeslal. Opět byl pár měsíců klid.
Na začátku letošního roku přišla opět výzva k vyplnění statistik - s tím, že když se vyplní elektronicky, stačí je odevzdat později. Na zpřístupnění elektronického rozhraní sice bylo potřeba odeslat písemnou žádost, přesto jsem tak učinil a do rozhraní se dostal. Vyplnění bylo ale ještě mnohem složitější než u papírové verze. Hlavní problém byl v tom, že formuláře (založené na XML a XSL-FO) obsahovaly zásadní chyby, které nešly opravit (formuláře byly podepsané) a údajně šlo o chybu dodavatelské firmy. Myslíte si totéž co já?
Ta pravá legrace ale začala až někdy na přelomu dubna a května. Volal mi jeden z inspektorů ČTÚ (shodou okolností ten, který mi odpovídal na prvotní dotaz na konci roku 2005), že podle jeho zjištění neprovozuji činnost podle zákona 127/2005 Sb. a mám tedy oznámit její ukončení. Musel jsem se štípnout, abych se přesvědčil, že to není sen. Obsahové služby prý do působnosti zákona nepatří a na neposkytují se tedy na základě registrace u ČTÚ.
Nastala několikafázová výměna informací včetně původního dotazu a odpovědi. Nový názor byl, že e-mail do působnosti patří, ostatní serverové služby nikoliv. A byla mi doporučena změna registrace - s omezením jen na e-mail.
Navštívil jsem tedy živnostenský úřad a zeptal se, kam tedy patří tyto činnosti, když nejde o činnost podle zákona 127/2005 Sb. Ochotná paní hledala asi půl hodiny ve všemožných materiálech, odpověď však nenašla - prý to nejspíš patří opravdu pod ČTÚ.
Požádal jsem tedy ČTÚ o oficiální písemné vyjádření, jak to doopravdy je. Dotazoval jsem se schválně co nejdetailněji, včetně uvedení konkrétních služeb a použitých protokolů (+ příslušných RFC). Podle odpovědi, která mi přišla, uvedené služby (tedy včetně e-mailu) nejsou podnikáním podle zákona 127/2005 Sb. Tento názor (bohužel neoficiálně) potvrdil také Krajský živnostenský úřad StČ kraje - mělo by to být kryto živnostmi "Zpracování dat, služby databank, správa sítí" a "Poskytování software a poradenství v oblasti hardware a software".
Co z toho tedy nyní vyplývá:
Zbývá se ještě akademicky zeptat, kdo za to může. Je otázkou, proč se pohled ČTÚ během času změnil - možná toho mají opravdu moc (inspektorů je skutečně jen několik na celý kraj a mají toho ve své působnosti hodně - telefonní služby, radiové vysílání atd.), proto uvítají cokoliv, co by jim odňalo část starostí. Těžko uchopitelné serverové služby se tak mohly stát vhodným kandidátem.
Rozhodující podíl másla na hlavě mají ale jednoznačně zákonodárci. Zákon (včetně navazujících vyhlášek) je totiž typický gumák, který sice přinesl dobrou věc v podobě liberalizace podnikání v oblasti připojení k Internetu, nicméně mnoho věcí zamlžil tak, že se v nich nikdo nevyzná. Přes parlament také vede jediná cesta, jak by se to dalo uvést do pořádku a sporné věci vyjasnit. Osobně bych do toho ale příliš nerýpal, nebo se může stát, že se tam poslaneckou iniciativou dostane nějaký cenzurní nebo supešmírácký element. A to bychom určitě nechtěli.
Tiskni
Sdílej:
Je otázkou, proč se pohled ČTÚ během času změnil - možná toho mají opravdu moc (inspektorů je skutečně jen několik na celý kraj a mají toho ve své působnosti hodně - telefonní služby, radiové vysílání atd.)
Tohle je důsledek nadbytku, nikoliv nedostatku úředníků. Kdysi jsem se také snažil podnikat tak, že jsem se na vše zeptal u příslušných orgánů. Dopadlo to ve většině případů tak, že mi bylo vysvětleno, že takové podnikání je nemožné, nelegální, že bych musel mít ten či onen papír a já to zabalil. Za rok jsem se rozhlédl po trhu a zjistil, že to co bylo nemožné je již zřejmě možné a je to navíc i legální. Dnes už se neptám, zákony si vykládám stejně jako statisíce úředíků podle svého, nač si zanášet do palice zmatek (ještě tě zatáhnou do průseru). A co se týče ČTU, tak to je potěmkinova vesnice na druhou, kde levá neví co dělá pravá. Prostě, při vší úctě k Tvému snažení, v naší státní správě více než kde jinde platí moudré české: "Kdo se moc ptá, moc se dozví."Tohle je důsledek nadbytku, nikoliv nedostatku úředníků.Tohle je důsledek nesmyslné legislativy (částečně vnucené EU, částečně vzniklé přímo tady), která si vymýšlí hromady různých omezení, papírování a další zbytečné práce.
Dnes už se neptám, zákony si vykládám stejně jako statisíce úředíků podle svého, nač si zanášet do palice zmatek (ještě tě zatáhnou do průseru).Problém je, že když člověk nemá aspoň částečně krytá záda, může se snadno dostat do problémů. Závistivých a nenávistných lidí, kteří jsou schopni bonzovat na všechny strany (i za použití hrubých lží), je bohužel docela dost. A kdo se pohybuje na hraně zákona (nebo na některé věci dokonce úplně kašle), může mít pak nezanedbatelné problémy. Mí příbuzní už se s tímhle nejednou potýkali a nebylo to nic hezkého.
Že by se zde aplikovali zákony profesora Parkinsona. A nesouvisí tyto náhodou s bujením byrokracie (množstvím úředníků)? Cokoliv následujícího tuto primární příčinu je sekundární důsledek.Je otázka, co vede poslance, aby schvalovali určité zákony. Smutným faktem je, že ve dost často ani nečtou a řídí se jen tím, co jim doporučí předseda klubu - takže pak schválí skutečně cokoliv. Co se týká tohoto konkrétního zákona, bych schválen hlasy ČSSD, KSČM a US-DEU.
Mimochodem, jak kopíruješ citace?Jsou dvě možnosti. Buď stisknout tlačítko
Citace
, to zkopíruje všechno a pak se z toho vyhodí to nepotřebné. Nebo zkopírovat jen holý text a tagy <blockquote>
tam přidat ručně.