Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Tak k nám dnes přijel Martin na bílém koni. Další zima je tu. Kompíky nám však naše kutlochy a domovy příjemně vytápějí, tak se není čeho bát - leda vyhozených pojistek Večery se dlouží a bývá čas na čtení románů. Takže pro zájemce by tu jeden byl..
S další zimou je tu opět Mikuláš a v práci mi nadělili do mého hracího strojku nový 120GB HDD a USB boxík, takže jsem se pln radostného nadšení vrhnul do záměny. Netuše jaké martyrium mne čeká s Windows XP
Když jsem loni svůj HP nx6125 obdržel, roztahovaly se tam po celém 80GB disku, takže jsem je tenkrát krapet uskromnil, pročistil a doinstaloval linux, tak jsem jen tak pro strýčka příhodu vyrobil pomocí ntfsclone (z balíku utilit ntfsprogs) zálohu na svůj druhý komp doma.
Nový HDD byl skvělou příležitostí ozkoušet, jak se ta záloha tenkrát povedla, protože stávající oddíl s MS Windows už byl neskutečně zapráskaný výsledky nejrůznějších pokusů a testů. Disk jsem rozdělil.. a tu jsem udělal hned několik chyb.
Tu první chybu jsem udělal v tom, že jsem pro vytvoření diskového oddílu pro widle nepoužil osvědčený Partition Magic, ale rovnou fdisk
. A druhá ihned následovala - nenapadlo mě, že když zadám velikost diskových oddílů podle cylindrů (výchozí jednotka ve výpisu fdisku), tak se mohou diskové oddíly svou velikostí lišit. Ale nepředbíhejme.
Díky té chybě se stalo, že diskový oddíl určený pro přestěhováná XP byl o chlup menší než na původním disku. Pro obnovu původní instalace to nebyl vůbec žádný problém. Natáhnul jsem opět pomocí ntfsclone
rok starou zálohu po síti přesně podle příkladu uvedeného manuálu, restartoval a Windows bez problémů najely. Prima. Ovšem tady.. přesně tady v tomto okamžiku, se ozval onen našeptávač. "Když to šlo tak hladce, tak to podruhé půjde taky. Zkus tam šoupnout ty widle z původního disku."
Připojil jsem boxík se starým HDD a opět pomocí ntfsclone
nalil do /dev/hda1
obsah /dev/sda1
. A tu nastal kámen úrazu.
Zatímco původní záloha byla udělaná z poloprázdného diskového oddílu, tenhle byl narvaný daty až po vrch a prostě se nevešly. Po restartu sice začal systém najíždět, ale vůbec jsem se nedostal k možnosti přihlášení. Cca po čtvrthodině marného čekání mi ujely nervy a natvrdo jsem to vypnul. Jenže ouha. Partition s windows se mi pak nepřipojila pod linuxem přes fuse. V takovém případě bývá obvykle pouze jediná pomoc. Najet widle, nastavit jim chkdsk, opět restartovat, nechat je zrovnat tu ntfs particii a pak znova rebootnout. Jenže jak tohle provést když to nenajíždí, že?
No nic, zrušil jsem původní hda1 i hda2 (diskový oddíl pro boot). Poučen, přepnul jsem u fdisk zobrazované jednotky, nastavil zobrazení velikosti podle sektorů. A nastavil velikost nového diskového pro XP tak aby byla identická s velikostí na starém disku. Zálohu původní instalace jsem si přesunul z domácího kompu na disk v USB boxíku, s tím, že to dodělám druhý den v práci.
Jaké mě tam však čekalo rozčarování... Opět neúspěch. Ba co hůř! Při pokusu obnovit tu původní starou zálohu končila akce vždy kolapsem při rozbalování archívu - prý nějaké vadné znaky. Zkoušel jsem kde co, včetně opravy zapakovaného souboru, nebo přímého naklonování ze starého disku. Stále nic a černé myšlenky táhly hlavou. No hrál jsem si s tím v průběhu dne snad x-krát a bezúspěšně.
Otráven a znechucen jsem dorazil pozdě v noci domů a řekl jsem si, že tomu dám ještě jednu šanci. Zkopíroval jsem starou původní zálohu z toho USB boxu na komp doma, a opět po síti přes ntfsclone
natáhl původní čisté widle. Restart. A vše najelo bez problému.
Myslel jsem že mne trefí. Ale v čem tkví problém? Kde je to místo kde dochází k problému?
Příliš mnoho otázek na moji hlavu.
Zaregistroval jsem, a na můj vkus docela často, že když přenáším data mezi mým 64bitovým a jiným 32bitovým systémem nesedí kontrolní součty, přestože je velikost shodná. Nenapadá někoho v čem hledat chybu? Vadná libc knihovna? Možná to má spojitost i s jinými problémy které čas od času řeším..
Tiskni
Sdílej:
Tu první chybu jsem udělal v tom, že jsem pro vytvoření diskového oddílu pro widle nepoužil osvědčený Partition MagicLegálně používaný, že?