Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Podle mě ne, ať se na to člověk podívá pohledem chlápka ze sběrných surovin, nebo jakkoliv jinak.
V diskuzi k mému minulému příspěvku jsem napsal, že jsem odpůrcem toho, aby elektronická agenda zcela nahradila klasickou papírovou. A mám pro to dobré důvody. Pro příklady ostatně nemusíme chodit nijak daleko.
Představte si, že veškeré záznamy o vašem studiu existují pouze v elektronické formě a nastane nějaká živelná pohroma, která způsobí nečitelnost dat. Jak pak dokážete že jste vůbec kdy studovali? Diplomem? Vždyť je to jen papír, který není problém zfalšovat?
Můžete namítnout, že to se u papírových dokumentů může stát taky. Ano, jenže při paralelní evidenci je pravděpodobnost že zmizí všechna data mnohem nižší, na rozdíl od dat v elektronické formě. Nebo snad i vy patříte k lidem, kterým unikly informace o tom, že se některá CD po čase stávají nečitelná? Uvědomte si, že veškeré nové technologie tu jsou velice krátce na to, aby mohla být vůbec řeč o jejich stálosti. Zamysleli jste se někdy nad tím co bude ne za rok, ale za deset a více let? Nejde jen o stálost médií. Hravě se může stát, že původní data prostě nebude možné znovu získat, jelikož nikdo nebude vědět jak je dostat ze zálohy tak aby je bylo možno smysluplně přečíst. Při tempu současného vývoje nic nereálného. Schválně, zvládnul by někdo z vás dnes vytáhnout data z 5 1/4 palcové diskety? Přitom to není tak dávno co se běžně používaly.
Tiskni
Sdílej:
Schválně, zvládnul by někdo z vás dnes vytáhnout data z 5 1/4 palcové diskety?
Pokud by na ní byla FATka, tak hravě. Jen bych musel nejdřív najít ve skříni tu mechaniku. Ale připouštím, že taková osmička už by byl oříšek…
Prostě mi to tehdy přišlo jako násilné rozhodnutí, učiněné z dominantní pozice katedry informatiky v rámci MU bez toho aniž by předem byla učiněna nějaká studie o smyslu tohoto kroku a jeho dopadech.Tohle je ... no řekněme ne tak úplně pravda
Všichni studenti MU mají k dispozici takřka nonstop (výpadky jen týden přes prázdniny, tuším) centrální počítačovou studovnu. Až na výjimky (hromadné zápisy tělocviku) se tak k počítači dostane a cokoliv by na ISu potřeboval, udělá.přesně tohle jsem tvrdil, v čem si odporujeme?
Co přesně je špatně na implementaci ISu? Konkrétně..?Neřekl jsem že je is špatně implementovaný, ale že je podle mě na horší úrovni. IMHO Perl neni vhodny na Enterprise aplikace. Pokud se nemýlím tak na news proběhla diskuse mezi panem Kasprzakem a někým (už nevím kdo) o používaní komponentního modulu při skládání stránek isu. Pak Kasprzak to odmítal a tvrdil že "natvrdo a namíru" napsané konstrukce budou rychlejší (ano budou, ale za jakou cenu?). (doufám že jsem nespletl nějaká zásadní fakta) Kód isu neni přístupný (ani studentům), mohu se tedy jen domnívat jak vypadá. Co jsem slyšel (agentura jedna paní povídala) tak je to nic moc. Ale podle html kódu který z toho leze bych tomu věřil. Přestože jde o IS pro uzavřenou skupinu lidí, je podle mě ta skupina natolik velká, že by se mohlo vyplatit zainvestovat do přístupnosti. Tabulkový layout už před pár lety vyšel z módy (a není to jen kvůli té módě) a je to ostuda když webová stránka neprojde ani validátorem. <blbá poznámka>možná by autoři mohly začít navštěvovat předměty jako Elektronická příprava dokumentů, nebo Moderní značkovací jazyky a aplikace</blbá poznámka> Půjčte mi kus kódu a já vám řeknu co se mi - naprosto konkrétně - nelíbí. Celkově mi to totiž přijde jako programování v PéHáPku, jenom s použitím rozumějšího jazyka.
Cílem mého popíchnutí není jeden konkrétní IS a okolnosti jeho nasazení. Ani si nemyslím že by to byl krok špatným směrem. Co jsem si kdy dovolil kritizovat byl aplikační návrh celého řešení a způsob jeho realizace.ok a s tou kritikou s vami souhlasim
Také jsem nikde neřekl že by ta data nutně musela být špatně chráněna. Ovšem to si v New Orleans asi mysleli taky, že mají všechno v cajku. Nikdy totiž nemůžete předem vědět co může nastat. Oni čekali oheň, oheň a najednou voda, voda.. Hasiči plavali, voli se valili,.. sorry to jsem si dovolil jen takový malý úlet.jak uz tu nekdo psal... media nesouci elektronickou informaci lze mnohem jednoduseji zabezpeci vuci prirodni katastrofe (pozar, voda, ...) a to uz treba diky jejich velikosti (proste se to zavre do jedne vzduchotesne bedny a je to
Druhý bod mi přijde tak trochu mimo, protože můj názor na věc byl vždy takový, že kdo chce, ten si cestu najde. Ale nikde jsem nic neřekl ani nenapsal ve smyslu že elektronická evidence NE a papír ANO! A stejně tak, aby bylo možno operovat s nějakými procenty, pak by muselo proběhnout něco ve stylu celouniverzitního referenda, s opravdu nestraně vypracovaným dotazníkem. Pokud je mi známo, nic takového neproběhlo.presne takovy vyzkum zrejme neprobehl, to mate pravdu, ale presto bych si troufl tvrdit, ze vetsina lidi - ac treba nevedomky - system spise oceni. podvojna administrace je nesmysl, takze se musime rozhodnout.
Mimochodem, u kvalitního návrhu není problém s aktualizací použitých technologií. Něco málo o tom vím, a unixové systémy jsou toho dokladem.Ale chce to cas a penize a ani jedno zrejme neni. Bohuzel perl mi neprijde jako vhodne Enterprise reseni - uz kvuli skalovatelnosti, ja by sem tam radeji videl Javu (osobni zaujeti pro tento jazyk, ale lze si predstavit obdobnou technologii).
...místo aby jen rozšířil možnosti k zápisu, tak zcela omezil lidi bez přístupu k internetu.S tím by se dalo v podstatě souhlasit, pokud dodáte, že žádní takoví lidé se na MU nevyskytují...
Nebo snad i vy patříte k lidem, kterým unikly informace o tom, že se některá CD po čase stávají nečitelná?hmm ... ovšem současný kancelářský (i jiný) papír a tisk o moc větší výdrž nemá