Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
$ less /etc/passwd
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
cat
vypisovat vás mohl natrknout.
most
to neumí. Neznáte něco, co to umí? Jinak se budu muset spokojit s view
.
(better-editor 'vim 'emacs) VIM
vi
nebo emacs. Ale podobné duchaplnosti jako ty, které se objevily v reakcích na můj příspěvek, mne tak trochu rozesmutňují. Kdyby nic jiného, tak proto, že kdybych napsal vim
, byl by ten veletrh trapnosti výrazně kratší - pokud vůbec nějaký.
Ale vim se v novějších verzích snaží ten handicap vyrovnat… :-)O tom svědčí i fakt, že verze 7 už není k dispozici v 16 bitové podobě pro DOS. Ovšem na mašinách, kde jel starý DOS, byla už i verze 6 nepoužitelně pomalá. Ještě, že Bram odešel do google, protože s takovou by vimko mohlo začít soupeřit s Eclipse
less
nápadně připomíná výpis manuálových stránek (aby taky ne, když je sám provádí vim
, tak mě hledání pomocí lomítka nepřekvapuje. Ale nevím, kde jsem se o něm dověděl, už je to dávno. more
, jehož náhradou less
je…
more
znám z DOSu a Windows, tam tuto funkci jistě nemá, jinak bych o ní určitě věděl. Ale v Linuxu jsem jej nikdy nepoužíval, když jsem s ním začal, tak už byl less
. tak jsem narazil na dvě stránky, které už jsem kdysi dávno navštívil a napadlo mě, vyslyšet výzvu kterou napsal kdosi v diskuzi k mému minulému příspěvku. Koneckonců, odkazuje se tu čas od času na mnohem větší brakTo jsem tomu dal... já tu zprávičku neschválil. Ale věřím, že jsem to autorovi rozumně odůvodnil.
Rozumně sice ne, ale budiž.OK, přikládám: "Několik zajímavých tipů pro začátečníky usnadňujících práci na konzoli uvádí na svém webu Aleš Tošovský" Vzkaz od administratora: Ahoj, neber prosím tohle neschválení jako něco osobního. Důvodem je to, že dokument, na který odkazuješ, byl naposledy aktualizován koncem minulého roku. Nejedná se tedy o nic nového, není důvod o tom informovat zprávičkou. Díky za pochopení. Za portal www.abclinuxu.cz vas administrator Robert Krátký
ta druhá "prošla", i když ji potkal přesně ten osud kvůli kterého jsem vůbec psal tenhle blogpost.Měl jsem pocit, že blogpost byl psán kvůli zprávičkám, které odkazují na "hňupiny"...
Zadána byla už včera, jenže než byla schválena, tak se tam nakupilo tolik zpráviček, že se v podstatě na hlavní stránce jen mihla.Ano, může se stát, že není zrovna po ruce admin, který by zprávičku schválil. Holt nemáme nikoho, kdo by mohl abclinuxu.cz sledovat neustále - i když mnozí uživatelé mohou potvrdit, že v naprosté většině případů jsou zprávičky schvalovány s minimálním zpožděním (vzkazy správcům jsou v rámci možností také vyřizovány hned).
$ ls | less
? Kazdy to pochopi a ls osobne pouzivam vice, nez cat. Ten jsem byl nucen pouzit snad jen v /proc a to si nejsem jisty, zda to bylo nutne $ nvram show|sort|less
. Ze by to byl probelm BusyBoxu?
PaD
ls
mě ve chvíli kdy jsem to psal nenapadlo. Ad zmíněný problém - a podporuje to vůbec ta verze less? Nemá nějaké omezení? Nepřevalí to zobrazování nějaké nastavení terminálu?
Zpatky k tvojemu dotazu, t.j. jak zobrazit vystup skriptu - nevim proc pouzivat less (i kdyz nekdy se hodi). Zkus grep:
grep "vyraz_co_hledam" soubor [dalsi soubory]
less muzes pridat kdykoli: grep "vyraz" soubor |less
Pripadne, pokud vystup je soubor do kteryho zapisuje jinej skript (a ten soubor stale roste), pouzij tail:
tail -F soubor
(pripadne tail --follow=name
soubor ).
Moznostem se meze nekladou, vsechno (cat, tail, less, grep apod.) jsou jednoduche nastroje, ale jejich skladanim dosahnes takrka cehokoli...
Zpatky k tvojemu dotazu, t.j. jak zobrazit vystup skriptu - nevim proc pouzivat less (i kdyz nekdy se hodi).Záleží na situaci. Někdy se hodí to, nedy ono. Když mám delší výpis a chci něco kolem nějakého výrazu, je lepší less. Když koukám, co se děje s acpi ve výstupu dmesg, tak je lepší grep a když toho vyleze moc, tak se za to připojí i ten less
Tiskni
Sdílej: