Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Píšu jeden takový skriptík a zamanulo se mi prohledávat text co vyplivne na standardní výstup - tedy na konzoli. Jelikož i muži mají své dny a skleróza je mocná čarodějka, tak jsem se nejprve kouknul na net.
Než jsem si uvědomil, že řešení je úplně stupidní tak jsem narazil na dvě stránky, které už jsem kdysi dávno navštívil a napadlo mě, vyslyšet výzvu kterou napsal kdosi v diskuzi k mému minulému příspěvku. Koneckonců, odkazuje se tu čas od času na mnohem větší brak. Nebyl bych to však já, abych si nepřisadil. Schválně se tak můžete kouknout kolik mají autoři těchto - podle mě pěkných stránek, příspěvků zde - přidal jsem tam totiž odkazy i na jejich zdejší profily. Jsou totiž lidé co takové jako oni označují za lenochy a bůhví co ještě.
Ale abych nezakecal to s tím hledáním. Stačí použít rouru a příkaz less
. Klapnete-li na klávesu "/"a následně napíšete hledaný výraz, tak vám ho - pokud je ve výpisu obsažen - zvýrazní. Less ukončíte stistem klávesy "Q".
user@stroj:~$ cat vypis_z_cehokoliv | less
Tiskni
Sdílej:
$ less /etc/passwd
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
cat
vypisovat vás mohl natrknout.
most
to neumí. Neznáte něco, co to umí? Jinak se budu muset spokojit s view
.
(better-editor 'vim 'emacs) VIM
vi
nebo emacs. Ale podobné duchaplnosti jako ty, které se objevily v reakcích na můj příspěvek, mne tak trochu rozesmutňují. Kdyby nic jiného, tak proto, že kdybych napsal vim
, byl by ten veletrh trapnosti výrazně kratší - pokud vůbec nějaký.
Ale vim se v novějších verzích snaží ten handicap vyrovnat… :-)O tom svědčí i fakt, že verze 7 už není k dispozici v 16 bitové podobě pro DOS. Ovšem na mašinách, kde jel starý DOS, byla už i verze 6 nepoužitelně pomalá. Ještě, že Bram odešel do google, protože s takovou by vimko mohlo začít soupeřit s Eclipse
less
nápadně připomíná výpis manuálových stránek (aby taky ne, když je sám provádí vim
, tak mě hledání pomocí lomítka nepřekvapuje. Ale nevím, kde jsem se o něm dověděl, už je to dávno. more
, jehož náhradou less
je…
more
znám z DOSu a Windows, tam tuto funkci jistě nemá, jinak bych o ní určitě věděl. Ale v Linuxu jsem jej nikdy nepoužíval, když jsem s ním začal, tak už byl less
. tak jsem narazil na dvě stránky, které už jsem kdysi dávno navštívil a napadlo mě, vyslyšet výzvu kterou napsal kdosi v diskuzi k mému minulému příspěvku. Koneckonců, odkazuje se tu čas od času na mnohem větší brakTo jsem tomu dal... já tu zprávičku neschválil. Ale věřím, že jsem to autorovi rozumně odůvodnil.
Rozumně sice ne, ale budiž.OK, přikládám: "Několik zajímavých tipů pro začátečníky usnadňujících práci na konzoli uvádí na svém webu Aleš Tošovský" Vzkaz od administratora: Ahoj, neber prosím tohle neschválení jako něco osobního. Důvodem je to, že dokument, na který odkazuješ, byl naposledy aktualizován koncem minulého roku. Nejedná se tedy o nic nového, není důvod o tom informovat zprávičkou. Díky za pochopení. Za portal www.abclinuxu.cz vas administrator Robert Krátký
ta druhá "prošla", i když ji potkal přesně ten osud kvůli kterého jsem vůbec psal tenhle blogpost.Měl jsem pocit, že blogpost byl psán kvůli zprávičkám, které odkazují na "hňupiny"...
Zadána byla už včera, jenže než byla schválena, tak se tam nakupilo tolik zpráviček, že se v podstatě na hlavní stránce jen mihla.Ano, může se stát, že není zrovna po ruce admin, který by zprávičku schválil. Holt nemáme nikoho, kdo by mohl abclinuxu.cz sledovat neustále - i když mnozí uživatelé mohou potvrdit, že v naprosté většině případů jsou zprávičky schvalovány s minimálním zpožděním (vzkazy správcům jsou v rámci možností také vyřizovány hned).
$ ls | less
? Kazdy to pochopi a ls osobne pouzivam vice, nez cat. Ten jsem byl nucen pouzit snad jen v /proc a to si nejsem jisty, zda to bylo nutne $ nvram show|sort|less
. Ze by to byl probelm BusyBoxu?
PaD
ls
mě ve chvíli kdy jsem to psal nenapadlo. Ad zmíněný problém - a podporuje to vůbec ta verze less? Nemá nějaké omezení? Nepřevalí to zobrazování nějaké nastavení terminálu?
Zpatky k tvojemu dotazu, t.j. jak zobrazit vystup skriptu - nevim proc pouzivat less (i kdyz nekdy se hodi). Zkus grep:
grep "vyraz_co_hledam" soubor [dalsi soubory]
less muzes pridat kdykoli: grep "vyraz" soubor |less
Pripadne, pokud vystup je soubor do kteryho zapisuje jinej skript (a ten soubor stale roste), pouzij tail:
tail -F soubor
(pripadne tail --follow=name
soubor ).
Moznostem se meze nekladou, vsechno (cat, tail, less, grep apod.) jsou jednoduche nastroje, ale jejich skladanim dosahnes takrka cehokoli...
Zpatky k tvojemu dotazu, t.j. jak zobrazit vystup skriptu - nevim proc pouzivat less (i kdyz nekdy se hodi).Záleží na situaci. Někdy se hodí to, nedy ono. Když mám delší výpis a chci něco kolem nějakého výrazu, je lepší less. Když koukám, co se děje s acpi ve výstupu dmesg, tak je lepší grep a když toho vyleze moc, tak se za to připojí i ten less